Dinsdag 23 Juli 1912. Rona Cacao Van Houten s No. 8136. 61e Jaargang. Op reis. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CleefT" HOOFDREDACTEUR F. J. FEEDSRZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1,— franco per postƒ1.15. Advertöiltién 1— 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kostelcos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de st.d worden de incasseerkosten in rekening gebracht. rostbus 9. BUREAU: KORT2GRAOBT 9. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aauvrage, en niet duidely ko opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabouueerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tydens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. Dc Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens mededeeling van den Minister van Oorlog de navolgende schietoefeningen zuilen 1 worden gehouden Op 26 en zoo noodig ook op 27 Juli a.s. van het fort Har88enB. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (30 c.M.) waarbij ouveilig wordt gemaakt de reeds van Texel tol op 9000 M. van het fort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van Mt fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en (-en uflr v6or de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zul op den avond vóór en op den dag der schietoefening, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den visch- afslag aan de buitenhaven, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedomagazyn en aan den in gang der haven borden zullen geplaatst wor den, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, air volgt: rood-witte vlag bèteukeut Noord, wit-zwarte Ylag N. O., zwarte vlag Oost. Aan de W. grens moeten schepen, om zoo veel mogelijk buiten den onveiligen sector te blijven, niet be O. de lynhaven Nieuwediep Oudeachild komen en, in het Malzwin varende, zoo Z. lijk mogelijk houden. Op 23 en zoo noodig ook op 24 Juli a.s. van het fort Hoek van Holland. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een driehoek, gevormd door het fort, eene roode vlag be N. en eene be Z. het zeegat tot op 3100 M. van het fort. Op den dag waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en (en nur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Amersfoort, 20 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zich in de Oemeente Utrecht een geval van miltvuur heeft voorgedaan. Amersfoort, 20 Juli 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. Licht en lucht. Licht en lucht Ziedaar de eerste en tevens de meest onmisbare levensvoorwaarde voor al wat leeft, voor alle schepselen. Hoe meer en hoe beter aan deze voor waarden wordt voldaan, des te meer en des te beter ook zullen ze zich ontwikkelen. Maar ook omgekeerdhoe minder deze voorwaar den vervuld wordon, des te minder zullen ze worden, hetgeen ze naar hun aanleg en bestemming worden kunnen. Geef in ruime mate licht en lucht, en zoo de omstandigheden overigens gunstig zijn en niet belemmerend op den groei inwerken, dan zal het gevolg zijnleven, groei, en kracht. Sta ze toe, maar slechts met karige hand, en de gevolgen blijven niet uit. Achteruit gang en verkwijning treden al spoedig in en wat forsch en krachtig had kunnen zijn, blijtt nietig, teer en zwak. Onthoud ze geheel en al, en het spoedige einde zal zijn versterven en vergaan. Ook in dit opzicht moet dus alle gerechtig heid worden vervuld. Elk moet hebben, wat hem toekomt, een ieder naar zijn aard. Zie rond u. Wat is de kasplant in vergelijking met die, welke vrij tiert in onze tuinen Wat is de vogel, opgesloten in een kooi, in ver gelijking met die, welke zijn vleugels vrij kan uitslaan en kan opstijgen in het blauwe uitspansel Wat is de leeuw, vastgehouden achter dikke, ijzeren tralies, in vergelijking met den koning der dieren in de woestenij, voor wien al het andere gedierte beeft en siddert En wat komt er terecht van het zaad, dat tusschen de doornen valt, of op den steenachtigen bodem, waar zijn wortels geen diepte van aarde hebben Het komt op, jaMaar het komt slechts op om ook weldra om te komen. Het verstikt en ver dort, uit gebrek aan licht en lucht. Hier hebben we dus te doen met een wet, die onverbiddelijk moet worden gehoor zaamd. En die wet luidtgeef aan elk het zijne, indien ge niet wilt zijn ondergang en zijn verderf! En waar nu tegen die wet niet straffeloos gezondigd kan worden, op welk levensge bied ook, zou zij dan niet geëerbiedigd be hoeven te worden ten opzichte van den mensch, den koning onder de schepselen Maar die vraag kan eigenlijk geen vraag voor ons zijn. Een boom toch, van welken wij willen hebben, dat hij zal prijken in al zijn pracht, moet zijn wortels diep in de aarde kunnen boren en zijn takken wijd in 't rond kunnen slaan. Zal een adelaar gezien worden in al zijn kracht, dan moet hij on belemmerd in zijn vlucht, de onmetelijke ruimte kunnen doorklieven. En de mensch? Zal de mensch gezien worden in al zijn eigenaardigheden, zal hij worden, wat hij naar zijn aanleg en bestemming worden kan, dan moet hij, niet verninderd in zijn lichaams- groei, zich op de vleugelen zijns geestes van omlaag kunnen verheffen of, wat met andere woorden het zelfde isook voor den mensch zijn licht en lucht de hoofdvoorwaarden om te kunnen leven. Hoe jammerlijk dus en hoe wreed, dat juist deze dingen aan menigeen niet vol doende, of slechts in zóo uiterst geringe mate gegund worden, dat zij slechts gedrukt en beklemd een tijd lang hun ellendig, kwijnend bestaan voortsleepen om dan te bezwijken als zooveel slachtoffers van willekeur en plichts verzuim. Laten we ons dan eens de vraag stellen of :vii aan ons zelf en ook aan anderen wel gunnen, waarop we niet alleen aanspraak hebben, maar wat door niemand voor zijn levensbestaan kan gemist worden. Beradeelen wij niet den groei en bloei van het lichaam nevens de kracht en lust van den geest, 't zij voor ons zelf, 't zij voor anderen, door ongebondenheid of overdaad, door verkwisting of gierigheid, door drift of nijd door hardheid of wreedheid Zoomin we ons zelf onmogelijk mogen maken, zoodat er geen plaats meer voor ons blijft, zoomin staat het ons ook vrij, aan anderen te ontzeggen de noodige ruimte om te zijn, een plaats om zich te bewegen, een vrije lucht om te ademen, een ruim uitzicht om rond te zien op de aarde, om in te keeren tot zich zelf. Weg dan met alle distelen en onkruid, dat den toevoer en de heerlijke werking van licht en lucht belet en belemmert 1 Het negende Middenstandtcongres. In »De Middenstandsbond* geeft de hoofd redacteur, Voorzitter van den Bond, de heer J. S. Meuwsen, een terugblik over het te Deventer gehouden congres, en wel voorna melijk over het hoofdonderwerp daar behan deld, de quaestie van de publiekrechtelijke vertegenwoordiging van den middenstand. GOED en GOEDKOOP is in vierkante bussen 1 Kg. 11.50|y4Kg./0.42i *4 - 0.80 Ifo -0.18 Vooropgezet wordt, dat een dergelijke vertegenwoordiging negatieve resultaten zou moeten geven als zij niet de bekroning vormde van de uitgesproken, ernstige wen- schen der belanghebbenden. Zou, aldus de schrijver verder, het oordeel over de Kamers van Arbeid geheel anders luiden, als zij niet uitsluitend adviseerend, doch ook met nader aan te duiden bestuursbevoegdheden konden optreden, evenzeer zijn wij er ten stelligste van overtuigd, dat ontevredenheid zou blijven heerschen, wanneer deze instellingen niet tevens als de uitingen konden worden be schouwd der belanghebbenden. Op het congres bleek het gelukkig zeer duidelijk en dit sprak zelfs uit alle voor gestelde conclusiën dat men vóór alles eigen vrijheid van vereeniging verkoos, en dezen vrijen vereenigingsvorm als grondslag wilde laten dienen voor alle eventueele vormen van officieele vertegenwoordiging. Het was toen het congres eenmaal zoover gekomen was, om dit beginsel te kunnen constateeren volkomen logisch, dat men met zeer groote meerderheid de wenschelijkheid uitsprak van een publiek rechtelijke vertegenwoordiging van den mid denstand, als bekroning van zijn eigen vrije en veel sterker te maken organisatie. Op de vraag, hebben de Bondsbestuur- ders hun doel bereikt, dat zij zich, door het aan de orde stellen van dit onderwerp, heb ben gesteld antwoordt de heer Meuwsen volmondigja. •Want wat was dit doel? Niet anders dan in zoo ruim mogelijken kring, belang stelling te wekken voor deze zoo belang rijke vraag, en tevens om den middenstand zelf er toe te brengen, zich voor zijn eigen belangen in de toekomst eens de moeite te geven, wat studie te maken*. Dit doel is volkomen bereikt, besluit de Bondsvoorzitter. Volgens de »Stichtsche Crt.« zal tot Bur gemeester van Amersfoort worden benoemd mr. J. C. graaf Van Randwijck, referendaris aan de Gemeente-secretarie van 's-Graven- hage. De heer J. Stamperius, schoolopziener in het arrondissement Amersfoort, is tot 5 Augustus met verlof en wordt gedurende dien tijd vervangen door den Arrondisse- ments-schoolopziener in Rhenen. De heer C. D. van Daalen, Rijks-land- bouwleeraar te Utrecht, is to« Augustus met verlof afwezig. Burgemeester en Wethouders hebben gis ter aan den Raad verzonden een rapport tot reorganisatie der brandweer, uitgebracht door den heer J. Schulte Nordholt, Inspecteur van het bouw- en woningtoezicht, en den heer A. E. Blok, opzichter van het materieel der brandweer, die den Opper-brandmeester en den Commissaris van politie raadpleegden. Het steunt op de tot stand koming der gemeentelijke waterleiding en gaat uit van de grondgedachte, dat de eerste de spoedigste hulp de beste is. Een andere overweging is deze: De omstreeks 350 brandkranen op onge veer 80 M. van elkander gelegen zijn even veel gereedstaande spuiten, die slechts wachten op zeer eenvoudige bediening. Behalve schriftelijke inlichtingen, in ver schillende Gemeenten ingewonnen, werd ter plaatse de organisatie der brandweer be studeerd te Hilversum, Haarlem, Gouda. Vlaardingen, Dordrecht, Arnhem, Nijmegen en Maastricht. Aan de hand van die inlichtingen en de ervaringen, elders opgedaan, geven de rap porteurs de voorkeur aan het inrichten van een centralen post, die bij eiken brand uit rukt en bij groote uitslaande branden wordt bijgestaan door reserve-manschappen, boven het verdeelen der Gemeente in brandwijken wier brandweerpost uitsluitend in eigen kring werkt. Bij het instellen van dezen centralen post en met deze voorwaarde staat of valt dit systeem moet aan de politie een actieve plaats bij de brandweer worden ingediend en haar als taak opgelegdhet eerste op treden, het eerste aangrijpen, bij brand. Elke agent is dus meer dan tot nu toe brand weerman. De politie-wacht, in het hoofd bureau van politie, in het centrum van oude en nieuwe stad, vormt de vaste brand wacht, die onmiddellijk uitrukt, het eerst den brand aantast en, zoodra de eigenlijke brand weer ter plaatse is gekomen, het terrein afzet. Zelfs te Haarlem, met 7 2 000 inwoners, werkt zoo'n centrale post tot aller tevreden heid behalve de hulpmanschappen, voor het geval van zeer zware branden, is daar een brandweerkorps van 18 man. Snel alarm is hoofdzaak, schrijven de rap porteurs en zij stellen voor het plaatselijk telefoonnet te bezigen voor brandmelding naar den centralen post en de 7 hoofdlieden, en wekkerschellen voor het oproepen van de 17 brandweerlieden. De rapporteurs ontraden het aanschaffen van een dure, niet steeds betrouwbare motor- spuit, doch stellen voor, ten behoeve van de enkele panden op het hoogste punt van den Berg waar wel water volop, doch de druk niet hoog genoeg is onder het water-reservoir aldaar een handspuit te stationeeren, terwijl ook voor het meer lande lijk deel der Gemeente een aantal pompers is aan te stellen. Na een breede uiteenzetting van de voor deden van een goed bezoldigd boven een vrijwillig brandweerkorps stellen rapporteurs voor, het bezoldigde brandweerkorps te recruteeren uit de handwerksklasse en het te doen bestaan uit: 1 commandant salaris f 300 1 adjunct-commandant - 180 2 brandmeesters, ieder -125 1 adjunct-brandmeester - 75 1 chef van het materieel - 200 5 brandweerlieden voor blussching - 10 5 id. voor mechanische ladder - 10 1 chef van die ladder - 25 3 id. voor materieel - 10 15 pompers voor het landelijk deel - 3 Voorts toe te kennen bij oefening aan de brandweerlieden van den centralen post het eerste uur f 0.60, elk volgend uur f 0.30; voor de 15 pompers f 0.50 en f 0.25, bij brand aan de brandweerlieden het eerste uur f 0.70, elk volgend uur f 0.35 voor de pompers f 0.60 en f 0.30voor de werklieden van het materieel f 0.25 voor

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1