pelijke beschouwingen zijn zoo geheel anders dan die der werklieden. Daarom zou ik wen schen meer dan een sociaal-democraat in het Bestuur en ik stel daarom voor, de moderne vakvereeniging in het Bestuur te doen ver tegenwoordigen door partijgenoot G, van Wijland, Secretaris van den Amersfoortschen Bestuurders Bond. De Voorzitter: 1 ietgeen de heer Van der Kolk zegt. is volkomen ter plaatse; doch eert moet gestemd over het voorstel-mr. Van Schaardenburg. Pas daarna is aan de orde het aanvullingsvoorstel-Van der Kolk. De heer Van der Kolk: Ik acht het voorstel-Van Schaardenburg in strijd met mijn bedoeling. De Voorzitter; Dos in strijd met uw voorstel Zooals ik reeds zeide, kan het aantal Bestuursleden worden uitgebreid als de ver gadering' dit nuttig acht. De heer Van der Kolk: Ik heb daarop niet tegen, doch ik hoop, dat de vergadering rekening houdt met de werklieden, die dor sten naar wetenschap. De Voorzitter: Ik meen, dal de s. d. a. p. reeds is vertegenwoordigd in het Bestuur ei. ik herinner, dat het voorloopig Bestuur wil aanblijven mits geen der zitting heb bende fracties worde uitgebreid. De heer V an (lcr Kolk: De heer Van Mechelen vertegenwoordigt de s. d. a. p. de A. B. B. is echter een geheel zelfstandig lichaam en eigen berechtigd. De s. d. a. p. beweegt zich meer op politiek, de A. B. B. meer op economisch terrein. De heer Hagelen: Indien het voor- stel-Schaardenburg wordt aangenomen, zal onzerzijds worden voorgesteld, naast de s. d. a. p. den A. B. B. te doen vertegen woordigen. In de vorige vergadering heb ik reeds betoogd, dat het noodzakelijk is, het Dagelijkscli Bestuur dezer vercenïging daartoe uit te breiden met twee leden, an ders loopen onze belangen gevaar. De Voorzitter: Het Dagelijksch Bestuur kan niet worden uitgebreidhet Bestuur verdeelt de function. De heer Hagelen: Zal er dan rekening worden gehouden met onzen wensch De Voorzitter: Dat kan ik U niet toezeggen. De heer Hagelen: Ik wensch er nog op te wijzen, dat als het voorstel-Schaarden- burg wordt aangenomen, daaronder wordt begrepen, dat de A. B. B. óok zitting krijgt in het Bestuur. De Voorzitter: Ik kan U dit niet We moeten eerst hebben een vast punt, een definitief Bestuurpas daarna kunnen we er over gaan stemmen of we iemand uit de vakbe weging aan dat vaste Bestuur al dan niet zullen toevoegen. Dr. Van Enst: Ts zulk een stemming en masse volkomen wettig. De Voorzitter: Volkomen. Het kan zelfs bij acclamatie geschiedendoch voor alle zekerheid zou ik thans aan hoofdelijke stemming de voorkeur geven. De heer Hagelen: En wanneer wij stemmen voor dit Bestuur wordt het dus uitgebreid met een vertegenwoordiger van den A. B. B. De Voorzitter: Het begin is het samenstellen van het definitief Bestuurpas daarna komt aan de orde de uitbreiding daarvan. De heer Van der Kolk: Er moet eerst over gestemd of de vergadering meegaat j met het voorstel om iemand uit de moderne vak-organisatie toe te voegen aan het Bestuur. De Voorzitter: II vergist zich in de volgorde. De heer 'Cremer: Een hoofdelijke stem- filing is niet in strijd met de Statuten, De heer (ioote; ik moet mij ten sterk- ste verzetten tegen het voorstel-Hagelen. I De Voorzitter: U is tegen de orde. De heer G o r d c a u Ik heb den indruk, dat er elementen in deze vergadering zijn, die meenen, dat een hoofdelijke stemming niet geldig zou zijn. Zij is wel degelijk wettig. De Voorzitter: lk breng in stemming. I liet voorloopig Bestuur in zijn geheel to j kiezen tot definitief Bestuur. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene (45 stemmen). De Voorzitter: Dan is dus thans aan de orde de quaestie der aanvulling van het 1 Bestuur. Is het nu de bedoeling der verga- dering. dat daartoe wordt gekozen een arbei- j der, dan wel een arbeider uit de moderne vakbeweging De heer Van der Kolk: Een uit de moderne vakbeweging, omdat dezen het meest dorsten naar wetenschap. De Voorzitter: Dat moet u niet zoo hard zeggen, De heer Van der Kolk: Jaweldat is mijn overtuiging en ik stel als candidaat partijgenoot Van Wijland, die al jaren hier in de centrale zit. De heer G o o t eIk ben nu toch wel ge noodzaakt om op te komen voor de Chr. 1 vakbeweging, namelijk voor Patrimonium en de Chr. handels- en kantoorbedienden. Wordt hel voorstel-Hagelen aangenomen, I dan hebben de Chr. organisaties even veel j recht en moet het Bestuur uitgebreid tot wel 22. De Voorzitter: Ik zou dit niet verder willen uitspinnendoch nu uit dat vaatje wordt getapt, zou ik meteen maar willen vragen of er nog andere vereenlgingen moe ten vertegenwoordigd 'n het Bestuur, dat dan kans heelt, ontzaglijk groot te worden. De heer G o o t eLet welik wensch geenszins uitbreiding van het Bestuurmaar als het wordt uitgebreid om der wille van de moderne vakvereeniging dan laten de de Clir. arbeiders de zelfde pretentie gelden. De heer A. Hovens Greve: Het Bestuur heeft kennelijk te voren vegaderd, want de Voorzitter kon meedeelen, dat het slechts wenschte aan te blijven als bewaard werd de trouwe afspiegeling van de samen stelling der vereeniging. De Voorzitter: Niet precies zóo heb ik het gezegd. De heer Hovens Greve: Maar is er bezwaar tegen het alsnog toelaten van ver tegenwoordigers der arbeiders De Voorztter: Absoluut niet, althans wat mijzelven betreft. Doch ik herhaal de vraagmoet die vertegenwoordiger per se behooren tot de moderne arbeiders-beweging, dan wel, tout court, een arbeider zijn De heer Hovens G r e v e Ik acht toch niet noodzakelijk de consequentie, dat de Chr. arbeiders nog meer worden vertegen woordigd in het Bestuur. Zij hebben daarin reeds vier vertegenwoordigers, tegen de andere arbeiderspartij éen. Indien er dus quaestie is van uitbreiding, zou ik wel wen- schen. dat men toezegging deed, doch geen uitbreiding in 't bijna oneindige bewerk stelligde. De Voorzitter: Die toezegging kan het Bestuur niet doen. Het stelt zicht op neutraal standpunt en wacht de beslissing der vergadering af. De heer Hovens Greve: Mijn doel was slechts, de consequentie af te wijzen, dat óok het element der Chr. arbeiders nog in het Bestuur behoorde versterkt te worden. De heer Van der Kolk: Het is abso luut onwaar, dat de moderne vakbeweging behoorlijk is vertegenwoordigd in het Be stuur. De Voorzitter: Wie heeft dat gezegd? Ik meen, dat ieder standpunt nu wel vol doende is toegelicht en acht de vergadering 'olkomen competent om een conclusie te trekken. De heer V a 11 der Kolk: De heer Van Mechelen is in het Bestuur de eenige vertegenwoordiger der nieuwe maatschappe lijke verhoudingen, De Voorzitter: I.aat ons nu toch niet gaan debatteeren over een punt in de dis- cussiën, doch laat ons allen meewerken om in het belang der algemeene leeszaal, alle verschilpuntjes niet nog eens weer aan te te dikken. Laat ons de belangen der geheele vereeniging behartigen en niet op den voor grond dringen die van deze of gene der sa menstellende deelen. (Applaus.) Mr. Stadig: We willen trachten,in deze vereeniging alle politieke en kerkelijke par tijen te doen samenwerken. Thans wordt echter voorgesteld, aan een meer economi sche corporatie een stem in 't kappittel te geven. Maar d;\n ook ben ik het eens met den heer Goote om ook aan een andere cor poratie het zelfde recht toe te kennen. Ik voel niet de urgentie van het voorstel- Hagelen. De heer Hovens Greve: Ook den vorigen keer is machtig lang gesproken over deze zaak. Ik stel thans voor, het voorstel-Hagelen zóo te lezen, dat het Bestuur worde uitge breid met éen arbeider van die corporatie, welk het zwakst in het Bestuur is vertegen woordigd. De beer Gordeau: Bij ons, menschen vaji rechts, is het plan, ons een commissie van menschen te assumeeren, die buiten de leeszaal staan en ons voorlichten waaraan behoefte bestaat bij het aanschaffen van boeken, tijdschriften, enz. Wij. menschen van rechts, doen nog wat aan individualiteit ja, dat doen we; meer clan de lachers wel weten en hoeveel gemakkelijker zou het zelfde dan kunnen geschieden voor de s. d. a p. bij wie de solidariteit wel wat op den spits gedreven is. Ik vre^s, dat het Bestuur te zeer zal worden uitgebreid en dat het «zooveel hoofden zooveel zinnen» zich zal laten gevoelen, ten nadeele van de leeszaal. De heer Hagelen: Als de vergadering accoord gaat met den heer Hovens Greve, heb ik absoluut geen bezwaardoch ik voel er zeer weinig voor, een in het Bestuur reeds onevenredig sterk vertegenwoordigd element nog uit te breiden en daarom vroeg ik spe ciaal om een vertegenwoordiger der moderne arbeiders-beweging. Wij toonden van stonde aan zeer veel belangstelling. De heer De Pool: Wij óok. De heer Hagelen: Nu, dat is niet geheel juist. Uw belangstelling kwam pas na de eerste vergadering van het voorloopig comité. Ik doe een beroep op den heer Goote. Het gaat er om, onze centrale te doen vertegen woordigen in het Bestuur. Zijn vrienden hebben reeds drie vertegenwoordigers daarin. De Voorzitter: Ditwilik110gzeggen.dat er geen gebruik kan gemaakt van een stem- men-meerderheid, noch in de vereeniging, noch in haar Bestuur. De leden der vereeni ging moeten vertrouwen, dat het Bestuur rekening houdt met aller wenschen. Ik hoop, dat er zelfs nooit een hoofdelijke stem ming zal behoeven te worden gehouden, want dat zou ik reeds een kwaad teeken vinden. Steeds moeten zuiver zakelijke, nooit mogen partij-argumenten gelden. de heer Hovens Greve: Ik stel voor de volgende motie De algemeene vergadering, de wensche- lijkheid uitsprekend, dat alsnog iemand van de arbeiderspartij wordt gekozen in het Bestuur, gaat over tot de orde van den dag. De heer Gerritsen: lk stel voor. dit uit te breiden tot tweeéen van de alge meene, en éen van de Chr. arbeiderspartij. De Voorzitter: Als er nu maar niet weer een correctie op een correctie komt, want anders raken we op een hellend vlak. De heer Hagelen: Ik neem het voor- stel-Gerritsen over. De heer Goote: De vertegenwoordiger worde dan aangewezen door de organisaties. De Voorzitter: Daarvoor voel ik veel, want de afgevaardigde vertegenwoordigt werkelijk de organisaties in het Bestuur. Doeh dan make men wat veel haast, want B. en W. moeten antwoord hebben. Er zijn thans 11 Bestuursleden; het Bestuur is dus volkomen wettig saamgesteldde Sta tuten zeggen: minstens 9. Het kan dus later aangevuld, desnoods na het antwoord aan B. en W. De heer Kerkkamp: Ik meen, dat dit toch niet de bedoeling is van deze verga dering. De lieer Hovens Greve: En stellig is het niet overeenkomstig de Statuten. De vakvereenigingen kunnen candidaten stellen, doch de vergadering moet over den verte genwoordiger stemmen. De Voorzitter: Heeft de vergadering wellicht reeds candidaten? Iemand die al lid is, of 't spoedig wordt? De heer Kerkkamp: Zijn er niet twee voorstellen, namelijk om het Bestuur met éen, dan wel met twee vertegenwoordigers uit te breiden De Voorzitter: Ik breng clan in stem ming of het Bestuur al dan niet zal worden uitgebreid met nul, of éen of twee leden- arbeiders. De heer Hovens Greve: Als de ver gadering dit voorstel aanneemt, vervalt mijn motie. Ik trek haar dus in. Mr. Stadig: Ik vrees een precedent, dat later veel moeite en verwarring zal brengen, zoodra de vereeniging anders zal zijn saam- gesteld. De heer Hovens Greve: Ik handhaaf mijn motie. De heer Van Mechelen: Ik geef den heer Hovens Greve in overweging, zijn motie terug te nemen en de vergadering om de drie hindernissen te gelijk te nemen en te beginnen met de verst-gaande. De Voorzitter: Ik breng dan in stemming of het Bestuur al dan niet zal wor den uitgebreid met éen linkschen en éen rechtschen arbeider-vertegenwoordiger. Aangenomen met 35 tegen 10 stemmen. De Voorzitter: Ik verzoek dan nu schriftelijk die vertegenwoordigers te kiezen. Gekozen worden de heeren G. van Wijland met 50 en A. M. J. Goote met 35 stemmen, die beiden de benoeming aanvaarden. De Voorzitter: Bij links is het dui veltje een beetje om den hoek komen kijken de rechtsche candidaat kreeg daardoor 15 stemmen minder. De heer Van Dommelen: Dit komt omdat de heer Goote geen arbeider is. althans geen handswerksman. De Voorzitter: Enfin, het Bestuur heeft dan nu 13 leden. Ik hoop, dat het niet te zeer zal worden uitgebreid. De vergadering werd hierna te 9.25 ge sloten. Het Bestuur bestaat thans uit de dames mevrouw S. van Vollenhoven-Nort en mejuf frouw E. Middelburg, en uit de heeren Vrijdag, Jac. Hovens Greve, K. van der Burg, Sutherland, ds. Meiners, Van Meche len, Gordeau, Dijksterhuis. De Boer, Goote en Van Wijland. straf, met aftrek van de voorloopige hechte nis sedert 3 Mei. Ieder is de smid van zijn eigen geluk maar menigeen laat het liefst een ander aan den blaasbalg trekken. Piubiiulers- Denken de jongens er wel aan, dat wie hunner mag deelnemen aan het kamp te Nijmegen, zich uiterlijk 15 Juni moet I aanmelden hij kornet G. j Birnie. j De meisjes Zaterdagmiddag half twee op het pleintje vóór de Scheltus-stichting, bij de Kamper buitenpoort, i Oefening onder leiding van mevrouw Van den Bergh, die stellig rekent op een goede opkomst, óok omdat een troepleidster uit Wageningen de oefening wenscht bij te wonen. Zie nog laatste berichten. Men verzoekt ons mede te deelen, dat 22 dezer bij den uitgever L. J. Veen, te Am sterdam, verschijnt een zeer interessant en volledig gedocumenteerd boek, dat geheel handelt over de Standard Oil-trust en haar praktijken. Dit boek is volgens den berichtgever zeer belangrijk in dezen tijd van strijd tusschen de Koloniale Petroleum Compagnie en de Koninklijke en brengt een schat van nieuwe, tot nu toe onbekende onthullingen, De Rechtbank te Utrecht veroordeelde de drie zwervers, die hier ieder een rieten stoel stalen, uit de verandah van hotel-Reich- mann, doch reeds op den Utrechtscheweg door de politie werden opgemerkt en aan gehouden, ieder tot zes maanden gevangenis De Haagsche Kroniekschrijver van de »N. Gron. Ct.« hoorde dezer dagen hoe voor spoedig Prinses Juliana zich in alle opzichten I ontwikkelt. En, wat het aardigste is, zij ver- I toont in haar doen en laten al de oigenaar- digheden van een gewoon kind het blijkt meer en meer hoe ook de geboorte en op- I voeding van een prinses geen invloed heb- j ben op de natuurlijke ontwikkeling van het I kindergemoed. Dat bleek onlangs weer hij de j laatste audiëntie van den Minister-president, I mr. Heemskerk, op Het Loo. j De Koningin liet, zooals zij wel meer doet, de jonge prinses even in haar kamer bren gen om den Minister te begroeten. De kleine Juliana weigerde ook maar éen woord te spreken, zooals andere kinderen óok soms zwijgen als men ze wil laten pra ten. Niets baatte en na eenige oogenblikken zond H. M. de kleine weer weg. Nauwelijks had zij de kamer verlaten of ze opende zelf nog even de deur, stak het aardige kopje nog even naar binnen en riep met een spotlachje den premier toe »Kuif!«. Toen verdween zij ijlings. De Gemeente Arnhem kocht gister voor f48597 de gebouwen en terreinen van de voormalige Buiten-societeit, gelogen op den Reeberg aldaar. De Evangelische Maatschappij heeft aan H. M. de Koningin een verzoek verzonden, vergezeld van een zeer uitvoerige memorie van toelichting. Er wordt in gevraagd, in de eerste plaats, of niet, tot handhaving en bevestiging van de rechtsorde en tot het verkrijgen van vol- komen klaarheid te dezen opzichte, vanwege Harer Majesteit's regeering aan Harer Maje- j steit's onderdanen, die hier te lande de hoogste functiën in de Roomsch-Katholieke kerk bekleeden, dan wel aan den Paus van Rome, is af te vragen de uitdrukkelijke ver- I klaring: dat evenmin het zoogenaamde forum j privilegiatum als het Motu proprio «Quan ta vis diligentia» voor Nederland en zijn koloniën is bedoeld te gelden en huns inziens geldten in de tweede plaats, ingeval be- doelde onderdanen van Hare Majesteit dan wel de Paus van Rome weigeren of nalaten zoodanige duidelijke verklaring onomwonden te geven, of dan Harer Majesteit's regeering niet bereid zal worden bevonden, een vol doend stel wettelijke maatregelen te beramen ter verzekering van de volledige werking van onze Grondwettelijke instellingen tegen over het deze ondermijnende Motu proprio «Quantavis diligentiac en wat naar Roomsch- Katholieke opvatting daarmede samenhangt. Het was gister 100 jaar geleden, dat Har- riet Beecher Stowe. de schrijfster van »De Negerhut*, geboren werd. Een kleine 16 jaar geleden is de vrouw, die met haar werk den stoot gaf tot vrijmaking der slaven, in vergetelheid gestorven. Te Parijs is gisterochtend in den ouder dom van even 90 jaar overleden Frédéric Passy, sedert 1800 de vrcdes-apostel en groote bevorderaar der internationale arbi tragetot zijn dood Secretaris van den In ternationalen Vredebond. Al menigmaal is postzegel yewoo waarde dien men pakket mee te verzen nistratie der posterij klaard en ten bate mag worden. I11 ieder geval is den zegel te plakken Hetgeen geenszins Maar als hij op de Een dokter te Re) erg tegenaan geloop het vorige jaar ontvi Hij haalde den postze de adreskaart was g omdat hij hem nog verzameling had. De hem, dat hij daartoe 1 de dokter behield den De Rechtbank te nu wegens diefstal v< vangenisstraf van 91 Officieel Nederlands is Zaterdag een zaak kamer der Rechtbank 1 ding was uitgebracht 1 éen zin. De verdedigt e gehad 0111 dien zin deelde, dat het ding stand niet was om er 1 knoopen, maar de am 1 en de Rechtbank aie voldoende duidelijk. Laatste I Men seint ons Op zijn verzoek is aan jhr. J. W. Burgemeester van A betuiging. Bij liet ie regimen gedeeld de paarden Numans, gedetacheeri n in Ned. Oost-Indië, 1 la Wilhelm Voigt, de eenmaal veelbespro ken kapitein van Köppenick, is Maandag in een armenhuis te Londen overleden. Twee goede beurten te gelijk. De Fransehe regeering wil de reclame borden belasten, die het landelijk schoon soms zoo gruwelijk ontsieren. De reclaine-maker betaalt van f 25 tot f 200 per vierkanten Meter de eigenaar van den grond, na venant. Het I-'ransche Postbestuur is voornemens den maatregel in to voeren, om aan jongens beneden 16 en aan meisjes beneden iS jaar zonder schriftelijke machtiging hunner ouders of voogden, aan hen geadresseerde brieven poste-rest3iite, niet meer af te geven. Ho ho (Apis 1 f Als men een bijei telkens tot nieuwe 0 Ik had nooit vei aan Horentjes (dat wespen, maar wel dr nu heb ik gezien, kunnen veroorzaken, Toen ik op eenj nakeek, vond ikt^BJ aantal horentjes, aie honing te goed dede een groot aantal w De bijenvolken gedecimeerd en de verdwenen. Een paar dageu dwenen en ook alle 'I oen heb ik een van meer nut ware gcr gedaan had. Ik heb namelijk ree voorzien van gaatjes waardoor de bijen omdat zij maar drie maar de horentjes k zij minstens acht lk ga nu alle kast want zij mochten no 11 houdt men daarmede af, zooals hagedissen kevers, die in een goed doen. Er bestaat nog die veel schade aan Bijenwolf, die de steek bewusteloos voedsel voor zijn la Ik hoorde echter gezien had, dat hort waarschijnlijk om di sterke kaken en ku mede fijn malen. Ha< i< kunnen vinden, dan wel uitgeroeidmaa gelukken. Ik gun ieder nul staan; maar de horei vernietigen want d imker, -tot niets nut, Amersfoort, Juni 19

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2