Waarop men vooral letten moet men lette vooral op het fabrieksmerk Advertentièn. tweede meid, FLEHITE, de graanprijzen hoog en wordt het brood duurder, en dit nog wel zonder dat in Neder land invoerrecht van meel wordt geheven de graan- en broodprijzen in het buitenland (ook in ons land, als men wil) kunnen dus wel duurder worden zonder dat aan de Nederlandsche grenzen een invoerrecht wordt geheven van meel. En nu zeggen wij op onze beurt: Och kom Men zou zeggen Maar wie ter wereld denkt er nu eigenlijk aan, dit te betwisten? En zoo zouden wij verder willen vra gen was het nu noodig, dat de Red&etie van »De Tijd* .de ruimte van haar blad ging verkwisten om haar lezers deze waar heden als koeien voor te zetten Onderschat >De Tijd* het gezond verstand harer lezers niet Of werd de ruimte naar het oordeel der Redactie toch wel nuttig besteed, waar zij bestemd was te dienen voor een aan loopje tot het raadseltje, den lezers opge geven. Immers op haar vraag: »Wat volgt daar uit* zou de Redactie nu in de gelegenheid zijn onmiddellijk zelf— want ieder ander zou het toch in tienen niet hebben geraden te antwoorden Daaruit volgt »dat de be weringen van het Anti-Tariefwet-comité handen vol zand zijn in de oogen van som mige kiezers*. De Redactie van »De Tijd* zal vermoede lijk wel over zichzelf tevreden zijn geweest, toen zij dit zinnetje aan het adres van het Anti-Tariefwet-comité zoo handig had ge plaatst. Wat raakt het haar hetgeen zij natuur lijk heel goed weet dat het Anti-Tarief wet-comité er nooit aan heeft gedacht, en er ook nooit aan denken zal, te beweren, dat de e e n i g e oorzaak van stijging der graan- en broodprijzen zou kunnen zijn ge legen in heffing van meelrechten aan de Nederlandsche grens. De Tijd-redactie zal met haar, op haar eigen vraag gegeven, antwoord wel niet anders hebben bedoeld danHet Anti-Ta- riefwet-comitc heeft zich verkaard tegen invoerrechten op meel en werpt dus den kiezers zand in de oogen. Met van haar standpunt beschouwd even veel en volgens allo vrijhandelaren even weinig reden zou de Redactie van »DeTijd« op haar, pour le besoin de la cause, gestelde vraag hebben kunnen antwoorden bijv. dit: Daaruit volgt, dat de beweringen* van den Directeur-redacteur van »De Tijd*, die een adres aan de Tweede-Kamer tegen de heffing van invoerrecht van couranten-papier onderteekende, handen vol zand zijn in de oogen van sommige kiezers.* Dit antwoord, dat de Redactie van »De Tijd* zou hebben kunnen geven, zou het behoeft nauwelijks vermeld naar ons inzien net precies even dwaas zijn geweest als het antwoord, dat zij wel gegeven heeft. Inmiddels, nu de Tijd-redactie eenmaal is begonnen over graan- en broodprijzen te schrijven, willen wij daaraan toch nog even iets toevoegen, dat haar blijkbaar is ontgaan. Zij schijnt namelijk geheel over het hoofd te hebben gezien de omstandigheid, dat de klachten over hoogere graanprijzen en duur der brood uitsluitend komen uit landen, waarInvoerrechten van granen en meel worden geheven. Daarentegen zijn juist in Engeland en Nederland landen waar geen invoerrechten op graan en meel bestaan de broodprijzen de laatste maanden opver anderd gébleven of zelfs iets gedaald Terwijl wij ons in Nederland dus, dank zij den vrijen invoer van granen en meel, in ruime voorraden verheugen, en de brood prijzen in ons land laag blijven, komen uit de protectionistische landen klachten over duur brood. Ja, in sommige streken is de schaarschte zóo groot, dat zelfs tijdelijke maatregelen door de overheid moesten wor den genomen om verdere stijging der prijzen en als gevolg daarvan ellende en on lusten tegen te gaap of te voorkomen. En zoo mogen wij er ten slotte de Re dactie van »De Tijd* dankbaar voor zijn, dat zij de aandacht heeft gevraagd voor de berichten omtrent de stijgende broodprijzen in het buitenland en daarmede zij het dan ook zonder het te willen voor de nadeelige gevolgen van de heffing van in voerrechten van eerste levensbehoeften, zooals granen en meel. Namens het Anti-Tariefwet-Comité, JAC. RINSE. Apis mellifica. (De honingbij.) XIV. Zoo terloops heb ik wel eens gesproken van het zwermen der bijenmaar er zit nog veel meer aan vast en ik wil nu beschrijven, dat het een volkomen explosie is. Als in het vooriaar, in de eerste helft van Mei, in de broedruimte alle cellen gevuld zijn met honing, stuifmeel, larven en eieren, krijgen de beien een ongemak in de maag, omdat die er dan op aangewezen is, het voedsel voor de larven te produceeren, Zij hebben daarvoor een aparte maag, de chy- lus-maag genaamd. Als zij larven voederen, nemen zij veel meer voedsel op dan voor het onderhoud van het eigen lichaam noodig is, en dat dwingt hen een uitweg te zoeken. In de oude kast is geen ruimte meer om nieuw broed aan te leggen en daarom trek ken zij uit, waaraan wij den naam van zwer men geven. Komen zij dan in een nieuwe kast, dan worden onmiddellijk nieuwe raten gebouwd die ook direct door de koningin met eieren belegd worden, al zijn ze pas halfopgetrok ken en dan kunnen de bijen weer aan hun drang tot voederen voldoen. Nu we echter het doen en laten der bijen kennen, kunnen wij het zwermen verhinderen door alle koninginne-cellen weg te nemen. Hoe zij het weten, is een raadsel, maar zij zullen nooit uittrekken, als er geen reserve koninginnecellen zijn. Het is in het belang van den imker als hij niet laat zwermen, want iedereen zal toch wel begrijpen, dat" met een sferk volk meer honing te halen is dan met een zwak. De lezer zal begrijpen waarom ik het zwermen een explosie noem, want het volk, dat in de kast ineengeperst zit, beslaat als zwerm in de lucht zeker een inhoud van vijftig kubieke Meters om dan weer in te krimpen tot een kogel van 25 centimeter, diameter, als de koningin zich neergezet heeft. Is er op het oogenblik, dat de zwerm uit breken wil, een goede bloemenvoorraad, dan kan men den voedersapstroom afleiden. Dan zet men de honingkamer op, waar door de bijen door een geheimzinnige inge ving gedwongen worden, de ledige ruimte uit te bouwen en met honing te vullen. Daardoor wordt hun werkkracht geheel in beslag genomen, zoodat zij het voederen vergeten. Wordt nu de honingruimte gevuld en loopen in de broedruimte de jonge bijen uit dan worden de ledige cellen weer direct belegd en weer koninginnecellen aangezet, omdat de zwermzucht altijd nog aanwezig is. Door het wegsnijden daarvan wordt het zwermen echter voorkomen. Dan hebben wij nog de hongerzwermen. Die trekken uit bij slechte weers-gesteld- heid, wanneer zij niets kunnen halen en allen voorraad aan honing en stuifmeel verteerd hebben. Zulke zwermen zijn door den honger tot het uiterste gedreven en vallen mensch en dier aan, hetgeen de gewone zwermen niet doen. Als echter de imker attent is, kan hij het hongerzwermen voorkomen door op tijd te voederen. Daarvoor ontbreken echter helaas! dik wijls de middelen. Amersfoort, Juli iqi2, CORRESPONDENTIE. J. F. d. B., Amersfoort. Als over ongeveer drie weken de bloei der linde afgeloopen is, moet u met de bijen naar de boekweit gaan, die dan nog bloeit en daarna naar de heide. U vindt die bij Bameveld, Lunteren, Stroe, Milligen, Meer- veld, enz. U kunt uw kast dan als passagiersgoed medenemen op het spoor en zult zien, dat de transportkosten in éen dag er uit gehaald zijn. Opgave van de Tereenlging „HANDEL en NIJYEKH EI D". van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van 3 tot en met 9 Juli GEVESTIGD. Pauline Franchise Chevallier, van Rheden naar Bergstraat 23. Johann Peter friedrich Rümer, van Haar lem naar Korte Bergstraat 17. Cornelia van Manen, van Haarlem naar Korte Bergstraat 17. Nelly Stoppendaal, van Apeldoorn naar Arnhemscheweg 51, GodefHdus Wilhelmus van Oorschot, van Venlo naar Nicasiusstraat 23. Gerrit Jan Wolsink, van Rotterdam naar Soesterweg 61. Grietje Voorthuizen, van Baarn naar Al- degondestraat 82. Jan Willem Polder, van Zwolle naar Beestenmarkt 12. Antonia Maria van den Hurk, van Dor drecht naar Stellingwerfstraat 13. Pieter Spruit, van Purmerend naar Lan- gestraat 99. Jacob Douwes, van Leeuwarden naar Zuidsingel 20. Luclen Adam, van Leiden naar Plantsoen 3. Laurens Dissel, van Driebergen naar Molenstraat 2. Johannes Petrus Martens, van Hoogland naar Hessenstraat 23. Hendrikje Teune, van Leusden naar Dor- resteinschesteeg 9. Barber van Dellen, wed. Jacob de Vries, van Groningen naar Schimmelpenninck- straat 24. Ouktje de Vries, wed. Van Apeldoorn, van Groningen naar Schimmelpenninckstraat 24. Anna Ouwinga, van Groningen naar Schimmelpenninckstraat 24. Lammert Cloo, van Kazernestraat 7 naar Kruiskamp 63. Hendrika Lijnsvelt, van Hilversum naar Paulus Buijslaan 26. VERTROKKEN. Johannes Antonius de Vos, van Arnhem- schestraat 27 naar Breda. Grietje Binsbergen, van Hellestraat 121 naar Baarn. Louwerens van Zoeren, van Molenstraat 24 naar Angeren. Dina Ipenburg, van Kampstraat 80 naar Boxtel. Anna Christina Maria Lammers, van Kleine Koppel 19 naar Ermeloo. Maria Elisabeth Gabriel, van Vlasakkerweg 30 naar Amsterdam. Maria Heining, wed. M. van Boeijen, van Kroontjesmolen 1 naar Hoevelaken. Willem Mengerink, van Tolstraat 17 naar Wierden. Aaltje van Maaren, van Langestraat 18 naar Utrecht. Hendrika Aletta Everdina Schmitz, van Kortegracht 13a naar Utrecht. Gonda Klee, van Hoogeweg 48 naar Am sterdam. Dirkje Wijnen, van Teutstraat 24 naar Hilversum. Maria Geertruida Stapel, van Beekestein- schelaan 23 naar Berkhout. Aart van Doorn, van Spierignsteeg naar Utrecht. Gijsbertus Franciscus Schimmel, van Wil- helminastraat 25 naar Utrecht. Berta Klee, van Hoogeweg 4S naar Am sterdam. Hester Hubenet, van Bergstraat 15 naar Den Haag. Alida van den Bold, van Westerstraat 49 naar Den Haag. Hendricus Petrus Goossens, van Arnhem- scheweg 48 naar Amsterdam. Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Maart 1912. (Excl. tramdiensten). Reizigers 93118.89 Bagage en honden 2 212.92 Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. 112948.37 Buitengewone ontvangsten en telegraaf 578.67s AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. VAN WELDEREN baron RENGER8) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantifin. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Mevrouw Van dkn BERG—Van Itter- sum, Wilhelminastraat 5, te Amersfoort, vraagt tegeu 1 Augustus of 1 September eeu nette DIENSTBODE als bekend met tafeldienen, goed kunnende naaien en mazen. Zich aan te melden eiken avond tus- schen 8 en 9, of met franco brieven. Gevraagd 1 Augustus ruime Zit- en frissche Slaapkamer, met volledig pension. Prijs f40 a f45. Brieven franco letters G. H., Bureau Enschede-Lonneker Courant, te Enschede. Oudheidkundig Museum. Dagelijks te bezichtigen voor niet leden a f 0.10. Kosteloos des Dinsdags van 10 tot 12 en van 1.30 tot 3 nar. Totaal 208 858.85s Totale 1912 1911 Ontv. over Maart f 208 858.85s f 187 752.55 Ontv. van 1 Jan. af f 627 991.11 f 575 125.30 Gemiddeld aantal Kilom. expl. van af 1 Januari 148 148 Dus ontvangst per dagkilometerƒ46.64 ƒ43.19 LAMA1S0N BOUWER ft). Kortegracht 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatien Safe-inrichting. Kassa ran 9 tot 4 nor. Bij aankoop van een rijwiel lette met vooral op het fabrieksmerk! Er worden toch den laatsten tjjd hoe langer zoo meer rijwielen in den handel gebracht onder zoogenaamde fantasie-merken. De eerste de beste rijwielhandelaar veroorlooft zich tegenwoordig veelal de weelde, er een eigen fantasie-merk op na te houden en voor deze machines een fantasie-prijs te vragen, die door hem zelf wordt vastgesteld. De kooper van zulk een rgwiel weet niet door welke fabriek, welk fabriekje of welken beunhaas zgn rijwiel vervaardigd is, tot wien zich te wenden, indien zijn leverancier de garantie- en verdere verplichtingen niet behoorlijk nakomt, of hjj voor zijn goede geld ook goede waar ontvangt, iotdat hij door schade wjjs is geworden. Een prima-rgwielfabriek, die een reputatie te verliezen heeft, gebruikt haar eigen naam als fabrieksmerk, bepaalt den prijs harer machines zoo laag niogelyk, draagt haar vertegenwoordigers op, de garantie zoo ruim mogelijk toe te passen, kortom levert alle waarborgen, dat men goede machines ont vangt en in alle opzichten goed bediend wordt. Men late zich dus niet verleiden door lage prijzen, extra-kortingen of buiteugewoon hooge prijzen voor oude machines bg inruiling, doch

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3