BIJBLAD Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden van de uitgave van N.V. deAMERSFOQtfTSCHECOURANT voorheen Firma A H. van CLEEFF ■TAN ZATERDAP 29 JUNI 1912. KÊÏnTlSG E VING. Burgemeester f' Wethouders der Gemeente Amersfoort brengen ter qyenbarc kennis, dat het proces verbaal van drilling van het hoofd-slembureau van den uitsla? 'Ier op 28 Juni 1912 gehouden herstemming Voor de verkiezing van tien lid van den (ieineentrraad van Amersfoort, in het kies district III, in afschrift is aangeplakt en ter Secretarie d'r Uemeente voor een ieder ter in zage is nedd'gelegd. Amersforrl, 29 Juni 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WIJYT1RRS. fe Secretaris, J. K. 11. nu BEAUFORT, looo-Secr. Een poosje geleden liep door de pers een wonder verhaal volgens hetwelk in het bui tenland een snuggere bol Rüntgen-stralen (excusez du peu) zou hebben toegepast op het schouwen van eieren. Volgde een hoog gestemde lofzang op de voortreflijkheid der uitvinding, waardoor geen enkel bedorven ei meer aan de markt behoefde te worden gebracht. Wat van verre komt, smaakt nu eenmaal lekkermaar toch mag het verwondering baren, dat onze vaderlandsche pers zoo maar klakkeloos zoo'n bericht overneemt, terwijl reeds sinds jaren in het eigen land de eieren in de groote eiermijnen middels een sterke lichtbron worden geschouwd en het gansche bericht dus niets nieuws bevat. Wel nieuw is de wijze waarop in het gister geopende nieuwe magazijn van de onderafdeeling Amersfoort en omstreken der V. P. N. de eieren zullen worden geschouwd. Een heldere bol heeft het uitgedacht en een paar hoogst vaardige handen hebben het uitgevoerd en waar tot dusver steeds werd gewacht op een electrische centrale, die de gewenschte sterke lichtbron zou le veren, is men er thans in geslaagd door een vernuftig samenstel van spiegels het licht van eenige gasgloeilicht-branders te concentreeren en daardoor deze som van lichten zóo sterk te maken, dat de eieren volkomen kunnen worden geschouwd, d. i- door en door gekeken. En vlug, dat dit in zijn werk gaat. In een oogwenk worden buiten de don kere kamer waarin het schouwen plaats heeft telkens 300 eieren gezet op over rails loopende plankjes, waarin gaten die, als in een eierrek, juist groot genoeg zijn om er een ei even op te doen steunen. Is zoo'n plankje vol, dan wordt het door een luikje iu de donkere kamer en boven de lichtbron geschoven. Met een oogopslag zien de schouwers de grootte van de luchtbel, de helderheid van den dojer, het al dan niet aanwezig zijn van een bloedvlekje, of bet door regen of vocht beschadigd zijn van de schaal. In minder tijd dan het hier kost om 't te beschrijven, worden de eieren die een van deze gebreken hebben en dus maar een ietsje afwijken van het normaal van het plankje genomen en ter zijde gezet. Nog éen blik over het geheel en de aldus ge schouwde eieren worden aan de rechterzijde der donkere kamer uitgeschoven en aan de pakkers over gegeven. Het is inderdaad hoogst interressant om te zien hoe vlug en toch zeker dit alles in zijn werk gaat. Het nieuwe magazijn, aan de Kromme- straat 59, dat ook het voordee' heeft aan de Vijverstraat uit te komen, zoodat er nooit opstopping behoeft te wezen al is 't ook nog zoo druk, is een bezoek overwaard, terwijl dat bezoek zer wordt gewaardeerd. De pluimveehouder brengt zijn eieren, doet die in het kistje dat zijn naam of num mer draagt en behoeft dan niet te wachten. Terwijl hij naar de markt gaat of iets anders verricht, worden de eieren gewogen en ge schouwd de prijs ervan, naar 't gewicht bepaald, wordt in een papieren zakje gedaan en als hij straks terugkomt, ontvangt hij aan 't kantoortje het geld en behoeft niet af te hangen van de meer of minder gulle bui van een opkooper. Slechts voor éen ding heeft hij te zorgen en wel, dat hij verse he eieren geeft. Het schouwen wijst vlug en secuur, doch ook onverbiddelijk uit als hij tracht, tusschen de versche er een paar te doen, die hij op een afgelegen plekje heeft geraapt. Dat kan hij ééns probeeren, doch een tweeden keer zal hij 't wel laten, want met knoeiers wil de V. P. N., die uitstekende prijzen betaald, niet te doen hebben. Immers, 't is er haar om te doen. het zoo uitstekende inlandsche ei zijn plaats op de markt te hergeven, die het ten volle toekomt. En zij kan dit doen omdat de V. P. N.-eieren maar wat graag worden gekocht, niet alleen door hen die er zelf van willen smullen, maar ook door expediteurs die ze mengen tusschen de zoo veel goedkoopere Russische eieren, die de leek niet kan onderkennen van de oneindig betere »real Dutch eggs-». Engeland is zóo'n groote afnemer van werkelijk goede V, P. N.-eieren, dat de ver pakking op twee wijzen geschiedt, in 5 graden (van 13 tot 18 pond per 120 stuks voor Engeland) en in 3 (van 5 tot 7 Kilo per 100 stuks) voor Nederland. De verpakking voor het binnen- zoowel als het buitenland geschiedt op de zelfde wijze in de bekende lange kisten, waarin de eieren worden gelegd tusschen houtwol, zóo precies, dat, zelfs bij het vallen van zoo'n kist bij het inladen of overladen in spoor- wegwaggons er zelden een ei breekt. De bovenverdiepingen van het gebouw zijn ingericht tot voedermagazijn. Willen de pluimveehouders goede eieren hebben dan moeten zij hun hoenders ook stelselmatig voeden met zoo goed mogelijk voer, en om dit te bereiken, mengt de onderafdeeling zelf de verschillende graansoorten en is er in het magazijn dan ook steeds een flinke voorraad van het uitmuntende kuikenvoeder en al het overige, dat een fatsoenlijk V. P. N.-kip noodig heeft om haar taak naar behooren te vervullen. En dat de pluimveehouders te Amersfoort en omstreken belang stellen in en ook belang hebben bij hetgeen de onderafdeeling ook te dezen opzichte voor hen doet, moge wel blijken uit hetgeen in een der jongste maan- delijksche Mededeelingen werd bericht om. trent de financieele resultaten van het eerste jaar van den gezamenlijken voederaankoop, namelijk dat er onder de deelgerechtigden in de winst zijn, die f 25 terugkregen van het door hen bestede gelj. Een bankje van f 25, plus de winst op de eieren gemaakt, plus de voordeelen verbon den aan het juister en daardoor meer econo misch houden der hoenders, plus het orgaan, dat elke maand kosteloos wordt toegezonden en steeds zeer behartenswaardige wenken bevat. En dat alles door lid te worden van de V. P. N. tegen een jaarlijksche contributie van slechts f 1.30. Zijn er nog nut-hoenderhouders, die nog geen lid zijn Het adres van den Secretaris is: Schimmelpenninckkade De heer A. H. Huijskes, leerling van den heer A. Nijhoff en volontair bij de politie, hier. is gelijktijdig benoemd tot adjunct-in specteur van politie te Bussum en te Vlis- singen, voor welke laatste Gemeente hij be dankte. Aan het jaarverslag van den Ned. bond van Gemeente-werklieden, die van 1 tot 3 Jtili te Arnhem haar jaarvergadering houdt, zij ontleend, dat in 1911 het ledental steeg van .4055 tot 4998. Het financieel verslag over 1910 geeft aan ontvangsten f 13 416.53, en aan uitgaven f 15 401.17, saldo f 15.35; voor 1911 zijn deze cijfers f 19 466.22. f 17 614.08 en f 2852.14. We vestigen nog even de aandacht op de zeer mooie en duidelijke film van het bedrijf der firma II. Pander Zn., de zeer bekende meubelfabrikanten te 's-Gravenhage, welke in de bioscoop »De Arend» nog tot morgen avond gaat en wel buitengewoon leerrijk is voor leerlingen van Ambachtsschool en Industrieschool, enz. Behalve het panorama der fabrieken, het uitrijden der expeditie-karren en auto's ziet men de verschillende bedrijven en onder- afdeelingenpassementwerkers, naaisters, schilders, beeldhouwers, enz. en ook ameuble menten en kamer- en zaal versieringen in verschillende stijlen, benevens de houtwerf bij Rijswijk, waar voor een ton of vier aan diverse houtsoorten ligt. Prachtige natuuropnamen zijn die van Petersburg en van het stierengevecht te Nimes; het laatste niet geënsceneerd. De komische films zijn hoogst vermakelijk, vooral die waarin, op de melodie van den »Walzertraum«, zelfs de meubelen en de piano meedansen. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten vóór negenen, die van de overige voertui gen op zijn laatst om vijf minuten vóór half tien zijn aangestoken. Gister, tegen het vallen van den avond, keerden twee der groote vrachtwagens van de N. V. stoom-olieslagerij en graanhandel, voorheen J. van Vollenhoven, naar stad terug. De voerman van den achtersten wagen was, trots het strenge verbod, bij zijn kame raad in den voorsten gaan zitten. Ter hoogte van het wachthuisje op de I.eusderheide kwam een auto de wageris te gemoet. De voerman E. van den Tweel sprong uit den wagen om zijn paard, dat zeer onrus tig werd, aan het hoofd te geleiden. Toen de auto passeerde, steigerde het paard plot seling, waardoor Van den Tweel viel en onder zijn eigen wagen geraakte. De auto spoedde zich naar hier en in vliegende vaart ging het met de doktoren Van Enst en Jorissen terug, die aan Van den Tweel de eerste hulp verleenden. Met zeer ernstige inwendige kneuzingen werd deze naar het St. Elisabeths-gasthuis vervoerd. De nacht was zeer onrustig, doch even vóór het afdrukken van dit nummer was de toestand van den patiönt redelijk. Omstreeks half drie vannacht ging het electrische licht op het stations-emplacement hier uit. De dienstdoende stations-chef tele foneerde onmiddellijk naar de electrische cen trale, doch kreeg geen gehoor, Men spoedde zich daarheen en vond den machinist F. Hardeman vóór de deur liggen. Men bracht hem op een draagbaar naar het stationsge bouw. Dr. Rolandus Hagedoorn, die zeer spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood con- stateeren; vermoedelijk door hartverlamming. Aan het Commissariaat van politie is gister gedeponeerd een van valsohheid verdachte gulden. Weer na de markt. Uitkijken dus. Door de politie zijn weer verschillende bekeuringen opgemaakt tegen wielrijders die zonder bel of zonder licht of buiten nood zaak op een trottoir reden. Twee vrouwen van beambten der H. IJ, S. M. werden gister door de politie op heeterdaad betrapt toen zij op het terrein en ten nadeele van die Maatschappij brandstof fen ontvreemdden. Leer een goed humeur bewaren, óok als gij het volhandig hebt en óok als uw wen- schen niet vervuld kunnen worden. TTit den Omtrek. Het Koninklijk echtpaar en Prinses Juli ana worden half Juli ten paleize Soestdijk verwacht om gedurende eenige weken bij H, M. de Koningin-moeder te verblijven In de Raadsvergadering van Baarn van 1 December 1911 werd een request van den Baarnschen Bestuurdersbond, inhoudende een verzoek om van gemeentewege een zwem inrichting te willen stichten, op grond van de groote kosten, welke daaruit voor de Gemeente zouden voortvloeien, met 8 tegen 3 stemmen verworpen. De Raad benoemde .toen oen commissie met opdracht te onder zoeken, welke uitgaven aan een eenvoudiger inrichting verbonden zouden zijn. Deze com missie heeft thans een rapport uitgebracht en adviseert daarin om te besluiten tot de oprichting eener eenvoudige zweminrichting in de Eem, op de wijze zóoals in het rapport is omschreven. De commissie is er van overtuigd, dat door het in 't leven roepen eener zoodanige instelling in een inderdaad bestaande behoefte zal worden voorzien. Zij acht gratis gebruik der zweminrichting voor iedereen niet wen- schelijk, maar zou van de betaling in ieder geval willen vrijstellen, hen die niet aange slagen zijn in de plaatselijke directe belas ting. Als maximum-abonnementsprijs advi seert zij f 2 per seizoen en per persoon. De jaarlijksche exploitatie-kosten worden geraamd op f900; hieronder begrepen de salarieering van den zwemmeester. De Raad besloot echter gister met 6 tegen 3 stemmen, niet over te gaan tot de stichting eener volks-badinrichting. In een der Utrechtsche bladen deelt een 102-jarigedame uit Amsterdam, mevrouwde weduwe J. Meng—Gunter, mede, dat haar zoon den 12 Juli zijn veertigjarige echt- vereeniging hoopt te herdenken. Het zal slechts weinig ouders gegeven zijn, dit te kunnen doen. Dat bij de uitbreiding der aviatiek, een zoo bij uitstek internationale sport, de be hoefte aan een internationaal middel tot ge- dachtenwisseling zich steeds meer zal doen gevoelen, ligt voor de hand. Reeds legde de bekende luchtschipper Archdeacon, op het 7de internationale Esperanto-congres, te Antwerpen, in een Esperanto-rede met licht beelden getuigenis af van zijn sympathie voor Esperanto, terwijl de heer Farman tijdens de sport-manifistatie, uitgeschreven door «Le Journal», zijn machines met Esperanto-vlag- getjes deed voorzien. En nu wees onlangs Michelin, de bekende fabrikant van gummi banden, aan het maandelijksch diner der Parijsche Esperantisten er op, dat, nu wij ons in de toekomst met een snelheid van 400 K. M. per uur door het luchtruim zullen kunnen bewegen, zich het ongèmak der veel taligheid nog sterker zal doen gevoelen. Om zijn woorden kracht bij te zetten, stelde hij 20 000 franc beschikbaar voor de Esperanto- beweging in Frankrijk. Men zal dit -bedrag benutten om premies uit te reiken aan de Fransche jeugd, die Esperanto leert. De komedie der vergissingen In een club te Philadelphia waren eenige leden ge zellig bijeen en praatten over de mode, vol gens welke dames met kort geknipte haren op de manier van de heeren te paard zitten en ook een volmaakt heerenrijcoatuum dra gen. De multimlllionalr Cassat was tegen die nieuwigheid, die gemakkelijk tot vergis sing aanleiding kan geven. Hij vertelde daarbij het volgende: Ik reed onlangs in Lancaster Pike, toen een paard schrok en zijn berijder zóo ongelukkig afwierp, dat hij bewusteloos bleef liggen. Men bracht het slachtoffer naar de naastbij zijnde apotheek en daar stelde men terstond pogingen in het werk om den gevallene in het leven terug te roepen. Men zocht naar het eene of ander voor werp waardoor de identitieit kon worden vastgesteld en vond ten slotte een gouden cigarettenkoker waarop gegraveerd stond P. C. Browne, 1838 Walnutstreet. «Jack», riep de apotheker zijn assistent toe, »telefoneer naar mevrouw Browne, Wal nutstreet 1838, dat haar man Op dit oogenblik vielen een zakspiegeltje en een poederkwast uit den zak van het slachtoffer. »Jack, telephoneer aan meneer Browne, dat zijn vronw De assistent had in- tusschen het slachtoffer met een veertje in den neu6 gekitteld en zij begon plotseling gelukzalig te glimlachen en te fluisteren »0, Jimmie, schatEn de apotheker zeide tot Jack «Telefoneer aan meneer en mevrouw Browne, dat hun dochter van het paard gevallen en onbeduidend gewond is». Inhoud «Wereldkroniek» 29 JuniChre- tiennj en I-ouisette te New-York Minis ter van Staat mr. T. M. C. Asser De uitvoering van «Les béatitudes» te Naarden Uit schouwburg en concertzaal Het bloemencorso en de ringstekerij tijdens de lustrumfeesten van het Amsterdamsch stu dentencorps Kroniek van de week Personalia Caricaturen en humor uit het buitenland. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie, Kopy van Ingezonden stukken al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Kunt u mij ook verklaren waarom er geen melding van is gemaakt, dat het lijk van den tuinman, die Woensdag in den tuin van den heer Hooykaas op zoo droeve wijze den dood vond, zoo schromelijk la.ig, tot 's avonds laat, daar is blijven liggen eer het werd yervoerd In het begin der week hebben alle cou ranten er schande van gesproken, dat er met het lijk van een drenkelinge elders óok zoo gesold is. Met dank voor de plaatsing, X. Amersfoort, 27 Juni 1912, Het >on dit», dat inzender hierboven neer schreef, was ook ons ter oore gekomen en hierom ruimden we een plaatsje in voor dit ingezonden stuk. dat van begin tot einde onjuist is. Het ongeluk is niet gebeurd in den tuin van ds. Hooykaas, doch in dien van den heer Boom. Toen diens dienstbode den tuinman een kopje koffie wilde brengen, miste zij hem aanstonds ging men den onge lukkige zoeken en vond hem, kennelijk door een duizeling overvallen, voorover in den vijver liggen. Nadat dr. Kamerling en dr. Van Enst het uiterste hadden gedaan om de levensgeesten weer op te wekken doch ten slotte den dood hadden moeten consta- teeren, is het stoffelijk hulsel, nadat het was gereinigd, met den grootsten eerbied neer gelegd in de schaduw. Dat er dus «óok zoo mee gesold» werd, is evenzeer onjuist. De heer Boom haastte zich, de politie te Amersfoort per telefoon te verwittigen, doch deze zeide hem, dat zij niet mocht ingrijpen, omdat het ongeluk had plaats gehad in de Gemeente Hoogland, dus bulten haar ressort. Wel spoedde de heer Seeuwen, inspecteur van politie, er zich heen en trachtte hij, in afwachting van de komst der doktoren die eveneens telefonisch waren geroepen, de levensgeesten op te wekken. Inmiddels was de politie te Hoogland in kennis gesteld van het gebeurde en zoo spoedig mogelijk kwamen de waarnemend Burgemeester met den Gemeente-veldwach ter en een Rijks-veldwachter ter plaatse om, ten behoeve van de justitie, het proces-ver baal op te maken. Op verzoek van de echtgenoote, die door ds. Hooykaas was voorbereid, werd, met

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5