Stadsnieuws. Ieder en de handeldrijvende en de in- duatrieele Middenstand in de allereerste plaats die met belangstelling heeft gevolgd de onvermoeide pogingen van het Bestuur der Handelsschool om tot het gewenschte resul taat te komen, zal met ons een woord van warmen dank brengen voor hetgeen deze heeren in het belang van den Middenstand hebben tot stand gebracht. Waar de Amersfoortsche Handelsschool, als het ware een kind is van de vereeniging Handel en Nijverheid* moeten wij in het bijzonder de leden opwekken om te zorgert dat de kinderen uit den Middenstand (kleine handelaars, fabrikanten en winkeliers) het grootst aantal leerlingen der Handelsschool vormen. Wie zou het nog aandurven, in den feilen concurrentie-strijd waarin wij thans leven denkt maar eens aan de coöperatie, enz. onze kinderen zonder behoorlijke ontwikke ling en degelijke vakopleiding in 's levens strijdperk te zenden Ziet eens om U heen, hoevelen er in het bedrijf van den Middenstand verloren ge gaan zijn en nog gaan. omdat zij in hunne jeugd niet voldoende konden onderlegd wor den in theoretische vakkennis, als voorloop ster van de practijk. Geen begrip van de meest eenvoudige boekhouding, te weinig talenkennis, geen kijk op de wisselende verschijnselen van den handel en het bedrijf, slechte handelscorres pondentie komen vaak, ja alom, voor. Men mist in 't algemeen de noodzake lijkste kennis, die thans voor den Midden stand wordt gevorderd. Wanneer er al eens een enkele, niettegenstaande weinig ontwik keling, toch slaagt, laten wij dan niet verge ten, dat zoo'n enkele niet opweegt tegen zoovelen, die daardoor toch te gronde zijn gegaan, of maar half succes van hun ernstig streven hebben. Het is daarom, dat het Bestuur van «Handel en Nijverheid» er ernstig op aandringt, zoo wel bij haar leden, als bij den overigen handeldrijvenden Middenstand, mede te wer ken tot betere levensvoorwaarden voor hunne kinderen, door ze naar deze nuttige vakschool te zenden. Wij wenschen hier nog even er uitdrukke lijk op te wijzen, dat niet zooals misschien uit den aanhef van de circulaire der Handels school is te lezen het onderwijs een op leiding is meer speciaal voor personeel voor Maatschappijen of groote ondernemingen hier te lande en in de Koloniën, maar in hoofdzaak voor dat in den kleinhandel en het kleinbedrijf van den tegenwoordigen tijd. Laten onze kinderen, door hun aantal als leerlingen der school toonen, dat wij het daar te geven onderwijs op hoogen prijs stellen en de oprichting der Amersfoortsche Handelsschool waardeeren Programma's worden op aanvrage door het Bestuur der school (Plantsoen 6) aan belanghebbenden toegezonden. Waar het programma 17 vakken vermeldt (o.a. han dels-correspondentie in talen, handelskennis, handelsrecht, handelsrekenen, warenkennis, boekhouden, machine-schrijven, stenografie, enz.) kunnen wij er van overtuigd zijn, dat het op de Handelsschool te geven onderwijs voorziet in een door den handeldrijvenden en den industrieelen Middenstand lang ge voelde behoefte. De cursus duurt 4 jaar aansluitend aan de Lagere school, zoodat de leerlingen op hun 16de jaar in de practijk kunnen gaan. Het schoolgeld, reeds als van f 6 tot f 40 vermeld, zal, naar wij vernamen, door het Bestuur zoodanig worden gesteld, dat dit o.i. geen overwegend bezwaar zal zijn voor min der kapitaalkrachtige ouders om hun kinde ren van het onderwijs te doen profiteeren. Het Bestuur van «Handel en Nijverheid* I.. J. KROOK, Voorzitter W. van SCHAIK, Onder-voorzitter. G. van DUIN, Secretaris. R, van DEN BURG. Penningmeester. L. HOUBAER. H. KONING. A. L. VERSLUYS. N.B. Het Bestuur van >Handel en Nij verheid» zal gaarne in kennis worden gesteld, wanneer financieele bezwaren bestaan om bijzonder begaafde leerlingen der Lagere school het onderwijs aan de Amersfoortsche Handelsschool te doen volgen. Onnoodig, hier bij te voegen, dat de grootste discretie zal worden betracht. Welnn, deze woorden laten niets aan dui delijkheid en ernst te wenschen over. Geen verwijt kan ouders treffen, wanneer zij niet in staat zijn in klinkende munt de toekomst van hun kinderen te verzeke ren of om hen het noodige bedrijfskapitaal te verschaffen voor het voeren van een zaak. Maar wél, als zijhun plicht, hun duren plicht verzuimen om hun kinderen in de gelegenheid te stellen zich een onvervreemd baar kapitaal aan kennis en ontwikkeling te verwerven. De tijden zijn uit, dat vaders wijsheid en practischo ervaring, moeders zorg alleen vol doende zijn om het kind gerust scheep te laten gaan voor zijn toekomst. Er is daartoe veel en veel meer noodig, dat geleerd moet worden buitenhuis door vreemden, door hen, wier uitsluitende taak het is om gaandenw e g door de jonge hersenen de noodige portie kennis te laten verwerken, die den volwassene in eiken werkkring, in elk bedrijf tegen woordig niet missen kan, wil hij meekun nen en niet achterblijven. En zoo stelt de Handelsdagschool hier een gelegenheid te méér open, ouders, om van uw kind, naar zijn aanleg en verstande lijke vermogens, een flink, tor doge onder legd mensch te maken, die den strijd aan durft voor zijn bestaan en voor zijn geluk. Bedenkt toch, dat wat verzuimd wordt voor en d o p r 't kind tot aan zijn zestiende of achttiende jaar zich wreekt gedurende z'n geheele leven Kn ge hebt ze toch te lief, uw kinderen, om ze dat leed niet te besparen, niet waar? 'n Paar vragen tot het Bestuur. 1. Stelt de Handelsschool ook de gelegen heid open om enkele leervakken te volgen, bijv. die in machine-schrijven, in stenographic en in teekenen 2. Kan men ook een toelatingsexamen Toen voor een hoogere klasse dan de eerste Waar deze vragen moeten worden be schouwd als de korte echo's van hetgeen we alzoo voornamelijk in betrekking tot de school hoorden bespreken, daar hopen we, dat het doortastende, recht-op-het-doel-afgaan- de Bestuur te zijner tijd het antwoord op die vragen zal willen puhliceeren. Geluk. Gelukdat is het met holle hand Maar scheppen, scheppen van zonnig zand, Het blonde, dat week van warmte leeft E11 streelend tusschen je vingers zeeft. Zoodat je de weelde heel doordringt En alles van binnen in je zingt. Maar da 1 verlaat de zon het strand Nog schep je de korrels met volle hand, Nogtotdat je op eenmaal voelt, Dat al het zand is afgekoeld, En, met je ziel vol huiverend wee, Beweegloos nederzit aan zee. Hendrika de Boer. De benoeming van inr. J. C. graaf van Randwijck tot Burgemeester van Amers foort gaat met 29 Augustus in. Deze week dineerde ten paleize Soestdijk bij H. M. de Koningin-Moeder kolonel J. Th. Mingels. commandant van het ie regi ment huzaren. De heer J. J. Wirtz alhier slaagde te 's-Gravenhage voor 't examen Iloogduitsch, L. O. De heer C. J. F, Prins heeft ontslag ge vraagd als leeraar in de Wiskunde aan de Burgeravondschool alhier. Bij het te Woerden gehouden springcon cours behaalde ritmeester J. A. van Gelli- cum in 't groot concours voor springpaar den den len prijs met Powerfull en luite nant H. Weijtlandt den óen prijs met Bless. Bij springen met drieën verwierf luite nant S. Colenbrander den x en prijs met Spes. In hot springconcours voor jachtpaarden werd de 2e prijs toegekend aan ritmees ter J. A. van Gellicum met Powerfull, de 3e prijs aan luitenant H. Weijtlandt mot Bles cn de 3e prijs aan luitenant S. Colcn- brander met Spes, terwijl bij het concours voor springpaarden luitenant II. Weijtlandt een eervolle vermelding ten deel viel. Bij hot concours hippique te Zutfen ver wierf mevrouw van Reede, alhier, den 2en prijs in het concours voor het schoonste rij paard, goredon door heerrijders of officieren. Den 1 sten September a.s. is het Go jaar geleden, dat het ie regiment veldartillerie te Utrecht in garnizoen kwam. Naar het »Hbl.« verneemt, zullen behalve de miliciens der lichting 1906, die in 1913 voor elf dagen ondor de wapenen zullen worden opgeroepen, de miliciens der lichting 1907 en 1908 in dat jaar voor twintig dagen in werkelijken dienst worden gesteld. Voor hot tegenwoordige bedraagt bij het wapen der infanterie het ontbrekend kader 723 korporaals, voorts bij het ie reg. 3 ser geanten en 14 korporaals-fourier. Bij de andere regimenten is van beide laatste cate gorieën geen incompleet. De gezondheidscommissie voor Baarn heeft naar aanleiding van een aldaar voorkomend tvphusgeval het water van de rivier de Kern, waarin zich de bad- en zweminrichting be vindt, laten onderzoeken in het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid te Utrecht. Uit het onderzoek is gebleken, dat het water in de Eein geen typhusbacillen bevat. l)c R. K. Coöperatieve broodbakkerij «Helpt Elkander» alhier heeft hij de halfjaarlijksche balans-rekekening na aftrek van de noodige afschrijvingen een dividend van 7 procent voor de leden gereserveerd, meldt «deEern- bode». De tijdelijke geldleening der Gemeente Amersfoort, groot f 23.000 werd gesloten met de firma Van der Zoo de Jong Van Ophoven, alhier. Tilly Koenen, de bekende en talentvolle zangeres zal 19 September een concert in de St. Joriskerk geven. De kegelclub «Acht oin den Koning» (Amicitin) verwierf bij het kegelconcours te Nijmegen den 13e» prijs. Bij de gisteren ter secretarie van het hoogheemraadschap »De Bunschoter Veen- en Veldendijk», ten overstaan van dijkgraaf en hoogheemraden gehouden aanbesteding van het opmaken en bestraten van een ge deelte weg gelegen langs den Veldendijk in de gemeente Bunschoten ter lengte van fioo Meter, werd ingeschreven als volgt T. W. Bonte, Amersfoort, f 5317 Dekker, Bunschoten, f4993 J. v. d. Pol, Amersfoort, f 4303,60 Wassing, Amersfoort, f 4765 Otters, Amsterdam, f4818; J. Wildeman, Amersfoort, f5063 G. Keijzer, Amersfoort, f4850; Leenheer, Heinoord, f5600; Ph. Putman, Amersfoort, f5247 Pijpers, Bun schoten, f5488E. de Bruin, Hoogland, f5170. De gunning werd in beraad gehouden. De Amersfoortsche Muziekvereeniging, directeur de heer J. Jochems, geeft Maan dagavond om 8 uur een concert in liet plantsoen. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten de volgende week om 7.42, die van de overige voertuigen te 8.12 worden aange stoken. Ons wordt opname van het volgende ver zocht. Onlangs werd op den weg van Baarn naar Soestdijk door den Inspecteur der Afdecling «Gooi en Eemland* van de Nederl. Vereen, tot bescherming van dieren, een veewagen aangehouden waarin een gewond paard ver voerd. Het beest was door een stalhouder te Baarn verkocht aan den paardenslager v. O. te Utrecht. De manier, waarop het ge wonde dier vervoerd werd, wekte echter de ergenis van alle voorbijgangers op. Op grond van het vervoeren van vee op noodeloos pijnlijke en kwellende wijze gelastte gemolde Inspecteur het beest naar het terrein bij de aschbelt te Baarn te brengen. Daar werd het advies ingewonnen van den heer Daams, veearts, die afmaking van het dier wensche- iijk achtte. De Inspecteur schoot toen het pijnlijdende beest een kogel in het hoofd, waardoor het oogenblikkelijk was afgemaakt. De paardenslager v. O. was inmiddels ver dwenen en zijn knecht Br. weigerde het doode paard te accepteeren. Tot heden is het nog niet afgehaald, zoodat er niets anders opzit dan het cadaver straks van gemeentewege te vernietigen. De paardenslager zal daar wel bezwaar tegen hebben, maar hij zal er zeer weinig aan kunnen doen, daar hem de ge legenheid aangeboden is liet dier mede te nemen. Treurig, dat iemands naasten, dikwijls het verst van hem afstaan. Inhoud «Wereldkroniek» No. 20. De nieuwste en hoogste «Skyscraper» te New- York Kroniek van de week Uit Schouwburg en Concertzaal Het ruiter kamp te Vierhouten T iet negende Kroon- feest van paus Pi us X Het eeuwfeest van Hendrik Conscience - Het feest van Krupp en het mijnongeluk te Bochum Personalia -— Militaria. BE LI ltS» VERZICHT. van 3 tot 17 Augustus 1912. De gunstiger stemming voor de Ameri- kaansche markt waarvan wij in ons vorig overzicht konden melding maken, heeft zich in de afgeloopen veertien dagen verder be vestigd. I liervoor was dan ook wel alle aan leiding, aangezien de gunstige berichten ver reweg de overhand hadden op de enkele ongunstige berichten. Vooral wat de land bouw en wat de industrie betreft kon men blijkens officieele rapporten tevreden zijn over de vooruitzichten voor de economische ontwikkeling van het land. Het op 10 dezer gepubliceerde oogstverslag bevredigde ten volle de hoopvolle verwachtingen, welke men op grond van particuliere berichten gekoesterd had en duidde op een standcijfer der oogsten dat de cijfers van het vorig jaar belangrijk te boven ging en voor sommige gewassen nog beter was dan het gemid delde der laatste tien jaren. Vooral was dit oogstrapport van zooveel belang omdat tus schen 1 Juli cn 1 September gewoonlijk de gewassen het meest gevoelig zijn voor invloed en van het weer en het feit, dat in de maand Juli de gunstige weersgesteldheid een flinke 1 vooruitgang in don stand der oogsten had bewerkt, gaf hel vertrouwen, dat al mocht dan ook Augustus door ongunstiger weer een kleine teruggang in het standcijfer bren gen, men in elk geval van een zeer belang rijken oogst verzekerd kon zijn, wat den eocononiischen toestand van het land ten zeer ste ten goede zal komen. Waar echter tot nog toe ook in Augustus de weerberichten gunstig zijn gebleven, is het begrijpelijk, dat de oogstverwachtingon een zeer vaste stemming op de fondsenmarkt in het leven hebben geroepen. Op industrieel gebied wekte de gepubli ceerde orderstaat der Steeltrust eveneens goede verwachtingen. Immers al te optimis tisch was men omtrent dezen staat niet ge weest en hoewel sommigen zelfs een kleine vermindering in de uitstaande orders ver wachtten, meende men algemeen hoogstens op een zeer geringe vermeerdering te mogen rekenen. Het was dus een aangename ver rassing, toen bleek dat dc uitstaande orders met 150 000 ton vermeerderd waren, wat bij het hooge cijfer, waarop deze reeds ston den als een zeer belangrijke toename mag worden aangemerkt. Op politiek gebied maakte de verklaring, waarmede Wilson officieel het candidaatschap van de Democratische partij had aanvaard, evenals die van Taft een bevredigenden indruk. Beiden toch, hoewel zich uitspre kende voor verlaging dor tarieven, gaven als hunne meening te kennen dat deze verlaging slechts geleidelijk zou moeten plaats vinden en dat moest worden getracht die geleidelijke verlaging tot stand te bren gen, zonder dat de «economische toestand er door gedrukt werd. Wel deed het Con gres alvorens uiteen te gaan nog eenige scherpe aanvallen door de verlaging op wol- en staatrechten aan te nemen en door opnieuw een onderzoek te gelasten naar de indnstrieele maatschappijenin het algemeen, doch waar Taft van zijn goede gezindheid blijk gaf door zijn veto uit te spreken over de ver laagde tarieven, trok men zich van deze politieke actie weinig aan. Over het alge meen vallen dan ook verbeteringen in de koersen der Amerikaansche fondsen te 0011- stateeren, die voor sommige soorten vrij belangrijk zijn. STAATSFONDSEN zijn voor de Ned. Werk. Schuldsoorten opnieuw achteruit gegaan cn blijven onder aanbod gedrukt. Van de buitenlandsche soorten waren Rus sen aanvankelijk zwak op geruchten dat een nieuwe leening zou worden aangegaan. Toen deze naderhand werden tegengesproken, konden de koersen zicli weder herstellen. INDUSTRI KF.LE WAARDEN waren zeer vast voor Steels in verband met den gunstigen orderstaat en een doorgaande verhooging in de prijzen der producten. De berichten dat de staalindustrie zoodanig overladen is met orders, dat voor directe levering vrij hooge premies worden betaald en dat verschillende bestellingen moeten worden geweigerd, werkten slimuleerend op den koers. Koperwaarden, welke aanvan kelijk zwak lagen op oen tegenvallende koper-statistiek, werden later zeer vast ge stemd, tengevolge van hoogst optimisto uit latingen van den heer Ryan, den president der Amalgamated, die verklaarde dat een belangrijke vermeerdering in de koperprn- ductie moest komen, wilde men het gevaar van een tekort voor de consumptie ontgaan. Van de minder courante soorten vielen Stndebakers op door een belangrijk koers- avans. Na van ,9 tot 48 te zijn gestegen, kwam op winstnemingen een scherpe ver laging tot 43 waarna een herstel tot 15 volgde. INDISCHE CULTUUR- KN CREDIET- WAARDEN bleven aanvankelijk zeer zwak gestemd, wat voor sommige fondsen belang rijke koersachteruitgangen bracht. In het laatst van deze weck trad een wat aange namer stemming in, in verband met oen iets boteren suikerprijs, waardoor de koersen zich eenigszins herstelden. INDISCHE M IJ XW AARDEN toonden een verderen achteruitgang voor aandeelen Redjang Lobong tot 270 pCt., gevolg van de publicatie van het Juli-rapport, dat o.a. aan toonde, dat een hertaxatie van de erts-reserve een belangrijke vermindering bij eind Juni en opnieuw een kleine teruggang in het ge halte aangewezen had. Ketahoens lagen eveneens zwak en verloren, zoowel voor de gewone als voor de preferente aandeelen, enkele procenten. PETRO LEUM W AAR DE Naanvankelijk verder afbrokkelend voor Koninklijke en Geconsolideerde, kunnen ton slotte een be langrijke vooruitgang boeken in verband met groote aankoopen voor buitenlandsche reke ning naar aanleiding van verwachtingen, dat aan de voorwaarde gesteld voor het verkrij gen der Djambie-conccssics door de Kolo niale Petroleum Mij. minder makkelijk zal kunnen worden voldaan, zoodat de kans dat deze hclangrijke consessies tenslotte toch nog aan de Koninklijke zullen worden toe gewezen, weer grooter geworden is. De bijwaarden hadden een gelijksoortig verloop, terwijl van de Russische oliewaarden Schi- baiefl', na voor de gewone aandeelen tot 23'/2 te zijn opgeloopen, in reactie sluit.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2