Dinsdag 30 Juli 1912. No. 8139. 61e Jaargang. Op reis. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. 7HEDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per postƒ1.15. Advertentian 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent Reclames 1—5 regels /T.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: EORTSGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 Aan onze abouné's die tijdelijk elders, biuneu- dan we' buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrag. n met duidelijke opgave van adres, ie courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van liet porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Ccuraut'' tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de te houden gewone Rijks-keuring Van tot dekking bestemde hengsten, voorzooveel de Pro vincie Utrecht betreft, ie vastgesteld op 11 Sep tember 1912, te Utrecht. De regelings-commissie zal tot het aannemen van inschrijvingen voor bedoelde keuring zit ting houden op Zaterdag 31 Augustus a. s., van dee voormiddagB 11 tot des namiddags 12'/i uur, in bet „Haagsche Koffiehuis" (boven) aan het Vreeburg te Utrecht. De aanvragen om inschrijvingsbiljetten moe ten schriftelijk gericht worden aan den Secre taris der Commissie, den heer M. L. H. This- aen (adres „Landbouwbank", Utrecht) en daarbij opgegeven worden a naam en woonplaats van den eigenaar en hoader b naarr., ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze in een paardenstamboek is ingeschreven, stamboek en atamboeknummer e zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als van moederszijde en naam en woonplaats van den (okker. De keuring zal plaats hebben des morgens orn '.I uur op het Vreeburg te Utrecht. Amersfoort, 27 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien art. 219 der Gemeentewet. doen te weten, dat de Rekening van ontvang sten en uitgaven der Gemeente over het jaar 1911, door hen aan den Gemeenteraad aange boden, gedurende 14 dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voormiddags 9 tot 3 uur des namiddags, op de Gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen en dat men van voorzegde rekening, afschrift kan bekomen tegen betaling der kosten. Amersfoort, 2G Juli 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien art. 219 der Gemeentewet, doen te weten, dat de Rekening van ont vangsten en uitgaven der Gemeente-gasfabriek over het jaar 1911, door hen aan den Gemeente raad aangeboden, gedurende 14 dagen, te reke nen van heden, alle werkdagen' van 's voor middags 9 tot 3 uur des namiddags, op de Ge meente-Secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen en dat men van voorzegde rekening af schrift kan bekomen tegen betaling der kosten. Amersfoort, 26 Juli 1912. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Na elf jaren. Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, bij Kon. besluit van 21 September 1901 benoemd tot Burgemeester van Amersfoort, aanvaardde dat ambt op 25 September daaraanvolgende én werd den 26 September 1901 geïnstalleerd. Toen hij dien dag het Raadhuis binnen trad liet het carillon van den Lieve Vrouwe toren juist «Pilgersprtich» van Flemming hooren Sei in allem Handel Ohne Wandel, Stch feste. Was Gott bcsohleusst Das ist utid heist Das Beste. Wel heeft jhr. Wuytiers, die heden als Burgemeester afscheid nam, zich naar die woorden gedragen en schitterend heeft hij ingelost zijn -Ik zal doen hetgeen in mijn vermogen is voor Amersfoort, dat mij nog zoo lief is uit de dagen mijner jeugd». Burgemeester Wuytiers heeft veel tot stand helpen brengen voor Amersfoort; dat hij niet alles in vervulling heeft zier. gaan, het geen hij hielp voorbereiden, betreurt hij zeker met de velen, die hem gaarne nog tal van jaren aan het hoofd der Gemeente hadden gezien. In 1905 werd de oprichting van »Het Het is thans wel het juiste oogenblik om Groene Kruis» mogelijk gemaakt en werd een terugblik te slaan op de bijna elf jaren velen zullen dit thans vreemd vinden van zijn Burgemeesterschap en de meest voor 't eerst een meisje toegelaten tot de saillante zaken even te herinneren. Reeds in October 1901 werd zijn aan dacht gevraagd voor het mogelijk overgaan der gemeentelijke Hoogere Burgerschool aan 1 lessen van het Gymnasium. Wel een zeer belangrijk besluit was de ruiling van gronden met het Rijk. waardoor de Gemeente weer eigenares werd van het 1 v;m het Rijk. Pas 1.5 November 1902 zond de Vildersbosch en het Rijk een parkeer-terrein Minister van Binnenlandsche Zaken bericht, dat hij een afwachtende houding wenschte aan te nemen, In 1902 kwam de uitlegging der stad op den voormaligen Knoesthof, thans het Soes- terwegkwartier, met den bouw der school aan den Punlenburgerlaan als noodzakelijk gevolg de overneming door de Gemeente van Aldegondestraat, Viandenstraat en Pieter Bothstraat. benevens van lanen in het Berg- kwartier. De beruchte veldkeien in de Varkenmarkt werden vervangen door Ben Ahin-keien. De Ambachtsschool werd op gericht. De Stationsweg werd beplant. De Straatbelasting werd ingevoerd. Muntgas kreeg achter de kazerne voor bereden wapens. De 18 Juli van dat jaar bracht de mede- deeling. dat het Aldegon de-gasthuis zou worden opgehevenden 21 October kreeg men daarvan de besliste zekerheid; tien dagen later boden Regenten van het St. Elisabeths gast- of ziekenhuis aan, een naar de eischen des tijds ingericht gebouw te maken, waar de armlastige patiënten verpleging zouden kunnen vinden. In het begin van 1906 werd hiertoe een overeenkomst aangegaan door de Gemeente. In het zelfde jaar 1906 volgden de pen sioen-regelingen voor do Gemeente-ambte- n bedienden, de overgang naar het naren w werd verkrijgbaar gesteld. De tollen op den j Rijks-pensioenfonds voor de leeraren aan het Arnhgmscheweg en den Soesterstraatweg Gymnasium en de Hoogere Burgerschool, werden afgekocht. Een overeenkomst werd de instelling van het Amersfoortsch Drank- aangegaan door de Gemeente met den weer Comité en de invoering van den nacht eigenaar van het toenmalige Aldegonde- gasthuis om de armlastige patiënten daarin te kunnen laten verplegen. In 1903 volgde de oprichting der barakken voor besmettelijke zieken bij het voormalig Aldegonde-gasthuis en had de Burgemeester schitterend succes op zijn pogingen om de Rijschool voor Amersfoort te behouden. In het zelfde jaar hielp hij de Industrie- en huishoudschool tot stand brengen. In 1904 werd het Raadhuis uitgebreid en een nieuwe regeling getroffen voor het handwerk-onderwijs aan de Lagr-e scholen i en werd kook-onderwijs als leervak gevoegd I bij het ITerhalingsonderwijs. Toen ook werd de dienst der Gemeente- j reiniging gereorganiseerd en >Ma Retraite» 1 daarvoor aangekocht, terwijl uitbreiding van het bedrijf der gemeentelijke gasfabriek werd mogelijk gemaakt door aankoop van den groeten gashouder. Tevens werd het onooglijk gebouwtje van de Reiniging, naast den Lieve Vrouwe-toren, opgeruimd. In het zelfde jaar had de dislocatio der kermis plaats, werd de meer dan primitieve ziekenkamer aan de Koningsstraat opgeheven er een eigen ziekenhuisje ingericht in het perceel op den hoek van Muurhuizen en Lombardsteegie, Zeker mogen hier ook gememoreerd de Verordeningen op de Banken van leening en de Huizen van verkoop met recht van wederinkoop en het systematisch woningon- derzoek, dienst op het plaatselijk telefoon-net. Uit 1907 mogen gememoreerd het syste matische Uitbreidingsplan der Gemeente, de verbetering der bepalingen in bestekken voor Gemeentewerken, de instelling van het Werkloo.-enfonds, de definitieve inrichting der Industrie- en huishoudschool, het aan- hangig maken der verbetering van de markt- toestanden en de aankoop van het landgoed Birkhoven In 1908 volgden de pogingen om het vraag stuk van het kanaal door de Geldersche vallei tot een oplossing te brengen. In dat jaar werd ingesteld ecu inspectie van het bouw- en woningtoezicht en werd het slui tingsuur voor alle tapperijen bepaald op middernacht. De portretten ten Raadhuize van Prins Willem I, Stadhouder Willem IV en den breeder var. Johan van Oldenbameveldt werden op kosten van den Burgemeester her: teld. In 1909 werd de naam van jhr. Wuytiers verbonden aan den nieuwen weg naar Birk hoven en Soestdijk werd het driepuntje in den Arnhemschcstraatweg door de Gemeente gekocht en daardoor het maken van het Juliana-plein mogelijK gemaakt, terw:jl de Tuberculose-vereeniging werd opgericht en besloten werd, een gemeentelijke waterlei ding te maken. Ook werd het Meeruitge- breid lager ondervijs georganiseerd. In 1910 werd dc Zaterdagavondmarkt ingesteld, het gedenkteeken voor Oldenbar- neveldt onthuld en het schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool geregeld, terwijl de oprichting der'Handelsschool werd voorbe reid. In 1911 kwam het hangend licht in de hoofdstraten, werd de nieuwe Bouwverorde ning ingevoerd, besloten tot aankoop van iXimmerdor», en werd het land- en het tuinbouw-onderwijs krachtig bevorderd. In 1912 eindelijk volgden de verruiming van de Langestraat aan den kant der Var kenmarkt en aan de zijde van de Kamper binnenpoort en de reorganisatie van het Lager onderwijs, terwijl het concept-Werklieden reglement en het voorstel tot reorganisatie der brandweer den Raad bereikten. Men ziet het, jhr. Wuytiers heeft in het derde tijdperk van elf jaren dat hij de Bur- gemeesterlijke waardigheid bekleedt, waar van 22 in zijn vorige Gemeente, veel helpen tot stand brengen. Wel een zeer werkzaam tijdperk van zijn leven heeft jhr. Wuytiers heden afgesloten. Al moge zijn stem ook even getrild heb ben toer. hij zoo juist het: dan sluit ik deze vergadering» voor de laatste maal uitsprak, al kwamen velen van hen, die deze woorden hoorden, onder den indruk van 't oogenblik, toch bezielt die allen en jhr. Wuytiers zelf een gevoel van dankbaarheid, omdat hij niet henengaat wegens gezondheidsredenen of wijl de last der jaren hem drukt, zoodat hij vcor Amersfoort in tal van andere functiën behouden blijft. Moge Burgemeester Wuytiers zijn zetel hebben afgestaan, zijn plaats onder de allercersten in onze Gemeente blijft jhr. Wuytiers innemen, omdat hij wordt geacht en gewaardeerd wegens zijn onkreukbare eerlijkheid, zijn groote onpartijdigheid, en als een die het «noblesse oblige» in daden weet om te zetten, vooral den armen en lijdenden ten zegen. Moge het hem gegeven worden met de zijnen nog vele jaren onder de meest voor spoedige omstandigheden getuige te zijn van den toenemenden bloei van AmersLiort. Depensionncering derGemeente-ambtonaren. Bo vervulling van een goed recht. F.en groot algemeen belang. »De Regeering hoopt deze zaak tot een goed einde te brengen», 't Is eigenlijk schande dat er in ons land ambtenaren vast aange steld zijn, die geen pensioenrechten hebben» aldus spraken herhaaldelijk de Ministers Heemskerk en Kolkman. Alles wachtte ver volgens op de vervulling van deze beloften. De Gemeente-ambtenaren, na tientallen van jaren te hebben aangedrongen op voldoening van hun naar aller begrippen zedelijk recht, de Gemeenteraden die, in afwachting van de Rijksregeling, elke plaatselijke regeling achterwege lieten. En de nood stijgt inmid* dels hooger en dagelijks vallen nieuwe slacht offers. De toestand is zoo nijpend als nimmer te voren. Thans weder is het de Onde-voor- zitter van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren, de heer N. Meyers, wegens ziekte op verzoek eervol ontslagen Burgemeester en Secretaris van Geertruidenberg, wien het harde lot treft. Bijna 50 jaar was hij Burge meester en Secretaris. Het ridderkruis siert zijn borst als blijk van trouwe plichtbetrach ting en de Koningin betuigde, hem dank voor zijn langdurige en goede diensten. Maar hetgeen hem, den jarenlange sympathieken strijder voor Rijkspensioen het liefst ware geweest, bleef tot nog toe uit. Eu de vrees bekruipt sommigen, dat de Rijks-pensionneering in het komende drukke parlementaire jaar in het gedrang zal geraken. Maar het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren blijft vooralsnog weigeren aan te nemen, dat de Regeering zal schenden haar zco stellige en herhaaldelijk met nadruk uitgesproken be loften.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1