Stadsnieuws. onze sihuimbluschinrichtingon, deze groote brandende benzine-vlakte van circa 350 M2. in korten tijd zullen blusschon en daarmede dus het bewijs hopen te leveren, dat ons systeem van werken het beslist mogelijk maakt, dergelijk groote branden onmiddellijk in den aanv.ing te stuiten om daardoor niet alleen groot onheil te voorkomen, doch tevens de belangrijke hoeveelheden opgeslagen ben zine en petroleum zoodoende voor verbran den te redden. Deze proefnemingen zijn werkelijk in het belang van do geheelc industrie en nijver heid. Wij hebben ons voor deze proeven groote uitgaven getroost, doch weten reeds na, dat onze kosten en moeite niet ver- geefsch zijn geweest, daar wij uit alle be langhebbende kringen der maatschappij reeds toezegging tot bijwoning der proeven hebben ontvangen. >ok van de zijde der Regeering en groote Gemeenten in ons land kwamen berichten binnen, waaruit we mogen afleiden, dat men ook daar deze proeven een groote beteekenis toeschrijft. De proeven zullen zich niet alleen be perken tot bovengonoemden tankbrand, doch ook zullen verschillende andere branden gebluscht worden, waarbij zoowel van onze kleine als van onze grootere schuimblusch- inrichtingen gebruik zal worden gemaakt. Zoo zullen wij o.a. een paar houten huisjes blusschen en een teerveld van groote opper vlakte. Waarschijnlijk zal ook nog een huis worden opgetrokken uit plaatijzer cn gevuld met allerlei licht brandbare stoffen, waarna dit in brand zal worden gestoken om vervol gens met onze apparaten gebluscht te worden. De zomervergadering der classis Amers foort van de Ned. Hervormde kerk zal zó Juni in de Groote kerk hier worden gehou den. ]n die vergadering moet o.a. worden voor zien in de vacatures, in December ontstaande door het periodiek aftreden van het lid dr. G. Vellcnga, te Nieuw-l.oosdrccht, cn zijn secundus ds. G. van Hoogstraten, te Zeist; van den scriba-quaestor ds. G. van Kempen, ie Westbroek, cn van zijn secundus ds. W. J. Meiners, te Amersloorten van het lid ouderling den heer J. B. de Beaufort, te Woudenoerg, en van zijn secundus baron H. J. H. van Boetzelaer van Oosterhout, te Soesterberg. De tusschcntijdschc Raadsverkiezing op 18 dezer zal nog aanleiding geven tot ccn open bare vergadering op den vooravond. Zij is uitgeschreven door de plaatselijke afdeeling der s. d. a. p. Als sprekers zullen er in optreden de heeren J. C, Hagelen, candidaat voor den vacanten zetel, en A. B. Kleerekoper, uit Amsterdam. van het plaatselijk telefoonnet zijn nog aangesloten met no. 258 de heer Tollenaar, Wuytierslaan, no. 259 de heer H. A. Pothoven, Van Asrh van Wijckstraat 5, no. 260 dc heer M. de Pool, Bergstraat 1. De Zaterdagavond onder voorzitting van den heer J. (ier, K1 e b e r ten Kaadhuize gehouden 17 0ste openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken werd bqgewoond door 4 leden en den Secretaris, den heer If. P. van Haseien. Afwezig met kennisgeving de heer H. Meursingéen vacature. De notulen der vergadering van 11 Mei werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen waren de gewone periodieken, verslagen, stati stieken, enz., een Algemeen adresboek van fabrikanten in Lancashire, van den consul- generaal der Argentijnsche republiek een geschrift over den handel, de nijverheid, den landbouw en den algemeenen toestand van dat land, van den Minister van Waterstaat, Handel cn Nijverheid het jaarverslag der Staats mijnen in Limbnrg en dat van het onder steuningsfonds aan die mijnen, van den Directeur van het Bureau van den industrieelen eigendom het jaarverslag wordt z. h. st. besloten deze alle ter lezing te doen voorliggen voor belangstel lenden aan het Secretariaat der Kamer. Muurhuizen 13. Ingekomen was nog van de Kamer te Arnhem een verzoek om steun op haar adres aan den Minister van Justitie nopens de instelling van een officieel Handelsregister De Secretaris leest het adres, van 24 Mei, waarin wordt betoogd de behoefte aan zulk een register, aanwijzend de branche, de bevoegdheid, enz. van handelaren cn nijveren, enz. en waarin wordt herinnert, dat het nut van dergelijk register wordt erkend in alle moderne wetgevingen en feitelijk ook hier te lande is erkend bij het in 1897 ingetrokken ontwerp van wet tot aanvulling van het Wetboek van Koophandel. Wordt besloten het stuk te doen circu- leeren bij de leden en het in een volgende vergadering te behandelen. Nog was ingekomen een missive van de Ned. Kamer van Koophandel te Londen omtrent de Tariefwet. Zal eveneens circuleeren en later worden behandeld. Aan de orde is de Eem-verbeteriiif? De Voorzitter: Door Burgemeester on Wethouders van Amersfoort is aan de Kamer om consideratie en advies verzonden het adres van schippers, houdend verzoek om verbetering van het vaarwater der Eem en verbetering van de verlichting op hei Oosterhoofd in zee. Het Bestuur der Kamer ontwierp een adres tot steun van het verzoek der schippers. De Secretaris doet voorlezing van dit adres, waarin de Kamer herinnert aan haar rapport van 24 Juli 1909, waarin zij reeds verzocht om verbetering. De Kamer had een samenspreking met een groot aantal schip pers en een nader onderzoek deed uitkomen, dat het huidige licht ondoelmatig is ge plaatst. De conclusie van het adres isbij het be staande licht op het Oosterhoofd er een van andere 'kleur te stellen op het Westerhoofd en aan tc brengen twee witte geleide-lichten meer landwaarts in. De Voorzitter: Met het oog op de Begrooting meende het Bestuur der Kamer reeds thans advies te moeten uitbrengen en nogmaals te mogen aandringen op de reeds sinds jaren verzochte verbetering. De heer S. van Vollenhoven: Ik meen niet, dat het concept juist weergeeft de bedoeling der schippers. Zij vroegen een rood licht op het Oosterhoofd, een groen op het Westerhoofd en twee witte geleide-lichten. De heer A. E y s i n kInderdaad is het dc bedoeling der schippers het licht te doen verplaatsen en wel op den kop van ieder der hoofden een verschillend geklenrd licht en tevens te doen aanbrengen twee geleide- lichten. De Voorzitter: Den kleur der lichten aan zee moeten wij in 't midden laten; welke die kleur zal zijn, wordt elders bepaald. Het is de quaestie van een rood of een groen glaasje. Ik meen, dat de Kamer niet verder mag gaan dan te vragen om verschillend gekleurde lichten. Ik meen ook, dat de bedoeling der schip pers wel degelijk juist is weergegeven in het concept en zou den heer van Vollen hoven willen verzoeken, dit eens te herlezen. De Secretaris leest de notulen der vergadering met de schippers. Aan het slot dier vergadering gaf de heer Van Vollen hoven in overweging hetgeen hij thans meent, dat de wensch der schippers was. De heer H. van Haseien: Ik kan mij ten volle vereenigen met het concept-adres. Er wordt nochtans gesproken over een be staand licht en ik meen, dat dit verwarring kan geven, omdat dit is een wit licht; een rood en een groen licht acht ik beter. De heer Van Vollenhoven: Ik stel voor, het adres der schippers niet te steunen, f doch een zelfstandig adres te zenden, houdend verzoen tot het aanbrengen van een rood en een groen licht en twee geleide-lichten. De Voorzitter: Daar ben ik niet voor. Een kleine drie jaar geleden hebben we een zelfstandig adres verzonden en er nu, zonder aanleiding, weer een te zenden, is niet goed. Het is beter, het adres der schippers te steunen, die we ook hoorden en nu maar niet weer kunnen negeeren. De lieer Van Vollen hove 11: Als we iets beters vragen dan zijn de schippers daarmee toch gediend. Dc heer Eysink: Ik stel voor, het adres aan tc houden tot een volgende vergadering. De heer II. van Iiaselen: Ik acht de voorstellen van de heeren Van Vollenhoven en Eysink nuttig noch noodig. De gedachte, I de wensch uer schippers is duidelijk weer- gegeven in het concept-adres dei Kamer, waarin nog wordt aangevuld hetgeen zij wenschcn en hetwelk niet is neergelegd in hun eigen adres. Ik zou echter uok nog willen wijzen op de ernstige bezwaren die we in het onder houd met de schippers vernamen omtrent de ducdalven, die tc klein van maat zijn, waardoor gevaar ontstaat bij zwaar weerlos te slaan, terwijl een ducdalf is hersteld met een reepje blik. Door het lage tij waren er bij de samen spreking juist veel schippersdat gebeurt niet licht weer. Het aanstaande reisseizoen en de op handen zijnde Gemeente-begrooting zijn twee ernstige factoren, die ons zeggen, dat we de behande ling niet moeten uitstellen. Dc heer Van Vollenhoven: Ik heb het concept-adres herlezen en kan me daar mee geheel vereenigen, mits het bestaande witte licht worde vervangen door een groen licht. De Voorzitter: Ik herhaal, dat de Kamer niet kan beslissen over de kleur der lichten en blijf het beter achten, dat wordt gevraagd om twee verschillend gekleurde lich ten. Gaarne zal het Bestuur der Kamer reke ning houden met het verzoek van den heer H. van Haseien om de aandacht te vestigen op den onbetrouwbaren toestand der duc dalven. Het concept wordt hierop vastgesteld met algemeene stemmen. De Voorzitter: In de vorige verga dering is besproken het denkbeeld om, zoo mogelijk, tot bevordering der oprichting hier ter stede van een Handels dag school voor Amersfoort en omstreken nog een adres te richten tot Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht, houdend verzoek het Provinciaal subsidie alsnog toe te staan, waardoor de subsidien, reeds door het Rijk -n de Gemeente Amersfoort verleend, kun nen worden getoucheerd. Het Dagelijksch Bestuur der Kamer ont wierp daartoe het volgende concept-adres: De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort geeft met verschuldigden eerbied te ken nen dat bij UEdelGrootAchtbaren is ingekomen een vernieuwd verzoek van de vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en omstre ken» om een jaarlijksch subsidie voor een op te richten Handelsschool, waarvoor haar reeds subsidie door de Regeering en het Ge meentebestuur van Amersfoort is toegekend. Het wil onze Kamer voorkomen, dat een goed deel van den middenstand in ruimen zin genomen is aangewezen op handel en nijverheid en dat dus goed handels on derwijs in het buitenland overal gegeven ook hier zeer noodig is en dit ook geldt voor onze 'Gemeente en haar naaste omgeving. De bezwaren door UEdelGroot Achtbaren aangevoerd in antwoord op een vorig verzoek der vereeniging «Handelsschool» dat waarschijnlijk het aantal leerlingen te klein zou blijken, zijn, naar onze Kamer meent, niet zoo groot. Daar het toch de school eener Vereeniging gel en niet die eener Gemeente, ware op heffing gemakkelijk, indien werkelijk de toe vloed van leerlingen te klein zoude blijken; welk laatste onze Kamer echter niet kan aannemen. Redenen waarom zij UEdelGrootAchtbaren eerbiedig verzoekt, alsnog aan bovengenoem de vereeniging het gevraagde subsidie uit de Provinciale kas te willen toestaan. 't Welk doende, enz. De heer Van Vollenhoven: Ik zou die tirade over het buitenland er willen uit lichten. De Voorzitter: Ik acht dit juist nogal klemmend. Ik dacht hierbij aan Duitschland, dat ons zoozeer vooruit is en handels-vak scholen heeft op tal van plaatsen van eenige beteekenis. Amersfoort en zijn onmiddellijke omgeving hebben wel degelijk behoefte aan zoo'n vakschool voor den handeldrijvenden en den industrieelen middenstand. Het concept wordt hierop vastgesteld met algemeene stemmen. De Voorzitter: Nog is ingekomen het rapport der Raads-cominissie in zake het marktwezen. Ik stel voor, het te doen circuleeren en in een volgende vergadering in behandeling te nemen. De heer Eysink: Is er iets tegen, het, nadat het heeft gecirculeerd, sanvrn te be spreken in een niet-openbare vergadering? De Voorzitter: Integendeeldat was juist mijn voornemen. Doch de heeren kun nen het dan eerst a tête reposée thuis be- studeeren. Daar bij de rondvraag niemand iets in 't midden had te brengen, werd hierna de vergadering om 9.15 gesloten. In deftigen eenvoud werd hedenochtend omstreeks half twaalf het stoffelijk hulsel van den heer Daniel P. Hamers bijgezet op het Roomsch-Katholieke kerkhof aan den Utrecht- scheweg, waar zeer velen waren saamgeko- men om den waardigen man, die vooral in stilte zeer veel voor Amersfoort blijkt te hebben gedaan, de laatste eer te bewijzen. Van het college van Gedeputeerde Staten waren aanwezig de heeren K. van der Burg en H, C. A. de Jong. De stoet werd voorafgegaan door het ge- heele personeel der weverij, terwijl de kist werd gedragen door twaalf wevers die ten minste 25 dienstjaren hebben bij de firma Hamers Van Beek. I11 den zeer langen stoet volgden, behalve de familie, Bestuursleden van kerkelijke en burgerlijke R. K. instellingen van welke de ontslapene Voorzitter of oud-Bestuurslid was; als daar zijn het parochiaal bestuur der Lieve Vrouwe-kerk, de Centrale kiesvereeniging, de jongensscholen, de Vincentius-vereeniging. Op uitdrukkelijk verzoek werd noch in de kapel noch aan de groeve gesproken. Albert Kimmerling, de eeuwige grappen maker en durfal, dien menigeen zich nog zal herinneren uit het vliegkamp bij Soes terberg tijdens de Europeeschc rondvlucht, is Zondag te Mourmeloti met zijn Sommer- monoplan gevallen en bijna onmiddellijk overleden. Hij zou den 4 Juli 35 jaar zijn geworden. Aan de inzending van den heer M. A. E. Seeuwen, inspecteur van politie hier, ter politie-tentoonstelling welke thans wordt gehouden te Scheveningen, is toegekend een eervolle vermelding. Zij omvat de door inzender uitgevonden tong-tang voor het bijbrengen van drenke lingen en andere den verstikkingsdood nabij zijnde patiënten, benevens een zeer fraaie photo, vervaardigd door den heer J. W. Wentzel, waarop de toepassing zeer duidelijk wordt gedemonstreerd. De heer J. H. H. Daamen legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met lof af het doctoraal examen Nederlandsche letteren. Mejuffrouw M. Sporry is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan (le Jongensschool, Heerenstraat. De akte van bekwaamheid voor onder wijzeres werd alsnog behaald door mejuf frouw M. II. Oosterveen. Prof. mr. J. de Louter, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht zal morgen ochtend zijn afscheids-college geven. Het tuinfeest op «Soestdijk» zal in het einde van deze maand worden gegeven. Van de 88 reserve-sergeanten, leerlingen der Militaire school-compagnie hier, hebben 85 voldaan aan het vaandrigs-examen. De Nederlandsche Vereeniging voor armenzorg en weldadigheid, gevestigd le Amsterdam, houdt haar Algemeene leden vergadering 4 en 5 Juli te Arnhem. Verschenen zijn thans de prre-adviezen voor de in die vergadering te behandelen onderwerpen een boekdeel van 110 pagina's. Aan de orde komen»Op welke wijze is de samenwerking te bevorderen tusschen allerlei instellingen bij het verleenen van ondersteuning aan en het houden van toe zicht op een zelfde gezin in 't bijzonder ook waar het instellingen betreft, die hulp in een enkelen, bepaalden vorm verstrek ken», waarover prfc-adviseurs zijn de heeren G. H. Hintzen, te Rotterdam, en mr. A. J. L. Beeck van Calkoen, te 's-Gravenhage; «Uit reiking van den onderstand», waarover prtc- advies is uitgebracht door de fieeren A. J. Mendes da Costa, te Amsterdam en C. Zij- derveld, te Arnhemen «Rapport der com missie tot het uitbrengen van prte-advies over de opleiding van armbezoekers». De plaatselijke afdeeling der Algemeene Nederlandsche Vrouwen-vereeniging «Tessel- schade» telt blijkens het jongste jaarverslag dier zoo nuttige vereeniging 78 leden. Zij bleef steunen haar candidate, die dit jaar, als leerlinge der Industrie- en huishoud school hier, haar diploma als huishoudkundige hoopt te verwerven. Voorts gaf zij aan de afdeelingen Breda, Middelburg, Delft en Zeist bijdragen voor haar opleidings-candidaten en verlootte voor een zieke werkster een door deze gemaakt tafelkleed, waarbij zij door andere afdeelingen geholpen werd. Het Bemiddelings-bureau had vele bemoei ingen, doch slaagde er niet in, iemand tc plaatsen. De nieuwe grensregeling bracht groote uitbreiding aan den kring, doch helaas tot nu toe zonder voordeel. Het Bestuur plaatste een artikel ter aanbeveling en kennismaking met het doel en streven der Vereeniging in tal van plaatselijke bladen, zond een massa circulaires rond in de omliggende plaatsen, trachtte te Nijkerk een lid voor het Bestuur te werven, maar dit alles had slechts tot resultaat, dat zich uit Veenendaal éen lid aanmeldde en dat de bureaukosten dit jaar buitengewoon hoog zijn, Elders heeft men blijkbaar meer resultaat gehad, want het aantal leden der vereeni ging is niet 245 gestegen en bedraagt thans 5779. Er kwamen 5 nieuwe correspondent schappen bij. De Fonds-commissie deed uitkeering aan 22 candidaten, verdeeld over 16 afdeelingen, tot een bedrag van f2159. De Bemiddelings-bureaux waren dit jaar over 't algemeen niet zoo gelukkig in het plaatsen harer candidaten als verleden jaar. Zij mochten er in slagen aan slechts 598 meisjes een betrekking te bezorgen, terwijl dat aantal verleden jaar 624 bedroog. Am sterdam plaatste 190 candidaten, Den Haag 113, Utrecht 85, Haarlem 61, Rotterdam 37, Groningen 18, Hattem 10, terwijl de overige bureaux alle minder dan 10 candidaten plaatsten. De klacht over slecht of in 't geheel niet opgeleide meisjes, die zich voor een betrekking aanmeldden, kwam weer verschil lende malen voor. Dit euvel zal zich ook nog jaren lang blijven voordoen maar het be hoort tot het mooie en aangename van het werken voor «Tesselschade», dat men daar niet geheel machteloos tegenover staat, dat de Voorlichtings-bureaux er zijn om deze meisjes, zoo 't haar werkelijk ernst is, den weg te wijzen hoe die opleiding op de beste wijze te verkrijgen is, en dat de financiën en de fondskas haar, die zelve geen of onvol doende middelen daarvoor bezitten, in het ontbrekende tegemoet komen. Laten de afdeelin schappen, die nog ter opleiding hebb houden. Dit jaar werden gesteund, terwijl som f9587.62 bed: correspondentschapp f5343-59 voor eigen schonken zij voor d de Fondskas werd aan deze kas gegey Deze meisjes won houdster, leerares Ine huishoudkundige, on schilderen, bewaars (piano, viool, zang) keres, fröbelonderv handwerkonderwijzei handwerken), vroed verpleegster, post- e middelbaar Engelse] nier, spraakleerares, tandheelkundige, ter nasium en twee de ki Het aantal werkst 294, aan wie, bij eei aan werkloon, f 18 taald. Met bestelwerk w de 5 depothoudster; en procenten van d Aan zieke werk schonken door de v Het Bestuur van c uit de damesmev; Voorzitster, huize »S Beyma thoe Kingn mevr. Sandbei-g—E mej. O. Cochins, I bureau. De vereeniging bibliotlieek houdt n vergadering ter veri Bestuur. Nu de groote va aan den Koppel w< beekwater, als van c groot genoegen vai turen naar den min toch heel wat mooie wijze van waterafvoi Om 't mooie is 't hoofdzaak is, dat het van te hoog water. En dit wordt door 1 bereikt. De heer Van Me met het naar ziüg toestel van FarmaJ van Amersfoort vlo vraag rijzen hoe hoo Sommigen meendt anderen schatten 100 De waarheid ligt Hijzelf verklaarde 21 stad te zijn geweest, gen om den Hof. En zonderling, tei oogenschijnlijk kalm hevig te kampen met dat bij het dalen in he waren gezwollen doo teeren van het stuur De kegelclub U, eeniging», wierp gist aan het Tolhuis te en staat daarmee aai wedstrijd. Deze wedstrijd e derdag. Kindermond, klasse een en ander lollige woorden, en 1 witte sneeuw, groen bal, enz. Daarna vraagt hij zoo'n voorbeeld kan En achteruit de li gertje omhoog t Bij de hedenmidd heemraden van he rivier de Eem, bekei gehouden aanbestedii en verbeteren der beek, van de Rooi werd ingeschreven te Amersfoort, f 289' f 2490M. Jets, te Nagel, te Diipenh Putman, te Amcrsfoi G. van de Lagi f 1533 E. van de f 1475 en Joost I. oord, f 1387. Het werk i opgedragen en mo< zijn. Het betreft het van ruim 400 M. do 130 M. Het geweldige den nacht van hier, ondanks den If een, geen belangrij»

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2