Gemengd nieuws. Ingezonden het bakken, ten slotte het uit de hand ver sieren en eindelijk de pul of pot of vaas geheel voltooid. Zee» interressant is ook de eerste film van het nieuwe week-programma, een blij- eindend liefdesdrama in Centraal-Afrika, dat voor de dramatis persona? een gelukkig verloop heelt door een boschbrand, waardoor de woedende vervolgers het spoor bijster worden. Een niet minder fraaie natuur-opname is »ln de Romeinsche campagna*, een uitmun tend gespeeld stuk volksleven met druk be weeg en wonderfraaie natuurtafereelen. Zeer fraai geënscenneerd zijn »Saphoc, >Een episode uit de Middeleeuwen* en »Dr. Phantom" en echt-moppig de typisch-fran- sche uitbeelding van de legende, dat een kus op Nieuwjaarsdag van den eenen of anderen uniform-dragende geluk aanbrengt. Summa summarum weer een aan afwis seling rijk programma, dat verdient gezien te worden. Bij het wapenfeest, te Meppel gehouden ter viering van het 25-jarig bestaan der schermvereeniging »Pro Patriae, waarvan de uitslag wel droppelsgewijze binnenkomt we zullen t maar toeschrijven aan de warmte behaalde wachtmeester H. W. Pierik nog den 2den prijs personeel sabel en den 4den prijs personeel floret. Aan het overgangs-examen van het ie naar het 2 e studiejaar van den cursus bij het 5e regiment infanterie ter opleiding tot den officiers-rang hebben voldaan de sergeanten: P. W. W. Kruijne, W. te Hennepe, C. W. Ekkart, W. B. de Jong, H. Muntjewerf, L. W. Entzinger, C. F. Hazenberg, J. F. de Boer, G. van Oostrum, J. Ph. de Jong, G. R. Hovingh, H. S. J. Kamevaar en J. J. Rnsser. Ritmeester jhr. W. H. J. van de Poll, van het ie regiment huzaren, wordt van 24 Juli tot Augustus gedetacheerd in de leger plaats bij Harskamp ter bijwoning van de schietoefeningen der infanterie aldaar. Ten bate van de Militaire tehuizen, zoowel hier te lande als in de overzeesche bezittin gen, zal op den aanstaanden verjaardag van H. M. de Koningin ook hier ter stede een bloemendag worden gehouden vanwege het comité »De oranje-bloem*, dat zijn hoofdzetel heeft te Utrecht. Het hoopt door dezen verkoop te voorzien in het geldgebrek, dat vele van deze nuttige inrichtingen slechts een kwijnend bestaan doet lijden en roept voor deze nationale zaak de medewerking in van allen, die het wel meenen met de jongelieden van alle standen, die, veelal ver van de hunnen, gedurende hun diensttijd een veilig tehuis vinden. Het verluidt, dat 4 dames-regentessen van het Burger Weeshuis aan Gedeputeerde Staten dezer Provincie hebben verzocht, het besluit van het Bestuur dier stichting tot verkoop der vier panden aan den Zuidsingel niet goed te keuren. In de Dinsdag in >Amicitia« gehouden Bestuursvergadering van het plaatselijk Nuts- departement werden benoemdtot Voor zitter de heer N. E. Rost, tot Onder-voor zitter de heer S. J. van Duinen en tot Pen ningmeester de heer F. J. van Grasstek. In de commissie voor de Nuts-Fröbelschool werden benoemdtot Secretaris-Penning meester de heer G. H. Kolff, tot lid de heer F. J. van Grasstek. In de commissie voor het Ziekenfonds tot gedelegeerde de heer S. J. van Duinen. Nog even herinneren we aan het verzoek om uiterlijk Zaterdag 20 Juli de antwoorden in te zenden op de vragen voor de enquête nopens kinderarbeid en werking der Leer plichtwet ten behoeve van het ten volgenden jare te houden Congres voor kinderbescher ming. De vereeniging »Handel en Nijverheid zal aanstaanden Maandagavond vergaderen. Er is zeer veel belangrijks te bespreken. Hoe langer zoo meer nut-kippenhouders, stedelingen zoowel als landbouwers, brengen hun eieren aan het zoo keurige magazijn der V. P. N., waar zij goede prijzen maken en spoedig worden geholpen. Vooral zij, die mooie bruine eieren leveren, maken flinke prijzen. De prijs per Kilo was vorige week 71 tot 77 cent, dat is f4.10 tot f 4.65 per 100 stuks. Herinnerd zij. dat ook niet-leden der plaatse lijke ondcrafdeeling hartelijk welkom zijn als ze eens een kijkje willen nemen in het maga zijn. Maar dan natuurlijk liever niet op den zoo drukken Vrijdagochtend. De Bilt voorspelde voor heden Noorde lijke wind, toenemende bewolking en dalende temperatuur. Zij daalde in éen etmaal van 90 tot 70 graden Fahrenheit. Tot morgen omstreeks 11 uur is de pro gnose Noordelijke wind, kans op regen, zelfde temperatuur. Morgen beginnen de hondsdagen, waar van de oude spreuk zegt: Hondsdagen hel der en klaar, geven een rijk jaar. Doch cr wordt hard naar regen verlangd, niet alleen om het stof, maar vooral voor de peulvruchten. Wat St. Margriet Zaterdag 20 Juli zal doen? Als t dien dag regent, heet het, dat het zes weken aan éen stuk plast. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aan bestedingen werd ingeschreven als volgt voor den verbouw van het Gymnasium doorGebrs. Renes f 23»o, A. van Daal f2127, W. van Genderen f 2050, Gebrs. Ruitenberg f 1990, en Lensing Van de Vijzel f 1980. Gegund aan de minste. De raming bedroeg f 1900 voor dien der Jongenschool door W. van Genderen f2452. Gebr. Renes f2395, Wil deman Fijnenberg f 2383, A. van Daal f 2325 en G. Wassink f 1600. Gegund aan den laagste. De raming bedroeg f 2500. Geen ongelukken meer door het op hol slaan van aangespannen paardenindien al thans waar is, dat een Parijsche fiacre-koetsier een uitvinding heeft gedaan, welke den rijtuig bestuurder in staat stelt, op elk gewild oogenblik het paard van den wagen los te maken. Hij heeft een derden teugel aangebracht, waarmede hij, zoo noodig, automatisch den trekhalster en de buikriem vaij het paard kan openen, zoodat dit alleen doorloopt en het rijtuig bijft staan. Een minderjarige vrouw, uit Amsterdam hierheen geleid, is door de politie verder op transport gesteld naar haar moeder te Hoo- geveen. In weerwil van de herhaalde waarschu wingen zag de politie zich andermaal ver plicht proces-verbaal op te maken tegen ver schillenden die met hun rijwiel op het trotoir reden. Een korporaal had Dinsdagavond vrij laat een patiënt per brancard te geleiden van de Infanterie-kazerne naar het Militairhos pitaal. In de Langestraat gekomen, werden hem een paar onheusche woorden toegeroepen door jongelui die vóór een van de cafe's zaten. Hij veinsde het niet te hooren, hetgeen tot gevolg had, dat het naroepen én harder èn nog onaangenamer werd. Toen keerde hij zich om en vroeg wat men toch wel van hem wildewaarop de grappenmakers op hem toeliepen. Een er van nam eer. dreigende houding aan, doch kreeg een fikschen en welverdienden tik met de sabel op een der handen. Wijselijk liet hij na, een klacht in te bren gen, terwijl de korporaal, wiens optreden zeer nauwkeurig werd onderzocht, vrij uit ing- Arbeid is de beste toetssteen van 's men- schen geestkracht en brengt hem, beter dan iets anders, tot levenswijsheid, Vit den Omtrek. Men schrijft uit Emnes In den polder komen werkkrachten te kort. Zelfs tegen hooge vergoeding zijn ze moei lijk te krijgen. Er zijn grasmaaiers, die zes tot zeven gulden per dammaat verdienen, terwijl 't gewone loon 3V2 a 4 gulden is. Toch loopen er personen rond, die verklaren, dat zij uit gebrek aan werk moeten bedelen. Dit schijnt toch wel een specifieke kwaal te zijn in een deel van Eemland dit »bidden om wark en danken a je 't niet kriegt*. Het Bestuur der vereeniging Ambachts school voor Hilversum en omstreken* heeft aan den Raad dier Gemeente verzocht, het verleende voorschot van f 90 000 te brengen op van f 105 000 en 't jaarlijksche subsidie te verhoogen f 7000 tot f 8000; zulks in ver band met de kosten voor den bouw en de inrichting der school, die hooger zijn dan geraamd werd. De Raad bewilligde gister na eenige dis cussie beide verzoeken. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet konden uitgereikt in de ie helft van Juli. Brieven binnenland: Jakoba Schoenmaker, Amsterdam. A. Buyink, Hilversum. Voorthoen, Leiden. Brief buitenland D. J. van den Brink, Amerika. Briefkaarten binnenland G. Vlastuin, Alfen aan den Rijn. Tonia Vogel. Amsterdam. Elkee Watik, J. van Schaffelaar, H. C. Roos, J. de Graaff, Utrecht. T. van Erkelens, en twee briefkaarten zonder adres. Briefkaarten buitenland: Margit Rékai, Budapest. Frank van Jen Bok, New-York. Fritz Pryhilla. Germania. 25 onbekende drukwerken. 1 aangeteekende brief no. 28, d.d. 25 Juni, voor C. Bij'eveld, te Utrecht. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Iets geheel nieuws op het gebied van de instrumentale muziek is uitgevonden door een ingezetene van New-York. Hij meende, dat er, waar er automatische piano's en orgels bestonden, ook wel een automatische hoorn mocht zijn. Derhalve nam hij een hoorn van het algemeen cornet-model en bracht langs de hoofdpijp een stelsel van overdwarse pijpen aan. Deze laatste hebben kleppen, die door z.g. sleutelarmen gecontroleerd worden, evenals bij de gewone cornet, doch zij staan in gemeenschap met een geperforeerde muziekrol, zooals er in muziekdoozen en piano's ook wel gebruikt worden. Deze rol wordt automatisch bewogen en terwijl ze ronddraait, blaast de muzikant op den hoorn, waardoor het stuk wordt gespeeld, dat de rol bevat. Eenmaal in 't bezit van zoo'n hoorn en een flinke collectie rollen, kan ieder zich uitgeven voor volleerd hoorn blazer. Védrines heeft bij de voor-wedstrijden voor den Gordon Bennet-beker alle records van 10 tot 200 K.M. verbeterd. Hij bereikte een gemiddelde snelheid van 169 K.M. 810 M. in het uur. De 200 K.M. werden afgelegd in 1 uur 10 minuten en 50 seconden. De Engelsche Regeering heeft een eersten stap gedaan om het huwelijk te beletten van geestelijk minderwaardigen door een wets ontwerp in te dienen, waarin een artikel voorkomt van den volgenden inhoud»In- dien iemand huwt of wil huwen met een persoon, dien hij weet, dat geestelijk minder waardig is, of indien iemand een dergelijk huwelijk sluit of het mogelijk maakt, zal hij straibaar zijn*. De Graafschapsraad te Londen zal hebben uit te maken, welke personen geschikt zijn te huwen. Geen gemakkelijke taak. In zijn Medische brieven in het »N. v. h. N.« bespreekt Medicus o.a. de zooge naamde hartkwalen en hartkloppingen. Hij wijst er op, dat het hart is de motor, die 70 en meer jaren lang, zonder eenige rust, voortwerkt om het bloed met voldoende kracht en snelheid door de aderen te drijven en dat, als dus het hart het opgeeft, niets ons meer helpt- Volkomen terecht heeft men dan ook van oudsher hartkwalen meer dan eenige andere ziekte gevreesd. Maar, zegt de schrijver, 't is jammer, dat men in die vrees veelal te ver gaat, zoodat men haar ook uitstrekt tot gevallen, die vol strekt niet ernstig zijn en den naam »hart- kwaal* heelemaal niet verdienen. Dit komt vooral, doordat men een te groote beteekenis toekent g^n éen verschijnsel, dat wel is waar bij aandoeningen van het hart niet zelden aanwezig is, maar toch nog veel vaker voor komt bij menschen aan wier hart hoegenaamd niets ontbreekt; nl. aan hartkloppingen. En dan wijst de schrijver op het onder scheid tusschen ware en vermeende hartklop pingen. Het komt namelijk zeer vaak voor, dat iemand in de meening verkeert, dat dit gevreesde verschijnsel bij hem aanwezig is, terwijl hetgeen hij waarneemt niets anders is. dan de volkomen normale kloppingen van zijn hart en zijn slagaderen, Als regel voelen wij deze niet; althans tot ons bewustzijn dringt het gevoel er van niet door; doch door eene of andere om standigheid kan onze aandacht er op vallen en dan kan dit ten gevolge hebben, dat wij er onze opmerkzaamheid niet meer aan ont trekken kunnen en dus eiken hartslag en elke polsgolf duidelijk voelen. Men kan dit vergelijken met het tikken van een klok, of andere regelmatige gelui den, waarvan men gedurende uren soms niets bemerkt, tot ze onze opmerkzaamheid trekken en wij ze dan zóo voortdurend blij- yen hooren, dat bet ons hindert en afleidt van de studie of ander werk, waarmecje we bezig zijn. De meest voorkomende oorzaak is een tijdelijke zwakte en overmatige prikkelbaar heid van ons zenuwstelsel, zooals die door oververmoeienis, zorgen of ziekte kan ont staan. In zoo'n toestand van overprikkel- baarheid brengt ons zenuwstelsel geluiden en gevoelens overdreven sterk tot ons be wustzijn, en daardoor kan 't komen, dat we dingen opmerken, die onder normale om standigheden onopgemerkt blijven. In zulke gevallen nu is eigenlijk van hartkloppingen geen sprake. Het hart is vol komen normaal, en het zijn alleen onze zenuwen, die niet volkomen normaal werken. Men zou er dus ook zeker niet zoover over behoeven uit te weiden, wanneer dez.e ver meende hartkloppingen niet zoo dikwijls de dragers zeer beangstigden. Niets is zoo ge schikt om de hartwerkzaamhsid in de war te brengen, bij een overigens volkomen gezond hart, als angst en voorat angst voor een hartkwaal. Hierdoor wordt de polsslag hoe langer zoo sneller en wordt de patiënt dientengevolge steeds meer overtuigd, dat hij ten doode is opgeschreven. Zij, die zoo verstandig zijn bij 'teerste vermoeden van een hartkwaal naar een arts te stappen en zich te laten onderzoeken, zijn meestal spoedig van hun kwaal, d i. hun angst, genezen. Wie daarentegen het bezoek aan den dokter uitstelt, omdat hij vreest daar zijn doodvonnis te zullen hooren uit spreken, ondergaat gewoonlijk alle boven beschreven gevolgen van zijn angst. Men zij dus verstandig I Men weet, dat de geleerden, die zich wijden aan de studie, die wij het best aard- historie zouden kunnen noemen, van groote getallen houden. Zoo hebben zij den ouder dom van de aarde al op veertig millioen, maar ook op vier duizend millioen jaren geschat. Hun berekeningen komen n.l. niet altijd met elkaar overeen. De bekende geoloog Felix Oswald, te Nottingham, heeft aan het Britsch museum medegedeeld, dat hij in staat is, te bewijzen, dat het Victoria-meer minstens een ouderdom heeft van drie millioen jaar. Het beroemde meer, eigenlijk meer een binnenzee, een oppervlakte hebbende van eventjes 65 000 vierk. mijl, ligt 1190 Meter bo"en de zee. De bergstreek, die het meer omringt, reikt tot ver boven de 1200 Meter. In deze berg streek nu heeft de geleerde de overblijfselen van prae-historische zoogdieren gevonden, o.a. kaak en tanden van den Dinotherium en beenderen van Aceratherium, de voor vaderen van den rhinoceros. Uit de ontdekkingen leiden de archeo logen af, hoe oud de Nijl en de Egyptische cultuur is. Zij hellen thans tot de meening over, dat het Nijldal reeds ,50 a 500 duizend jaar bewoond is. Enkele deskundigen zijn' er echter nog steeds van overtuigd, dat in 12 000 v. Chr. de ochtend der Egyptische cultuur daagde. Het zijn alle groote getallen. En toch rekent men de archeologie nog maar steeds niet tot de exacte wetenschappen. Eerlijk gezegd, de archeologen maken het er ook naar. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie, Kopy van Ingezonden stukken al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U, bijgaand stukje als ingezonden in uw blad te willen opnemen. Bij voorbaat dank voor de plaatsing. Achtend, uw dw. J. A. SANDBERG. Amersfoort, 17 Juli 1912. Afschaffing van de oogkleppen. Sedert een week zijn de rijtuigpaarden van den Prerident der Fransche Republiek, op zijn last en in overleg met zijn pikeur Troude, van hun oogkleppen bevrijd. De eerste proef werd genomen met zijn prachtig span zwartjes Aramis en d'Artagnan, welke dieren zich zonder oogkleppen voor- treflijk gedroegen en zoodoende blijken van dankbaarheid gaven, dat ze nu vrij mogen rondziet). Ook de heer Valentin, te Parijs, bezitter van een groot aantal rijtuigpaarden, heeft zijn dieren van de oogkleppenplaag bevrijd, overtuigd, dat de oogkleppen de paarden eer bang en onhandelbaar maken dan dat men ze vrij laat zien wat er om hen heen gebeurt. Met oogkleppen zien ze nagenoeg niets en zijn dus bevreesd wanneer zij gelui den hooren, waarvan zijn zich geen reken schap kunnen geven of schaduwen zien van half waargenomen voorwerpen. Volgt deze goede voorbeelden. Van Parijs gaan toch de modes uit en de oogkleppen- plaag berust men wil er nog niet eerlijk voor uitkomen op een dwaze mode De afdeeling »Gooi en Eemland* der Nederl. vereeniging tot bescherming van dieren. DUUR BROOD. Wij lezen in »De Tijd* onder het opschrift »Duur brood* het volgende nogal zonder linge §tukje. dat door een deel der perg zon der commentaar is overgenomen. »Van alle kanten uit het buitenland komen er berichten, dat de graanprijzen stijgen. Duwr brood is daar natuurlijk het gevolg van. Maar nu hebben wij de Tariefwet nog niet. Het brood kan dus ook zonder ver hooging van het tarief duurder worden. Wat volgt daaruit Dat de beweringen van het Anti-Tariefwet comité handen vol zand in de oogen zijn van sommige kiezers. Och, kom, als 't brood duurder wordt, zijn er wel andere oorzaken dan een billijk tarief*. Ben zonderling, gewrongen betoog om nu maar eer.s een mooi woord te gebruiken met als slot (als eenig doel een uitval tegen bet Anti-Tariefwet-comité. Wat wij in »De Tijd* lezen, is eigenlijk niets anders dan dit: In het buitenland zijn

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2