Stadsnieuws. Ingezonden van tweeërlei aard. Vat men baar op als maatregel van orde, dan brengt ze ons in een systeem, waarin alles, waarin de werk lieden hun superieuren hebben te gehoor zamen, punt voor punt moet worden opge noemd. Wat niet is genoemd, daarin zijn de werklieden vrij. liet verderflijke van zulk een systeem ligt voor de hand. Ti. Je tweede plaats dreigt het gevaar, dat men den maat regel, wordt hij toegepast, min of meer als een straf zal opvatten. Het hanteeren van de bevoegdheid van ons artikel zal dan worden blootgesteld aan de critiek, waaraan straf maatregelen plegen bloot te staan. In voor komende gevallen zal in de lengte en inde breedte worden uitgesponnen, of er gegronde reden voor bestond. Men mag er dan op wijzen, dat het geen straf is, dat de werk man werd weggezonden, diens pleitbezorgers zulllen een beroep doen op ons artikel, uit sluitend bestemd om de bevoegdheid tot wegzending te geven, en daarin een stevige basis vinden voor het handhaven van hun eritiek. En is het verstandig, over maatregelen, noodzakelijk voor de orde en den goeden gang van zaken, de critiek a. h. w. uit te lokken Blijft het artikel behouden, dan ware er in ieder geval veel te zeggen voor de redac tie: »het hoofd van een tak van dienst is bevoegd, indien het ongewenscht is, dat de werkman op het werk tegenwoordig is, den werkman te (doen) gelasten, zich van het werk te verwijderen.* Daarmede zou tevens zijn weggelaten elke reden waarom de tegenwoordigheid van den werkman ongewenscht zou zijn en bijzonder als zoodanig niet op den voorgrond zou wor den gesteld het geval, dat hij niet in staat is, de hem opgedragen werkzaamheden naar behooren te vervullen. Mr. L. STADIG. (Slot volgt). In de Remonstrantsche kerk hoopt aan staanden Zondag voor te gaan ds. J. Beijer- man, uit Meppel. Verschenen zijn de verslagen der Raads- afdeelingen omtrent het voorstel tot reorga nisatie der brandweer en aangaande het concept- Werklieden-reglement. Eenstemmig was men in beide afdeelingen vol lof over het rapport der heeren J. Schulte Nordholt en A. E. Blok omtrent de reorga nisatie der brandweer. In de eerste afdeeling deed een lid het voorstel, tot het terrein van den brand toe gang te verleenen aan corporation, welke ten doel hebben het verleenen van eerste hulp bij ongelukkenen vroeg of het niet beter is, den onderlingen afstand der brand- kranen kleiner te nemen dan SoM. In de t w e e d e afdeeling juichte een lid het toe, dat de diensten van het brandweer personeel flink beloond zullen worden. Een ander lid dier afdeeling vroeg of de agenten van politie, die bij brand worden verwond of schade beloopen aan hun uniform, van Gemeentewege zullen worden verpleegd of schadeloos gesteld. Overigens gaf het voorstel geen aanlei ding tot opmerkingen. De besprekingen van het Werkliedeivre^- «Hement vorderden heel wat meer tijd. In de eerste afdeeling vroeg een lid waarom geen rekening is gehouden met de vakvereenigingen. Ook andere leden misten met leedwezen de erkenning der vakvereeni gingen. Een lid wenschte in art. 6 den termijn te bepalen op éen jaar. In art. 11 wenschte een lid bepaald te zien, dat het Hoofd van dienst verplicht is, op het spreekuur het Bestuur der vakvereenigingte ontvangen. In art. 12 stelde een lid voor, aan de 2e alinea toe te voegen alleen bij woningnood. Art. 13 gaf in die afdeeling aanleiding tot langdurige discussie. In art. 15 wenschte men de laatste alinea te lezen B. en W. zijn in zeer bijzondere omstandigheden bevoegd, enz. Een lid stelde voor, de 4e alinea van art. 18 te lezen bij voorkeur des Zondags. Een lid wenschte dat in alinea 6 van art. 22 wierd bepaald, dat geen militie-toelage wordt uitgekeerd als de dienstplichtige we gens verzuim of straf moet nadienen. Een lid stelde voor in art. 24 te lezen, uat voor arbeid, verricht in den nacht be- hoorende bij een Zon- of feestdag boven het uurloon wordt betaald voor het eerste en het tweede uur 100 pCt., voor het derde en het vierde uur 150 pCt. en voor de ver dere uren 200 pCt. Een lid meende, dat in art. 30 de huis arts niet tevens mag zijn de controleerende geneesheer. Een lid vond terugstelling, volgens art. 34, een bijzonder strenge straf, omdat deze permanent werkt en het gezin treft. Andere leden meenden, dat door de commissie ad hoe het voorgestelde ontslag voorkomt. Voor het scheidsgerecht (art. 37) stelde oon lid een andere. wijze van benoemen voor. In de tweede afdeeling wees men op verschillende onjuistheden in het adres der plaatselijke afdeeling van den Bond van Ge meente-werklieden. Bij art. 1 stelde een lid dier afdeeling voor, dat de Commissie van bijstand óok de arbeiders hoort. Een lid achtte een tweede keuring volgens art. 8 onnoodig. Een lid bepleitte weglating van alinea 2 van art. 13. Misbruik van sterkedrank (art. «4) zal blij ken uit een vonnis dan wel uit een uitspraak van het scheidsgerecht. Bij art. 18 werd gepleit voor vroeger ein digen des Zaterdags. Bij art. 34 achte een lid inhouding van een gedeelte of van het volle loon een te zware straf voor een klein vergrijp. Een ander lid wees op de opvoedende kracht van schorsing met behoud van loon. Bij art. 41 werd er op gewezen, dat de vigeerende Pensioen-verordening ook bij ontslag (art. 41) het pensioen regelt. Luitenant J. H. Wesseling. van de artillerie O. I. leger, die 1 Augustus bij het verlaten der manége van de Rijschool met zijn paard viel en daaronder geraakte, is in zoover her steld, dat hij het Militair hospitaal reeds weer kon verlaten. Mgr. N. Prins, de nieuwbenoemde Oud- Katholieke bisschop van Haarlem, heeft een arbeid voltooid aan welke hij 2 2 jaar is bezig geweest, namelijk de vertaling uit het Latijn in het Nederlandsch van alle in zijn kerk gebruikte kerkboeken, ook de gezangen. Wel jammer, dat mr. J. Ileyligers, die eveneens zoo ijverde voor het gebruik van de Nederlandsche taal in de Oud-Katholieke kerk in Nederland, dit niet heeft mogen beleven. Onder overlegging van den bekenden »Open Brief* aan de Tweede Kamer, als mede van eenige citaten uit de Hande lingen* dier Kamer, is Dinsdag door de gepens. kapiteins der infanterie W. M. II. Anten en J. J. F. Schmitz, beiden te 's-Gravenhage, een adres aan de Eerste Kamer verzonden, de strekking hebbende om aan te toonendat de categorie van vóór 1 April 1911 gepensionneerde officieren ernstig is teleurgesteld door de aanneming op 9 Juli j.l. van het wetsontwerp Herzie ning van de pensioenen der officieren*, waardoor z(j van eenige lotsverbetering werden buitengeslotendat men uit de »Handeliugen« ontwaart, dat >willekeur«, toevalligheden», ja zelfs >onbillijkheid in hooge mate*, niet vreemd zijn aan het aan genomen wetsontwerpdat wanneer de Eerste Kamer het wetsontwerp niet ver werpt, zij termen zal vinden om de Regee ring te verzoeken, op grond van recht en billijkheid, alle nog levende gep. officieren door het verleenen van een toeslag op het pensioen, eenigszins schadeloos te stellen zooals reeds in andere Rijken is geschied. De bij velen in dit garnizoen welbekende en hoog geachte, thans rustende pastoor Verbraak is te Bandoeng met goed gevolg geopereerd van de grijze staar. Er bestaat alle kans, dat deze thans 74- jarige het gezichtsvermogen van het rechter oog zal terug krijgen. De 2C afdeeling van het ie regiment veld artillerie keert hier morgen terug uit de legerplaats bij Oldebroek. De ie afdeeling houdt nachtkwartier te Putten en zal Zaterdag door Amersfoort komen op hun marsch naar Utrecht. De Directeur-generaal van den Arbeid heeft een samenkomst gehad met de ver tegenwoordigers van vakbonden van handels- en kantoorbedienden in Nederland. Op deze bijeenkomst deelde hij inede, dat de Regee ring een onderzoek wil instellen naar de toestanden omtrent hygiene, arbeidstijd, loon, arbeid van jeugdige personen en vrouwen, vacanties, Zaterdagmiddagrust, enz. Voor- loopig zal het onderzoek zich niet uitstrekken tot kantoren van winkels, procureurs, cultuur maatschappijen en dergelijke, doch zich be palen tot handels- en grossierskantoren. De heer P. A. van der Veer is gekozen tot Secretaris der plaatselijke afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Geheel Onthouders Bond, welbekend als Angob. Het jaarverslag over 1911 is thans ver schenen van de Maatschappij tot opvoeding in het huisgezin van weezen en andere minderjarigen. De hoofdzaken er uit deelden we bereids mede onmiddellijk na de jaarvergadering waarin het werd uitgebracht. Het is versierd met eenige afbeeldingen, die als 't ware uitnoodigen om deze nuttige vereeniging geldelijk tewsteunen. Gisterochtend was er ongewone belang stelling bij het Raadhuis. Alras bleek, dat het een paartje gold, waarvan de vrouw voor den vijfden keer in 't huwelijksbootje zou stappen. Bij de Maandag ten overslaan van archi tect 1 lerm. Kroes gehouden aanbesteding» van den bouw van een school met 8 gewone lokalen, een gymnastiekzaal en 2 bewaar schoollokalen aan de Muurhuizen, voor re kening van de congregatie van O. 1.. Vrouwe werd ingeschreven a. voor de lo kalen, b. voor het schilderwerk, en c. voor de massa, als volgtG. J. van Slingerland, Haarlem a. f 57090firma Groenebeek, Kruithof en Snoek te Zwolle a. f 57586; C. J. Kuntz, Amersfoort a.f57265,b.f 1590; C. Rykelen, Den Haag, a. f53967; G. C. Blanken, Amersfoort, c. f59900G. Mostert- man, Amersfoort, a. f53400, b. f1900; H. Reintjes, Amersfoort, a. f59989, b. f2200; G. J. van Haaren, Nijmegen, a. f58567, b. f 1573Gebr. Pijnenberg en Wildeman, Amersfoort, a. f 64625L. J. Hemels. Amersfoort, a. f.59963, b. f2000; H. Noor man, Amersfoort, a. f59138; II. L. van Eibergen, Amersfoort, a. f60590- b. f2630; G. J. Smit, Heemstede, a. f62750, b. f1700; B. A. Voseling, Nijmegen, a. f56071, b. f1648; A. van Heesing, Den Bosch, c. f62100; J. Waayer, Medemblik, a. f 5825 S. H. Massa, Amersfoort, b. f 1S985 P. van 't Ilof, Amersfoort, b, f1895; J- W. de Vaal, Amersfoort.b. f1896; A. W.Timmer mans, Amersfoort, b. f 1627. Gegund a aan G. Mostertman en b aan W. Timmermans, beiden te Amersfoort. Geluk is het deel van hen, die niet alleen zonnestralen kunnen opvangen, maar ze ook weten terug te kaatsen. Vit den Omtrek. Onlangs deelden we mee, dat »De Wago- ninger* voor vast had hooren vertellen, dat 's Rijks-veeartsenijschool eerlang zou worden verplaatst van Utrecht naar Wageningen. Ook hier schijnt dc wensch de vader der gedachte te zijn geweest. Althans 29 Augustus wordt aan het Departement van Landbouw aanbesteed het bouwen van èenpaards-stallen het verbouwen der droes-stallen en het bouwen van stallen voor proefdieren op het terrein der veeartsenijschool te Utrecht. Dat wijst niet op een spoedige overplaat sing, zouden we zoo zeggen. Een leeraar in Natuurkunde te Poitiers heeft op het congres voor de vooruitgang der wetenschappen, te Nimes, meegedeeld, dat het hem is gelukt een eenvoudig appa raat te construeeren, waarmede men, met gebruikmaking van de golven van Hertz, het optreden van onweer en hagelval vele uren te voren kan bepalen. Padviiulerslioekje. Aruba, Bonaire ex Curasao. Nederlandsche padvinders en meisjes gezellen Thans wordt u een kans geboden om aan het vaderland te toonen, w i e gij zijt en wat gij door uwe organisatie vermoogt. Grijpt haar aan, snel, koen en met beleid. Zooals u vermoedelijk bekend Is, wordt thans op sommige eilanden in onze West- I Indien, op Aruba, Bonaire en Curasao, ten gevolge eener ongeëvenaarde, alles u'*'put tende droogte hevige nood geleden. Volgens het laatste officieele rapport van den iouver- neur van Curasao, bevestigd door een nader telegram, wordt de toestand steeds erger. Hulp is hier gebiedend noodzakelijk en helpen kunt ook gij. Onze geliefde en geëerbiedigde Koningin heeft het denkbeeld geopperd om de dorre hei maar die o zoo bloeien kan aan te wenden voor het liefdadig doel, dat ons thans is voor oogen gesteld. Over een weck staan onze heide velden in vollen bloei. Aan u, padvinders, thans de taak om die heidebloemen te verzamelen en in grootc bossen naar uw woonsteden te torsen. Aan 11, mcisjesgezellen, of waar die nog niet zijn, aan u, Nederlandsche meisjes, de opdracht om die bloemen met een oranjelint tot kleine tuiltjes samen te binden. Sluit dan overal in het land uw jonge krachten aaneen tot éendaagsche gezelschap pen om die tuiltjes voor een kleinigheid aan den man te brengen. Ieder plaatselijk gezel schap kieze hier den weg, die het best tot een goede uitkomst zal leidenmaar de verkoop geschiede liefst overal, op éen zelf den dag, den veijaardag van de Koningin. Wat ge aan baten hebt ingezameld, kunt ge opzenden naar den Haag aan de Veree niging >Oost en West*, Heulstraat 17, of naar Dordt aan het »Algemeen Nederlandsch Verbond», Wijnstraat 81. Welaan, Neêrlands jongens en meisjes, gaat en doet uw werk. Gij vervult dan een wensch van uw Koningin. Gedenk uw spreuk »Weost bereid!». Het centraal-comité uit het Bestuur van de Vereeniging >Oost en West* en van het »Algemeen Nederlandsch Verbond*, Eén vraag slechts m a g dit Mogen de heidevelden zóo maar worden betreden en al is 't voor een uitnemend doel wor den ontdaan van hun bloei Dit moet ge wel eerst informeeren, want ge moet óok steeds bereid zijn 0111 anderer eigendom te eerbiedigen. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Als leverancier van het vlecsch, bestemd voor het garnizoen te Amersfoort hoop ik, dat UEd. zoo beleefd zult willen zijn, het volgende stuk in uw geacht en veelgelezen blad te willen plaatsen, waarvoor ik u bij voorbaat mijn vriendelijken dank betuig. Inmiddels hoogachtend, UEd. dw. dn., A. HERSCHEL. Utrecht, 11 Augustus 1912. DK VI.EESCHKEURING VAN IIET GARNIZOEN TE AMERSFOORT. Naar aanleiding van het schrijven over bovengenoemd onderwerp in de Aiders- foortsche Courant» van 10 Augustus 1912 kan ondergeteekendc, als leverancier voor bovengenoemd garnizoen, niet nalaten te wijzen op de zijns inziens vele verkeerde inlichtingen waaraan de geëerde en hoog geachte schrijver de heer Van Ilaselen heelt blootgestaan. Bij het bewuste stuk, waarin de heer Van Ilaselen schrijft over de vloeschkeuring te Amersfoort haalt genoemde heer ook de keuring van het vleesch voor het garnizoen en schrijft daarin, dat verschillende gevallen hem sterken in zijn vermoeden, dat er frau duleus slecht vleesch voor de soldaten menages wordt binnengesmokkeld en onder door gewerkt, waarvan hij een bewijs tracht te leveren met den door hem tegengekomen vrachtwagen met een geslacht rund, waarvan de voerman zeide: het is voor de soldaten. Zoude de heer Van Ilaselen soms meenen, dat een voerman, waarvan hij zelf verklaarde, daarvan eerst op aanhoudend aandringen iets los te krijgen, zoo dom zal zijn (indien zulks het geval geweest ware) dat hij iu dit ge val met dc waarheid voor den dag komt. Ik meen dat de schrijver met mij wel over tuigd is, dat aan voerlieden van dergelijk krengenvlcesch zoo'11 zaakje wel is toever trouwd. Voor dergelijke vrachtjes nemen ze zoo'11 dommen jongen niet. Wat mij wel vreemd opvalt, is, dat de heer Van Ilaselen verklaart, dat zoo iets niet bewijst, dat dit beest ook voor het gar nizoen bestemd was, maar hem toch sterkt in de roods lang door hem gekoesterde ver mocdens. Mijnheer Van Ilaselen, ik tart u. zoowel als ieder, mij slechts éen bewijs te leveren ooit, dat door mij dergelijk vleesch is aangekocht. Laat ik echter U en anderen duidelijk maken, hoe een leverancier soms aan ver dachtmaking bloot kan komen te staan. Ik ben aannemer, zoowol van het garnizoen te Amersfoort als van dat te Utrecht (waar dc distributie op het abattoir plaats heeft) a f 71.70, als ook van de garnizoenen te Naar- don en Schoonhoven. Dat men dergelijke ondernemingen niet alléén kan waarnemen, ligt voor de hand en ook ik heb mijne com pagnons, die bij hun aandeel in genoemde militaire lcvcrantiën tev.ens handelaars in vee zijn. Up hen wordt bij hun aankoop van vee veel meer acht geslagen door concurrenten dan np andere kooplieden. Alles, door hen aangekocht, 't zij goed of slecht vee, wordt maar al te dikwerf bestemd geacht voor de soldaten, zelfs al krijgt nooit een soldaat van door hun gekocht vee iets te verorberen. Bij alles wat wordt ingekocht voor de sol daten-menages, wordt zeer zeker door mijne compagnons er rekening mede gehouden, dat het vee eerst een levende en dan een geslachte keuring moet ondergaan wat zoo lang ik te Amersfoort het garnizoen bedien, evengoed daar als elders het geval is ge weest. Bij het slachten van het vee, voor de militairen benoodigd, heeft een leveran cier alweer, vooral wanneer het een klein aantal runderen zooals te Amersfoort betreft, zijn loonslagers noodig. Dergelijk personeel dat over zeer veel vrijen tijd beschikt, be geeft zich ook weer op zijn manier in den veehandel. Natuurlijk is al het vee, (lat door dergelijke personeel wordt omgezet, wederom in den volksmond voor de soldaten. Wat de heer Van Haseler. aanhaalt, dat voor de militairen in een alleen voor hen

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2