Dinsdag 2 Juli 1912. RonaI Cacao Van Houten s No. 8127. 61e Jaargang. Op reis. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. FEELZHIES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden./1.— franco per postƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORT2GHACHT 9. Postbus 9. Telefoon Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidelyko opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding vau het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de «Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. Weduwenzorg. Den 26 September 190S werd door de heeren A. Hassing en 1.. J. Krook te Amers foort belegd dc eerste vergadering van Weduwenzorg, vereeniging van beneden den rang van officier vóór de wet van 1909 gepensionneerde Europecsche militairen van leger, marine en koloniën. Zij telt thans 83 afdeelingen met, op 1 April j.l., 3747 leden en werd als rechtspersoon erkend bij Kon. besluit van 17 Mei 1909, no. 55. Zondag hield zij te Utrecht een Algemeene vergadering ten einde in de Statuten een paar wijzigingen aan te brengen. Het spreekt wel vanzelf, dat de Alge meene Voorzitter, dc heer H. C. Maas, hulde bracht aan de nagedachtenis van den heer A. Hassing, die in den ouderdom van 71 jaar op 1 Februari j.l. der vereeniging, wier Onder-voorzitter hij was, door den dood ontviel. Spr. memoreerde het zeer belang rijke aandeel, dat nu wijlen de heer Hassing had in de voorbereiding en de oprichting van de zoo zeer nuttig werkende vereeni ging en deed uitkomen hc-; diens kalme en bezadigde adviezen steeds gaarne werden gevolgd. Door zich tc verheffen van hun zetels vereenigden de afgevaardigden zich met deze welverdiende hulde. De Voorzitter herinnerde, dat deze vergadering in hoofdzaak is belegd tot vast stelling der nadere omschrijving van art. 0 der Statuten, nu werd voorgesteld, de con tributie van f 2 tot f 4 per jaar te verhoogen. Die verhooging is noodig om de uitkee- ring aan weduwen zoo zeker en 7.00 hoog mogelijk te doen zijn. Het is bekend, dat 11a 1 Juli 1910 geen nieuwe leden meer wffrden aangenomen en óok, dat zoowel door het Hoofdbestuur als door de afdeelingsbesturen sedert de stichting der vereeniging op alle wijzen aan alle be langhebbenden is meegedeeld, dat zij zich vóór dien datum behoorden aan te melden. De contributie van den kant der leden neemt dus niet toezij neemt integendeel af, meestal door overlijdendoch wel neemt toe het aantal weduwen, terwijl, door het meer bekend worden der vereeniging, ook toeneemt de steun van weidenkenden. Aan pogingen tot versterking der kas op andere wijzen heeft het al evenmin ontbra ken en liet Hoofdbestuur heeft herhaalde malen getracht, ook steun van het Rijk te krijgen. Veel conferenties heeft het gehou den met de betrokken Ministers en met de Volksvertegenwoordigersonlangs weer met den Minister van Koloniën, die niet meer zóo ongenegen is als vroeger om mee te werken tot het verkrijgen van een Rijks subsidie, omdat Z. Exc. thans weet, dat de koloniale militairen het grootste contigent der vereeniging vormen. In sommige afdeelingen heeft men ge meend, dat de Ministers maar aanstonds be reid waren, een Rijks-subsidie voor te stel len. Helaas zijn er ook leden geweest, die atbrakeiy hetgeen met zooveel moeite en beleid is saamgebracht, namelijk het zorgen voor de weduwen van alle militairen, en die in hun puur egoisme de kameraden van de zeemacht en het koloniale leger uitsloten. Helaas heeft die splijtzwam voortgewoekerd en de vereeniging leden, dus contribuanten, 1 doen verliezen gelukkig enkele. Men spreekt zooveel van kameraadschap, weet daarover zulke mooie woorden te bezigen maar als 'f op daden aankomt, j krabbelt men terug en laat vermeend eigen- belang voorgaan. De man is gepensionneerd wegens in den 1 regel langdurige diensten, den lande bewe- 1 zen de vereeniging nu wenscht de zorgen van den ouden dag, waarin niet meer gere geld werk kan worden gevonden, ook uit te strekken tot de weduwe, ongeacht of zij huwde tijdens of 11a den dienst van den ge pensioneerde. Op advies van de Eere-commissie wendde het Hoofdbestuur zich óok tot kapitaalkrach tigen en tot handelsinrichtingen en Maat schappijen en toonde hun aan wat zij aan landmacht, zeemacht of koloniale leger te danken hebben of er van verwachten kunnen. Hier te lande is dit het laatst bewezen in 1903; ter zee blijkt dit uit het vlagvertoon de daden van het Indische leger, om de rust te herstellen of te behouden, behoeven wel niet gememoreerd. Hieruit blijkt dus, dat de natie belang heeft bij deze instelling en het is dan ook niet te veel gevraagd, haar steun te verzo.eken zoolang de Volksvertegen woordiging niet helpt. Maar bovenal zijn de leden verplicht, hun krachten te geven aan de organisatie en het is niet voldoende, dat zij volstaan met hun contributie te betalenzij moeten hun per soon en hun talenten geven, ieder naar zijn vermogen. Het is niet goed, dat zooals in een der afdeelingen geschiedde een bijna ongeletterd gepensionneerd fuselier al het werk deed, terwijl onderofficieren van de hoogste categorie toekeken. In andere afdeelingen acht men zich te hoog om dona teurs tc werven en op andere wijzen in het belang der weduwen te werken. In weer andere meent men zijn plicht te hebben ge daan als men bij zelfs minder dan drie aan maningen de bescheiden en staten toezendt aan het Hoofdbestuur. Toer. het Hoofdbe stuur op zijn propaganda-tochten sommige afdeelingen bezocht, vond het hier en daar de bouwsteentjes* nog ingepakt, terwijl in andere het geheele pakketje zoek was. Dat toch alle afdeelingen een voorbeeld namen aan Amsterdam, Rotterdam, Dord recht, Amersfoort en enkele andere afdee lingen, waar uitstekend en zonder ophouden wordt gewerkt en de autoriteiten en de be middelden ter plaatse en in den omtrek worden gewonnen voor de vereeniging. Op advies van de Eere-commissie wordt de propaganda thans ook uitgestrekt tot Oost-IndiG. Terwijl men thans in het algemeen wel wil zorgen voor de militairen, wil men in de Volksvertegenwoordiging en ook daar buiten iiiet onthouden, dat er nog een cate gorie is, welke niet wordt verzorgd, name lijk de gepensionneerden voor de Wet van 1909. De afdeelingen hebben het voorstel tot contributie-verhooging gunstig ontvangen. Het behoort thans echter in den vorm vast gelegd in de Statuten. Om nu de zeer hooge reis- en verblijfkosten van afgevaardigden naar deze Algemeene vergadering te voorkomen, heeft het Hoofd bestuur voorgesteld, dat zijn leden de afdee lingen zouden vertegenwoordigen, doch dat óok de afdeelingen zelve vertegenwoordigers konden zenden, mits buiten bezwaar van de algemeene kas, waaraan enkele afdeelingen de voorkeur gaven. De notulen der vergadering van 12 Maart 1911 wotden nu als vastgesteld beschouwd. De ie Secretaris, de heer L, J. Krook, brengt hierop verslag uit over den toestand der vereeniging over de jaren" 1910 tot 1912. Het meerendeel der gebeurtenissen in die jaren werd reeds medegedeeld in het maand blad. Gememoreerd worden de pogingen om Rijks-subsidie te verkrijgen en de motie- Roodhuizen om die te doen verleenen, welke KOOP VANDAAG BIJ lUW WINKELIBR EEN 1 BUS |l Kg. 1.50|y4Kj.- 0.43t| y2 -0,8Q|HO.. - 0.18j echter door de Tweede Kamer werd ver worpen. Herinnerd wordt aan de actie van eenige leden der afdeeling Gouda, die zich afscheid den en de gepensionneerden van Marine en Koloniën niet langer steunen. »Niemand«, zegt het verslag »zal wel zóo naïef zijn, te gelooven, dat deze paar leden den toestand van onze vereeniging beter kunnen beoordeelen dan uw Eere-commissie, het Hoofdbestuur en de 83 afdeelings-bestu- ren. Deze actie is zóo onrechtvaardig en egoist, doch bovendien van zóo geringe waarde, dat slechts zeer weinigen daaraan hun aandacht schenken. »Een meer betreurenswaardig egoisme, dat dient gebrandmerkt, is wel niet denkbaar j want als wij ons maandblad van 1 December 1 opslaan, dan blijkt daaruit hoe hoog noodig de oprichting van »Weduwenzorgc was, omdat daaruit blijkt, dat in het 3-jarig bestaan reeds 210 weduwen voor uitkeering in aan merking kwamen. »Tot goede in stand houding en juist en vooral vlug werken der vereeniging en vlug werken is gebiedend, daar, als de man overleden is en het pensioen daardoor op houdt, de vrouw zoo spoedig mogelijk dient geholpen is het noodig, dat het bijzonder belang wordt opgeofferd aan het algemeen belang. Maar uw Hoofdbestuur kan niet alles alleen doen. Het is volkomen bereid, voor 11 te doen al hetgeen eenigszins bereikbaar is doch de afdeelingsbesturen en alle leden behooren het in zijn arbeid te steunen. Hoe meer er achter het Hoofdbestuur staan, des te bewuster en krachtiger kan het optreden. En ook eerst dan zal door de Regeering steun worden verleendwant eerst dan zal blijken, dat de vereeniging al het hare heeft gedaan en dat de leden tijd en moeite ten offer brachten om haar doel te bereiken eerst dan zal de Regeering vrijheid vinden om den zoozeer begeerden steun te schen ken, opdat de vereeniging geheel zal kunnen voldoen aan art. 17 Huishoudelijk reglement.* De 2e Secretaris, de heer W. G. Landman, deed hierna mededeelingen om trent de mutaties in de vereeniging ge durende het zelfde tijdvak. Daaruit bleek, dat het aantal leden ver minderde van 4945 tot 3747 (op 1 April 1912), dat het aantal donateurs verminderde van 1317 tot u 97 en het aantal begunsti gers van 210 tot 197, doch dat het aantal beschermers bleef 52. Het aantal weduwen bedraagt 240, van welke er inmiddels 3 hertrouwden en 2 over leden omtrent 25 zijn de officieele beschei den nog niet ingekomen, maar feitelijk zijn er thans 265. De Redacteur van het maandblad, de over dat orgaan. Hij vestigde er de aandacht op, dat het heeft bewerkt, dat de Minister van Kolo niën niet meer zóo halsstarrig gekant is tegen Rijks-subsidie. Dikwijls bereiken spr. klachten over het niet opnemen van stukken. Soms zijn deze zóo slecht van taal en stijl, dat opneming niet doenlijk isten andere is de beweging dikwijls beter gediend door zwijgen en blijkt de waarheid van het spreekwoord »zwijgen is goud» op dc derde plaats moet het orgaan niet te lijvig worden met het oog op de drukkosten. De Algemeene Penningmeester, de heer Van Thiel, kon mededeelen, dat het tekort op het orgaan van f 291.75 in 1910 en f 144.74 'n 1911 is geslonken tot f 70 in het eerste kwartaal van 1912, toen een zeer groot aantal exemplaren werd ver zonden voor propaganda, waardoor evenwel beschermers en donateurs werden gewonnen. Spr. drukte den afdeelingsbesturen op het hart, te zorgen voor advertentiön. Vloeien die toe dan kan het orgaan ook grooter worden dan 8 pagina's. Rotterdam merkte op, dat men niet gaarne adverteert in een maandblad. Even wel zal men trachten advertentiön te krijgen. Rotterdam verzocht inlichtingen om trent den post »exploitatie-kosten Hoofdbe stuur* ad f96. Kan niet veel van de cor respondentie opgenomen in het orgaan De Voorzitter merkte op, dat dit omstreeks f 1 per lid en per maand isna tuurlijk hebben niet alle 8 leden van het Hoofdbestuur evenveel correspondentie. Niet alle antwoorden kunnen wachten op het orgaan. Wat maar eenigszins kan, wordt in het orgaan gevraagddoch als een afdee- lingsbestuur geruimen tijd, ook na herhaald vragen, niets van zich doet hooren, moet er wel rechtstreeks geschreven. Dan zijn er ook de porti met de 150 leden van de Eerste en de Tweede Kamer, de kosten der requesten, de correspondentie met de leden der Eere-commissie. Het Hoofdbestuur be tracht zooveel mogelijk de zuinigheid, waarop het steeds aandringt bij de afdeelingsbestu ren. Rotterdam ontving de gehectogra- feerde convocatie voor deze vergadering den 28 Maart. Kon zij niet wachten tot het April-nummer van het orgaan Dan waren ook niet noodig geweest de druk- en de portkosten voor de afdeelingen, die hun le den convoceerden om de punten van behan deling te overwegen. De Voorzitter antwoordde, dat inder daad niet kon gewacht op het maandblad. Het zou zeer goed zijn. aan het eind van elk kalender-kwartaaal een verplichte afdeelings-vergadering te houden. In de af deelingen, die dit hebben, werkt dit zeer goed. Al ware het slechts om de contributie te innen, waarvoor thans Voorzitter en Penningmeester met hun zoons of dochters druk zijn. Rotterdam antwoordde, dat de haven arbeiders en de varenslui onmogelijk in het centrum der stad een vergadering kunnen bijwonen wegens de groote afstanden. De Voorzitter zal dc wijze van con tributie-inning nogmaals omlijnd doen be spreken in het maandblad 211 er de leden op wijzen, dat het hun plicht is, de contri butie intijds te bezorgen. Geheel verkeerd is het, te denken, dat men de vereeniging steunt* door te voldoen aan zijn geldelijke verplichtingen. Het is spr. ter oore gekomen, dat sommigen zoo denken. De Voorzitter: Aan de orde is thans de wijziging van art. 6 eerste alinea der Statuten, regelende de contributie, j Nu blijkt, dat de contributie moet worden verhoogd, stelt het Hoofdbestuur voor, dit over te brengen naar het Huishoudelijk re glement ten einde later weer de kosten van Statuten-wijziging te ontgaan. Er zijn iS afdeelingen die niet hebben ge antwoord op het schrijven van het Hoofdbe-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1