Dinsdag 11 Juni 1912. No. 8118. 61e Jaargang. kosteloos. De beste voor den prijs Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR I J. 7BES3HZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer io cent. Bij regel- abonnement" reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ostbus 9. SORTEGXUCST 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 Juli doet in- schrijven alsabonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. KIESRECHT. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt, met het oog op de aanstaande stem- raing ter verkiezing van éen lid van den Ge meenteraad van Amersfoort, aan belanghebben den in herinnering bet bepaalde bij de artikelen 57, 58 en 154 der Kieswet, luidende Art. 57. Personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waar bij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn, zijn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplichtte zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd iB tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddags eu vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Art. 58. Personen en bestuurders, in het voorgaand artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk plaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeids- lokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in. het grootste of wel in meer dan éen arbeids- lokaal, gedurende twee werkdagen vóór eD op den tot Btemming bepaalden tijd op eene zicht bare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de uren in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende, voor elk aftonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Art. 154. Overtreding van de arit. 57 en 58 dezer wet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Bovenbedoelde algemeene maatregel van be stuur, welke is vastgesteld bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) luidt als volgt: Art. 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en be stuurders van bijzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijd stippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de Gemeente, op welker Kie zerslijst zij voorkomen. Art. 2. Vrijstelling, als omschreven in het voorgaand artikel, wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, alsmede aan personen en bestuurders van bij zondere instellingen en ondernemingen ten aan zien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Amersfoort, 10 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Watergraaf en Heemraden van het Heemraad schap de rivier de Eem, beken en aankleve van dien, voornemens zijn op Maandag, Donderdag en Zaterdag, den 24, 27 en 29 Juni 1912 een schouw te houden over de beken en waterlei dingen. Schouwplichtingen worden uitdrukkelijk aan gemaand er voor te zorgen, dat zij alsdan yol- daan hebben aan hunne verplichtingen, in de desbetreffende verordening gesteld. Amersfoort, 10 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. De Tarlefrerhoogiug een slechte belasting. (INGEZONDEN.) Wanneer wij nu eens daarlaten de hoogst ernstige bezwaren, welke bestaan tegen het protectionistisch wetsontwerp-Kolkman tot verhooging der invoerrechten, als belemme ring van handel, nijverheid en verkeer, en het vraagstuk niet bezien van vrijhandels standpunt, niet uit een oogpunt van handels politiek, doch ons ditmaal bepalen uitsluitend tot het fiscale gedeelte der quaestie, dan rijst de vraag: Is de voorgestelde Tarief- verhooging een goede belasting? De voornaamste kenmerken van een goede belasting zijn 1. dat rekening wordt gehouden met de draagkracht van hen, die haar moeten opbren- gen; 2. dat hetgeen wordt opgebracht, inder daad in de schatkist komt. De voorgestelde verhooging der invoer rechten nu voldoet aan geen dier beide, aan iedere goede belasting te stellen, voor waarden. Laat ons met de laatst genoemde begin nen, en er dan eerst even aan herinneren, dat, volgens de toelichting door de Regee ring gegeven, hel ontwerp-Kolkman eigenlijk beoogt zoowel een fiscale herziening, die jaarlijks 10 millioen zal opleveren, als een herziening in protectionistische rich ting, ten doel hebbende het verbeteren van de levensvoorwaarden onzer nijverheid. Wat de Regeering wil bereiken, komt dus neer op het voldoen aan twee eischen, waar van aan den eenen niet kan worden voldaan dan ten koste van den anderen. Het is de gescheidenis van de kool en de geit. Consequent doorgeredeneerd, sluit het een het ander uit. Als het eene gelukt, mislukt het andere. Slaagt men in het beschermen van de binnenlandsche productie,dan beteekent dit beperking van den invoeren wordt de invoer beperkt, dan neemt ook de opbrengst der invoerrechten af. Lukt het andere, levert de nieuwe heffing inderdaad op het geraamde profijt voor de schatkist, dan is de poging tot protectie misluktimmers dan is de invoer niet af- en de binnenlandsche productie der concureerrende artikelen niet toegenomen. Maar in ieder geval is de binnenlandsche verbruiker het kind van de rekeningwant ook al zou de nieuwe wet geheel zonder effect blijven op ons handelsverkeer met het buitenland, en aan den anderen kant al brengt de verhoogde belasting niets in de schatkist, dan zal de consument toch de ver hoogde prijzen hebben te betalen, die de binnenlandsche producent, dank zij de ver hoogde tarieven voor buitenlandsche voort brengselen, zal kunnen vorderen. Wat uit de zakken van allen komt, zal dan niet de schatkist helpen vullen, doch verdwijnen in de zakken van enkelen. Immers, men heeft berekend aan de hand van de cijfers der beroepstellingen dat slechts 17 pCt. der bevolking belanghebbend is bij de bevoorrechte industrieën en dus in het gunstigste geval dat is als de winst eerlijk verdeeld wordt over groot en klein van de bescherming zal kunnen profiteeren. Al de anderen de overige 83 pCt. mogen alleen maar betalen. En als de voorgestelde belastingwijziging wel geld in de schatkist brengt, dan zal hetgeen wordt opgebracht door de verbrui kers aan de vervaardigers der beschermde artikelen belangrijk meer bedragen dan het geen als opbrengst der invoerrechten door den fiscus zal worden ontvangen. Een verhouding tusschen hetgeen door het volk wordt betaald en door het Rijk wordt genoten, is natuurlijk niet te geven. Voor Duitschland heeft men die verhouding wel eens geschat op 4 tot 1. En ten slotte rijst de vraag, of de Staat bij een verhoogde opbrengst der rechten in werkelijkheid wel veel zal profiteeren, en of niet, hetgeen aan den eenen kant zal worden gewonnen aan den anderen kant zal verloren gaan. Immers ook de Staat zelf is verbruiker, en bovendien de ambtenaren van het Rijk, die niet beschermd worden en door de ver hooging der invoerrechten verlies lijden, als gevolg der hoogere uitgaven voor levens onderhoud, zullen daarvoor een tegemoetko- zal tevreden zijn en moeten erkennen dat deze cacao ia 1 Kg. 1.50 -0.80 y4Kg./0.42; </l0„ -0.18 over stelt de eigenlijke directe belastingen (Grondbelasting, Bedrijfsbelasting en Ver mogensbelasting) dan is de verhouding tus schen deze beide categorieën 58 tot 22. In verband met hetgeen wij hierboven omtrent de verteringsbelastingen hebben gezegd, zal verhooging der invoerrechten de verhouding nóg ongunstiger maken, en daarom zou aanneming van het Tariefwets- onwerp-Kolkman, dus ook uit een oogpunt van belastingheffing, zijn een stap in de verkeerde richting. ming verlangen, evenals in Duitschland, dat aan zijn ambtenaren jaarlijks 2 millard betaalt als »Teuerungszulage«. En nu de vraag omtrent de draagkracht. Invoerrechten, willen zij werkelijk geld opbrengen, moeten worden geheven in hoofd zaak van de levensbehoeften in engeren zin. En dit zal dan ook volgens het ontwerp- Kolkman geschieden. De voorgestelde verhooging brengt daarom mede een vermeerdering van den ongelijk- matigen belastingdruk, die zich het meest zal doen gevoelen aan hen, die het minst met aardsche goederen en het meest met kinderen gezegend zijn. Met de accijnzen vormen de invoerrech ten de verteringsbelastingen, waarbij het minst wordt rekening gehouden met de draagkracht, en dit klemt te meer, wanneer de invoerrechten niet zuiver fiscaal, doch beschermend zijn, omdat het oog van den wetgever dan, behalve op het profijt van den fiscus, is gericht op de bescherming en niet op de draagkracht van dengeen, die de belasting zal hebben op te brengen. Onze Rijks-inkomsten worden gevonden uit 1. de directe belastingen (Grondbelas ting, Personeele-, Bedrijfs- en Vermo gensbelasting) 2. de accijnzen 3. de indirecte belastingen (zegel, regis tratie, hypotheek- en successierechten); 4. de invoerrechten 5. de overige middelen. Het percentage van ieder dezer catego rieën ten opzichte van de totale inkomsten van het Rijk isvoor de directe belastin gen 25.86, accijnzen 35.96, indirecte belas tingen 16.78, invoerrechten 7.38, overige middelen 14.02. Sedert 1831 zijn de directe belastingen afgenomen met 8.7 pCt. en de accijnzen toegenomen met 5.86 pCt., en zulks niet tegenstaande de invoering der Vermogens- en der Bedrijfsbelasting (in 1892) en de af schaffing van de accijnzen op schapen- en varkensvleesch, het gemaal, de zeep en het zout. Per hoofd der bevolking werd in 191c betaald wegens directe belasting f 7.90, accijns f 10.55, indirecte belastingen f4.73 invoerrechten f2.26, overige middelen t 4.37, totaal f29.81. Als men de gebruiks- en ver bruiksbelastingen, dus de eigenlijke verte ringsbelastingen (Personeel, accijnzen en in voerrechten) tezamen neemt en daar tegen ESPEEANTO. De statistische gegevens betreffende de zich steeds meer algemeen uitbreidende Es- jeranto-beweging, welke vooral in de laatste aren enorm toenam, sluit allen twijfel ui) omtrent de levensvatbaarheid en het goed recht van deze internationale hulp taai. Esperanto ondervindt dan ook van officieel*! zijde steeds meer belangstelling. Tal van Kamers van Koophandel en vele Gemeente - raden in Duitschland, Frankrijk, Engelanti, Spanje en Oostenrijk kennen den Esperantc vereenigingen geregeld financieelen steun toe. In bijna alle groote Gemeenten, ook hitr te lande, zijn heel wat agenten van politi brievenbestellers en dergelijken die veel tij den weg zijn en, evenals conducteurs tij spoorweg-maatschappijen, veel met vreemdi- lingen in aanraking komen, die zich mst zeer goed gevolg toelegden op de beoefe ning van Esperanto. Wordt in ons land behalve de moedertj al door iemand van een beetje ontwikkelt ïg allicht ook éen vreemde taal vrij voldoende gesproken, toch kan het zijn nut hebbm, er Esperanto bij te leeren. Zoo licht kcmt men in aanraking met vreemdelingen, lie behalve hun eigen taal Esperanto spreken, een hulp taal die men met een beetje aan! eg in een week zich kan eigen maken. Hoe 't met de beoefening dezer hulptnal staat, moge ook blijken uit het volgende. Dezen zomer zal te Krakau het 8e intsr- nationaal Esperanto-congres worden gehcu- den. In verband hiermede loopen op het oogen- blik 17 Esperanto-cursussen in die stid, waaronder éen voor de verslaggevers der plaatselijke bladen. Evenals op de vorige Esperanto-congrt sen zullen ook nu, zoowel in de Katholieke als in de Protestansche kerk godsdienst-oefe ningen worden gehouden in Esperanto; de in de Katholieke kerk zal worden geled door bisschop Bandurski. De Vereeniging voor schoone kunsten zal een tentoonstelling van Poolsche schilder- en beeldhouwkun.it organiseeren, terwijl het congres-comité mot de eerste krachten van het Krakau-theati r een contract sloot om „Mazeppa" óp te voe ren in Esperanto. De Belgische en de Spaansche regeer in- gen zegden reeds een officieelen afgevaar digde toe. Amerikaansch. Zoo zouden we wel willen noemen do wijze waarop het Technisch bureau »Gelrla», gevestigd te Arnhem, een nieuw brandblusch- middel wil demonstreeren. De Directie schrijft ons daarover: De door ons te verrichten brandblusch proeven zullen 22 Juni a.s. gehouden worder op een terrein te Rotterdam in de toekom stige Waalpolder, ons daarvoor vrijwillig dooi de Gemeente Rotterdam ter beschikking ge steld. De hoofdproef zal bestaan in het blusschen van een benzine-brand in een tank met een middellijn van 21 M. Deze tank is speciaal voor dit doel gebouwd en komt, wat zijn middellijn betreft, overeen met die, zooals ze werkelijk bij de groote petroleum- en ben- zine-ondernemingen te Rotterdam en elders in gebruik zijn. Genoemde tank zal gevuld worden met benzine, welke daarna aange stoken wordt, waarna wij, met behulp van

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1