s: euws. Advertentiën. gevestigd te DORDRECHT. H.H. Van der Zoo de Jong Van Ophoven :id hebben, dat niet ■aak maakt op uit- r?< geval is volstrekt g^e/egd, wenscht Ft onderste uit de moet verantwoord idering, die om 10 uur gesloten, met ir deze bijeenkomst .en den kring harer den. Ier Ier Provinciale Sta- ■veijdenochtcnd om i o junten. Die, welke ang hebben voor Dnder. lomité voor deNa- om een provinciaal ■>taftijn van gevoelen, icli geen enkel opzicht ielang is betrokken, subsidie uit de leijrdoor zou worden hun daarom voor een afwijzende be- •den genomen. Bestuur der ver- Industrie- en huis- enot te blijven van d f 1725 'sjaars. 725 verhoogde sub- steld van een Rijks et Rijk gaf echter de gestelde voor- n voldaan. De ont- r door particulieren idien de Gemecnte- sidies tot de opge- worden ontvangen, lI| ubsidie geen nadere ön der vereeniging tellen Gedeputeerde de bedrag te hand- et Bestuur der ver voor Amersfoort en 'inciaal subsidie, ad bijfce in de kosten eenor .m tort te openen Man- adh.'osic-adressen ijv eid«; de R, K, mid- iii| 111 de Kamer van ibr n. to tijzen erop, dat in hjlres getracht wordt \mersfoort behoefte als ver volg op de gc- oollilers genoemd »een irond, volledig leer- ierluit deti breeden mid- le( eid zullen zijn, zich menden levensstrijd Lat uilen deze behoefte agi mderwijs te Amers- 1, doch vragen naar gezet onderwijs spe ijs zou moeten zijn. vanzelf tot het be- ïel Lager onderwijs icrsfoort gevvenschte ,'ege te subsidieeren. yai slichting op het adres nd, dat niet aan een ti Jtrecht, aansluitende us der IIoogereBur- dagschool als ver- ere school, behoefte s het. in de behoefte aan wijs, hetwelk eerst ol| de klassen meer het handelsonderwijs zal ieering van een der- wet aan de Provin- 11 Gedeputeerde Sta- 6 stemmen heeft verworpen het synodaal voorstel om ook aan vrouwelijke lidmaten stemrecht te verlcenen. In de «Kerkbode* lezen we daarover Interessant varen de discussies over dit belangrijke voorstel. Begeeren de vrouwe lijke lidmaten het stemrecht wel, en is dat genoegzaam gebleken is het wel schriftuur lijk, dat de vrouwen het stemrecht hebben moet men aan de vrouwelijke lidmaten dan ook niet het recht geven om gekozen te worden zoo vroegen de eehen. Is de Schrift er dan tegenis het dan niet billijk; moet de kerk alweer achteraan- komen; toonen de vrouwen over 't alge meen niet meer belangstelling in de kerk dan de mannen? zoo vroegen de anderen. Men opereere hier toch niet te veel met Bijbelteksten op den klank af aangehaald, zoo waarschuwde de Voorzitter. De Bijbel roept den man tot regeeren, de vrouw tot zorgen; de man is vader, de vrouw is moeder in den meest uitgebreiden zin dezer woorden. Ook werd erop gewezen, dat de kerk niet is een verzameling van individuen, doch een lichaam, een organisme, waarin ieder lid zijn eigen functie heeft (1 Cor. 12; 1 Cor. 14:34; 1 Tim. 2:12). De Schrift leert ons niet, dat de vrouw minder is dan de man, wel, dat zij een andere is, op een andere plaats gesteld en tot een andere taak geroepen. En dan de practische be varen! Wie wel eens den verkiezings- strijé heeft meegemaakt, is dankbaar gestemd geweest, dat de vrouw daaraan niet be hoefde deel te nemen. Zij zou een object worden in den partijstrijd onzer dagen en wee, als zij subject daarin werd! Zoo zijn er kostelijke gedachten over dit onderwerp uitgesproken. De over-groote meerderheid verklaarde zich, zooals gezegd is, tegen het voorstel der Synode. Uit den regenmeter hier is in Juni na 20 regendagen afgetapt nG.g m.M. neerslag. Verleden jaar in Zomermaand waren er óok 20 regendagen met zelfs 125.5 ni.M. neerslag. Aan het Postkantoor Amersfoort en de 1 daaronder ressortcerende hulpkantoren is in Juni ingelegd bij de Rijkspostspaarbank f52736.96 en daaruit terug gevraagd f50 148.01. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 17 083. De heer A. H. lluijskes, leerling van den heer A. Nijhoff en volontair bij de politie, hier, is gelijktijdig benoemd tot adjunct-in specteur van politie te Bussum en te Vlls- singen. Hij zal 15 Juli te Bussum in functie treden. (Reeds opgenomen in een gedeelte der editie van het vorige nummer.) De heer H. A. de Groot, assistent-resident met verlof, hier. zal binnenkort naar >ost- Indie terugkeeren. I11 verband hiermee wordt de bamboe- fubriek, die pas zoo duchtig werd gereorga niseerd en uitgebreid, half Juli stop gezet, waardoor oen 40-tal menschen buiten werk geraken. Aan de firma Wolter Dros is opgedra gen het leveren der centrale verwarming j voor het in aanbouw zijnde paviljoen der I stichting «Lozcnoord*, bij Ermeioo. Dr. W. G. A. Erans is benoemd tot I leeraar in Geschiedenis en Nederlandscho taal te Rolduc. 1 De heer 1'. Zegwaard, gediplomeerd hoef smid, is ioor de Ilollandsche maatschappij van landbouw belast met het practisch onder wijs in hoefbeslag aan den cursus te Nieuwer- I Amstel. 'g ook voor, afwijzend isidie te beschikken, va iet Bestuur der pro- [Itfht van de «Vcreeni er Pluimveehouderij Nederland® om voor het jaar 1913. stellen voor, weder- 00 te verleenen. ar it Hoofdbestuur van chap voor Landbouw provinciaal subsidie stellen voor, weder- senen van f 200. Tulnbouwvereeui- Amersfoort, om een or een aldaar op te v li Aan dr. J. Campert, oud-Directeur der Hoogerc Burgerschool hier, sedert 7 Maart j 1899 Inspecteur van het Middelbaar onder wijs, is, op zijn verzoek met ingang van 1 November eervol ontslag verleend uit dit ambt, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, den lande bewezen. Dr. D. J. Bodenstein, thans te Bloemfon tein, dien velen zich nog wel zullen herin neren van vóór den Transvaalschen oorlog, is door Burgemeester en Wethouders van Amsterdam voorgedragen ter benoeming tot gewoon hoogleeraar in het hedendaagsch Romeinsch-Hollandsch recht aan de gemeen telijke universiteit aldaar. Mejuffrouw I). C. Steinbuch en de heeren W. de Haas, W. van Hoorn en P. van den Nieuwenhuizen hebben aan de Rijks-univer siteit te l'trecht met gunstig gevolg afgelegd het theoretisch geneeskundig examen 2e gedeelte. Aan het het officiers-examen van de Kon. Militaire Academie te Breda hebben o.a. vol daan de cadetten jhr. A. van der Goes, van de cavalerie h. t. 1., en W. Bischoff. van de infanterie O. I. leger. L deelden we mee, J De bij het wapen der infanterie nieuwbe- Wlassis Amersfoort noemde reserve-officieren zullen Zaterdag kerk met 4.' tegen 13 dezer worden beëedigd. itellen voor, een sub- to et aangevraagde be- Door «Ons belang* werd onlangs de wensch uitgesproken, dat het examen voor het ver krijgen van den onderofficiersrang mocht worden verzwaard. Niet geheel met dien wensch is in over eenstemming het feit, dat bij het jongste examen voor dien rang van de 26 geftxa- mineerden, waarbij 4 milicien-sergeanten, geen enkele slaagde. Luitenant- J. R. Diemont. van het 3e regi ment veld-artillerie, wordt 1 October gede tacheerd bij de Rijschool hier tot het volgen van een herhalings-cursus. De voorspelling van den sport-redacteur van het «Hdbld.*, die afging op de schitte rende prestaties van verleden jaar, is ten volle bewaarheid. De A. Z. P. C. heeft Zon dag een welverdiende 3o overwinning be haald op het eerste zevental der A. Z., uit Amsterdam. Weer was Kees Beemdeman; voor de rust, die inging met oo, schoot hij 5 maal vlak naast of juist over het doel na de rust maakte hij 3 onkeerbare treffers. De vriendschappelijke wedstrijd tusschen de tweede zeventallen eindigde met 4—2 in het voordeel der Amsterdammers. Rust 3—2. Claus Mahler won de zilveren medaille voor het popduiken. In 3ol/s seconde had hij de 20 Kilo zware pop uit een diepte van 4.5 Meter op den wal. Verschenen is het programma der feeste lijkheden en de agenda der werkzaamheden voor het 9e congres van de Middenstands bond, te Deventer op 9, 10 en 11 Juli te houden. Een lijvig boek, door de Deventer Handels- Vereeniging met zorg saamgesteld. In de jongste vergadering van den Chr, Bestuurders Bond kwam ter sprake de hier voorgenomen actie inzake betere voorwaar den in de besteksbepalingen voor de Gemeente-werken. Een der leden, die de desbetreffende ver gadering van den Amersfoortschen Bestuur ders Bond had bijgewoond, gaf een kort ver slag van het daar verhandelde. Die Bond deelde mede, dat de uitgenoo digde Chr. vak-organisaties niets van zich lieten hooren, alhoewel zij opgeroepen waren om ook deze vergadering bij te wonen. Door verschillende afgevaardigden van Chr. vakvereenigingen werd tegen deze uitspraak van den Bestuurders Bond gepro testeerd door openlijk te verklaren, dat zij dien Bond geantwoord hadden, dat het niet de weg was, bij de vakvereenigingen direct te komen tot het federatief samenwerken voor deze actie, doch dat hun hoofdveree- niging, dat is hier de Chr. Bestuurders Bond, hierin gehoord had moeten worden, ook omdat het geen speciaal vak betreft. Hierna werd de volgende motie met al- gemeepe stemmen aangenomen De Amersf. Chr. Bestuurders Bond in ver gadering bijeen. gehoord de besteksbepalingen voor de Ge meente-werken spreekt als zijn overtuiging uit, dat het hoogst gewenscht is, dat vele dier bepalingen worden gewijzigd, in zonderheid, dat overge gaan worde tot verhooging der vastgestelde minimum-looncn, daar de levensvoorwaarden en de meeste der eerste levensbehoeften, sedert genoemde bepalingen van kracht wer den, aanmerkelijk hooger zijn kennis genomen hebbende, dat de Amersf. Bestuurders Bond op de door deze belegde vergadering van 20 Juni in «Ons Huis* de onjuiste voorstelling gaf alsof de Chr. vak vereenigingen, door hun niet tegenwoordig zijn, blijk gaven in deze niet te willen mede werken keurt af de houding van den Amersf. Be stuurders Bond, daar bedoelde vakvereeni gingen, door haar wettigorgaan.de Chr. Be stuurders Bond, niet uitgenoodigd zijn besluit uit haar midden een commissie te benoemen tot het vormen eener zelfstandige actie, ter verhooging van genoemde wen- schen. Of vleeschkeuring ook noodig is. Donderdagochtend hield voor een café aan de Groest te Hilversum een met een paard bespannen wagentje stil. De voerman klauterde er af en ging om goede redenen een zoogenaamde hartsversterking nemen. Na van de eerste draaierigheid bekomen te zijn, morrelde hij wat aan zijn wagentje en sleepte daar een zak uit, die hij in den stal deponeerde. Vervolgens ging hij een tweeden borrel nemen. De caféhouder, die hem bij den stal bad zien scharrelen, ging eens een kijkje nemen, rook den zak en wierp dezen met snelheid ter deure uit, bijna voor de voeten van een politie-agent, wien 't óok draaierig begon te worden, doch die het vrachtje aanstonds in beslag nam. Er bleek een -arkens-cadaver in te zitten, uit Loosdrecht atkomstig en bestemd voor een slager te Amersfoort. De Hilversumsche politie bracht het naar den verbrandingsoven, zoodat het hier niet in worst en menschenmagen is verdwaald. Het «dorp* Zeist zal weldra hebben zijn Verordening op het houden en slachten van vee, en op het invoeren, vervoeren, keuren en verkoopen van vee, vleesch en visch bin nen die Gemeente. Daar wacht men niet op een Rijks-keuring. Laat ons terloops herinneren, dat in de afgeloopen week in éen wijk te Utrecht twintig gezinnen vrij ernstig ziek zijn ge worden door het gebruik van ondeugdelijk rook vleesch bij een on den zelfden hande laar in vleeschwaren gekocht, die het had betrokken van oen grossier buiten Utrecht. Gelukkig voorkwam onmiddellijke genees kundige hulp hier erger en tluns zijn alle paMftnten aan de betere hand. Als de bloemen verminderen lang» uw levenspad, moet gij ze met grooten ijver zoeken, en als gij er een gevonden hebt, zal uw genot overvloedig zijn want er ligt meer genot in het zoeken en in het verkrijgen, dan in het bezitten. TTit d«n Omtrek. De Gemeenteraad van Baarn heeft het ko hier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen voor het dienstjaar 1912'13, met 1607 aanslagen en met een belastbaar inkomen van f 4 938 100, vastgesteld op een bedrag van f 39 640, bij een heffingsper centage van 0.8. Lezen we herhaaldelijk in berichten uit Amerika, dat gchcele gebouwen verplaatst worden zonder ze eerst af te breken, ver leden week hebben de Harderwijkers iets dergelijks met eigen nogen kunnen aan schouwen. De kolenloods op hot terrein der Gasfabriek, een gevaarte van een 20 000 Kilo is in haar geheel ongeveer 100 Meter ver schoven en een halven slag gedraaid. Dit knappe stukje, uitgevoerd onder leiding van den Directeur der fabriek, trekt terecht de aandacht. In de legerplaats bij Zeist zijn gister aan gekomen 19 officieren-leerlingen van het 3e studie-jaar der Hoogere Krijgsschool om tot Donderdag de oefeningen van het regiment genie-troepen bij te wonen. Echt Amerikaansch. In Arkansas wordt thans een wet voorbereid, waarbij het voet balspel verboden wordt. In Utah bestaat een wet, waarbij ieder die niet minstens eenmaal per week een bad neemt, gestraft wordt. In Texas is 't streng verboden, door de telefoon te vloeken. In New-York wil men de auto mobilisten verplichten, ten bate van hun eventueele slachtoffers een som van, 24 000 gulden te storten. Illinois wil men gewoonte drinkers verbieden te huwen. In Utah beta len vrijgezellen boven de 45 jaar 60 gulden extra-belasting, terwijl, bij de geboorte van een kind, de ouders een pr.;mie van 25 gulden krijgen. In Colorado is het aannomen van fooien verboden, terwijl daar eveneens wettelijk aan de hoteiliers is voorgeschreven bedlakens van minstens 2.25 M. lengte te gebruiken. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet konden uitgereikt in de 2e helft van Juni. Brieven binnenland Dames Wolf en Kruizinga, Amersfoort. Mej. S. Koorn, Amsterdam. Mej. B. van Ee, Goeben, Bodegraven. Mej. A. Bonsel, Utrecht. Mej. J. Kost, Utrechtscheweg 28. Brieven buitenland H. Cordes, Abbazla. P. van Hellemondt, Buschhausen. Briefkaarten Mevr. Meinderama Schreuder. Amersfoort. M. van Rijsel, Den Haag. Roois, Lemmer. B. Beem, Utrecht. 2 zonder adres. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Door tijdsgebrek moesten zoowel ad vertentiën als berichten worden uitge steld tot bet volgende nummer. Heden overleed te Botter dam, zeer onverwacht, tot onze droefheid, onze beate Vader, Behuwdvader, Grootvader en Broeder, de heer JACOBUS WILHELMUS WEKYER8, in leven oud-Directeur der Handelsschool, in den ouder dom van bjjna 72 jaar. Uit aller naam, Th. WEEVERS. Amersfoort, 30 Juni 1912. Uezoekeu van rouwbeklag kun nen niet afgewacht worden. Heden ontvingen wij het treurige bericht uit Vorden van het plotseling overljjden van onzen geliefden Broeder en Zwager, den heer KUANS KIRPE, in leven wild. Chef de bureau H. IJ. S. M., oud 34 jaar. g. van WEEZEL EURENS kiupk. A. van WEEZEL ERRENS. Amersfoort, 1 Juli 1912. Eerste aankondiging. Bij vonnis der Arrondissements-Ree.ht- bank te Utrecht d.d. 9 Mei 1912, is het huweljjk tusschen MARIA ADRIANA ELIZABETH KERK KA MP, wonende te Amersfoort, en GUSTAV CARL HERMAN STRACK, /.onder bekende woon- of ver blijfplaats, door echtscheiding ontbonden verklaard, met alle wettelijke gevolgen daarvan. De procureur van eischerewe nar. R. P. van uur MARK. Amersfoort, 30 Juni 1912. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. M. VAN WEI,DEREN Itaron RENDERS) Kortegrncht II. TM'. 178b Telegramadres„Wisselkantoor''. Assurantiën. Incasseering van Wis- Credictcn. seis en (JuitantiCn, Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. ik1 Cr fediot - vorooniging Correspondentschap to Amersfoort. mr. II. 4. M. vnti den UK KOU WIIHEIMINASTRAAT 5. te Amsterdam. Zij stelt zich ten doel het verloonon van Crodioton onder per soonlijke of znkelljko zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden A deposito rekening-courant. Telegram-adres: HOLARGYP. Telefoon No. 1021. Volgestort maatschappelijk kapitaal f 750 000. l)e Bank stelt verkrijgbaar 5% Pandbrieven, groot f1000, f500 en f100, tot den koers van 101 "j„. Coupons versehynen 1 Mei en 1 November. Verkrijgbaar ten kantore der Bank, en te AMERSFOOR T bij de alsmede bij hare overige Agenten In de voornaamste plaatsen des Rijk».

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3