Gemengd nieuws. zltter als Hoofd der politie willen verzoeken, '-geducht toezicht te doen houden op auto mobilisten die speciaal op den Utrechtsche- weg en den Berg vervaarlijk hard rijden, liet spijt mij erg, dat ik den naam van den heer Scholtens hier In 't publiek moet noe men, doch deze is berucht om zijn razend hard jagen. Onlangs ben ik er zelt getuige van geweest, ik stond er vlak bij, dat twee dames, die met een kinderwagen op den IJ trechtscheweg waren, op het getoeter van de naderende auto op den zandweg vluchtten I)e auto snorde op geen centime ter afstands den kinderwagen voorbij en de bestuurder had veel schik om den schrik der dames. Wethouder R ij k e n sOok ik per soonlijk heb wel honderdmaal geconstateerd, dat die automobilist onbesuisd voortjaagt. Kens heb ik gezien, dat hij geheel noodeloos een kostschool uiteenjoeg. Het verbaast mij, dat er nog nooit proces verbaal is opgemaakt tegen dien persoon. Voor de politie zijn nog wel pas dure instru menten aangeschaft om dergelijke overtre dingen der Motorwei té kunnen constateoren. De Voorzitter: Ik zal zorgen, dat er strenger toezicht wordt gehouden en in 't bijzonder op den heer Scholtens. I )e heer R o 1 a n <1 u s H a g e d o o r 11: In ile laatste tijden is in de plaatselijke bladen weer herhaaldelijk gewezen om de vleesch- keuring ouder betere, of liever vv a r e, con trole te doen geschieden. Wie deze zou wenschen en er mee is belast, kan haar niet uitvoeren zooals het behoort, omdat de regeling te zeer verouderd is. Het gevolg daarvan is, dat hier veel vleesch wordt gebruikt, dat niet moest worden genuttigd. Is er kans op, dat R. en W. een nieuw voorschrift geven, liefst met een voorstel om een abattoir te bouwen De Voorzitter: Dit is een oude grief, óok van het Dagelijksch Bestuur. De Raad zal zich herinneren, dat een voorstel tot wij ziging der verordening zelfs in de afdeelingen onderzocht, maar terug genomen werd wegens een destijds toegezegde Rijks-keuring. Als deze uitblijft, zullen B. en W. de zaak weer ter hand nemen. De heer J o r i s s e 11Vooral een abattoir is noodig. Zelfs Zevenaar. dat zooveel kleiner is dan Amersfoort, ik meen dat de bevolking daar een vijfde van die van Amersfoort is, heeft er een. De heer Kroes: Ik zou de keuring wil len uitgebreid zien tot alle levens- en genots middelen, óok melk en visch. Amersfoort maakt een bespottelijk figuur. Vischhandelaren hebben mij verteld, dat goede visch hier wordt afgekeurd en slechte genut tigd. Ik zou niet willen wachten tot er een abattoir is, doch zoo spoedig mogelijk maat regelen wenschen genomen te zien en een streng toezicht rip alle handelaars in levens middelen. 't ls een schande zooals het hier thans is. De Voorzitter: B. en W. zullen gaarne rekening houden met de uitgesproken wen schen. De heer Oosterveen: Is U iets bekend omtrent de voornemens van het Rijk ten opzichte van een algemeene keuring van levens- en genotmiddelen De Voorzitter: Daarvan is niets bekend. De vergadering wordt hierna gesloten. Het eventueel afbreken van het huis aan de Kamperbinnenpoort op den hoek van den Weverssingel kan, ondanks het daarover in den Raad gesprokene, toch nog wel het gevolg hebben, dat het aangrenzende torentje er hij omvalt. Immers om de boven-voorkamer aan den kant der I.angestraat niet al te geerend te maken, is, lang vóór de heer Sinnige het huis betrok, het torentje gewoonweg uitge broken. Het hangt dus letterlijk op het huis. Stellig is dit bekend bij het Bouwtoezicht, dat trouwens wel middelen zal weten om intijds het gat goed te dichten. In de zelfde Raadszitting werd terecht gelaakt de onverantwoordelijke wijze waarop een automobilist bij tijden kon jakkeren langs den openbaren weg, waarvoor hij trou wens meermalen bekeurd is. Het moge velen tot troost strekken te vernemen, dat hij zich juist èenige dagen geleden metterwoon zich vestigde te Apel doorn. Voor de vacatures, vooral ontstaan door de reorganisatie van het I-ager onderwijs en het inrichten der nieuwe school aan den l.eusderweg. zijn rond 300 sollicitanten. Nurks zou daaruit al aanstonds concludee- ren, dat de salarissen hier dan toch niet zóo slecht zijn. De heer A. Nijhoff, Commissaris van politie hier, is andermaal benoemd tot lid dér commissie, belast met het afnemen van het examen voor het politie-diploma, welk examen wordt gehonden van 2 tot 14 September. De heer G. A. L. Spelberg, Hoofd der Jongensschool, is weder benoemd tot lid der commissie voor het Mulo-dlplomi en zal Geschiedenis examineeren. Mejuffrouw A. P. de l.ooze is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Glindl, bij Bar- neveld. Dr. A. W. Bronsveld, ie Voorzitter van de vereeniging »Kindérznrg», mocht gister den dag herdenken waarop hij vijftig jaar geleden aan de Rijks-universiteit te Utrecht magna cum laude werd bevorderd tot doctor in de Godgeleerdheid, op een proefschrift getiteld 1 Oorzaken der verdwijning van liet Nationalisme in ons land, sinds de laatste jaren der vorige .eeuw». Den 28 September hoopt hij zijn gouden jubileum als predikant bij de Ned. Hervormde kerk te kunnen herdenken, welk ambt hij sedert 1880 uitoefent te Utrecht. De heer J. II, Dunner legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg- af het doctoraal-examen Rechtswetenschap. Meldden we in het najaar, dat het Militair hospitaal hier nog in 1912 zou worden opge heven, thans kunnen we berichten, dat er zelfs zeer veel kans is, dat het ongewijzigd blijft bestaan. Luitenant A. Josephus Jitta, van het ie regiment veld-artillerie, wordt 1 September ingedeeld bij de oefenings-batterij te 'stira- venhage. Paardenarts 2e klasse dr. T. J. van Oapelle, van het ie regiment huzaren, zal begin Juli de ie mitrailleur-afdeeling vergezellen op haar marsch van 's-Gravenhage naar de legerplaats bij Harskamp. Met ingang van 1 October zullen voortaan worden opgeleid bij de Eerste school voor verlofsofficieren der infanterie, te Amersfoort, de adspirant-militie-officieren van het régiment grenadiers en jagers, het ie, 4e, 5e, 7e, 9e en 10e regiment infanterie. De tweede school wordt gevestigd te Maastricht. In strijd met de tegenspraak is wel dege lijk aan den militairen vliegenier M. van Meel toegestaan, boven de legerplaats bij Oldebroek tochten te doen met officieren der artillerie als passagier tot het doen van waarnemingen bij werkdadig vuren. Gelijk we een poos geleden reeds mee deelden, zal Amersfoort's mannenkoor, onder directie van den heer N. Hazendonk, ter gelegenheid van zijn eerste lustrum met medewerking van de stafmuziek van het 5e regiment infanterie op Vrijdag ,s Juli op het terras van ~Air.:citia» aan zijn donateurs en kunstlievende leden en aan de leden dier sociëteit een concert aanbieden. Den volgenden avond zal deze zangver- eeniging met medewerking van de muziek van het ie regiment huzaren een concert geven in den tuin van »Het Boompje*, waar het koor steeds repeteert. Een keurig uitgevoerd gedenkschrift ver gezelt d< beide met zorg saamgestelde programma's, die we later hopen te vermelden. Bij het internationaal kegel-concours, van 15 tot 24 Juni in »Tivolic te Utrecht ge houden, werden n. a. de volgende prijzen behaald korps 36ste prijs, verguld zilveren me daille, Houdt plank, met 263 houten de ie prijs werd gewonnen met 294 houten. personeel dames 12e prijs mejuf frouw A. Brif*t, 13e mejuffrouw J. van Heu len, 17e mejuffrouw A. Groenhuizen. De dames-kegelclub V. I. V. O. kreeg bovendien een herinnerings-medaille. personeel 10de prijs de heer W. (i. van Dam, met 90 punten. De ie prijs werd behaald door den heer J, Beckering, uit Rotterdam, met 102 punten. serie persneel 6e prijs de heer W, G. van Dam met 605 punten. De ie prijs werd eveneens behaalt! door den heer Bec kering met 737 punten. vrije baan 1 ie prijs de heer A. Nef- kens met 43 houten. Ook hier behaalde de heer Beckering den eersten prijs en wel met driemaal vijf negens. De Amersfoortsche Zwem- en Polo Club zal hier aanstaanden Zondag ontvangen A. Z uit Amsterdam. Gisteravond is besloten, ook hier een en quête ',1 ie stellen naar kinderarbeid. Als te zijner tijd de vragenlijsten worden rondgezonden, zal ieder een uitnemend werk doen bm ze nauwkeurig te beantwoorden en vooral vlug terug te zenden. Aan H. M. de Koningin is door de Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht een adres gericht met het eerbiedig verzoek, dat het H. M. moge behagen aan de Staten-Generaal het voorstel te doen, dat ook vrouwen voortaan door de Grondwet kiesgerechtigd zullen verklaard worden. Immers als de moeders van het komende geslacht, als mede werksters bij alle daden van het tegenwoor dige geslacht, en als mede-erfgenamen van de kennis en kunst van vroegere geslachten hebben de vrouwen het zelfde recht als de mannen op medezeggenschap in bestuur, regeering, eit samenstelling der wetgevende lichamen. Althans spreekt onze Vereeniging, zoo gaat het adres voort, het vertrouwen uit, dat Uwe Majesteit niet wederom in een nieuw te maken Grondwet, welke toch waarschijn lijk wel een menschenleeftijd lang van kracht zal blijven, een bepaling zal dulden, die alle vrouwen in Nederland uithoofde van haar sekse van de uitoefening van het kiesrecht uitsluit. Een dergelijke uitsluiting voor nog zoo geruimen tijd te handhaven, zou, met het oog op de voortdurende toeneming van den arbeid der vrouw in den dienst der samen leving en in allerlei beroepen, onverantwoor delijk zijn. Onze Vereeniging dringt er mitsdien bij Uwe Majesteit eerbiedig maar krachtig op aan, dat Zij rekening boude met de veran derde tijdsomstandigheden, bij het indienen van het in uitzicht gestelde voorstel tot her ziening van de Grondwet des Rijks. Het adres is vergezeld van een uitvoerige Memorie van toelichting. Een 23-tal leden van de vereeniging Handel en Nijverheid» heeft gisteravond gevolg gegeven aan den oproep om :.aam te komen vóór de hedenavond door het waar nemend Bestuur belegde vergadering ten einde middelen te beramen om de ontbinding der vereeniging te voorkomen. De heer J. W. Egg ink, die de verga dering leidde, begon met mee te deeleii, dat zij is belegd in het belang van Amersfoort en het waarachtig belang van den haiulel- drij venden en den industrieelen middenstand. De heer J. G. F. van Achterbergh. die met spr. de vergadering belegde, werd te elfder ure doch door zeer gegronde redenen ver hinderd, tegenwoordig te zijn. Vooral is zij belegd omdat in de jongste maandvergadering de fungeerend Voorzitter meedeelde, dat, indien hedenavond geen de finitief Bestuur werd gekozen, het fungee rend Bestuur zou voorstellen, de vereeniging te ontbinden. Feitelijk is de vereeniging zonder Bestuur en als een schip zonder roerdoch spr. hoopte, dat deze vergadering haar weer a Hot zou brengen. Want indien II. N„ dat zóo veel nut stichtte, wierd ontbonden, zou dit een schande zijn voor Amersfoort. De vrij groote belangstelling was voor spr. een bemoediging, dat eendrachtig zou worden gepoogd niet alleen 0111 II. A- N. in stand tc houden, doch ook te doen bloeien tot heil van Amersfoort. Eén pijl kan worden doorgebroken, doch geen bundel pijlen. Een lid stelde voor, een candidaten- gros te maken, ten einde hedenavond een eindelooze stemming te voorkomen. Een a n d e r 1 i d vroeg of de oude Be stuursleden zich weer beschikbaar stelden. De Voorzitter antwoorddeThans niet. Wellicht sommigen over een paar maan den. Den eminenten oud-Voorzitter, den heer Van Duinen, mocht ik niet thuis treffen. Pen slotte werd een gros-tal gemaakt van 12 leden, dat hedenavond als leiddraad zal kunnen dienen bij de verkiezing van een definitief bestuur. Na de daartoe Dinsdagavond gehouden vergadering is ook hier ter stede een typo grafische studie-club opgericht, aanvankelijk met 20 leden. Er wordt andermaal getracht een loon-actie op het gebouw te zetten om de looneit in de bouwbedrijven te doen verbeteren, Ken 60-jarige tuinman, die gisterochtend een tuin aan den Grooten Koppel na ge ilanen arbeid de handen wilde wasschen in de vijver is, vermoedelijk door een duizeling bevangen, daarin gevallen. Kerst geruimen tijd later miste men hem. Arts Kamerling, toen onmiddellijk te hulp geroepen, kon slechts den dood constateoren. Het drossen uit het Jongenshuis van het Leger des Heils heeft nog niet uit. Eensdeels vind het slechte voorbeeld go- reedelijk navolging; doch anderdeels schijnt cr iets te wezen van een. te ostentatieve sympathie-betuiging met adjudant De Prec- ter en diens echtgenoote, die na ommekomst van hun jaarlijksch verlof werden overge plaatst naar Baarn. en met kapiteine Nicolai, die reeds te Maarsen aan het Jongenshuis was verbonden en r.i ruim anderhalf jaar daarin werkzaam te zijn geweest, evenzeer is overgeplaatst. De kinderen, die zeer aan deze ofticieren gehecht waren, schijnen het niet goed te vinden, dat dezen in een anderen werkkring werden geplaatst en manifesteerden hun leed op hun wijze. Met dat al hebben noch de huidige direc tie noch de politie een aangename taak, want het opsporen der kleine rakkers heeft soms heel wat voeten in de aard. 't Is een geluk, dat de peuzels cr toch maar weer gauw terugkomen en 't er heel wat beter vinden dan bij een boer in 't hooi en op soms heel lange marschen. Voor de rechthebbenden zijn aan het Com missariaat van politie terug te bekomen een loupe, een rozekrans, een zilveren lepeltje en eon ceintuur. Vergeet nooit in het leven, dat ook nul len haakjes kunnen hebben, waaraan men zich leelijk kan bezeeren. Bij de jongste Gemeenteraadsverkiezing te Bunschoten waren voor éen vacature niet minder dan 5 candidate». Toch namen van de 584 kiezers slechts 140 aan de stemming deel en bedroog hot grootste aantal stemmen op éen candidaut uitgebracht 42. Men schrijft uit Bunschoten Het maaien is in vollen gang. Door do maaiers worijt steen en been g klaagd, omdat het zoo moeilijk maait. Er staat zeer veel gras en door de vele regens is het zóo zwaar geworden, dat enkele maaiers de zeis aan de wilgen hebben gehangen 011 maar per fiets zijn vertrokken. x Padvinilers- hoekje. De meisjes aanstaanden Zaterdagmiddag 2 uur op het Stationsplein voor een prettige oefening on der leiding van mejuf frouw Van der Scliroeff. Patrouille-commandan ten hebben te zorgen voor de contributie. Alle jongens-Padvinders kunnen deelne- men aan liet groote kamp, dat van 26 Juli tot 14 Augustus wordt gehouden bij Har derwijk onder hoofdleiding van de vereeniging Volksweerbaarheid». De leiding over de afdeeling Padvinders berust bij den heer W. F. G. L. Driessen, te Bussum, terwijl als onderleiders zullen optreden de assistent-troep- leiders. Aan het kamp zal o.a. worden deelgeno men door P.V.'s uit Amsterdam, Utrecht, Den Haag. Amersfoort, enz. 'lerwijl het vorige jaar eenig Belgische P. V, het kamp meemaakten, zal het ditmaal worden bezocht o.a. door Engelsche »Boy Scouts, en Duitsi he Wander vogel». Eerst kan nog van 22 tot 26 Juli aan hot kamp te Nijmegen worden deelgenomen (kosten hiervan f4.). Voor het kamp bij Harderwijk vóór 1 Juli opgeven bij kornet G. Birnïe, Dan zijn de kosten f17.30, als men zich later opgeeft f20 voor de 20 dagen. Nadere inlichtingen bij de assistent-tp "op leiders. Nu de vacanties op til zijn en er dus dikwijls op uit getrokken zal worden..is er een schoone kans, dat zoowel de meisjes- als de jongensafdeeling Hink worden versterkt. Jelui kunt daartoe allen meehelpen. I.aurens Alma Tademu is Dinsdagochtend in den ouderdom vau 76 jaar overleden te Wiesbaden, waar hij genezing zocht voor zijn kwaal, Ofschoon sedert 1870 te Londen woonde en als Engelschman genaturaliseerd werd, is hij steeds met hart en ziel Nederlander ge bleven. Opmerkelijk, dat deze (ienrg Kbers der schilderkunst als gymnasiast steeds overhoop lag met de antiquiteiten, die later juist de onderwerpen werden van zijn meest be roemde schilderijen, van welke er zoo vele in prent zijn gebracht. Maar vond ook niet mr, J. K. J. de Jonge toen hij thuiskwam van zijn eerste Staats examen, waarvoor hij werd afgewezen wegens onvoldoende kennis van Geschiedenis, op zijn kamer een gouden medaille voor de beantwoording eener geschiedkundige prijs vraag. De Deutsche Luftfart Actiën Gesellsehaft, te Di'isseldorf, heeft het voornemen in Sep tember weer een hallontocht te organiseeren met de »Vicloria Luise» van Diisseldorfnaar Amsterdam en terug. De heenreis zou over Arnhem, langs de Zuiderzee en over het Gooi worden genomende terugweg langs het Noordzeestrand, over Rotterdam, Don Bosch en Ycnlo. Er zou voor elke reis plaats zijn voor zeven passagiers. Uit en thuis voor Nno Mark. Indien althans de spionitis dan heeft uit gewoed. De Voorzitter van de Fransehe Vereen! ging voor paardenteelt ten behoeve van het leger verklaart in de -Matin», dat zich in Frankrijk in geval van mobilisatie dadelijk een groot gebrek aan paarden zou open baren. Er zouden namelijk minstens 70 000 paarden te weinig zijn en, zou de oorlogs toestand lang duren, dan zou het tekort aan paarden op 2 lot 300 000 stijgen. De reusachtige toeneming in het gebruik van automobielen is oorzaak, dat de paarden teelt zoo in verval is geraakt. K11 hier te lande

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2