Gemengd nieuws. Mr. Jules Cornells graaf Van Raud- wyck is een zqon van mr. P. S. K. J. &raai Van Ratidwyck, Kamerheor van M. de Koningin, oud-Hofmaarschalk en oud-referendaris van den Raad van State. Hq werd 3 Juli 1874 te's-Gravenhage geboren en studeerde sedert 1893 aan de Rijks-universiteit te Utrecht, waar hy 22 December 1899 werd bevorderd tot doctor in de Rechten. Aanvankelijk vestigde hy zich te Leeuwarden, waar hy Commies-redacteur ter Gemeente-secretarie was en keerde van daar terug naar Den Haag, wegens zjjn benoeming, in Maart 1902, tot Hoofd commies ter Gemeente-secretarie, afdee- ling Algemeene zakeu (vooral uitvoering van wetten en politie-zaken) van welke hy thans chef is met den titel van Re ferendaris, in welk ambt hy de aange wezen adviseur is van den Burgemeester in politie-zaken. Tevens is hy Secretaris van de Commissie van bystand voor de strafverordeningen. Graaf Van Randwyck is gehuwd met freule De Jonge en behoort tot de Ned. Hervormde kerk. Ofschoon niet bekend is, by welke politieke party hy is aangesloten, wordt hy geacht te behooren tot de Chri9telyk- historische richting. Hy gaat bescheiden zyns weegs, maar weet te gelyk zjjn gezag stipt te doen eerbiedigen. Een roep van buitengewone bekwaam heid gaat van hem uit. De aandacht van de miliciens verlofgangers zij er bereids op gevestigd, dat in hun zak boekje de bepalingen der nieuwe Militiewet moeten worden aangebracht. Zij behooren dus uit te kijken naar de kennisgeving, welke weldra zal uitgaan, om trent de inlevering van hun boekje ter Ge meente-secretarie. Het ligt in de bedoeling van den Minister van Oorlog, de miliciens der lichting 1905 van het wapen der infanterie niet voor de derde maal voor herhalingsoefeningen in werkelijker, dienst te roepen, zoodat het dit jaar de laatste maal zal rijn, dat die lichting vóór haar overgang naar de land weer onder de wapenen komt. Te Hees, bij Nijmegen, overleed Dinsdag in den ouderdom van 69 jaar de met den rang van majoor gepensionneerde kapitein Ch. A. Wagner, van het 5e regiment infan terie. De harmonie van den Chr. Nationalen Werkman» Bond bracht Dinsdagavond een serenade aan het Bondslid B. ter Beek, aan het Sluisje, ter gelegenheid van diens gouden huwelijksfeest. Mejuffrouw J. B. van 't Wel behaalde de Lagere akte Fransche taal. Het diploma eind-examen Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus verwierf als nog J- J- Noest leerling van de gemeente lijke Hoogere Burgerschool hier. De luitenants P. N. van Bavel en H. Ritsma, van het 5e regiment infanterie, zullen weldra optreden als officier voor speciale diensten. Generaal-majoor li. C. P. I.. Mathon, in specteur der cavalerie, bracht heden een bezoek aan de Rij- en hoefsmidschool. De beëedigingder bij de korpsen in dit garnizoen nieuwbenoemde officieren, her komstig van de Kon. Militaire Academie, is thans definitief vastgesteld op Zaterdag 17 Augustus. Majoor L. Noest, thans van het 9e regiment infanterie te Utrecht, die met ingang van 1 November e.k. is benoemd tot Directeur van de Normaal-schietschool, wordt reeds 1 October bij die inrichting gedetacheerd. De Statuten van de Tuinbouw-vereeniging »Amersfoort« zijn gevoegd bij de »Staatscou- rant* voor heden, no. 184. We vestigen nogmaals de aandacht van belangstellenden op de tentoonstelling op het gebied van pluimveehouderij, welke morgen en Zondag te bezichtigen is in de tuinzaal van >Het Boompje*. Een zóo kostbare en compleetc verzame- linh zal men niet licht hier weer kunnen in oogenschouw nemen. I-aat dus deze gelegenheid niet voorbij gaan. Nauw raakt de zomer op zijn eind of het Bestuur van >Amicitia« zorgt weer voor den winter en heeft een circulaire verspreid waarin het zich bereid verklaart, mits bij voldoende belangstelling, andermaal te zor gen voor een drietal goede tooneelvoorstel- lingen. Wel worden daarin niet genoemd de ge zelschappen welke 2ullen optreden, of de stukken die zullen worden vertoond, maar toch zullen ongetwijfeld velen, die de circu laire niet mochten hebben ontvangen, lang vóór 15 Augustus den uitersten termijn van deelneming aan »Amicitia« nadere inlichtingen gaan vragen. Van tooneelvoorstellingen gesproken, de heer Speenhof! zal dezen winter weer voor stellingen geven met »het klein toonecl* hij werkt echter niet langer met Nap de la Mar samen. De Maandag vanwege de Ned. Motor- wielrijde 8 Vereeniging gehouden betrouw- baarheidsrit blijkt een groot succes te zijn geweest voor de Nederlanders, die in totaal 31 verliespunten hadden, tegen de Engelschen 63 en die daardoor den zilveren wisselbcker althans voor dit jaar behielden. Men her innert zich, dat 18 Nederlanders en evenveel Engelschen deelnamen aan den rit over 255 K.M. Doch ook voor Eysink's fabrieken is deze tocht van buitengewone beteekenis geweest. Immers haar motor-rijwielen wonnon de beide bekers voor de amateurs- en de han delsklasse en de eenige medaille welke voor de handelsklasse was uitgeloofd, terwijl alle berijders van Eysink-motoren eerste prijzen, zilveren medailles van de N. M. V., verwierven. In den schietwedstrijd van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, ter gelegen heid van de jaarvergadering te Amsterdam gehouden, behaalde »Wilhelmina«, van de plaatselijke afdeeling, een eereprijs in den korpswedstrijd geweer en een eereprijs in den korpswedstrijd buks, terwijl verschillende leden zeer mooie prijzen verwierven in den personeelen wedstrijd. Bij de Dinsdag door architect W. van Schaik gehouden aanbesteding voor den ver bouw der perceelen van A. van Egdom op den hoek van Scherbierstraat en Mooierstraat werd ingeschreven als volgtGebr. Fijnen- berg f5725, E. J. Ruitenberg f 4751, H. van Eybergen f 4738, en Lensing Van de Vijzel f 4580. De gunning is in beraad gehouden. Voor de rechthebbenden zijn aan het Com missariaat van politie terug te bekomen een ceintuur, een oorbel, een mesje en een vul penhouder, alle op den openbaren weg ge vonden. Men moet zorgvuldig alle kruimpjes op rapen om het geluk te vergaren. TJlt den Omtrek. De Vereeniging voor centrale armenzorg te Baarn, als rechtspersoon erkend 12 April 1912, zal 1 September officieel in werking treden. Tot de geslaagden voor de Middelbare akte Schoonschrijven behoorde ook de heer J. Jansen, uit Rotterdam, die geboren is in Maart 1838 en dus den respectabelen leeftijd heeft van 74 jaar. Dat is met recht oud worden en jong blijven. KENNISGEVINGEN. Ds Burgemeester en Wethouders van Amers foort. Gelet op artt. 6 en 7 in verband met de arti kelen 27 en 27bie der Hinderwet, Brengen ler kennis van belanghebbenden, dat een door ben aan Gedeputeerde Staten van Utrecht ingediend verzoek met bijlagen om ver gunning tot het oprichten van een priee d'ea met twee centrifugaalpompen, welke pompen gedreven zullen worden aoor twee Diesel-motoren, ieder van 60 P.K., op een terrein aan den Hoe- velakenscbenweg, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie A. no 588, ten dienBte van de Gemeente-waterleiding, op de Secretarie ter visie ligt, en dat op Donderdag den 22 Augustus 1912 des voormiddags te half elf ure, ten Itaadhuize gelegenheid wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur nf van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie. alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 dor Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn versche nen, teneinde hnune bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 8 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester H. W. VAN ESVELD. Weth., Lo. Br. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester Wethouders van Amersfoort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dut een door J. TRKURE ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene korenmolen gedreven door een zuiggasmotor van 20 P. K., in het perseel alhier gelegen aan den Lageweg No. 12, by het Kadaster bekend onder Sectie A,No. 1549, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en {dat op Donderdag den 22 Augustas aanstaande, deB voormiddags te half elt uren gelegenheid ten Randhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeente bestuur of éen of meer zijner leden, bezwaren tegeu hel opriubleu van de inrichting in la brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zyn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zy gereohtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 8 Augustus 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, II. W. van ESVELD Weth., loco Burg. De Secretaris, J. G. STENFERT KROE8E. Te Grftfelfing, bij Mtinchen, wil men een Esperanto-kolonie stichten. Er is reeds grond voor gekocht. De kolonie zal voor Esperan tisten uit binnen- en buitenland moeten die nen als oord van vacantie en uitspanning. Er zal een vacantiekolonie voor kinderen van onbemiddelde ouders aan verbonden zijn. Men overweegt ook, er een tentoonstel- lings-gebouw en een schouwburg aan toe te voegen. Reeds de ouden hebben opgemerkt, dat de eik dikwijls, de laurierboom zelden getrof fen wordt door den bliksem. De nieuwste statistiek bewijst het volgendebij eik en populier is de trefkans het grootst. In Sleeswijk-Holsteïn en in België slaat de populier het record. Prof, Staal, te Jena, heeft over de kwestie thans een boek geschreven, Die Blitzgefahr der verschiedenen Baumarten*. Daarin komt hij tot de conclusie, dat de naaldboomen het winnen. Van de loofboomen is het bliksem- gevaar het grootst bij populier, eik, berk, olm, vvilg, esch en accacia. Zelden worden getroffen els, lijsterbes, ahorn, kastanje en beuk. Het oude rijmpje»Voor de eiken moet ge wijken maar de boeken (beuken) moet ge zoeken* blijkt dus waarhsid te bevatten. Toch is het schuilen onder boomen niet aanbevelenswaardig. Wordt ge op het veld door een zwaar onweer overvallen, ga dan rechtuit op den grond liggen en laat u natregenendan zijt ge het best voor den bliksem beveiligd. Door een daartoe aangewezen commissie zijn in Rusland 25 overlevenden van 1812 opgespoord, van wie 10 zich nog heel goed den tijd van Napoleon herinneren. De 110 jaar oude landbouwer Jouk verzamelde op het slagveld na den slag bij Koelhovo ko gels. Den slag van Kliastitsky heeft de toen 8-jarige Moecharsky beleefd. De sergeant Akim Vintomioek, thans 122 jaar oud, heeft, evenals de boer Ette, die 120 jaren telt, deelgenomen aan den opstand tegen Napo leon. Hij heeft geen pensioen en zijn 90- jarige vrouw voorziet met wasschen in hun onderhoud. De landbouwer Novikow kan meepraten over den slag bij Smolensk. Ilij was toen 19 jaar. Al deze lieden zijn uitgenoodigd om deel te nemen aan de feesten, die te Moskou zullen worden gehouden. Een vriendelijk Engelsch geneesheer, dr. Forbes Winslow, heeft voorspeld, dat de menschheid in 22 j 2 gek zal zijn. De studie, die ik van de krankzinnigheid op de wereld gemaakt heb, zegt hij, brengt mij tot de conclusie, dat wij snel aanloopen op een geheel getroubleerde wereld. De be schaving gaat vooruit en bij gevolg moet ook het aantal gekken toenemen. In 1859 waren er officieel 36762 gekken; thans zijn er, zoover bekend, 135 000. Te Londen be droeg 50 jaar geleden het aantal gekken onder de armen éen op 575 inwonersthans is het percentage 1 op 236. Zoo voortgaande, zegt dr. Forbes Wins low, zal de wereld over 300 jaar meer gek ken tellen dan gezonden van geest. Nu gelooven anderen, dat, als deze theorie juist is, er niet veel verandering op de we reld zal ontstaan. Want het kleine aantal gezonden van geest zal als gekken beschouwd en opgesloten worden en de gekken zullen de wereld regeeren. Ten gevolge van een Maandag op een houtwerf op het Petrowski-eiland te Peters burg door onvoorzichtigheid van arbeiders uitgebroken brand is onder meer het zomer paleis van Peter den Groote met de daar bewaarde en aan hem herinnerende histori sche gedenkstukken en door hem vervaar digde meubels, waarbij de overbekende gesneden werktafel en de zoogenaamde Hollandsche stoel, in vlammen opgegaan. Wat door 't keelgat gaat. De Denen drinken jaarlijks 104 Liter bier, weinig of geen wijn en 24 Liter brandewijn de Zweden verorberen 56 Liter bier en 9 Liter alcohol de Noren (die onder een strenge matigheids- wet leven) 31 Liter bier en 3 Liter brande wijn per hoofd. In Rusland is 't drankgebruik slechts 5 Liter bier en 5 Liter vodka (aardappel- brandewijn). De Franschman verbruikt 32 Liter bier, 108 Liter wijn eti 10 Liter brandewijn, co gnac, enz. Per hoofd gebruikt de Engelschman 6 Liter jenever, whisky, enz., enz., weinig wijn (on geveer 2 Liter), maar bovendien 152 Liter bier, ale en stout. De Hollanders stellen zich met 38 Liter bier en 8 Liter sterkedrank tevredende Belgen met 221 Liter bier en 9 Liter alco hol per hoofd. In Oostenrijk is 't gebruik 16 Liter wijn, 80 bier en ongeveer 11 brandewijn evenzoo is 't in Hongarije gesteld, doch daar is de hoeveelheid bier per hoofd maar 11 Liter. De Italianen gebruiken weinig bier (nog geen 2 Liter per hoofd), maar 98 Liter wijn en 1.3 Liter brandewijn of likeuren zij zijn in Europa de matigste gebruikers van alcoho lische dranken. Duitschland staat bovenaan gemiddeld is de consumptie per hoofd 7 Liter wijn, 6Y2 Liter brandewijn, enz. en 125 Liter bier. Doch de Elzasser en de Noord-Duitscher drinkt slechts 98 Liter, de Badener 158, de Wurtemberger 189, de Beier 240 Liter. En voor de groote steden is het bierverbruik Berlijn 200, Neurenberg 325, Frankfort 432, en Mrtnchen 570 Liter per hoofd en per jaar. Is koffie een nuttig genotmiddel In deze dagen van bestrijding van alcohol en tabak komt ook steeds sterker de vraag ter sprake, in hoeverre ook andere genotmidde len schadelijk voor de gezondheid geacht kunnen worden. Teneinde deze vraag op afdoende wijze te beantwoorden, wordt dan de meer en meer gebruikelijke weg van het experiment gekozen. Een Amerikaansch hoogleeraar, Holing- worth, verbonden aan de Columbia-universi- teit, achtte de vraag of koffie schadelijk is voor de gezondheid zóo belangrijk, dat hij zich de moeite heeft getroost een heele reeks experimenteele onderzoekingen in ie stellen naar de physiologische werking van de caffeine. Naar hij meedeelt, namen hij en zijn assistenten in een speciaal daartoe ingericht laboratorium proeven bij 16 personen van beiderlei kunne, die zich bereid verklaard hadden, de proef zoolang voort te zetten als de hoogleeraar noodig en nuttig oordeelde. De methoden waren streng wetenschap pelijk en gingen met tal van voorzorgsmaat regelen gepaard. De proefpersonen ontvingen deels caffeine, deels melksuiker, beide in capsules, zoodat zij niet wisten, welke der beide stoffen hun werd toegediend. Na het gebruik hadden de proefpersonen lichaams oefeningen uit te voeren en werden zij onder zocht op snelheid en juistheid van rekenen, vlug typewriten, enz. De proeven, welke vijfmaal per uur herhaald werden en 76 000 bepalingen noodzakelijk maakten, gaven als einduitkomst, dat zoowel het lichamelijk als het arbeidsvermogen door matig gebruik van caffeïne toenam. Bij het typewriten gaf caffeine zoowel sneller schrift als minder fouten. De opwekkende invloed van het genotmiddel begon reeds binnen een uur na het gebruik en duurde in het geheel 6 a 7 uur. Leneau's gedicht Weil auf mir, dein dunk- les Auge, uebet seine ganze Macht*.is thans 259 maal op muziek gezet en heeft dus Heine's »Du biest wei eine Blume*, waarvan slechts 255 composities bekend zijn, geslagen. Aan het Hoftheater van een groote stad in Zuid-Duitschland werd onlangs een oude opera gegeven, die slechts vertoond wordt, wanneer iemand van de koninklijke familie het wenscht. In het derde bedrijf komt een érg lange érg mooie, érg sentimenteele fluit -en harpsolo voor, die een paarhonderd maten duurt. Toen nu de dirigent in zijn partituur, die sinds den dood van den vorigen dirigent niet meer was opgeslagen, bij deze episode kwam. vond hij, eenige maten vóór het slot van de solo, de met blauw potlood gemaakte aanteekening»Hier mussen die Violinen geweckt werden*. Dikwijls vraagt men zich af: waar blijven toch de spelden, naalden en schrijfpennen iSatuurlijk worden er veel verlorenmaar iemand in het Noorden van Engeland kan daarover toch wat juistere inlichtingen geven. Hij legde eenige honderden stalen en koperen spelden, naainaalden, haarspelden en schrijf pennen in een hoek van zijn tuin, waar zij aan alle wisselende invloeden van het weer waren blootgesteld, zonder dat vreemde handen ze konden aanraken. Het resultaat was zeer merkwaardigde gewone haarspel den waren na omstreeks 145 dagen de eerste die in bruinachtig roest oxydeerden. Zoodra deze zich gevormd had, werden zij door den wind weggeblazen en na eenige maanden kon men niet het minste spoor meer van hen ontdekken. Bij de gewone witte spelden duurde het achttien maandende koperen waren reeds lang door kopergroen verteerd. Aan de penhouders waren de stalen pennen na vijftien maanden geheel weggeroest, ter wijl de houten houders in 't geheel niet veranderd waren. Misschien had de verf tot hun behoud bijgedragen. f

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2