Donderdag 18 Yf Ctic^ur No. 8134. Op reis. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. 7R2DERZKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per postƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU: KORTBCJRAOHT 8. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVING. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, Gelet op eene missive van den heet Commis saris der Koningin in ae provincie Utrecht, dd. 18 Juli 1912, 4e afd., no. 3879/2817. brengt ter kennis van belanghebbenden dat ten aanzien van den invoer van paarden, bestemd voor de op 21 Juli 1912 ie Roermond vannege de Roermondsohe barddraverij- en reu- vereeniging te houden wedrennen en harddrave rijen, afwijking van de verbodsbepalingen, vervat in de ministerieele beschikkingen van 21 Mei 1901 (Ned. Staatscourant van 26, 27 en 28 Mei d.a.v., no. 121) en 3/7 Augustus 1906 (Ned. Staatscourant van 16 Augustus d.a.v., no. 190) wordt toegestaan, onder woorwaarde a. dat aan het eerste kantoor worde overge legd een door of vanwege het Bestuur van bovengenoemde barddraverij- en renvereeniging afgegeven bewijs, dat de paarden voor de rennen of draverijen te Roermond bestemd zijn b. dat de paarden voorzooveel zij na afloop van de rennen bier te lande mochten blijven, niet in het verkeer worden gebracht, dan na door den districtsveparls te Roermond of een zijner plaatsvervangers te zijn gekeurd en gezond bevonden. Amersfoort, 17 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIKRS. Waarschuwing aan zwemmers en niet zwemmers. Ofschoon wel een klein deel van onze lezeressen en lezers naar het zeestrand zich begeven zal, kan het toch zijn nut hebben al is 't ook slechts voor éen enkele hier een gedeelte op te nemen van hetgeen de heer P. Varenkamp, bad-arts te Zand- voort, schreef aan het «Hdbld.*. Geen zomer gaat er voorbij of een der zeebadplaatsen heeft te boekstaven een of meer gevallen van verdrinken, door eigen schuld ontstaan. In een kleine brochure, door mij uitge geven «Genezing door zeelucht en zee baden wordt er met nadruk op gewezen, dat zelfs de beste zwemmer, volkomen ver trouwd met de zee, plotseling zoogenaamde kuitkrampen of andere aandoeningen kan krijgen en groote kans heeft, te verdrinken. Wanneer er om hulp geroepen wordt, daar, waar geregelde controle is, zal in de meeste gevallen vroegtijdig hulp verleend worden maar ook in deze gevallen kan het te laat zijn de ontzettende angst kan aanleiding geven tot zóo enormen schok van het hart, dat de patiënten niet meer te redden zijn, ook al is de badarts oogenblikkelijk op de plaats des onheils. Het ligt voor de hand, dat niet-zwemmers er in het geheel niet aan denken kunnen, verder in zee te gaan dan de badman zegt d. w. z. het zeewater mag niet bove.i de heupen komen, daar men anders door het >trekken« van het water gevaar loopt, het evenwicht te verliezen en dieper in zee komt. Met nadruk wil ik er hier op wijzen, dat het z.g. trekken van het water zoowel bij vloed als bij eb voorkomt door de terug- loopende golf. Op het «dik* zijn van het zeewater wil ik den lezer attent maken om een catastrophe te voorkomen. Dan dus dubbel voorzichtig zijn, daar het een bewijs is van diepere stroomen en zuigingen in het water. Ik hoop echter, dat voortaan zoo veel mogelijk geageerd wordt tegen het in zee gaan zonder bad-controle en dat hoogstaande, ontwikkelde menschen, wonende zoowel ten Zuiden als ten Noorden van Zandvoort, van nu af aan daarin niet meer voorgaan. Het nemen van een zeebad, twee malen per dag is absoluut verkeerd. Het hart schijnt een dusdanigen sterken prikkel slecht te verdragen. Dat men rustig badende plotseling wat dieper kan komen, vindt zijn oorzaak in banken waartusschen diepere gedeelten bespeurt men dus, vooral als niet-zwemmer, dat men door éen of twee passen in het water te doen dieper wegzinkt, dan keere men onherroepelijk terug. Niets is verder meer verkeerd dan te denken, dat het gezonder is, dieper in zee te zwemmen dan aan den kant. Therapeutisch is juist het baden vooraan in de branding het belangrijkstmen krijgt dan, derhalve het lichtbad, als 't ware een koolzuurblad door de luchtbellen, het schuim der branding; de zandpartikeltjes prikkelen de huid eveneens tot grootere func tie, terwijl de flinke golfslag de huidmassage comple-teert. Ook zorge men, niet bezweet in het bad te gaan. Het zou mij te ver voeren alle punten, het baden en zwemmen betreffende, hier uit een te zetten. Zeer in 't kort wil ik even herinneren hetgeen zeker elk zwemmer of elk bader moet weten Neem geen zeebad, zonder dat een der er varen badartsen u daartoe permissie geeft besproei hoofd, hals, borst en rug vóór het onderdompelen blijf aanvankelijk niet te lang in het zeebad, n.l. pl.m. 5 minuten, later, bij gunstig weer, enz. nooit langer dan 20 minu ten: houd uw kinderen beneden de 8 jaren er liever uit de zeelucht maakt hen sterk genoeg; stop ze er vooral nooit met geweld in. Bij ouderen van dagen zal de badarts het vaatstelsel van den adspirant-bader eerst onderzoekenstadskinderen doen vooral in den aanvang goed, het pootje baden hoogstens 10 a 20 minuten vol te houden. Baden of zwemmen met een pas gevulde maag is ge vaarlijk het hart is dan in slechte con ditie. Heeft men een of andere kwaal dan houde men zich aan het advies van den badarts het aan zee zijn, is dikwijls even heilzaam als het in zee zijn. Ten slotte een enkel woord aan u, opvoe ders der jeugd, aan de onderwijzers, die een onvergetelijken indruk achterlaten bij het kind. Het is zeer zeker heel leerzaam voor de kinderen, dat zij iets afweten van de kos- mographie dat zij weten, dat eb en vloed afhankelijk zijn van invloeden van maan en zonmaar leer hen vooral, dat die eb en vloed jaar in jaar uit slachtoffers maken, dat nog steeds door onwetendheid met die krach ten verdrinken aan zee voorkomt. Kunstmatig ademhalen, zuurstof inblazen, enz. zijn voorzeker prachtige hulpmiddelen maar meestal is het te laat het is hier ook weer «voorkomen is beter dan ge nezen*. - -*■ Ook op velerlei ander gebied was de Bond nuttig werkzaam in het algemeen be lang en in het belang zijner leden. Wij noteerenhet weekblad van den Bond het hulpfondshet bureau voor plaat sing van tijdelijke ambtenaren; de Bonds- bibliotheek; verbetering van het leerling wezen zekerheidstelling van Gemeente ambtenaren; opheffing van Zondagsarbeid. In voorbereiding zijn de oprichting van een museum op gemeentelijk administratief gebied en een advies-bureau. Voortdurend blijkt, dat de Bond zich in de algemeene sympathie mag verheugen, zoodat van zijn arbeid ook voor de toekomst veel is te verwachten. ook Zweedsche boerendansen uit; er is een openluchtschouwburg, enz. De bediening is hier te Stockholm overal uitstekend, meest door meisjes, die zich veelal onderscheiden door merkwaardige distinctie in voorkomen en vooral in manieren, j Trouwens, dit geldt van de mannen even- zeer. De bedienden in koffiehuizen, detram- conducteurs, de politieagenten hoe gun- stig steekt hun vormelijkheid en natuurlijke beleefdheid af bij hetgeen men wel elders ziet. I Gij vraagt aan een trambeambte, die op de voornaamste kruispunten het verkeer regelt en inlichtingen geeft, welke trarn gij moet nemen. Hij zegt u dat; maar als na eenige minuten wachten uw tram komt, is hij u nog niet vergeten hij zegt den conducteur waar die meneer heen moet en waar hij moet overstappende conducteur zorgt verder voor u. En dat is niet om een fooiDe conducteurs nemen geen fooi aan. Hettrein- personeel evenmin. De mannen hebben er te 1 veel gevoel van eigenwaarde voor. i Die beleefdheid, die het dagelijksche ver- keer zoozeer veraangenaamt, vindt men overal bij de bevolking. Arbeiders nemen tegenover elkaar de vormen in acht; nemen voor elkaar den hoed af. «Dank uligt den Zweed in den mond bestorven. Den hoed j heeft hij dadelijk in de hand. Een buiging I gaat hem vlug af. De lof der Zweden. De journalist, die voor de »N. Rt. Ct.« te Stockholm- de Olympische spelen bijwoonde, schrijft uit die stad Wat den Nederlander hier, gelijk elders in Skandinaviö, treft, is, dat er tot ontspan ning en veraangenaming- van het leven zoo veel meer gedaan wordt dan bij ons. In vele van de parken is er geregeld muziek. De gelegenheden, waar men buiten zit en iets gebruikt, zijn meest voortreflijk ingericht, veelal met een tuin of een terras. In hoeveel restauratietuinen er dagelijksch. 's middags en 's avonds, muziek is en goede muziek, vaak een vol orkest zou ik niet durven zeggen. Op Skansen alleen zijn drie restaurants, éen met muziek. Men voert daar Ter voorziening in de vacature in de Provinciale Staten, ontstaan door het over lijden van den heer D. P. Hamers, zal in het kiesdistrict Amersfoort het inleveren der candidatenlijsten plaats hebben op Woensdag 31 Juli, de stemming op Dinsdag 13 Augustus en de herstemming, zoo die noodig is, op Donderdag 22 Augustus. Het jaarverslag van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren over 1911 getuigt van een opgewekt vereenigingsleven. Met groote verheuging wordt geconstateerd, dat, bedriegen de voorteekenen niet, een der meest belangrijke doeleinden, waarvoor de Bond met alle kracht, die in hem is, reeds sedert jaren opkomt, n.l. de Rijks-pensior.- neering van Gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en weezen, eindelijk staat in ver wezenlijking te gaan. Behalve voor de Rijks-pensioenregeling, ijverde de Bond vooral ook voor jaarwedde- verbetering, die vrij algemeen nog zeer veel te wenschen overlaat, en voor opheffing van de Gemeente-ambtenaren uit hun staat van rechteloosheid. Gelukkig deden Gedepu teerde Staten van Friesland, Overijsel en Noord-Brabant bij de Gemeentebesturen zeer gewaardeerde pogingen tot verbetering van de jaarwedde der Secretarie-ambtenaren. Toch is alleen van wettelijke minima af doende verbetering te verwachten. Mr. H. W. J. M. de Jong wordt ter be schikking gesteld van den Gouverneur-gene raal van Ned, Oost-Indië ter benoeming tot ambtenaar bij het binnenlandsch bestuur. Van de eerste groep leerlingen der Hoo- gere Burgerschool hier, die deelnamen aan het mondeling eind-examen zijn er 7 ge slaagd, met nameJ. A. H. Bode, A. J. Dahler, Lamberdine H. Geerts, Th. L. G. du Quesne van Bruchem, Johanna C. Schone- baum, C. B. Sibenius Trip en J. M. Steenbeek. Afgewezen éen. De heer K. van der Knoop legde met gunstig gevolg af het eind-examen aan de Kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam. In afwijking van vroeger is het thans met vacantiekaarten geoorloofd, aan het station van vertrek of onderweg in een hoogere klasse over te gaan. Om met een vacantiekaart 3e klasse in de ze over te gaan, of met een vacantie kaart 2e in de ie klasse, moet men een gewone plaatskaart 3e klasse bijnemen. Om met een vacantiekaart 3e klasse in de ie over te gaan, moet men een gewone kaart 2e klasse bijnemen. Deze supplementskaarten kunnen door de hoofdconducteurs worden afgegeven. Programma van het concert, hedenavond door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers, te geven op het terras van Amicitia Kaiser Friedrich-marsch, Friedemann Conzert-Ouverture, KaliwodaWals uit «Der Graf von Luxemburg*, Lehar; Fan- taisie sur 1'opéra MignonAmbr. Tho mas VanAaken; Ein Morgen, ein Mittag, ein Abend in Wien, Von Suppé Ave Maria, Fr. Schubert,- Des Negers Traum, Middleton Potpourri aus der Operette «Die lustige Wittwe*, Lehar. De Bond van Christ. Zangvereenigingen in Nederland zal aanstaanden Woensdag een Zangersfeest geven in een der bosschen van het Koninklijk domein «Soestdijk*, daartoe welwillend afgestaan door H.M. de Koningin- Moeder. Het gemengd koor staat onder leiding van den heer J. A. de Zwaan uit Den Haag. De begeleiding zal geschieden door het muziekkorps van het 5e regiment infanterie, dat heden met den heer De Zwaan repe teerde. Sprekers zijn dc predikanten J. J. Impeta, uit Katwijk aan zeedr. H. T. Oberman, uit Vlissingen, P. Groote, uit Amsterdam en de heer C. F. Verschoor, hoofd der De Savornin Lohman-school, te Scheveningen. Niet ieder is het gegeven een fabriek van kunst-porselein in al zijn volmaking te be zoeken maar heel velen zullen toch gaarne willen weten hoe de pulletjes en de grootere stukken worden vervaardigd en versierd. Welnu, men kan dit nu gaan zien in de bioscoop «De Arend*, waar Pathé een weer heel leerzame film bracht, die de porselein- fabricatie in een Japansche fabriek uitbeeldt. Men ziet de pate mengen; op de draaischijf tot pot worden, de hals wordt er op beves tigd; de eerste droging geschiedt door de zon; daarna de verschillende stadiën van

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1