Donderdag 13 Juni 1912. No. 8119. kosteloos. Stadsnieuws. COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff'1 HOOFDREDACTEUR P. J. FREDEHZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/1.— franco per post ƒ1.15. Advertenti; n 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. I.egale, officieële- en onteigening»- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: COATBQRAOBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang ran 1 Juli doet in schrijven als abound, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun be sluit van 0 Juni 1912 aan Gebr. B. A. van GELDER en hunne rechtverkrijgenden, inge volge nrt. 8 der Hinderwet, vergunning is verleend tot het uitbreiden hunner slachtplaats en rookerij in bet perceel Langegracht no. 34, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie E no. 391». Amersfoort, 0 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUVTIERH. De Hscretaris, J. K. H. I.E BEAUFORT, loco-Secr. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort gelet op een missive van den heer Oommismis der Koningin in de provincie Utrecht, d. d. r> Juni 1912, afd. 4, no. 2844/2070; brengt ter kennis van belanghebbenden 1 dat ten aanzien van den invoer van paarden, besterad voor de in 1912 op de renbaau te Duindigt (Wassenaar) te houden wedrennen en harddraverijen, afwijking van de verbodebepaiin- gen, vervat in de Ministerieels beschikkingen van 21 December 1901 („Ned. Staatscourant" van 26, 27 en 28 Mei d. a. v. no. 121) en 3/7 Augus tus 1900 („Ned. Staatscourant" van 10 Augus tus d. a. v. no. 190), wordt toegestaan onder voorwaarde a. dat aan het eerste kantoor worde overge legd een door of vanwege den 9ecretaris van het rencomitfi van bedoelde renbaan afgegeven bewije, dat de paarden voor de rennen of dra verijen te Duindigt bestemd zijn; b. dat de paarden, voor zooveel zij na afloop van de rennen hier te lande mochten blijven, niet in het verkeer worden gebracht, dan na door den districts-veearts te 's-Gravenhage of een zijner plaatsrervangers te z\jn gekeurd en gezond bevonden. Amersfoort, 10 Juni 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIKRS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de door hen op 20 Juni 1912 bepualde verkie zing van éen lid van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Amersfoort, ter aanvulling van de plaats, ontstaan door het bedanken van den heer D. II. G. KLEBER, tot een nader te bepalen datum is uitgesteld Amersfoort, 11 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, J. K. H. r>R BEAUFORT. loco-Secr. De Burgemeester, WUYTIERS. O U D Z E E R. Het vraagstuk van de verbetering der Eem, dat Zaterdag in de jongste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de zooveelste maal op een andere wijze dan de vorige keeren weer ter sprake werd gebracht, is werkelijk niet van vandaag of gister. Hel is juist een kwart eeuw geleden, dat het een punt van overweging uitmaakte in de Raadsvergadering. Toen werd ingebracht een briefwisseling, door Gedeputeerde Staten van Utrecht ge voerd met den Minister van Waterstaat en met het Dagelijksch Bestuur van Amersfoort. De hoofdinhoud van dat schrijven wa», dat de Minister zich wenschte te onthouden van het ingediende plan tot verbetering van de rivier de Eem, in afwachting van nadere voorstellen betreffende de verbetering van de Eem, zoowel voor de waterlossing als in het belang van de scheepvaart. Burgemeester en Wethouders stelden naar aanleiding van dat schrijven voor, de zaak voor 't oogenblik te laten rusten. De Raad vereenigde zich zonder hoofde lijke stemming met dit voorstel. I11 de zomerzitting der Provinciale Staten van Utrecht werd ter Griffie nedergelegd ter inzage voor de leden de sedert het besluit der Staten van 18 Juli 1885 met den Minister van Waterstaat en Burgemeester en Wet houders van Amersfoort gewisselde stukken in zake de verbetering van de rivier de Eem. Gedeputeerde Staten hadden, nadat over het plan dier verbetering de vereischte overeenstemming was verkregen tusschen hen en het Gemeentebestuur van Amers foort. zich gewend tot den betrokken Minister om van het Rijk de noodige medewerking te erlangen. Tot hunne teleurstelling heeft de Minister echter uit de aan de hoofd-ingenieurs van den Provincialen Waterstaat in Gelderland en Utrecht gegeven opdracht tot het ver krijgen van meerdere gegevens voor de plannen tot verbeteren der waterlossing van de Geldersche vallei, de onjuiste gevolgtrek king gemaakt, dat een spoedige beslissing van dit vraagstuk was te verwachten. Z. Exc. vond hierin aanleiding, zich van f een beoordeeling van het ingediende plan tot verbetering van de rivier de Eem te onthouden, in afwachting van nadere voor stellen betreffende de verbetering dier rivier zoowel voor de waterlossing als in het be lang der scheepvaart. Een nadere poging om den Minister te overtuigen, dat de voorgenomen wtrken aan de Eem konden worden beoordeeld onaf hankelijk van de plannen tot verbetering der waterlossing van de Geldersche vallei omdat deze de Eem onaangeroerd lieten bleef zonder resultaat. De Minister bleef ongezind om tot de voorgestelde verbetering mee te werken om dat z. i. bij de uitvoering van dit plan het aanbrengen van latere, meer afdoende ver beteringen allicht op groote moeilijkheden zou stuiten. Gedeputeerde Staten bleven echter hopen dat de kennisneming vart het rapport der hoofd-ingenieurs betreffende de ontwerpen tot verbetering der afwatering der Geldersche vallei zou leiden tot wijziging van 's Ministers gevoelen, en waren voornemens, hunnerzijds met den Minister in nadere gedachtenwisse- ling te treden. Men ziet het; nu 25 jaar geleden besloot de Raad zonder eenig debat in te gaan op het voorstel van B. en W. om »de zaak voor 't oogenblik te laten rusten*. En straks zal het eveneens 25 jaar gele den zijn, dat Gedeputeerde Staten het voor nemen te kennen gaven, met den Minister van Waterstaat in nadere gedachtenwisseling te treden. Wie is de prins, die deze schoone slaap ster wekt. uit haar langen slaap? Het Heemraadschap »de rivier de Eem* gaf Dinsdag zoo'n prachtig voorbeeld door bovenstrooms, bij de Roodebrug, de grillige bochten in de Barneveldsche beek te doen afsnijden en die te vervangen door een nieuw recht beekbed dat juist viermaal zoo kort s als de vroegere waterloop. Als nu dit goede voorbeeld eens werd gevolgd en ook benedenstrooms de Eem eens zoo aanzienlijk werd ingekort. Het onderhoud zou er heel wat goed- kooper door worden; de schipperij zou er ontzaglijk mee gebaat zijn. E11 men kan het gerust doen in afwach ting van het plan voor de Geldersche vallei, dat nog slechts commissoriaal is, en van het plan tot droogmaking der Zuiderzee, dat even eens in studie is, zooals dat heet. Het meest van al heeft Amersfoort om zich te kunnen uitbreiden en ontwikkelen behoefte aan een goeden en steeds bevaar baren waterweg. Aan het verslag der persoonlijke kerk visitatie in de classis Amersfoort der Ned. Hervormde kerk zij het volgende ontleend Het aantal zielen bedraagt 47 640. De inkomsten der 24 diaconieën bedroegen f 162 836.17 en de uitgaven f 149 139.09. Het totaal bedrag der legaten en schenkingen boven de f 100 was f21 500 benevens een huisje. Eén gemeente gaf f 300 van het batig saldo harer diaconie-rekening aan haar kerk voogdij tot instandhouding van den open baren eeredienstin twee gemeenten is een godsdienstonderwijzer aangesteld door den kerkeraad tot hulp van den predikant. Er waren 5332 catechisanten, terwijl 529 personen als lid der kerk werden aangenomen. In 13 gemeenten geschiedt de benoeming van kerkeraadsleden en de beroeping van predikanten door de stemgerechtigde leden der gemeente, ot door een kiescollegein 11 door den kerkeraad. De verkiezing voor de Kamer var. Koop handel en Fabrieken, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer D. H. G. Kleber, welke reeds was vastgesteld op heden acht dagen, is door Burgemeester en Wethouders uitgesteld, Aan mevrouw M. M. Havelaar-Van Beeck Calkoen is, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Voogdijraad te Utrecht, De Burgemeester van Amersfoort en mevrouw Barchman Wuytiers en kolonel J. H. Huisken, commandant van het 5e re giment infanterie, middagmaalden gister ten paleize «Soestdijk*. Dr. E. Kruisinga, leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier en lector aan de Rijks universiteit te Utrecht, is benoemd tot lid van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde, te Leiden. De akte van bekwaamheid voor onder wijzeres werd alsnog behaald door mejuffrouw J. S. L. Scheltema de Heere. De heer Nic. Hazendonk, ook directeur van de zangvereeniging «Excelsior* te Doorn, heeft daar tevens een zangcursus opgericht voor kinderen van 8 tot 14 jaar, die door hem theoretisch en practisch in de zangkunst zullen worden opgeleid. Reeds meldden zich een 30-tal leerlingen .aan. van het 5e regiment infanterie kwam hier heden in garnizoen terug. Met de muziek, die haar concert in «Ami- cita* dus aanstaanden Zondag zal kunnen geven. Luitenant G. J. C. Zimmerman, van het e regiment infanterie gedetacheerd bij de loogere Krijgsschool, wordt 31 October, na ommekomst dier detacheering, overge plaatst bij het 6e regiment infanterie, te Breda. In den serie-wedstrijd Zondag op het ter rein van Rapiditas te Hilversum voortgezet, werd het tweede elftal der H.V.C. met 1 - 5 geslagen door de Racing Club d' Amster dam (Nederland). Over deze laatstgenoemde club, is «Voor uit*, het nieuwe te Hilversum verschijnende blad, maar slecht te spreken en schrijft daar omtrent: «Het optreden van sommige dezer Amsterdammers was gewoon kwajongens achtig. H.V.C. bewaarde daartegenover een zeer correcte en nette houding. Een sym pathiek elftal, dat niet verdiende door een groepje spelers, dat van sportief optreden absoluut geen verstand heeft, aldus behan deld te worden. Een kogelfleschje, eenmaal opengemaakt, moet worden leeggedronken, of leeggegoten een derde geval is niet denkbaar. Vooral ii warme dagen ervaart dat menigeen, die opeens een gezellig spannetje fietsers voor zich ziet staan. Zoodra de eerste dorst is gelescht, blijven er een of meer geopende fleschjes met een staart, die alras niet meer te gebruiken is. Dit heeft den heer A. van de Weg op het goede denkbeeld gebracht, zijn limonades zuivere vruchtensap en beste suiker te bottelen op syphons, op de zelfde wijze als spuitwater in den handel wordt gebracht. Een flinke hoeveelheid, niet duur en tot het laatste druppeltje te bewaren. De advertentie op het binnenblad geeft verdere inlichtingen óok omtrent adres en telefoonnummer. s De zoogenaamde Hnrakanip-conipagnii Als attractie-nummer gaat deze week in de bioscoop «De Arend* een aan Alexandre Dumas' overbekende roman ontleende beel denreeks, voorstellend de fait» et gestes van den Graaf de Monte Christo. De vereeniging van actief dienende onder officieren «Ons Belang* gaat coöperatief bouwen, zeer vermoedelijk aan den Appel weg, achter de infanterie-kazernes. Men weet, dat bij de reorganisatie, hoogst waarschijnlijk in dit najaar, een deel der zoogenaamde militaire blokken wordt inge richt voor bureelen. Onder de vaste en krachtige leiding van heer W. H. E. Vrijdag hield de vereeni ging «Openbare leeszaal en bibliotheek* gisteravond een flink bezochte ledenverga dering. Aanleiding tot deze bijeenkomst was een antwoord van het Dagelijksch Bestuur van Amersfoort op een verzoek van het voor- loopig Bestuur der vereeniging om subsidie uit dc Gemeentekas. B. en W. wenschten overlegging van een exemplaar der Statuten, waaraan, aanstonds kon worden voldaan omdat de Koninklijke bewilliging er op is verleend, en wilden óok weten hoe het Bestuur werd saamgesteld, terwijl zij berichtten de subsidie-aanvraag bij den Raad aanhangig te zullen maken zoodra het definitief Bestuur zou zijn benoemd. De heer Cremcr: Zijn de leden van het voorloopig Bestuur bereid, definitief zitting te houden? De Voorzitter: Zij zijn daartoe ge neigd mits de samenstelling, wat betreft dc vertegenwoordiging der politieke en kerke lijke partijen, onveranderd blijvedat wil zeggen indien geen gebruik wordt gemaakt van een toevallige meerderheid in een ver gadering om een meerderheid van deze of gene kerkelijke dan wel politieke partij te bewerken. De heer C r e m e r ta bet Bestuur com pleet, dan wel moet het aangevuld. De Voorzitter: Volgens de Statuten moeten er minstens negen leden zijn er zijn er thans elf. Voorloopig is negen vol doende, Mr. Van Schaardenburg: Ik stel voor, het voorloopig Bestuur bij acclamatie te benoemen tot definitief Bestuur. De Voorzitter: Dat is dus een zake lijk voorstel, waarover dan ook mondeling kan gestemd. De hec-r Van der Kolk: Reeds in de vorige vergadering wees ik er op, dat in het Bestuur te weinig ia vertegenwoordigd de moderne vak vereeniging. Toen werd geant woord, dat het Bestuur zakelijk en recht vaardig zal handelen. Ik geloof aan de goede trouw van het Bestuur; doch zijn maatschap-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1