BIJZONDER of Agent Laatste Berichten. Advertentiën. Fröbelschool Meisje, tijk. Een professor zou dat waarschijnlijk niet gevonden hebben, tenzij hij zelf imker ware. Maar gelijk ik in dit ingewikkelde vraagstuk neerschreef, kan ik alles uit de practijk be wijzen. Amersfoort, Augustus 1912 CORRESPONDENTIE. J. W. d. D. Amersfoort. Als U nu nog jonge koninginnen wilt kweeken, wordt het hoog tijd, omdat de darren nu spoedig afgedreven worden. U maakt de oude koningin dood en dan zullen de bijen op werkbij-eieren koninginne cellen aanzetten, waaruit na ongeveer 14 dagen een koningin ontstaat. Hebt U nog verzegelde moerdoppen dan is dat nog beter, omdat die nog eerder uitloopen. Dit is wel het eenvoudigste, maar een goed imker kweekt alleen koninginnen uit de beste vol ken. Dat is wel meer ingewikkeld, doch 'k kan dat beter vertellen als ik U eens bezoek. B. en W. stellen den Raad voor om, naar aanleiding van ingewonnen adressen van de betrokken Inspecteurs van het Hooger en het Middelbaar onderwijs, van de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs en van het College van curatoren van het Gymnasium, om, zoodra het aantal lesuren van een leeraar in de Plant- en Dierkunde meer dan 16 bedraagt, deze twee laborato rium-uren te betalen. B. en W. stellen den raad voor om, naar aanleiding van ingewonnen advies van de Gezondheidscommissie alhier, de Verordening tot voorkoming, wering en beteugeling van mazelen en andere besmettelijke ziekten, zoodanig te wijzigen dat het ook de(n) on- derwijzer(s)essen verboden is, de scholen te bezoeken indien te hunnen huize mazelen heerschen. Door de heeren L. baron van Hogendorp en H. J. de Kampenaer, bcidai wonende aan den Utrechtschen straatweg alhier, is het volgende adres aan den Gemeenteraad ge richt dat zij naar verhouding evenveel belas ting betalen als de inwoners van Amersfoort, terwijl zij van vele voordeelen, welke den inwoners van Amersfoort ten deel vallen, verstoken zijn, dat zij bijv. slechts twee maal daags de post bezorgd krijgen, dat zij voor ieder telegram een bodeloon van 40 tot 50 cent moeten betalen, dat de telephoon naar hunne woningen f 100.— per jaar kost. dat zij totaal van politie-toezicht over dat gedeelte van den weg, waar zij wonen, ver stoken zijn, dat zij met het oog op het laatste en de meerdere veiligheid beleefd uwen Raad ko men verzoeken, de gasverlichting ook tot hunne woningen uit te strekken, dat zij wel begrijpen, dat eene volledige straatverlichting tot hunne woningen waar schijnlijk financieel bezwaarlijk zal zijn, dat zij daarom vragen slechts een lantaarn voor de woning van ieder hunner te willen plaatsen. B. en W. kunnen tot hun leedwezen geen vrijheid vinden om den Raad te adviseeren dat verzoek in te willigen. Indien de Raad toch mocht besluiten tot eene, zij het dan ook spaarzame, verlichting ten dienste van de perceelen, welke op be trekkelijk grooten afstand van de kom aan de buitenwegen gebouwd zijn, dan zullen hiervan belangrijke kosten het gevolg zijn. Inwilliging van het verzoek van adressanten zal naar onze meening aanleiding zijn voor tal van andere personen, welke aan meer bebouwde weggedeelten wonen, tot het in dienen van verzoeken met gelijke strekking, welke dan moeilijk te weigeren zijn. B. en W. stellen voor de bezoldigingen van de boden ter secretarie thans vast te stellen op f 500—700. De tegenwoordige tractementen komen hen te laag voor, in vergelijking met de salarissen die de con- ciergedder Lagere scholen genieten. Ingekomen is het antwoord van B. en W. op de verslagen van de afdeelingsvergade- ringen, gehouden op 6 en 7 Augustus no pens de reorganisatie van de brandweer en het werkliedenreglement. Wijl het antwoord te groot is om thans in zijn geheel op te nemen, vermelden we nu slechts een paar hoofdpunten en wel de volgende. Ten aanzien van de beantwoording der opmerkingen betreffende het concept-Werk liedenreglement, zijn B. en W. daartoe in overleg getreden met de raadscommissie, welke het reglement ontworpen heeft. Zij waren toch van oordeel, dat de behandeling van het reglement gemakkelijker zou zijn, indi n de beschouwingen, voorkomendein het afdeelingsverslag, door de commissie en het college van B. en W. gezamelijk werden beantwoord. Wat betreft een officieele erkenning van de vakvereenigingen door uitdrukkelijke bepalingen in 't reglement, deze achtte de eene helft der leden van de gecombineerde ver gadering ongewenscht. Deze leden verwach ten, dat een verzoek van eene vakvereeni- ging om door een commissie tot bijstand of een directeur van een tak van dienst, over eenige aangelegenheid gehoord te worden, in den regel zal worden ingewilligd. De hier gevolgde practijk is hiermede in over eenstemming. Een verplichting daartoe in een reglement op te leggen, achten deze leden ongewenscht en niet in het belang van den dienst. De andere leden daarentegen achten eene erkenning door middel van uitdrukkelijke bepalingen in het reglement wel wenschelijk. Zij zijn van oordeel, dat daarmede het be lang van den dienst gebaat zal worden. Deze erkenning moet echter, naar de mee ning dezer leden, niet verder gaan, dan door eene bepaling op te nemen, welke het hoofd van den tak van dienst verplicht onder ze kere bepalingen de plaatselijke vakvereeni gingen te woord te staan. Een dergelijke verplichting in het reglement op te nemen ten aanzien van B. en W., of eene commis sie van bijstand, achten ook deze leden minder wenschelijk. Zij zijn van oordeel, dat hun gevoelen het beste tot uitdrukking kan komen door wijziging van art. 11waarop bij de behandeling van het artikel nader terug gekomen wordt. B. en W. stellen den raad voor dat de onderwijzerswoning, naast het Stadhuis ge legen, voor den dienst in gebruik genomen wordt. Op zeer eenvoudige wijze kan, zonder groote kosten en zonder dat op een latere verbouwing vooruitgeloopen wordt, e verbinding tusschen deze woning en het Stadhuis gemaakt worden. De behoefte toch aan meer ruimte op het Stadhuis doet zich gedurende eenigen tijd gevoelen. In 't bijzonder ontbreekt een kamer voor de wethouderstot heden werd daar voor gebruikt de trouwkamer. Aangezien deze kamer echter, behalve voor trouwen, nog voor vele andere doeleinden gebruikt moet worden, hebben de wethouders slechts ongeregeld de beschikking over dit vertrek. Voorts is het zeer wenschelijk dat het pu bliek niet meer, gelijk tot heden het geval was, iri de kamer der boden moet wachten. Daar toch liggen meermalen brieven en stuk ken zonder dat een der boden in het ver trek aanwezig kan zijn. Wel is waar is thans de geheele ruimte van de woning nog niet benoodigd, maar met het oog op de zich steeds uitbreidende werkzaamheden zal de thans nog overtollige ruimte wel niet lang ongebruikt blijven. Het oogenblik om thans reeds tot eeue algeheele verbouwing van de woning over te gaan, achten wij ook met het oog op de financiën, nog niet gekomen. Zonder ver bouwing kan thans zeer wel in den dienst worden worden voorzien De jaarlijksche kosten zullen r 300.be dragen, aangezien aan het hoofa der school, die thans de woning bewoont, dit bedrag jaarlijks als vergoeding voor huishuur za moeten worden uitgekeerd. B. en W. schreven onder dagteekening van iS Aug. aan den Raad, dat, ofschoon bij diens besluit van 26 Maart 1912, aan de vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstreken c tot wederopzeggens gratis in gebruik werden afgestaan eenige,trader door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen, lokalen van het gemeente gebouw aan de Koestraat, het eveneens uit mogelijk is reeds met ingang van 1 September deze lokalen ten dienste van de handelsschool af te staan, aangezien voorloopig in dit gebouw school B ondergebracht moet worden. De nieuwe school aan den Leusderweg toch zal op 1 Sept. nog niet gereed kunnen zijn. Aange zien deze school ten minste 6 klassen be vat, is het niet mogelijk deze in een ander gebouw, dan dat aan de Koestraat onder te brengen, Daarmede vervalt echter de moge lijkheid, dat ook de Handelsschool daarin reeds dadelijk met ingang van 1 Sept. ge vestigd wordt. Naar de meening van B. en W. spreekt het thans van zelf, dat de Gemeente thans helpen moet op andere wijze de noodige huisvesting voor de Handelsschool te ver krijgen. Overleg met het bestuur dier school gepleegd, heeft tot resultaat geleid, dat het bestuur tot 1 Januari de beschikking heeft gekregen over een voldoend gebouw, gele gen aan de Muurhuizen en te voren in ge bruik bij de firma Lamaison Sc Bouwer Co. voor een prijs van f 250. B. en W. hebben het bestuur voorloopig doen weten, dat zij zich met een dergelijke regeling kunnen vereenigen. Alvorens echter tot eene definitieve regeling te komen, is een besluit van den raad noodig. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dins dag, 27 Augustus 1912, des namiddags te half zuur. 1. Installatie van der. heer P. van Achter- bergh, als lid van den gemeenteraad. 2. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag op verzoek aan Mej. G. T. W. Mezger, als onderwijzeres aan de openbare jongensschool, aan A. Pot als onder wijzer aan de openbare jongensschool, aan P. Kortland als onderwijzer aan de open bare school aan de Hellestraat en aan T. Beverloo" als onderwijzer aan de openbare school aan de Puntenburgerlaan. 3. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag op verzoek aan den leeraar aan de Burgeravondschool C. J. F. Prins. 4. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan het Gymn. en de H.B.S. (vacature W. Emmens.) 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de salarisregeling voor den leeraar in de plant- en dierkunde aan het Gymnasium en de H. B. S. 6. Voorstel van B. en W. tot toekenning van de periodieke verhooging van jaarwedde aan de leeraren A. G. van Os en Dr. E. J. Beumer, en tot vaststelling hunner jaarwed den en pensioensgrondslagen. 7. Voorstel van B. en W. tot reorgani satie van de brandweer. 8. Voorstel van B. en W. tot betaling van een honorarium voor het rapport in zake de reorganisatie van de brandweer. 9. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van L. baron van Hogendorp en H. J. de Kempenaer betreffende het plaat sen van 2 lantucrns op den Utrechtschen straatweg. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordering tot voorkoming, wering en beteugeling vuil mazelen en audere besmet telijke ziekten. 11. Voorstellen van B. en W. betreffende de vaststelling van werkliedenreglement. 12. Voorstel van B. en W. betreffende de bezoldiging van de boden ter secretarie. 13. Voorstel van B. en W. tot het in gebruik nemen van de onderwijzerswoning, gelegen naast het stadhuis. 14. Voorstel van B. en W. betreffende tijdelijke voorziening in de behoefte aan lokaliteit voor de Handelsschool. 15. Voorstel van B. en W. tot onbewoon baarverklaring van de perceelen Wolker straat 110. 1, 3, 5, 7, 9, 11. 13, 15, 47 en 49 en Muurhuizen no. 127, 129, 131, 133. 16. Vaststelling van het 3e suppletoire kohier der inkomstenbelasting, dienst 1912. De Directeur der Middelbare Handels school alhier zal voor belanghebbenden te spreken zjjn op Zaterdag 24 en Don derdag 28 dezer, 's middags van 1.30 tot 4 uur in het gebouw der school Muur huizen 47—49. De Directeur, J. PEPER. Amersfoort, 22 Aug. 1912. v. li. Nut van 't Algemeen, Boekensteinschehinu Aanvang vau de nieuwe Cursus 1 SEPTEMBER 1912. Aangifte van nieuwe leerlingen by do Directrice. Elkeu Maandagmiddag van 2—4 uur worden de ouders en belangstellenden uitgenoodigtj «le lessen bij te wonen. Eergisteren is te Londen overleden de hier ook zoo welbekende Generaal William Booth, de stichter van het Heilsleger. 400ste Staatsloterij. Derde klasse. Trekking van 20 tot 22 Augustus 1912. (1100 loten). Prijs van f 400 op no. 14336, Prijzen van f 45 r<>(>4 7086 7094 «951 15509 15520 en 15544. Te zamen 8 prijzen. De vierde klasse trekt van 2 tot 5 Sept. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. U. VAN WEI,DEREN Imron RENMERH) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën, Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. incasseering van Wis sels en Quitsntiën. Vreemd geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Tegen 1 September gevraagd te Bus- sum eeu net pl.m. 17 jaar, om met de vrouw des huizes alle voorkomende huiswerkzaam- heden te verrichten. Brieveu fr. no. 268 Boekhandel Firma R. LOS, te Bussum. OlIDE WIJNHANDEL, HOFLEVERANCIER, ZOeK.t voor Amersfoort enz. Br. fr. lett. P. S. 1227 Adv. Bur. D. IJ. ALTA, Kettingstraat 21, Den Haag. gunstige voorwaarden voor de Pollsttouders der R. V. 3. 1. De R. V. S. geeft ongevraagd bij iedere polis de Reserve-waarde op, 2. Bij overlijden worden geen onvervallen premie termijnen van de uitkeering afgehouden. 3. Na 3 jaar recht op premierrüe polis, waarvan de verzekerde zelf het bedrag gemakkelijk kan berekenen 4. Na 3 jaar recht op afkoop, waarvan de verze kerde zelf het bedrag gemakkelijk kan berekenen. De afkoopwaarde stijgt tot 90 pGt. der Reserve- waarde. 5. Voor elke premiebetaling 30 respijtdagen. 6. Na driejarig bestaan wordt bij staking der premiebetaling deze uit de afkoopwaarde voldaan. Het is hierdoor mogelijk, dat een verzekering nog jaren zonder premiebetaling in volle kracht blijft voortbestaan. 7. Valt het te eeniger tijd moeilijk, de volle premie te betalen, dan kan men de verzekering in stand honden, door tijdelijk slechts een gedeelte dor premie te voldoen. Het te weinig betaalde kan dan later op gemakkelijke wijze worden aangezuiverd. 8. ZEER BILLIJKE TARIEVEN. Op aanvrage worden gaarne tarieven en uitgebreide inlichtingen omtrent bovenstaande voorwaarden verstrekt door het HOOFDKANTOOR DER r> 17 Ci Wcstorstrant3, ROTTERDAM. La. v

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3