Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. dan zouden dergelijke aanmoedigende houdingen slechte vruchten dragen. Hij moet het standpunt innemen overtuig gij, klager, mij aanvankelijk van de juistheid uwer klacht, en ik zal onderzoeken kunt gij dat niet, dan laat ik de zaak liggen. In het voorgaande ligt m.i. een afdoende grond om den werkman de gelegenheid te geven, zich op het spreekuur door anderen te doen bijstaan. Men behoeft niet van te voren de vak-organisatie (in een harer Be stuursleden) als daartoe bevoegd aan te wijzenal is er ook geen reden om die van te voren uit te sluiten men late aan den werkman de keuze van zijn raadsman. Ik geloof, dat het instituut alleen op deze wijze tot zijn volle recht zal komen. Geen onuerzoek op losse gronden, en geen gevaar dat, waar de grief wezenlijk gegrond is, deze, om de wijze waarop hij wordt voorgedragen, ter zijde wordt gelegd. Mr. L. STADIG. (Wordt vervolgd.) De nieuwbenoemde Burgemeester bracht heden weder een kort bezoek aan de Gemeente. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten verzocht, in de eerste helft van October a.s. nader bericht te mogen ontvangen, hoe het alsdan met de bezoldiging in het algemeen van de Gemeente-veldwachters is gesteld, en om er bij de Gemeentebesturen op aan te dringen om, mochten deze bezoldigingen nog niet op behoorlijk peil zijn gebracht, te willen bevor deren. dat dit alsnog geschiede. Men zal zich herinneren, dat, even vóór zijn aftreden als Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers bij den Raad een voor stel aanhangig maakte om de financieele positie van de beambten der Gemeente-poli- tie hier te verbeteren. Reeds deelden we met een enkel woord mede, dat de Algemeene synode der Ned. Hervormde kerk heeft verworpen het voor stel om kerkelijk stemrecht te verleenen aan de vrouwen. Van de Provinciale kerkbesturen waren 42 leden tegen en 21 vóór het verleenen van stemrecht aan de vrouw en in ronde cijfers waren 2200 stemmen tegen en 900 vóór vrou wen kiesrecht ir kerkelijke zaken. De heer A. Njjhoff keert hedenavond terug van verlof en zal morgen zijn function als Commissaris van politie hervatten. De heer R. Zijlstra, Directeur der Ge meente-gasfabriek en waterleiding, is be noemd tot lid der jury vool de in de Sep tember en October te Amsterdam te houden gas-tentoonstelling. De heer A. M. E. Seeuwen, Inspecteur van politie hier, zal als reserve ie luitenant van het 9e regiment infanterie van 14 tot 28 Augustus te Utrecht wcrkelijken dienst verrichten. De heer K. Teeling, sedert 15 jaar gods dienst-onderwijzer bij de Ned. Hervormde gemeente hier, heeft andermaal bedankt voor zijn benoeming tot Evangelist bij de stads-zending te Utrecht. Kolonel W. H. Piepers, thans comman dant van het 2e regiment huzaren, te Venloo, zal de najaars-manoeuvres van het Fransche leger bijwonen. In >De Nederlandsche Illustratie* is opge nomen de atbeelding van »Een zwevend dak te Oegstgeest», waar, ter vergrooting van een school, het dak 5 M. is opgevijzeld. Het zelfde geschiedde indertijd bij het oneindig grootere dak van de Ambachts school hier een kunststuk, dat den uitvoerder, den heer C. Prins, destijds menig benauwd oogenblik bezorgde. Maar men kan een dergelijk kunstwerk - want dat is het ten volle thans óok zien gebeuren aan de R. K. school aan de Schimmelpenninckstraat. Dit dak, dat 'n 20 000 Kilo weegt, is nu nog slechts een goeden Meter boven de on derste verdieping opgevijzeld doch met een week of wat zal het >'x>k 5 Meter boven zijn vroegere plaats zweven. Hier is het de heer L. J. Hemels, die het kunststuk uitvoert. Moge hij volkomen slagen. Generaal-majoor P. Kleynhens, bevelhebber in de 2e militaire afdeeling, inspecteerde hier gister de militaire gebouwen en inrichtingen. De bevoegdheid tot het verleenen van buitenlandsch verlof aan officieren, onder officieren en minderen van de landmacht is thans toegekend aan de autoriteiten der land macht. Door den commandant van het veldleger is, ter kennisneming, aan de korpscomman danten gezonden de regeling der herhalings oefeningen gedurende de eerstvolgende jaren. Volgens deze regeling zullen worden opge roepen voor herhalingsoefeningen in 1913 de lichting 190O gedurende 11 dagen de lichtingen 1907 en 1908 gedu rende 26 dagen de miliciens der regimenten infanterie bij de ie en de 4e divisie evenwel 20 dagen viermaanders lichting 1908, 4ecomp. wielrijders 19 dagen, in 1914 de lichtingen 1907 en 1908 voor 11 dagen; de miliciens der regimenten infanterie bij de 2e -en de .je divisie niet, eveneens niet de viermaanders 2 e cor.ip. wielrijders en de vier maanders 1908, 4e comp. wielrijders de lichtingen 1909 en 1910 gedu rende 26 dagen, in 1915 de lichting 1909 11 dagen. 1911 26 1912 28 in 191b de lichting 1910 - 11 *9*3 28 in 1917 de lichting 1911 11 1912 21 1914 28 In 1918 de lichting 1913 21 *9*5 28 in 1919 de lichting 1914 21 1916 28 in 1920 de lichting 1915 21 1917 28 in 1921 de lichting 1916 21 in 1922 de lichting 1917 21 Zondag had plaats de 11 steden-tocht, uitge schreven door de Rotterdamsche Wieier Club >De pedaalridders». Het 200 K. M. lange traject was: Rotterdam Schiedam Delft Den Haag Leiden Haarlem Amsterdam Utrecht Vianen Schoon hoven Gouda Rotterdam. 's Ochtends om 5 uur werd afgereden van Rotterdam en uiterlijk 5 uur's avonds moest men daar terug zijn om in aanmerking te kunnen komen voor een medaille. Aan dien eisch voldeden 38 deelnemers. Bij het sluiten der controle waren er 12,5 de eindstreep ge passeerd. De eerste 9 kwamen reeds vijl minuten na drieën aan. Daarbij was ook onze stadge noot C. D. Biezenbos. De andere 5 Amersfoorters, die zich aan de afspraak hielden om bij elkaar te blijven er werd immers niet op tijd gereden kwamen te kwart vóór vijven aan het punt van uitgang terug. Het warenK. J. J. Kalje, H. Holtmann, Schaffleur, J. Goedhals en Hollaert, die te Utrecht moesten wachten, omdat van een hunner de ketting brak De A. Z. P. C. werd Zondag te Am sterdam door A. Z. geslagen met 2—0. Het »Hdbld.« meent, dat de A. Z. hier door een mooie kans heeft voor het kam pioenschap Noordelijke 2e klassedoch beide clubs speelden reeds 5 van de 6 wedstrijden en Amersfoort heeft thans 13 voor en 5 te gen. terwijl Amsterdam 5 voor en 10 te gen heeft. Maar toch moet de A. Z. P. C. ook in den aanstaanden wedstrijd haar beste handje voorzetten. Het oefen-voetbalspel Zondag te Utrecht gespeeld tusschcn Het Vijfde» en »U. V. V. van daar, is om de hevige regens een kwar tier verkort en met 21 in het voordeel der onderofficieren geëndigd. De kegelclub «Acht om den koning» (so ciëteit »Amicitia«) verwierf Zaterdag te Nij megen de 13e plaats in de korpswedstrijden die 2 September eindigen. In den Nationalen schietwedstrijd, uitge schreven door de schietvereeniging Prinses Juliana» te Nunspeet en welke morgenavond te 7 uur eindigt, staat volgens de laatste opgave (van Zaterdag) Prins Hendrik» óen in den korpswedstrijd. Van hier staan verder voor vrije baan (maximum 180 p.) 7 J. A. Kleber met 163 punten9. R. J. van Ruyven met 16210. A. E. Blok met 162; en 13 F. Ruitenberg met 160; en personeel (maximum 300 punten) 3. A. E. Blok 2648. F. Ruiten berg 245 punten. Het bioscoop-theater aan de Langcstraat zal op Koninginnedag een voorstelling geven in het Rijks-opvoedingsgesticht hier. Zaterdag zijn vanwege de plaatselijke af deeling van het Centraal-genootschap voor kinder-herstellings- en vacantie-kolonies 14 kleinen naar Egmond-aan-zee gegaan. Een, dat boschlucht moet hebben, gaat 30 Augustus naar Nunspeet. Omtrent de vereeniging »R. K. openbare leeszaal en bibliotheek», waarvan we de tot stand komiug in het vorige nummer ver meldden, lezen we in „Het Centrum» De oprichting van deze vereeniging was reeds lang in voorbereiding. De aartsbisschop van Utrecht hechtte er zijn goedkeuring aan en de Statuten zjjn vervolgens opgezonden aan H. M. de Koningin om rechtspersoon lijkheid te verkrijgen. In deze Statuten lezen we o. a. in art. 2De vereeniging stelt zich ten doel, bij te dragen tot de geestelijke ontwikkeling en ontspanning van de inge zetenen van Amersfoort en omstreken, zon der tc letten op geloof, geslacht of politieke gezindheid. De vereeniging tracht haar doel te bereiken volgens art. 3 door het aanleg gen en in stand houden van een bibliotheek, het ter lezing leggen in een leeszaal en doen circuleeren van couranten, boeken en tijdschriften, het doen houden van lezingen, en door alle wettige middelen, welke ter bereiking van haar doel dienstig zijn. Het Bestuur bestaat uit de volgende hee- renJ. W. Jorissen, arts, lid van de Pro vinciale Staten en van den Gemeenteraad, Voorzitter; J. J. Thien, redacteur van »de Eembode»Secretaris en B. H. Kuiper, G. W. Scheffers eri M. van Wessum, leden. In het Nieuws voor Baarn en omstre ken» lezen we het volgende, dat ook voor Amersfoort na deze dagen van veel regen van belang kan zijn Van gemeentewege wordt jaarlijks bij publicatie bekend gemaakt het brandgevaar, dat ontstaat door het broeien van hooi. Hiervoor zijn maatregelen te nemen. Allereerst is het noodig, dat het gras werkelijk hooi is vóór het wordt binnenge haald bovendien is het zeer gewcnscht een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi te strooien. Zout en lagen oud hooi of stroo temperen den broei. Op de derde plaats moet elke hooitas ten minste van éen lucht- kanaal voorzien zijn, te maken van latwerk of mandenmakerstwijgen. Het is zoo goed als zeker, dat, door het bovenstaande toe te passen, geen gevaarlijke broei zich zal voordoen. Er zijn bijna geen veehouders die er iets voor voelen, bovenstaande maatregelen toe te passenliever wachten zij het laatste oogenblik af en wordt hun dan door den opperbrandmeester gelast, den berg om te werken, waaraan veelal veel gevaar en moeite is verbonden. Zeer goede diensten bewijst een pijlijzer met thermometer, die eigenlijk in geen enkele boerderij moest ontbreken. Belanghebbenden weten en hebben thans aan .de boerderij van J. Bos een overtuigend bewijs hoe plotseling een broeiende hooiberg in een bijna niet te blusschen vuurklomp is herschapen. Moge het bovenstaande er toe bijdragen, dat allen zich een pijlijzer aanschaffen cn de goede raadgevingen ter voorkoming van broei opvolgen. Ten slotte verwijzen wij naar art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij o. a. straf is bedreigd tegen hem aan wiens schuld brand is te wijten. Tegen 10 uur hedenochtend geraakte aan de Groote Koppel een paard, dat men wilde aanspannen, tusschen een motor-schuit en den wal. Eerst met het heel veel moeite slaagde men er in, het weer op den beganen grond te brengen. Bij het leggen der waterleidingbuizen in de Krankeledenstraat struikelde hedenmid dag een werkman, die een lepel gesmolten lood droeg, waarvan een gedeelte op de beentjes van een daar toekijkend meisje te recht kwam. Een lid van de Roode Kruis-colonne legde het eerste verband en bracht de kleine naar huis. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een getijde-boekje, een wandelstok, een lorgnet in étui, een horloge, een bloedkora len halsketting, een zakmesje, een honde halsband en een portemonnaie. Een voor de consumptie afgekeurd varken is heden onder politie-toezicht begraven. Tegen D. van E., die onder den invloed van sterkedrank was en Zondagavond moest worden opgeborgen, is proces-verbaal opge maakt wegens wederspannigheid en ver nieling. Bij zijn overbrenging toch heeft de woes teling, een bekende van politie en justitie, de bovenkleeren van een agent in flarden getrokken en ook diens onderkleeren be langrijk beschadigd. De politie maakte ook proces-verbaal op tegen W. Sch., van hier, die 6 Augustus te Heukelom een rijwiel huurde en dit hier voor f 12 verkocht. Hij werd vanochtend naar Utrecht geleid, Een goede keuringsdienst is een verze kering tegen diefstal van volksgezondheid en volkskracht. (J. W. de Waal.) Door plaatsgebrek moet een nogal lijvig stuk over den Centralen pluimvee-cnrus der V. P. N. worden uitgesteld. Een kostbare spoorwegaanleg. Tot welke hoogte de Amerikanen het spreek woord »tijd is geld» in toepassing brengen, wordt weder bewezen door een hunner nieuwste technische reuzendaden, waarover in de »Scientific American» het volgende te lezen staat. De Lackawana Railrold Cy. heeft, om op den loop van haar sneltreinen tusschen New-York en Buffalo twintig minuten tijd te besparen, een gedeelte spoorweg verlegd, hetgeen haar op rond 1158 millioeti gulden komt te staan. Natuurlijk is de tijdsbesparing niet het eenige voordeel, dat de Maatschappij hier door bereikt. De vermindering van slijtage van het rollend materieel en andere onkosten zijn óok niet onbelangrijk. De totale afstand is 17.6 K.M. korter geworden, de hoogste stijging der baan is met twee derde ver minderd, en de bochten, die gezamenlijk meer dan vier cirkels vormden, zijn nu ver vallen. Door de besparing aan bedrijfskosten, die hierdoor wordt verkregen, wordt het inge stoken kapitaal ruim voldoende rentegevend gemaakt. Het nieuw aangelegde gedeelte srtekt zich uit van Hopatcongsee door de Blue Ridge-bergen tot aan Delaware Water en is zonder twijfel de kostbaarste spoorweg der wereld. De baan gaat op stoutmoedige wijze, haast zonder stijging, dwars door berg en dal en is tevens volkomen veilig. Vond de ingenieur hindernissen op zijn weg, dan werden met dynamiet diepe kloven gemaakt, en breede, diepe dalen konden niet beletten, dat van het eenmaal vastgestelde niveau werd afgeweken er werden dan een voudig Kilometers lange dijken gelegd, som tijds meer dan dertig Meter hoog, die de rails dragen moesten. Zoo werd dwars door het Pequestdal een dijk gelegd, die tot de grootste spoorweg- dijken der wereld behoort. Hij is zoowat 5 Kilometer lang en 31 M hoog. In Let 35 K.M. lange nieuw aangelegde stuk bevinden zich o.a. 73 bruggen en via ducten van gewapend beton, waarbij een betonbrug van 830 M. lengte. Over de Dela ware is een brug gelegd van 435 M. lengte elk der vijf bogen heeft eens panning van 45 M. Bij den aanleg werden de modernste tech nische hulpmiddelen gebruiktbij het maken der dijken bediende men zich van een kabel- spoor, waaraan een beweegbare brug hing. die een geheelen trein van kipwagens kon dragen. Den grond, die uit de afgravingen werd gehaald, bracht men langs den kabel naar de plaats, waar de dijken moesten komen, en stortte dien precies op de plaats, waar het noodig was. Indien men zulk een werk met de oude hulpmiddelen had willen uitvoeren, zouden de kosten minstens het dubbele hebben be dragen. Een goede manier om rijk te worden, Een Amerikaansch blad schreef een prijs vraag Ut, hoe op de beste manier rijk te worden. Als 't beste antwoord verscheen het volgende We beginnen een kattenkweekerij, zeg een millioen katten. Elke zal hebben 12 jon gen per jaar, de huiden zijn 25 cent voor witte, f 1.25 voor zwarte, gemiddeld 75 cent. We krijgen dus 12 millioen huiden per jaar, of een inkomen van 9 millioen gulden. Ken man kan ongeveer 50 katten van hun huid ontdoen, enz., voor f 4.80, zoodat we 1000 man noodig hebben, wat onze winst, of 't inkomen, terugbrengt op f 7 848 000. We moeten de katten voeden. Hoe V We beginnen tevens een rattenkweekerij. Deze vermenigvuldigen 4 maal zoo snel als kat ten we hebben dan vier ratten voor elke kat. Meer dan voldoendeHoe de ratten te voeden Heel eenvoudig, met de doode katten. Een kwart kat per rat, meer dan vol doende Zoo'doende, you see, de zaak gaat van zelf, automatischDe katten eten de ratten en de ratten eten de katten en wij nemen de huiden èn de winst. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Beleefd verzoek, het onderstaande te wil len opnemen als Ingezonden stuk in de »Amersfoortsche Courant Geachte Redactie, Het deed mij genoegen in uw blad van 10 Augustus j.l. een artikel van den heer VanHaselen te mogen aantreffen betreffende de vleeschkeuring te Amersfoort. Vóór alles breng ik den gcachten inzender dank voor het woord van hulde aan mijn adres, in den aanhef van zijn artikel. Een uitvoerige beantwoording van dat stuk, mijnerzijds, acht ik geheel overbodig, omdat daaruit blijkt, dat de heer Van Haselen het volkomen eens is met het geen door mij in uw blad van 4 Juni 1.1. is beweerd, n.l. dat de vleeschkeuring te Amersfoort meer dan treurig is en daarom dringend verbetering behoeft. Na lezing van het ingezonden stuk van den heer Van Haselen moet mij echter toch iets van het hart. Waaruit leidt U of wel de heer Dhont, Directeur van het abattoir te Rotterdam, af, mijnheer Van Haselen, dat ik mij, in mijn ingezonden stuk of elders, zelf als des kundige heb opgeworpen of heb willen opwerpen

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2