Marktprijzen. loonkwestie, zoo niet de gewichtigste, dan toch een der belangrijkste is, welke er voor de werklieden bestaat. Wat betreft het ziekengeld, meenen wij te moeten aandringen op een bepaling, dat het loon wordt uitgekeerd zoolang de ziekte duurt. Financieel groote offers zal een dergelijke bepaling van de Gemeente niet eischen, hetwelk uit het volgende staatje (getrokken uit de ziektecijfers van de vaste werklieden te Amsterdam over 1910) duidelijk blijkt. Van de 5500 vaste werklieden kwa men ziektegevallen voor: tot en met dag 602 1 tot en met 2 dagen 647 2 4 950 4 dagen tot en met 1 week 751 1 tot en met 2 weken 839 2 4 4*5 4 9 208 9 '3 45 13 26 48 26 39 11 meer dan 39 2 Hieruit blijkt dus onomstootelijk, dat de inwilliging van ons verzoek geen groote offers van de Gemeente zal eischen. Toch is een dergelijke bepaling voor de werklieden van groot belang. Wat betreft de straffen en de berechting daarvan, mogen wij ook verwijzen naar onze bijlage. Alleen willen wij een woord van erkentelijkheid doen hooren voor de wijze waarop de straffen zijn geregeld. De door de werklieden zoozeer gehate boete komt in het ontwerp niet voor, bij schorsing zal geen loon worden ingehouden; met waar deering namen wij daarvan kennis. Wanneer uw Raad nog kon besluiten, de terugzetting in een lager bezoldigden werkkring te doen vervallen en daarvoor een meer opvoedende bepaling in de plaats te stellen, dan zou dit door de werklieden zeker zeer worden op prijs gesteld. In zake de slotbepalingen meenen wij ook naar de bijlage te mogen verwijzen, zoodat wij dus hiermede volstaan en onze wenschen dringend bij uwen Raad aanbevelen. De heer W. H. Kam, Wethouder van Openbare werken, heeft ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad. Aanstaanden Dinsdag wordt reeds een tijdelijk Wethouder benoemd. De heer Kam, wien, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1909 onder dankbe tuiging eervol ontslag werd verleend als Gemeente-architect, welk ambt hij sedert 27 Juli 1871 bekleedde, werd 19 Augustus 1910 gekozen tot lid van den Gemeenteraad en 13 September 1910 tot Wethouder van Openbare werken, als opvolger van den heer Th. Sanders. Hij had zitting voor het 3e district en was in September 1915 aan de beurt van aftre ding. De verkiezing voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken, ter voorziening in de vacature-D. H. G. Kleber, zal plaats heb ben op Donderdag 12 September. Luitenant L. A. M. Koppert, van het 5e regiment infanterie, deed het licht zien een Wiskundig vademecum dr. L. J. de Roche- mont schreef er een voorwoord bij. Het boekje, in langwerpig formaat, zoodat het in den jaszak kan worden meegedragen, bevat in formules wel alle eigenschappen uit de rekenkunde, algebra, planimetrie, stereo metrie, gonio- en trigonometrie en de spherische trigonometrie, met talrijke gege vens, niet alleen als herinnering voor den studeerende, maar ook voor hen, die Wis kunde noodig hebben in hun beroep. 't Is een zeldzaam goed saamgesteld Nachschlagebüchlein dat op meer vragen het juiste antwoord geeft dan eenig ons bekend werkje van dien aard. De heer H. F. van Eek behaalde het Mercu- rius-diploma Boekhouden. Hij werd opgeleid door den heer M. van Wessum, klerk aan de gemeentelijke gas fabriek. De beëediging van de nieuwbenoemde officieren, herkomstig van de Kon. Militaire Academie te Breda, zal plaats hebben op Zaterdag 10 Augustus. De stafmuziek van het 5e regiment infan terie zal zich doen hooren aan het gala- diné, dat 2 Augustus ten paleize „Soestdijk< wordt gegeven. In het vorige nummer namen we uit het >N. v. d. Dag< een berichtje over, volgens hetwelk de invoering van het eenheids-pro jectiel Khrhardt-Van Essen bij onze bereden artillerie aanstaande zou zijn «een zaak, die geheim werd gehouden en wJ opzien zou baren in militaire kringen Thans schrijft een deskundige aan de »N. Rott. Crt.«, dat reeds sinds verscheidene jaren kapitein P. D. van Essen met taaie volharding doende is geweest om een een heidsprojectiel voor de veld-artillerie te con- strueeren, in samenwerking met de firma Ehrhardt. «Ten slotte is het dezen bekwamen offi cier mogen gelukken, een in alle opzichten bruikbaar projectiel te verkrijgen, hetwelk in October 1911 op groote schaal in de legerplaats bij Oldebroek is beproefd en daarbij uitstekend heeft voldaan, wat alle officieren der bereden artillerie uit het des betreffende, op ruime schaal verspreide rap port hebben kunnen constateeren. »Dat dus tot invoering van dit projectiel, hetwelk onze bereden artillerie in het ge vecht zeer vele voordeelen zal verschaffen, wordt besloten, zal vermoedelijk geen enkel officier, die gemeld verslag heeft gelezen of het vuren met eenheidsprojectielen heeft bij gewoond, verwonderen. »Van geheimhouding is dus geen sprake. In hoeverre luitenant-generaal Van Ermel Scherer indertijd tegen de invoering van deze projectielen heeft geadviseerd, is mij niet bekend; doch opgemerkt zij, dat dit advies zeker dateert van twee ot meerjaren geleden, toen deze projectielen nog niet dien trap van volmaaktheid hadden bereikt, welken zij nu hebben verkregen. »Het komt mij wenschelijk voor, het vo- rensraande ter algemeene kennis te brengen, ten einde mogelijk misverstand omtrent deze zaak uit den weg te ruimen*. Gister ontving Amersfoort bezoek van 20 Engelsche Padvinders, die met kolonel Car penter de groote nationale bijeenkomst van Nederlandsche Padvinders te Nijmegen bij woonden. De overigen gingen met den ko lonel naar het Padvinderskamp bij Harder wijk. Zij overnachtten bij de Amsterdamsche Padvinders in het clubhuis op den Berg, doch waren in verzorging bij de Amersfoort- sche jongens, die best voor hen zorgden. Hedenochtend gingen ze naar Amsterdam en Maandag keeren ze via Hoek-van-Holland naar Engeland en hun bezigheden terug. Immers allen zijn in fabrieken werkzaam en hebben, om de tocht naar .'t vasteland te kunnen maken, maanden en maanden ge spaard en overgewerkt. In de wedstrijden te Nijmegen hebben de Amersfoortsche Padvinders zich duchtig ge weerd. Henk de Jong won een eersten prijs snelzwemmen op den rug en een eersten prijs lasso-werpenDe Ruyter de Wildt den derden prijs schieten met 42 punten (het maximum was 68 de iste prijs werd ge wonnen met 46, terwijl er 44 deelnemers waren). Programma van het concert, morgenavond op het terras van «Amicitia* te geven door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers: 1. Le sang gaulois, marche, Allier. 2. Ouverture «Die Frau Meisterinc, Suppé. 3. Wer kann dafür, Walzer ausder Posse >Pollnische Wirtschafti, Gilbert. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra »Carmen«, Bizet. 5. Ouver ture «Isabella*, Suppé. 6. Ein Abend in To ledo, a. Serenade, b. Tanz, Schmeling. 7a. Blumenlied, Lange—Bikkers, 7 b. The Sene- gambian patrol, Charakterstück, Rosey. 8. Musikalische Reise durch Europa, grosze Potpourri, Conradi. Wegens verbouwing wordt de bioscoop »De Arend* na morgenavond gesloten tot half September. Morgenavond daar dus de laatste voorstelling Van het weer met zorg gekozen programma. Het groote nummer van het nieuwe pro gramma der bioscoop aan de Langestraat is »On ne badine pas avee 1' amour*. De A. Z. P. C. ontvangt hier morgen, zooals we reeds berichtten, Triton* uit Weesp, wel geen heel gevaarlijke tegenstand ster; maar men kan nooit weten. Na den competitie-wedstrijd een v iend- schappelijke wedstrijd tegen B.Z.Z., uit Zwolle. Tot slot hindernis-zwemmen. 't Zal morgenmiddag weer druk zijn in de zwemschool. Het sloopen van het perceel Kamperbin nenpoort hoek Weverssingel is door Burge meester en Wethouders gegund aan den aannemer G. Wassink, die bij de inschrijving daarvoor het hoogste bod deed. Het bouwen van een Zusterhuis met schoolgebouw te Eemnes onder leiding van architect H. Kroes is thans gegund aan de heeren E. H. Piepers, te Blaricum, en J. Speller, te Laren, die met f22 997 minste der 17 inschrijvers waren. De hoogste besomde. gelijk we Dinsdag meldden, f29 172. Bij de Donderdag ten overstaan van den majoor-eerstaanwezend ingenieur gehouden aanbesteding voor het bouwen van een kazernement voor een bataljon infanterie te Harderwijk (7e gedeelte) werd ingeschreven als volgtW. J. G. van Haaren, te Nijmegen, voor f53 980; P. Boks, te Amersfoort, f53 000; H. Noorman, aldaar, f52 900; en H. van Genderen, aldaar, f52 650. Eén biljet was ongeldig. De raming bedroeg f 48 800. Gegund onder het gewone voorbehoud. Gisterochtend sloegen op het parkeer-ter- rein achter de kazerne voor bereden wapens de paarden die voor een transportwagen waren gespannen op hol. Een veld-artille- rist, die niet vlug genoeg uit den weg kon komen, werd daardoor aan hoofd en beenen gewond. Nadat dr. Snel de eerste' hulp had ver leend, werd de patiënt naar het Militaire hospitaal gebracht. Zijn toestand is redelijk. De lantaarns van auto's en rij wielen moeten volgende week uiterlijk tien minuten vóór half negen, die van de overige voertuigen niet later dan tien minuten vóór negenen zijn aangestoken. Tegen automobilisten en wielrijders die na zonsondergang zonder lichtgevenden lantaarn reden, is weer proces-verbaal op gemaakt. Ook is door de politie proces-verbaal op gemaakt tegen iemand uit Hoevelaken wegens mishandeling van een agent, die vechtenden trachtte te scheiden. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde den Baarnaar, die hier een hondje van den heer Jorissen meenam en verkocht, tot tien gulden of tien dagen. De eisch was veertien dagen De inspanning, niet het resultaat, ver dient lof. Inhoud „Wereldkroniek* 27 JuliDe Olympische spelen te Stockholm. Uit schouwburg en concertzaal. Het lustrum van »De Tijdgeest" (met 9 afbeeldingen). Kroniek van de week. J. E. Fischer. Dr. J. L. Hoorweg. De Padvinders te Harderwijk. Wanneer men den heer C. W. B„ musicus te Axel, een vraag stelt met betrekking tot iemands ziekte, vindt hij in de eerste vier woorden van het antwoord, door den patiënt naar waarheid gegeven, het middel om de diagnose zijner ziekte te stellen. Dit geschiedt volgens «De Standaard* door de vier woor den in verbinding te brengen met de na tuurtonen der muziek. De vier woorden zijn de cijfers, welke ge bruikt worden in de gewone toonladder van een tot en met acht. Verscheidene proeven hebben de waarheid van deze uitvinding bevestigd en de heer B. is bereid, mondeling of per brief hierover de gewenschïe inlichtingen te verstrekken, voegt het blad hieraan toe. De landloopers, die in de Belgische bede laarskolonies verbleven, kregen bij hun ver trek al het geld, dat hun toekwam door de opbrengst van hun werk tijdens hun opslui ting, in handen. Verscheidenen gingen alzoo heen met de som van 200, 300, zelfs 400 franc op zak. Onmiddellijk werden zij de prooi van oude kameraden of van herber giers. Alzoo waren in twee of drie dagen al hun spaarpenningen verteerd en moesten zij naar hun «pensionnaat* terugkeeren. De Belgische Minister van Justitie werd tijdens een zijne laatste bezoeken, welke hij in de weldadigheidskolonies deed, getroffen door het groot getal »hervallers« en heeft maatre gelen genomen om daarin te voorzien. Voort aan zal het geld, in de kolonies verdiend, aan het Gemeentebestuur afgeleverd worden, waar de delinquent thuis behoort, dat alle veertien dagen of alle maanden eenig geld zal moeten geven aan de vrijgestelden. Inderdaad ter navolging. Bij het afbreken van een winkelhuis te Stuttgart, dat in 1844 gebouwd werd, vond men een papier, waarop o.a. melding werd gemaakt van den aanleg van den eersten spoorweg bij Stuttgart, die in dat jaar begon. In verband daarmede volgen dan de woorden «Misschien is men, als deze oorkonde, ge vonden wordt, reeds zoover gevorderd, dat men reeds geregeld luchtreizen maakt*. Toen deze woorden geschreven werden leefde ergens in Zwaben een vierjarig knaapje, dat die profetie in vervulling zou brengen graaf Ferdinand Zeppelin. Tot dusver heette het, dat als een paard een been brak, het onherroepelijk moest afge maakt, omdat de breuk ongeneeslijk was. Te Harreveld, bij Lichtenvoorde, brak onlangs een veulen een been. De heer Ter- voert, Rijks-veearts aldaar, heeft het dier zóo goed geholpen, dat het tot aller ver wondering weer geregeld loopt en huppelt. Correspondentie. V. d. B„ te A. Inderdaad, dat hebt U goed onthouden. Al heel dikwijls wezen we op het stofvrij maken van wegen mid dels chloorcalciumelders. Baarn neemt thans een proef, zoowel op een grintweg als op een klinkerweg. Te 's-Gravenhage werden in 1910 in het groot proeven genomen met het stofvrij maken van klinkerwegen door besproeiingen met water, waarin chloorcalcium werd opgelost. Behandeld werd in dat jaar 10692 M2. klin kerweg. De kosten gedurende het g e h e e 1 e seizoen, met inbegrip van het schoonhouden van den weg en tusschentijdsche lichte water- besproeiïngen, bedroegen f 187.02, of rond 1.9 cent per M2. In 1911 werden deze proeven op groote schaal herhaald. Vóór elke behandeling met chloorcalcium werden de wegen goed schoon geveegd en verder dagelijks met de veeg- machine behandeld, waaraan somtijds een lichte besproeiing met water voorafging. De hoeveelheid chloorcalcium was 10 a 15 pCt. De resultaten waren zeer goed, hetgeen wordt toegeschreven aan het zorgvuldig schoonhouden van den weg, maar óok aan het feit, dat de lucht daar altijd waterrijk is, zoodat de hygroscopische eigenschappen van het chloorcalcium tot haar volle recht kun nen komen. De proeven, te Deventer in 1911 geno men op een klinkerbestrating groot 5640 M2., kostten f 49.80 en waren zeer bevredigend zelfs bij veel wind was er geen stof te be speuren, ondanks de langdurige droogte. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 18 tot 25 Juli. GEBOREN: Adrianus Wilhelmus Arnoldus, z. van Adrianus Johannes Arnoldus Genefaas en Geertruida Adriana de Zwart. Evert, z. van Willem van Brummelen en Heintje van Loo. Barbara, d. van Jacobus Vivié en Elsjna Fontein. Veronica Adriana. d. van Willem de Ruiter en Veronica Adriana Vossenberg. Johannes, z. van Hubrecht Johannes Fremouw en Johanna Margaretha Jansen. Frans, z. van Breunis Jansen en Hendrika Krook. Johanna Geertruida, d. van Gerrit Jan Fitskie en Carolina Ahrens. ONDERTROUWD: Gerrit van Kalleveen en Hendrika Wan- zing. Franciscns Wilhelm Fontein en Geertruida Hagebeuk. Cornelis Jongerden en Willemina Kok. Hendrik Mertz en Johanua Wellerd. GETROUWD Christiaan Meijer en Evertje van Moor- selaar. Evert van den Hoek en Aaltje van de Velden. Pieter Douma en Alida Johanna Voorn. OVERLEDEN: Huibertus de Ruijter, 23 jr., ongeh. Anthonia van Doorn, 18 jr., ongeh. An- tonia Johanna de Vries, 2 jr. Een als levenloos aangegeven kind. Arnoldus Willem Maria Elbertse, 2 mnd. Dina Jurienna Hendrika Deijs, 6 mnd. Jansje Barbie, 31 jr., echtg. van Hendrik van den fterg. AMERSFOORT, 26 Juli 1912. Appelen f o.a f o.Peren f o.a f o. Kleiaardappelen f o.a f o.Zand- aardappelen f 2.20 f 2.80. Hoendereieren f 4.75 i f5.2,3 per 100 stuks. Bruine eieren a f 5.25 a f6. p. 100 stuks. Grasboter f 1.40 1.60 per Kilo. Kippen f 0.70 a f j.10. Kuikens f 1.a f 1.40. Piepkuikens f 0.40 fo.80. Ganzen fo.afo.Oude eenden f 0.80 u f 1.10. Jonge eenden fo.a f o. Hazen fo. a f o.Wilde konijnen fo.— c\ fo.Tamme konijnen fo.6o a f 1.10 per stuk. Duiven f 0.40 a f0.60 per paar. Vette varkens fo.— afo.Magere varkens f.o— a fo.Zeugen f70.a ft 10.Biggen f8.— a f15.—. Vette koeien fo.a f o. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. peren, heet. kleiaard appelen 400 heet. Zandaardappelen; 120 000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 600 kilo Grasboter Vette Varkens Magere VarkensVarkens voor export, slagerij400 Biggen en 50 Zeugen. l'RtiblKBEUltTRN. Zondag 28 Juli. Evang. I.uthersche kerk. Voorm. io'/a uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. io'/j uur, ds. W. H. Stenfert Kroese, uit Rotterdam. Doopsgezinde kring. Voorm. io'/2 uur, ds. H. Britzei, uit Wormervcer. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. to uur, ds. Wielinga, uit Zwolle. Avond 5l/2 uur, ds. Wielinga. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. De Jong. Avond 5l/2 uur, ds. De Jong. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 93/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5*/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 4V2 uur. godsdienstoefening. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 29 JULI aanstaande 's namid dags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2