BIJZONDER i1 Heerenrijwiel, Zeiljaclitje THEE Stoomwasscherij W. G. BURGER, bestemd slachtlokaal moet geslacht worden, is mede onjuist. De bepaling heeft slechts betrekking op Militaire slachterijen, van over heidswege verstrekt. Niets belet een aannemer, slager van be roep zijnde, leverantie voor het garnizoen aan te nemen en de daarvoor benoodigden runderen in het zelfde lokaal te slachten waar ook het vee voor zijn zaak bestemd, gedood wordt. Een leverancier van buiten de stad, die alzoo zijn runderen slacht in een slachtplaats waar ook door anderen tegen betaling kan geslacht worden, wordt al heel gauw, indien op deze slachtplaats door anderen stieren of ander minderwaardig vee geslacht worden, over de tong gehaald, liet is voor de soldaten. Dat dergelijke gevallen den betrokken leverancier nadeel berokkenen, ligt voor de hand. Een aanvraag van den Majoor-Inten dant de Kanter aan mij gedaan (niet na i Juli, mijnheer Van Haselen, maar sedert 4 maandeng eleden) om pogingen in het werk te stellen, een slachtlokaal te verkrijgen, waar slechts runderen geslacht werden alleen bestemd voor de soldaten-menages, is aan ook door mij niet van de hand gewezen. Sedert vier maanden worden de runderen ten behoeve vap het garnizoen geslacht in een daarvoor bestemd lokaal aan de Muur- huizen. Door geen ander wordt aldaar ge slacht. Dat er ondanks dezen maatregel toch nog verdachtmakingen geuit worden is een gevolg, dat de kwaliteit, welke ik volgens contract mag leveren, al worden zelfs de hoogste eischen gesteld, toch nog afwijkt van de kwaliteit, door de Amersfoortsche slagers geslacht. De slagers te Amersfoort staan op Nederlandsche veemarkten bekend, het beste beest te koopen, dat wordt aan gevoerd, terwijl mijn contract luidtde aan nemer mag een koe of os leveren van 8 jaar oud met een matige vetlaag. Dat aan die matige vetlaag, volgens contract, niet die buitensporige eischen behoeven gesteld te worden, welke een leek mogelijk zoude ver wachten, bewijst zeker wel, dat ik te Utrecht vanaf 1 Juli, wegens te mager, 3 koeien bij eerste keuring kreeg afgekeurd, welke bij herkeuring alle werden goedgekeurd. Het eenige bewijsmateriaal, dat de heer Van Haselen tegen mij dan ook hebben kan is, dat ik voor de militairen runderen aflever welke afwijken van die. door slagers te Amersfoort geslacht. Terwijl door den slager te Amersloort naar een beest wordt gezocht, mooi en voordeelig van model, in den leef tijd van 3 a 5 jaar, daar zijn bestellingen dagelijks luiden baklappen, biefstuk, rastbeaf, enz., »zorg s.v.p. voor malsch, slager», is het dagelijksch menu voor de militairen, vleesch, dat steeds gaar gekookt wordtdus ook het beest van 8 jaar is, na gedane bewerking, malsch. I )at een 3 a 5-jarig 'oeest mooier van vorm is dan een 3-jarig, ligt voor de hand vandaar, dat het vee, bestemd voor de mili tairen, altijd wel te onderkennen is uit dat, voor den Amersfoortschen slager bestemd. Te Utrecht en andere groote plaatsen valt zulks niet op, omreden daar alle soorten geslacht worden. Het vermoeden van knoeierij stijgt bij den heer Van Haselen ten top bij het vleesch klaar hakken voor de militairen. Immers mijnheer spreekt van soepbeenderen en lappen, welke steeds door het garnizoen be steld worden en zegt, dat het zeer gemak kelijk is, als een behulpzame hand bij het mêleeren medehelpt, het ongekeurde bij het gekeurde te verwerken. Laat ik ook dat vermoeden bij den heer Van Haselen doen plaats maken voor een ietwat meer ver trouwen in den leverancier, alsook in de officieren, met de distributie belast. ie wordt het beest, dat voor militair ge bruik wordt goedgekeurd, zóo ontzettend vol gestempeld met een goedkeuringsmerk, dat ik in waarheid durf beweren, dat er geen 5 ons vleesch kan afgeleverd worden, zon der van een stempel voprzien te zijn. En als ik daarbij den heer Van Haselen ver klaar, dat er nimmer lappen of soepbeende ren besteld worden, doch door ieder korps groote stukken worden genomen, daar het in de keuken aan portion wordt gesneden, geloof ik, dat er toch geen twijfel meer kan overblijven. Of gelooft de schrijver, dat een leverancier, voor wien vier leverantiën op het spel staan, buiten een goedgevestigde zaak met zeer goede clientele, zich zal dur ven blootstellen, stukken ongekeurd vleesch, dat de grootste domoor uit het gestempelde kan onderscheiden, onder het gekeurde te verwerken, terwijl de leverancier bloot staat, bij frauduleuse handelingen, zich de levering te zien ontnemen, waarbij hij toch aanspra kelijk blijft voor alle schade, het Rijk door hoogeren aankoop berokkend. Naar den aangenomen prijs mag geen ge volgtrekking gemaakt worden. Ook op het Ministerie weten ze, dat het vee schrikkelijk duur is en hoewel de 2e kwaliteits runderen bij de aanbesteding op 80 cent per K. G. in alle dagbladen genoteerd waren, werd Utrecht, als abattoirplaats met daarmede ge paard gaande groote onkosten, toch voor den ingeschreven prijs van f 73.80 niet gegund, doch herbesteed. Niet, dat daaruit opgemaakt moet worden, dat de Minister voor zijn soldaten weinig prijs voor het vleesch wil betalen en daarom de slechte levering in de hand werktverre van dat. Maar op het Departement ligt een statistiek van den Nederlandschen veestapel, die hun gevolgtrekking staaft, dat deze hooge prijzen zich niet kunnen handhaven, doch plaats moeten maken voor lagere. Het aannemen dan ook van militaire leverantiën is gelijk een ondernemende speculatie, doch a la baisserijst het vee, dan levert het ver lies daalt het dan geeft het winst. Aangezien de heer Van Haselen ook aan haalt een afkeuring wegens bloedvergiftiging van een rund, dato 6 Juli j.l., wii ik ook dit geval een weinig ophelderen. Hoe de heer Van Haselen echter komt tot zijn verklaring, dat de heer Koster (door hem genoemd als de leverancier) deze verklaring heeft gegeven blijft mij een raadsel. Is het den schrijver onbekend, als keurmeester daar ter plaatse, hoe de naam van den slager of aannemer is, die het garnizoen van vleesch voorziet? Op Zaterdag 6 Juli werd door mij geslacht een rund, waarvan, bij slachting, bleek, dat het niet geheel normaal was; het vertoonde roode stipjes op de nieren, een vaak voor komend verschijnsel van bloedvergiftiging. De zekere vaststelling van deze diagnose is echter pas bij nauwkeurig microscopisch onderzoek vast te stellen. Mij is echter geen paardenarts bekend, welke de keuring, hetzij goed of afgekeurde, uitstelt tot na micros copisch onderzoek. Gewoonlijk duurt zoo'n onderzoek te lang, dat er genoeg tijd over blijft om de manschappen van vleesch te voorzien. Na afkeuring van dit beest werd onmiddellijk getelegrafeerd naar het veefonds, waarin dit beest verzekerd was welks gemach tigde medebracht den heer Dhont, Directeur van het abattoir te Rotterdam, om het beest te herkeuren, daar hij vanzelf geen genoegen nam met de uitspraak van den paardenarts. Bij herkeuring werd dit beest goedgekeurd. De Majoor-Intendant zoowel als de Kapitein- Intendant wenschten daarom dit beest toch niet te accepteeren, daar door hen slechts de militair goedgekeurde runderen geaccepteerd worden en zij met burgerlijke keuring niets te maken hebben, zeer zeker in veel gevallen tot nadeel van den leverancier. De keuring voor alle garnizoenen is stren ger dan op abattoirs. Ook te Utrecht gebeurt het, dat een koe welke aan plaatselijke tuber culose lijdende is. door den Directeur der slachtplaats wordt goedgekeurd en daarna, zelfs voorzien van de plaatselijke goedkeu rende merken, door den paardenarts wordt afgekeurd. Bij herkeuring komen dergelijke runderen er echter vaak doorheen. Voor eenige jaren was er echter een ministerieel besluit afge kondigd dat echter spoedig weder werd in getrokken) dat alle beesten, lijdende aan nóg zulke lichte tuberculose^ voor de soldaten- menages moesten worden afgekeurd. Op de afgekeurde koe echter terugkomende, werd mij vanzelf uitbetaling geweigerd, daar de koe voor de consumptie bij herkeuring was goedgekeurd. Zelts ging het betrokken veefonds zóo ver, den kooper aansprakelijk te stellen voor de gemaakte onkosten (pl.m, f 30) waarop het mijns inziens geen recht had, daar zelfs op abbattoir-plaatsen gevallen van afkeuring plaats vinden, welke bij herkeuring weder worden goedgekeurd. Het fonds, als belang hebbende, had het recht een herkeuring aan te vragen zonder, naar ik meen, den kooper daarom aansprakelijk te mogen stellen voor de in dit geval gemaakte onkosten. En nu, mijnheer Van Haselen, kan ik niet nalaten mijn verwondering te kennen te geven, dat gij, die kwade vermoedens koesterde omtrent het geleverde vleesch aan het garnizoen, U nimmer is komen over tuigen, niet slechts bij de slachting, doch ook bij het distribueeren van het benoodigde vleesch. Gij toch, als deskundige en ambtenaar der Gemeente, hebt niet alleen het recht bij iederen vleeschverkooper te surveilleeren, doch mijns inziens is het zelfs uw plicht te onderzoeken wat er feitelijk het publiek wordt in de maag gestopt. Ik weet niet of de Gemeente-veearts te Amersfoort een toe lage van de Gemeente ontvangt, doch zoo dat het geval mocht zijn, geloof ik niet, dat U deze toelage kunt beschouwen als een douceurtje bij uw praktijk. Ik geloof over tuigd te zijn, indien U zulk een toelage ge niet, zulks ook in zich sluit dat U ook voor de belangen, zoowel van de Amersfoortsche burgerij als van het garnizoen te waken hebt. Mij is echter niet bekend, dat U zich nog ooit de moeite heeft getroost, een kijkje te komen nemen in de slacht- en distributie gelegenheid, welke ik voor het garnizoen be stemd heb. Van mij kunt U een doorloopende kaart krijgen, welke u zoowel bij dag als des nachts toegang zal verschaffen, Met hoop en overtuiging dat de ge achte lezers van dit blad de Hollandsche vertaling van het Eransche spreekwoord >die zich verontschuldigt, beschuldigt zicht, niet op mij in toepassing zullen brengen, heb ik de eer te zijn A. HERSCHEL. Leverancier van vleesch, benoodigd voor het garnizoen te Amersfoort. De Heer en Mevrouw BERENDSEN— JANSSEN geven kennis van de ge boorte van een Zoon. WELTEVREDEN, 13 Augfi. 1912. Ned. Indië AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr.S. II. VAN WEI,DEREJ tar.iiRESDERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres: „Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiön. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Crediet- vsroealglni Correspondentschap te Amersfoort. oir. H. J. M. van den BEKGH WILHELMIMASTRAAT 5. te Amsterdam. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito rekening-courant. Te koop een goed onderhouden voor f 30.— Te bevragen Havik 17, Amersfoort. Te koop aangeboden, tegen billijken 7 ton) liggende in de Eem. Te bevragen Tolstraat 24. ,11 fNGANG I.IEVE VROUWE-KERKIIOF, LIMONADES EN ANDERE ZOMERDRANKEN UIT DE DISTILLEERDERIJ VAN DE FIRMA VETTER Co., TE ZUTPHEN. -:- LAMAISON BOUWER Co. Kortegracbt 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolong a tien Safe-inrichting. Kasna van 9 tot 4 nur. Vlotorlawater I natuurlijk mineraalwater uit de bron te 0BERLAHN8TRIN u/brdi als zeer voordeelig voor huishoudelijk gebruik aanbevolen, in heele flesschen met schroefsluiting (een Liter inhoud), waardoor een glas natuurlijk VICTÖRIAWATERslechts 5 cent kost. Verkrijgbaar te Amersfoort bij F. W. van der WILDE, Stovestraat 12. van Zonen GORIN'CIIRM verkrijgbaar bij Langestraat 18. AMERSFOORT. ZEIS T. te-s—- AMERIKAANSCH SYSTEEM. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen. GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN. Goederen vorden te Amersfoort 's Woensdags franco gehaald en gebracht. ■9" PROSPECTUS wordt op aanvrage gratis toegezonden. LIVLN3VLR2MJ gunstige voorwaarden voor .-. de Pollshouders der H. V. S. 1. De R. V. S. geeft ongetraagil bij iedere polis de Reserve-waarde op. 2. Bij overlijden worden geen onvervallen premie- termjjnen van de uitkeering afgehouden. 3. Na 3 jaar recht op pretuievrije polis, waarvan de verzekerde zelf het bedrag gemakkei yk kan berekenen 4. Na 3 jaar recht op afkoop, waarvan de verze kerde zelf het bedrag gemakkelijk kan berekenen. De afkoopwaarde stijgt tot 90 pCt. der Reserve- waarde. 5. Voor elke premiebetaling 30 respijtdagen. 6. Na driejarig bestaan wordt bij staking der premiebetaling deze uit de afkoopwaarde voldaan. Het is hierdoor mogelijk, dat een verzekering nog jaren zonder premiebetaling in volle kracht blijft voortbestaan. 7. Valt het te eeniger tijd moeilijk, de volle premie te betalen, dan kan men de verzekering in stand houden, door tijdelijk slechts een gedeelte der premie te voldoen. Het te weinig betaalde kan dan later op gemakkelijke wijze worden aangezuiverd. 8. ZEER BILLIJKE TARIEVEN. Op aanvrage worden gaarne tarieven en uitgebreide inlichtingen omtrent bovenstaande voorwaarden verstrekt door het HOOFDKANTOOR DER T) TT rq Westerstraat 3, ROTTERDAM. LV. V bO.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3