Donderdag 22 Augustus 1912. No. 8149. 61e Jaargang. Op reis. Uitgave van de Nanmlooze Vennootschap „Do Amersfoortscho Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FHSDSRIES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post/1.15. Advertentien 1—6 regels ëo cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels Z1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTSGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage, en met duidelijke opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de Amersfoortsche Courant" tydens hun uitstedigheid zich verzekeren. K E N N I S (1 E V I N O. burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 37 der Drankwet, brengen ter openbare kennis lo. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door DU VOS, ALBERT DESI REK, Koopman, eenig beheerend vennoot der com manditaire vennootschap „liaison Antonie Aquilar", wonende te 's-Uravenhsge, in de be neden voorlocaliteit van het perceel aan de r.angestraat no. 108 alhier '2o. dat binnen twee weken na deze bekend making ieder tegen het verieenen van het ver lof schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan inbrengen. Amersfoort, '21 Augustus 1(112. burgemeester en Wel howlers voornoemd, De burgemeester 11. W. VAN KSVKLD. Weth., Do. Rr. De Secretaris, .T. O. STRNFKRT KROKSE. De vrouw in de zaak. Is het aan te bevelen, dat dc vrouw van den winkelier in de zaak werkzaam is? is een vraag, die het weekblad >Dc Manufac- terier» heeft opgeworpen en tevens te be antwoorden poogt. De voornaamste reden, zegt het blad, waarom iemand gaarne heeft, dat zijn vrouw ook in den winkel werkzaam is. is deze dat het zeer veel waarde heeft, iemand om zich heen te hebben, op wien men ten volle vertrouwen kan. In andere winkels is de reden voor de aanwezigheid der echtgcnoote ge legen in de soort artikelen, die verkocht worden, of in het erkennen van het feit, dat vele klanten er door gevleid zijn, dat de vrouw van den winkelier hen zelf ontvangt en komt vragen, wat ze verlangen, om ze daarna zelve te helpen. Bij andere firma's weder is de vrouw in den winkel, ten einde het salaris van een bediende uit te winnen. Waarin bestaat echter het voordeel van haar mede-werkzaam zijn bestaat dat voor deel werkelijk of is het maar denkbeeldig Het antwoord op deze vraag kan niet anders luiden dan dat dc tijdelijke aanwezigheid van de vrouw in dc zaak voor den eigenaar van 't hoogste belang kan zijn, vooropge stcld natuurlijk, dat dc aard der zaak voor vrouwelijke hulp geschikt is. In de eerst plaats is zulk een vrouw niet alleen een medewerkster, maar ook een medestrijdster, met wie hij alle zakelijke aan gelegenheden en zorgen openlijk bespreken kan, zonder dat hij bevreesd behoeft te zijn verkeerd begrepen, of, wat nog erger is, ver velend te worden. Zulk een vrouw heeft niet alleen den wil maar ook de macht te kun nen raden en helpen en zij zal hiertoe des te eerder bereid zijn, en dus te ijveriger alles in het werk stellen om vooruit tc komen, omdat zij weet, dat ze alles ook voor haar eigen belang doet. De plaats van de vrouw in de zaak moet zóo zijn, dat zij de autoriteit van haar man representeert. Niet als ondergeschikte, doch als gelijkstaande, die zich echter vrijwillig onder het gezag van h{tar »heer en meester» stelt, moet zij zich aan het personeel voor doen. Meer nog dan op kennis, komt het aan op tact, die het haar mogelijk doet maken haar ontegenzeggelijk moeilijke positie ten voordeele van de zaak aan te wenden. Zij moet trachten te vermijden, dat onaange name kwesties van welken aard ook, hetzij ze op dc zaak of het huishouden betrekking hebben, in tegenwoordigheid van het perso neel worden besproken. Zij moet het «gezag van haar echtgenoot» zoowel binnen als bui ten de zaak, tegenover het personeel alsook tegenover de klanten weten te bewaren en te versterken. Zij zal voornamelijk de juiste verhouding, tusschen haar man en het vrou welijke personeel weten te bepalen, con ver houding, die in vele gevallen, buiten be schouwing aan wien de schuld daarvan ligt, nog dikwijls veel te wenschen overlaat. De derde bezigheid van de vrouw bepaalt zich over het algemeen tot die van kashoud- ster, of die van vertegenwoordigster of ontvangdame. In beide gevallen is zij voor haar man een niet gemakkelijk tc vervangen hulp. Al hoeft men ook nog zoo'n prachtig controlesysteem aan de kas, toch kunnen zich in iedere zaak gevallen voordoen, dat de kashoudster dc verzoeking niet weerstaan kan en hoe geraffineerder het systeem, des tc geraffineerder is ook dc zwondelarij en het bedrog. Houdt echter de vrouw de kas, al is het ook maar op bepaalde uren, dan heeft eenerzijds de winkelier de volle zeker heid, dat er geen onvertrouwde persoon aan de kas zit, terwijl anderzijds een mogelijk bedrog veel spoediger ontdekt kan worden. Als vertegenwoordigster of ontvangdame zal zij in het bijzonder kunnen werkzaam zijn in die afdeelingtn, die voornamelijk door dames bezocht worden, dus in de dames- en kinder- confectie, in de lingerle-afdeeling enz. Hier zal zij haar echtgenoot geheel en al kunnen vertegenwoordigen, daar het, vooral voor do betere clientèle, aangenamer is met een dame dan met een heer haar verlangen tc bespreken, inzonderheid daar, waar het meer intieme klcedingstukken geldt. In deze nfdeelingen is het niet voldoende, dat de klanten ontvangen worden, de datnes wen schen ook in den regel met raad en daad bijgestaan te worden bij het docti van haar inkoopen en daarom is het beslist noodig, dat de vrouw verstand van toilctkwestion en dergelijke bezit. Ook moet de vrouw het niet beneden haar waardigheid achten zelf dc klanten te helpen bedienen, waar het deftige of groote klanten betreft, of wanneer het bizonder druk in de zaak is. Zij kan zich in deze afdeclingen tevens zeer verdienstelijk maken, door haar man behulp zaam te zijn bij den inkoop voor de in deze rubriek benoodigde artikelen, of het hem zóo gemakkelijk tc maken, dat zij hem dit werk geheel uit de handen neemt en zelve voor den inkoop zorgt. Er dient echter goed rekening te worden gehouden met het karakter en de geaard heid van de vrouw. Heeft zij geen zin en geen begrip om aan dc zijde van haar man werk zaam te zijn, dan is het veel beter, dat zij niet in de zaak werkzaam is. want een onver genoegde medewerkster zal meer schade dan voordcel voor dc zaak zijn en des mans eigen ijver doen verflauwen. Dc reden, waarom zooveel vrouwen er niet toe kunnen besluiten, haar mannen in dc zaak behulpzaam tc zijn, zelfs niet dan, wanneer zij overtuigd zijn dat haar mede werking van groot nut zou zijn, of wanneer gebleken is, dat zij voor dergelijk werk bc- paald zeer geschikt zijn, ligt grootendecls in dc bekrompen maatschappelijke ideeën, die I men vooral in kleinere en middelsoort steden is toegedaan. Dc daar in den regel heer- schende, meening, dat men met een dame, I die »voor haar brood werkt» niet kan om gaan, houdt er vele winkeliersvrouwen, van terug haar mannen bij hun dagclijksch werk in den winkel behulpzaam te zijn. Deze mis plaatste begrippen moesten echter met wortel en tuk worden uitgeroeid door de gezame- lijke verstandige winkeliersvrouwen en wan neer ze in deze kwestie zoowel binnen als buiten de zaak tactvol wisten op te treden, zouden ze na een korten strijd stellig als overwinnaressen uit den strijd treden. Niet onvermeld mag ten slotte worden gelaten, dat cr óok gevallen voorkomen, waar de vrouw buiten de zaak haar man van meer nut kan zijn, en dit is vooral dan het geval wanneer zij de kunst verstaat haar maatschappelijke relaties op directe wijze ten voordeele van de zaak aan te wenden. Menig jong, ongetrouwd koopman vraagt zich af, wat voor vrouw hij toch nemen zal, om tegelijkertijd een echtgcnoote en tevens mede werkster in zijn zaak te hebben. Het is onmogelijk, hierop een bepaald antwoord te geven. F.r zijn een massa winkeljuffrou wen, die juist door het aangaan van een huwelijk hopen van haar tegenwoordige werkzaamheden ontslagen te worden, terwijl daarentegen weder menige vrouw uit een andere levenssfeer met vreugde de gelegen heid zal aangrijpen, in den winkel mede werkzaam te zijn, eenerzijds uit liefde voor haar man, anderzijds omdat haar natuurlijke aandrang haar daartoe aanspoort. Keuring van Voedings middelen. Les idees marchent. Drie jaren geleden kon de Redactie van het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne schrij ven: »Kr komt op sommige plaatsen kente ring in de publieke meening, de onverschil ligheid voor de zaken, de volksgezondheid betreffende, schijnt te wijken», daarbij wij zende op den gemeenteraad van Middelburg, die in beginsel besloot tot het oprichten van een keuringsdienst en Leeuwarden, waar op voorstel van de Gezondheidscommissie het onderzoek der levensmiddelen aan twee scheikundigen werd opgedragen. De kentering, waarvan genoemde redactie gewaagde, heeft stand gehouden. In verschillende gemeenteraden is het vraagstuk aan de orde geweest. Wc geven cenigc voorbeelden uit den laatsten tijd (sedert 1 Januari 1912). Deventer trok op de begroeting een memoriepost uit om een laboratorium op te richten. Ijselstcin besloot tot instelling van een keuringsdienst van melk en andere levens middelen, genotmiddelen en verbruiksartikc- len. B. en W, van Naaldwijk vroegen f 500 voor aansluiting bij Den Haag. Op initiatief der in Wageningen zetelende Gezondheidscommissie werd een Commissie benoemd om de oprichting van een gemeen schappelijkcn keuringsdienst van eet- en drinkwaren te onderzoeken voor de gemeen ten Kde, Wageningen, Renkum, Doorwerth cn Hetcrcn. Velsen denkt,er over zich aan te sluiten bij Haarlem. En dat andere gemeenten de zaak weldra zullen bespreken staat vast. Inderdaad de meeningen gaan vooruit. Welke nu zijn de resultaten der gemeente lijke keuringsdiensten Om deze duidelijk tc doen uitkomen, geven we iets uit het overzicht door Dr. Lam over de eerste tien jaren van den dienst te Rotterdam beschre ven. F.r blijkt o. a. uit, dat het procent on deugdelijke volle melk van 1893 tot 1902 daalde van 19 pCt. tot 3 pCt. De vooruit gang in voedingswaarde is dus zeer gelang- rijk geweest. Terwijl het aantal buiten consumptie ge brachte voedingsmiddelen gestegen is van 164 in 1H95 tot 402 in 1902, is het percent getal daarvan ten opzichte van het aantal monsters eerst gerezen van circa tot 9. daarna gedaald tot 5.3 in 1902. Het procentgetal der onreine winkels ton opzichte van liet aantal bezochte winkels daalde van 3.2 pCt. in 1895 tot 0.08 ge durende de jaren 1900 -1902. Dr. A. van Raalte, die in Dordrecht den gemeentelijkon keuringsdienst leidt, geeft in zijn verslag in een tabel de volgende cijfers, die sterker spreken dan woorden. 1908 1905 Aantal Aantal Onvoldoende Onvol- onder- ondeugd?- in per- doende in zocht, lijken. renten, percenten Volle melk 939 69 7.5 43 Karnemelk 126 77 fti.i 100 Spijsvetten 288 59 20.5 28 Uit het verslag blijkt voorts, dat door den keurmeester 90 partijen bedorven eet- en drinkwaren werden opgeruimdnaar aanlei ding van het nader onderzoek In het labo ratorium werden nog 123 partijen buiten consumptie gesteld. Ons dunkt, dat uit deze cijfers wel dui delijk blijkt, dat er tastbare voordeelen met een gemeentelijken keuringsdienst zijn tr verkrijgen. Sommige gemeenten, o.a. Breda, Baarn hebben zich aangesloten Baarn voor 1 jaar bij den Centralen Keurings dienst te Rotterdam (niet te verwarren met den gemeentelijken dienst.) Het geld, dat hiervoor wordt besteed, lijkt ons weggewor pen geld. Immers op den ambtenaar, die met liet onderzoek is belast, rust een groote verantwoordelijkheid en nu komt het ons voor, dat iemand, die slechts enkele malen per jaar kan overkomen, welk aantal natuurlijk noodwendig moet inkrimpen, indien meerden- gemeenten zich bij dezen dienst aansluiten, onmogelijk zijn zoo belangrijke functie goed kan waarnemen, afgezien nog van het feit, dat een transport met monsters niet is goed te keuren. Dr. E. Goester, Inspecteur van dc Volks gezondheid voor Friesland, Grollingen, Drente en Overijssel noemt een dergelijk bureau dan ook een surrogaat voor een gemeente lijken keuringsdienst. Wanneer men waarborgen wenscht te hebben, dat er degelijk wordt onderzocht, dan is o.i. deze alleen te vinden in een eigen gemeentel ij ken keurings dienst. «Vooruit». Wat is een kind Deze vraag heeft onlangs een Engelsch tijdschrift aan zijn lezers voorgelegd. Kr kwamen natuurlijk tal van antwoorden in, waarvan we er eenlge laten volgen. Een kind dan is: Een uitvinding om dc menschen 's nachts wakker te houden. Een menschelijke bloem, nog niet door den vinger der zorg aangeraakt. Een klein wezen, dat geen garderobe meebrengt, niets voor kost en inwoning be taalt, zien om niets bekommert en alleen tneer oppassing verciseht dati al de overige huisgenooten te zamen en toch 't meest door allen welkom wordt geheeten. Ken klein wezentje, dat het huis gelukki ger, dat dc liefde tusschen ouders hechter, net geduld grooter, de nachten langer, de dagen korter maakt, dat het verledene, zoo dit vol teleurstellingen is, vergeten en de toe komst helderder worden doet. De zoetste, kleine last, die ooit de haven van een gelukkig huwelijk binnenloopt. Dit laatste antwoord lijkt ons, wel de ge- lukkigste definitie. Juist, toen wij bovenstaand als kopy voor ons nummer geschreven hadden, bracht de post ons het jaarverslag van de Maatschappij tot opvoeding van wcezen en andere minder jarigen in het Huisgezin «Zandbergen». En, ligt het niet Tn de lijn, dat we op dit nogenblilc sterker dan anders gevoelden, hoe

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1