Zaterdag 29 US Juni 1912. No. 8126. 61e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamloozo Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. FHSDIHZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer io cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. BUREAU: SORTSGBACBT 9. i advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Telefoon 19. K E N N IStiK VI NOEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat naar mededeeling van den Minister van Oorlog op 4 en zoo noodig ook op 5 en 6 Juli a.s. eene echietoelening zal worden gehouden van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (24 en 15 c.M,) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 9000 M. van het fort en begrensd aan de Oostzijde door eene lijn vanaf het fort in de ware richting Noord, en aan de Zuidzijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting W. Z. W. van het uiteinde daarvan. De Oostelijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als top- teeken. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en i-en uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen flut gevuurd wordt, een waarschuwingsbord wor den geplaatst aan den ingang der visschershaven. Ter voorkoming van gevaar en om spoedig de vrije vaart te kunnen herstellen, wordt ieder dringend uitgcnoodigd het onveilige zeegedeelte te vermijden. Uitvarende schepen moeten daar toe vanaf den kop der pieren over een afstand van 4 zm. \V. Z. W. koersen of desgewenscht Zuidelijker aanhouden, en eerst daarna om de Noord gaanbinnenkomende schepen moeten in omgekeerden zin handelen. Amersfoort, 27 Juni 1912. De Burgemeester van Amersfoort, WUYTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis lo. dat hij hen is ingediend een verzoekscluift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door Kb A AS uk WAAL, kok, wonende te Ilpendam. in de beneden voor- localiteit van het perceel aan de Langeslraat no. 99 alhier 2o. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verleenen van het ver lof schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, 20 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I)e Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. K. H. ne BEAUFORT, loco-Secr. Oud en op straat. dat in dit woord inder daad ligt opgesloten de bedoeling der Regeering om deze zaak tot een goed einde te brengen. »Ik vind het eigenlijk schande, dat er ambtenaren vast aangesteld zijn, die geen pensioensrechten hebben*. Aldus Minister Heemskerk tot de Tweede Kamer in 1908 en >909, sprekende over Rijks-pensionneering der Gcmeente-ambte- Nóg geen Rijkspensioen voor Gemeente ambtenaren De heer S. Kamps is 53 jaar Secretaris en 45 jaar Ontvanger der Gemeente Broek- Sittard. Lange, lange jaren heeft hij de Ge meente trouw gediend tegen een loon onvol doende om van te kunnen leven. Thans is hij oud en vergrijsd. De bijna 83-jarige ambtenaar is naar 's Raads oordeel niet meer in staat, zijn .werk te verrichten en de Raad gaf hem ontslag. Vervulde de Raad wellicht met dit ontslag een uit billijkheidsoverwe gingen reeds lang verzuimden wettelijken plicht? Wij vreezen het. Maar wij vreezen nog veel erger. De Raad zette den armen, ouden ambtenaar op straat, zonder een cent pensioen. Beweerd wordt, dat de Gemeente te arm is om pensioen te be talen. 't Kan helaas, zeer goed waar zijn. Doch wij hopen, dat het anders is en de Raad niet macht doe gelden boven naar aller begrippen zedelijk recht. Ach, dat toch de door de Gemeente-amb tenaren reeds zóo lang gevraagde, door de Regeering toegezegde, door alle partijen als billijk en dringend noodzakelijk erkende, wettelijke regeling van de Rijks-pensionnee ring der Gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen er reeds wareHet bovenvermelde geval is er slechts éen uit vele. Onnoemlijk is het leed, dat wegens het nog altijd ontbreken der met zoo innig ver langen verbeide regeling door duizenden en nog eens duizenden wordt geleden. Geleden door oude en invalide afgetreden of ontslagen ambtenaren, geleden door weduwen en wee zen, geleden door ambtenaren en ambte naarsvrouwen, wegens het bange vooruitzicht van, hoewel niet meer kunnende werken, toch te moeten blijven werken, het vooruit zicht van, oud geworden, niet meer in be hoefte van zijn gezin te kunnen voorzien, van weduwe en weezen wellicht onverzorgd te moeten achterlaten. Wij zouden aan allen, die bij de tot stand koming der wettelijke regeling betrokken zijn, het bijna willen smeeken maak toch spoedde Gemeente-ambtenaren hebben genoeg gewacht en geleden laat de zaak binnen enkele maanden haar beslag krijgen laat het genoeg zijn, dat vele Burgemeesters, Secretarissen, Ontvangers, Secretarie- en Ont vangers-ambtenaren nog niet een loon genie ten, dat hen mogelijk zou maken, fatsoen- 1 ij k armoede te lijden. Denkt ook aan de gewichtige algemeene belangen, wier behoorlijke behartiging van goede bestaansvoorwaarden der Gemeente ambtenaren afhankelijk i9. Het persbureau van den Ned. bond van Gemeente ambtenaren. Bureau van gevonden voorwerpen. Men treft hier en daar zulke instellingen aan, en ze zijn zeker nuttig voor veel men- schen. Daar hebt ge de vergeetachtigen, die op reis of in een plaats van openbare samen komsten hun stok of parapluie plegen te la ten staat, of ergens een pakje laten liggen. Er zijn ook ware ongeluksvogels, die, dikwijls buiten hun schuld onderweg het een of an der verliezen, meestal iets van eenige waarde, een broche, een gouden ring of iets derge lijks Voor al zulke lieden nu is een bureau van gevonden voorwerpen een ware uitkomst Zij spoeden zich er heen, en niet altijd maar toch dikwijls kunnen zich weer in het bezit stellen van het verlorene en zich verblijden. Doch nu zijn er sommige dingen, waarvoor geen bureau van gevonden voorwerpen be staat of bestaan kan; dingen, die, als men ze eenmaal kwijt is, niet teruggekregen kun nen worden, al looft men ook nóg zoo'n hooge premie uit voor den «eerlijken vinder*. Tot die onmogelijk terug te krijgen din gen is te rekenen de verloren tijd. Dit heeft menigeen ondervonden tot zijn bitter verdriet. Dat ondervond ook zeker jong mensch, die van goeden aanleg niet ontbloot was en, als hij dien aanleg wilde ontwikkelen, zich van een goede toekomst verzekerd kon houden. Doch zijn vaardigheid liet veel te wenschen over. Zonder nadenken liet hij zich meesleepen om liever toe te geven aan zijn lust om mede te doen aan allerlei spelen, die aan de orde van den dag waren. Op het sportterrein was hij bijna altijd te vinden. Nu is lichaamsoefening zeker nuttig en zijn spelen uitstekend, wanneer zij strek ken tot uitspanning na de inspanning, die degelijke arbeid van ons eischt. Doch met de spelen alleen komt men er niet. Met voetballen en dergelijke kan men zijn brood niet verdienen. Intusscben daar bekommerde ons jonge mensch zich niet omhij gaf aan 't spel zijn besten tijd, tot hij ten slotte ontwaakte uit dien speelroes en toen tot het inzicht kwam, dat hij den meest geschikten tijd had laten voorbijgaan. De ware lust om te werken was er óok niet meer. Op geen bureau van gevonden voorwerpen kon hij het verlorene terug krijgen. Geen »eerlijke vinder* kon hem zijn verloren tijd terugbe zorgen. Hij had nu een armelijke toekomst door eigen schuld. N. L. G. J. V. de H. De vergadering van het Bestuur der clas sis Amersfoort van de Ned, Hervormde kerk werd bijgewoond door 25 predikanten en 23 ouderlingen. Bij het voorzien in de periodieke vacatures, welke aan het einde des jaars ontstaan, werden gekozentot lid dr. G. Vellinga, te Nieuw- Loosdrecht, en tot zijn secundus ds. G. van Hoogstraten, te Zeist; tot scriba-quaestor ds. G. van Kempen, te Westbroek, en tot zijn secundus ds. W. J. Meiners, te Amersfoort; tot lid-ouderling de heer J. B. de Beaufort, te Woudenberg, en tot zijn secundus de heer H. J. H. baron Van Boetzelaer van Ooster hout, te Soesterberg. Aan de consideratiën der vergadering werden vervolgens onderworpen de 9 voor stellen der Synode. Met 42 tegen 6 stemmen werd besloten, aan de Synode adviseeren om te verwerpen het voorstel tot toekenning van stemrecht aan vrouwelijke lidmaten, ofschoon enkele predikanten het warm verdedigden. Met 37 tegen u stemmen werd het zelfde besloten omtrent het geven van stemrecht aan kerkelijk bedeelden. Tot leden van het Bestuur der classicale Zendingsvereeniging werden herbenoemd de heeren ds. Brans, te Soest; ds. IJsseling, te Loenen a.d. Vecht ;ds. Kleijwegt, te Wouden berg en werd benoemd ds. Van Hoogstraten, te Zeist. De vergadering betuigde met 35 tegen 13 stemmen leedwezen over de benoeming van prof. Noordtzij. Bij de gister in het 3e kiesdistrict ge houden herstemming ter voorziening in de vacature, in den Gemeenteraad ontstaan door het bedanken door den heer W. Salomons, zijn van de 879 kiesgerechtig den opgekomen 687. Blanco en van onwaarde 20 Uitgebracht werden op de heeren P. van ACHTERBERGH382 W. KLEBER285 zoodat gekozen is de heer P. van ACHTERBERGH Bij de stemming, op Dinsdag 18 Juni, kwamen op 657 kiezers. Blanco en van onwaarde 21 Volstrekte meerderheid319 Uitgebracht werden toen op de heeren P. van ACHTERBERGH 276 J. C. HAGELEN63 W. KLEBER262 A. A. van OOIJEN35 De tijdelijke geldleening, groot f 121 167.01, der Gemeente Amersfoort werd gesloten met de firma Methorst Van Lutterveld, hier. Een oude getrouwe gaat den Gemeente- dierst verlaten, waarin hij bijna 50 jaar is geweest. De heer N. Vink, die 3 September zijn tachtigsten geboortedag hoopt te herdenken, heeft met ingang van 1 Augustus ontslag gevraagd als Gemeente-bode, in welke be diening hij 22 Maart 1875 werd benoemd en waaruit hem Donderdag eervol ontslag is verleend met dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten, door hem in ver schillende betrekkingen bewezen. Zijn opvolger is de heer H. A.van Zwle- ten, sedert 7 Mei 1893 concierge aan de openbare Lagere school aan de Puntenbur gerlaan. De heer W. H. Verhoef legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het propaedeutisch examen Genees kunde. Na voortgezet examen is alsnog geslaagd bij het eind-examen van het stedelijk Gym nasium mejuffrouw L. D. Bertrand, voor ge tuigschrift B. Aan den heer G. A. Munnikhuizen, thans te Naarden, is, op zijn verzoek, met ingang van 15 Augustus eervol ontslag verleend als Ontvanger dier Gemeente. Aan luitenant jhr. A. B. C. von Bose, die 10 Juli in activiteit wordt hersteld bij het 5e regiment infanterie, is een jaar verlof ver leend met behoud van zijn vol tractement, om zich te Johannesthal te bekwamen in de vliegkunst. Luitenant A. T. Colenbrander, van het ie regiment huzaren, zal een spelleiders-cursus volgen. Reserve-wachtmeester H. A. J. Kessler, van het ie regiment huzaren, is bevorderd tot kornet bij het korps. De ie mitrailleur-afdeeling, uit 's-Graven- hage, zal 4 en 12 Juli door Amersfoort ko men op haar marsch naar en van de leger plaats bij Harskamp. Onder den titel »Ministerieel beleid* is thans verschenen de Open brief aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-generaal nopens het antwoord van den Minister van Oorlog op het Voorloopig verslag over het wetsontwerp tot herziening der pensioenen van de officieren, door de oud-kapiteins W. M. H. Anten en J. J. F. Schmitz. Ondanks de hoogst ernstige zaak waarom het gaat een in zeer prettigen stijl geschre ven boekje. De schrijvers ontvingen een zeer groot aantal adhóesie-betuigingen, doch de naam kaartjes kunnen kwalijk gelden als wettig betaalmiddel. Zij steken het niet onder stoelen en ban ken, dat zij er zich »niet in mogen verheu gen, tot de hoogst-aangeslagenen in 's Rijks directe belastigen te behooren, terwijl hun mede het faveurtje ontging, op hun levens pad een levensgezellin te ontmoeten, die, nevens een liefdevol hart, een welgevulde geldbuidel meebracht in het huwelijksbootje*. Tóch getroostten zij zich de kosten van het drukken van het boekje en zouden slechts zeer ongaarne ook dit deficit voor hun reke ning nemen. Dat alle gepensionneerde officieren dit laatste voorkomen, door een boekje te be stellen. Zij zullen dit éene kwartje werkelijk niet betreuren. Het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. Bik kers, zal morgenavond bij gnnstig weder op het terras van «Amicitia* een concert geven. De weer-prognose van De Bilt is vooral voor den namiddag nogal belovend. De beide elftallen van de A. Z. P. C. gaan morgen in 't water. Haar eerste in den competitie-wedstrijd tegen het eerste van A. Z., te Amsterdam; haar tweede in een vriendschappelqken wed strijd tegen een A. Z.-combinatie. De vereeniging Handel en Nijverheid* blijft bestaan. Donderdagavond is een Bestuur gekozen, zoodat geen voorstel tot ontbinding behoefde te worden gedaan. De vergadering werd bijgewoond door alle Bestuursleden, behalve den heer Van der Meiden, die uitstedig is, en 28 leden. De heer M. R. N. O os t e r v e e n, die klokke half negen de vergadering opende, zeide ongeveer

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1