Advertentiën. I gebruik te maken voordoen, dat men |gn dan wel breken, e n Het reglement fd gekomen in een I hebben bovendien voorlichting te ont- lomp. Alle artikelen llgemeene stemmen, 1 Alle zijn zeer uit- fccmeente-dienst zijn §lcl boven arbeiders dat ook daardoor Jongen moeten zijn niet mogen staken, i de staking Icht ik beide hoogst Imeente kan boven alen tegenover een lor wegstaking in Eerd afgekeurd door nog geen Minister «te. [de oorspronkelijke Ik evenzeer. It sanctioneeren. J wilde het zelfde ■heer Van Duinen Ie commissie lang llde en dat zij er letten bijvoorbeeld I misdadig bedrijf I dat we de werk- Dat is ook zoo. Jrtrouwen we jelui i mond van een §stuur Dat heb ik ge- het reglement gtot staking voor hing het voorstel- le redactie). met 8 tegen i Rijkens, Gerrit- In der Wal, Hou- leheele art. 13 aan- (rden aangenomen Art. 23. De loonen en ?reigeld vooriede ongewijzigd aan Art. 27. Istel vaor, in al. 3, Jrsonen* te lezen t dat voorstel, lerkgovor, in casu J verplicht ook op ledelijke verhou- llingen reeds ge- aat, dat er kan, rden uitgekeerd. Is er onwettige 11 W. niet steunen, ihrijft. Ik wilde, toen ik slechts wijzen op W. zullen ieder «len. Ik wil even intstaat door aan- .ning. reeds gevraagd vrouw is wegge- vorzorging van »n, een andere len, per se moet in concubinaat in als de man een En zou nu de de maclit willen te staan I' deze toelichting ion z. h, st. langenomen z. tl. Art. 34. stel voor, weg te n een lager bezol- traf. Straf dient telling verbetert 'n teruggestelde werkman, die ;enoeg en anders !t uitlichten van g van den werk- het belang der alen. Wal en Van ui/l roorstel-Jorissen. 1: Ik sluit me Jorissen gespro kene. De werklieden zeiven hebben geen be denking tegen deze gradatie van straf, doch de heer Jorissen sprak een zeer behartigens waardig woord toen hij zeide, dat de Ge meente steeds een ontevredene in haar dienst zal behouden. Dat is het allerellendigste, dat ik ken. De heer Oosterveen: Ik zou dit wenschen te behouden. Ontslag is een zeer harde straf, vooral voor het gezin. De heer Jorissen: De heer Oosterveen zegt, dat men het gezin straft, maar terugstel ling in een lager bezoldigde betrekking is, be halve de moreele straf, ook een zware straf voor het gezin, Ontslag is niet onze, doch zijn schuld en het gezin zal niet worden ge troffen, als het vergrijp niet zóo zwaar is, dat ontslag moet volgen. De heer Kroes: Schorsing met behoud van loon schijnt mij niet zoo'n zware straf, dat zij aanstonds moet gevolgd door ontslag. Niet alle werklieden zijn even hoog moreel en velen leiden dan een heerenleventje. De heer Jorissen: We moeten uitgaan van de veronderstelling, dat we in Gemeente dienst te doen hebben met moreel hoog staande menschen voor wie schorsing wel degelijk een moreel zware straf is. De heer Van Achterbergh: Beter is het, den werkman te treffen in zijn ver lofdagen. Dat is voor hem de zwaarste straf, Iloudt desnoods 2 jaar zijn verlof in. Terug stelling treft het gezin nog na 25 jaren. De V o o r z i 11 e r Ik breng in stemming het voorstel-Jorissen (schrappen van litterad). Het wordt aangenomen met 10 tegen 4 stemmen (tegen, de heeren: Veis Ileyn, Koning, Oosterveen en Van Esveld). Art. 34 wordt, aldus gewijzigd, aangeno men z. h. st. Art. 33 en 3 O worden aangenomen z. d. of h. st, Art. 37. De heer Van der Wal: Ik vind de regeling der verkiezing van het scheidsge recht in strijd met de gewone samenstelling van een scheidsgerecht. Immers de Gemeente oefent op die wijze invloed op de verkiezing der andere partij en dat is onnoodig en ver keerd onnoodig omdat men het gerust kan overlaten aan de werklieden. In de afdeelingen deed ik dan ook het olgende voorstel De benoeming van het scheidsgerecht ge schiede als volgt a. twee leden en hun plaatsvervangers vorden benoemd door den Gemeenteraad uit een voordracht van 8 personen, opgemaakt (loor Burgemeester en Wethouders: b. twee leden en hun plaatsvervangers worden benoemd door de vaste Gemeente werklieden Déze vier leden benoemen een Voorzatter. Staken bij deze benoehpRg dp stemmen dan wordt de Voorzitter door den Burgemeester aangewezen, De heer Jorissen: Ik steun dit voorstel. 1 Ie heer Oostervocn: Bij een com missie van 4 leden is er zoo licht staking van stemmen. De heer Van Duinen: Ik zal tegen stemmen. Er is lang en breed over gesproken, ook in de commissie-vergaderingen. Een verandering acht ik geen verbetering. Wethouder Rijkens: Verandering kan groot gevaar brengen. Men heeft 2 Raadsleden en 2 werklieden en dezen kiezen samen een Voorzitter, die öf een Raadslid, óf een werkman zal zijn; het is dan dus steeds 3 tegen 2 het is telkens een lot uit de loterij. Ik acht de oorspronkelijke redaptie heter. Het voorstel Van der Wal wordt nu ver worpen met 11 tegen 3 stemmen (vóór de heeren Van der Wal, Jorissen en Van Ach terbergh). Art. 37 wordt aangenomen z. h. st. De heer Van Duinen: Dit is het eenige artikel, waarover geen eenstemmigheid heeft 1 eheerscht en dat is aangenomen met 3 te gen 2 stemmen. Wat krijgen we hier? Dat het scheidsge recht, ingesteld voor den werkman, tevens dient voor het hoofd van dienst. Ik acht dit niet in den haak, doch zal thans gepn voorstpl cjoen. De artt. 38 tot 46 worden vervolgens aan genomen z. h. st. en ten slotte (om 4.35, dus juist twee uur na de opening der discussiön) het geheele reclement. De Voorzitter: Ik wil niet nalaten, een woord van dank te brengen aan de comipissie voor het werklieden-reglement voor haar arbeid en haar Secretaris, mr. J. K. H. de Beaufort, die met zooveel energie het ontwerp heeft geredigeerd. De overigen punten der agenda werden afgedaan z. d. of h. st. Ten slotte richtte de Voorzitter zich tot den Secretaris en zeide ongeveer Ik wensch een woord tot U te spreken, mijnheer de Secretaris, omdat in de volgende zitting, de laatste die U zult bijwonen, daar toe wellicht geen gelegenheid zal zijn. Mr. Stenfert Kroese het is mij een be hoefte, dat woord te spreken. In vorige ver gaderingen is het U meermalen gebleken hoezeer U het volle vertrouwen hebt van van den Raad en hoezeer de Raad uw ar beidskracht en uw eminente kennis waardeert. Gaarne begaven de leden zich tot U om inlichtingen, die U steeds zoo duidelijk en vlug gaf. Uw groote voorkomenheid heeft zekeren van band van vriendschap doen ontstaan vooral met de oudere Raadsleden. Onder menig stuk en menige verordening hebt gij uw naam gezet en tegelijk het stempel uwer persoonlijkheid daarin vastge legd. Dat zal uw naam onder ons doen voortleven. Doch dit niet alleen. Ik weet óók, dat Amersfoort U lief was en uw sympathiehad en dat U er zich vele vrienden hebt verwor ven. Nu U echter een ruimeren werkkring koost en U de Gemeente gaat verlaten, hoop ik, dat het U in dien werkkring moge gaan zooals U zich dit voorstelt en dat U en me vrouw uw echtgenoote wel moge gaan in uw nieuwe woonplaats, (Instemming). Mr. dr. Stenfert Kroese: Als ik dan een zeer kort oogenblik het woord mag hebben, is dit om U, Mijnheer de Voorzitter, te danken voor uw vriendelijke woorden en goede wenschen en den Raad voor zijn instemming. Indien ik heb mogen beantwoorden aan de verwachtingen, die men van mij koesterde dan is dit voor een groot deel ook te dan ken aan den steun van de ambtenaren, vooral ter Secretarie, en op dezen endosseer ik dan ook een goed deel der hulde, mij gebracht. Ik eindig met den wensch, dat het U, mijne heeren, en uw gezinnen wel moge gaan en dat het U gegeven zij, nog vele jaren te werken in het waarachtig belang der Gemeente. (Instemming). De vergadering werd hierna gesloten. De hedenmiddag van 2.20 tot 2 3.5 ge houden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 16 leden en den Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroeseafwezig waren de heeren Briët en Eysink; een vacature. In de Raadszaal waren ook aanwezig de echtgenoote en de vier kinderen van den nieuwbenoemden Burgemeester en eenige zijner familieleden, benevens de nieuwbe noemde Gemeente-secretaris. De heer H. W. van Esveld. waar nemend Burgemeester, opende de vergadering. De Secretaris deed voorlezing van het Kon. besluit waarbij mr. J. C. graaf Van Randwijck is benoemd tot Burgemeester v^u Amersfoort en van liet schrijven van den Commissaris der Koningen in de Provincie Utrecht, houdend bericht, dat mr. graaf Van Randwijck de gevorderde eeden heeft afge legd. De heeren Van Kalken, Gerritsen en Veis Heyn le;dder\ met den Secretaris den nieuw-. L„no.eraden Burgemeester binnen. De heer Van Esveld zeide toen onge veer Mijnheer Van Randwijck, aan den Raad is zooeven mededeeling gedaan, dat het H. M, de Koningin heeft behaagd U te benoe men tot Burgemeester van Amersfoort, en ook, dat U in handen van den Commissaris der Koningin de bij art, ft5 der Gemeente wet gevorderde eeden hebt afgelegd. Als oudste lid en als oudste Wethouder valt mij de eer te beurt U hier welkom te heeten. Zeer zeker is de veronderstelling niet ge waagd, dat U, komend uit de Residence en ingeleefd in de Gemeente-administratie vol komen op de hopgte zjjt van het eervolle npaap zp.rgzaipe ambt van Burgemeester. De Gemeente, li toevertrouwd, is een zeer oude stad; menig oud bouwwerk herinnert aan den strijd, die hier dikwijls is gestreden. Ook thans nog wordt hier strijd gevoerd doch niet om te vernietigen, maar om te behouden. De uitbreiding der Gemeente houdt nauw verband met het goede onderwijs, dat hier wordt gegeven. Zoo ergens, is hier van toe passing hei onderwijs is een onderwerp van aanhoudende zorg. Wij hebben hier een Gym nasium, een Hoogere Burgerschool, een Ambachtsschool, een Industrie- en Huishoud school en straks ook een Handelsschoolwij hebben hier ook goed ingericht Lager onder wijs, benevens bijzondere scholen en tal van vereenigingen, die goed volksonderwijs be oogen. Ook op het gebied der armenzorg zijn tal van vereenigingen, die het lot der minder bedeelden zich aantrekken. Wij hebben ook een groot garnizoende stad is hoogst gunstig gelegen aan een knooppunt van groote spoorwegen wij hebben schoone omstreken en veel fraaie wandel plaatsen. Elders worden die wandelingen veel afgesloten door de eigenaarsdaarin is hier voorzien door den aankoop door de Gemeente van het landgoed «Birkhoven*. Ondanks den snellen vooruitgang der Ge meente en de steed9 hoogere eischen, welke worden gesteld aan het Gemeentebeheer, is I het tot dusver mogelijk geweest, het finan- j cieel evenwicht te behouden met een laag j percentage. Of dit zoo kan blijven, valt nog niet te zeggen, want kostbare zaken als de nieuwe Armenwet, de voorgenomen melk- verordening, de inrichting der Gemeente- I waterleiding, de reorganisatie van de brand- weer en van den geneeskundigen diensten wel licht ook de inrichting van een Gemeente slachthuis, wachten nog op afdoening. Nog veel werk staat U dus te wachten doch U vindt hier een Raad, die steeds ijverig is en steeds gaarne zal meewerken om den bloei der Gemeente te beyorderen. In vol vertrouwen, dat onder uw leiding veel goeds zal tot stand komen, overhandig ik U de teekenen uwer waardigheid en ver klaar ik U geïnstalleerd als Burgemeester van Amersfoort. Mr. graaf VanRandwijck antwoordde ongeveer Op de eerste plaats wensch ik een woord van eerbiedigen dank uit te spreken aan H. M. de Koningin voor het vertrouwen, dat Zij in mij stelde voor de vervulling der taak, die door den heer Wethouder niet zonder reden zorgzaam is genoemd. Inderdaad stelt die taak hooge eischen aan hoofd en hart en niet minder aan karakter; eigenschappen, die de afgetreden Burgemees ter, jhr. Barchman Wuytiers, zoo ten volle bezat. Ik onderschat die hooge eischen geenszins, doch voor iemand van mijn leeftijd heeft zulk een taak juist veel aantrekkelijks. De heer Van Esveld meende, dat ik vol komen op de hoogte zou zijn van de taak. welke mij hier wacht, doch die op zoo menig punt verschilt van het ambt, dat ik tot dus ver bekleedde en daarom roep ik uw zacht oordeel in voor de wijze waarop ik mijn ambt zal uitoefenen, waarbij ik op de eerste plaats onpartijdigheid zal betrachten. Eén gedachte zal mij in die vervulling tot steun zijn, de eed, dien ik aflegde, »dat ik de belangen der Gemeente Amersfoort met al mijn vermogen zal voorstaan en bevorderen*. Ook zonder uw woorden, mijnheer de Wet houder, ben ik ervan overtuigd, dat de Raad eensgezind zal meewerken met hem, die gaarne gaven, geest en gemoed zal aanwen den in het welzijn der Gemeente. Het zij mij vergund, onder hoogeren zegen den bloei van Amersfoort te helpen bevor deren. Zoo zij het. (Instemming). Het zij mij nog vergund, een woord van dank te spreken tot den heer Van Esveld voor den ijver en de toewijding, door hem in de laatste weken aan den dag gelegd. (Instemming,) Verlangt nog iemand in de2e plechtige vergadering het woord in het belang der Gemeente Zoo niet, dan sluit ik deze verga dering. De Gemeente Amersfoort sloot gister een tijdelijke geldleening tot een liedrag van f 21 000 af met de firma Van der Zoo de Jong Van üphoven, hier. In de vacature, in den Gemeenteraad ont staan door het bedanken als Raadslid door den heer W. H. Kam, is door de kiesver- eenig «Gemeentebelang* gesteld tot candi- daat de heer J. van de Lijke. Professor E. Kentiinck, President van het Oud-Katholiek seminarie hier. sprak heden de feestrede uit bij de viering van het 25-jarig jarig bestaan van het Oud-Katholiek onder steuningsfonds, welke te Rotterdam werd gehouden. Mejuffrouw dr. G. H- vanl-lchaick Avelingh is benoemd tot ieerares in de Nederlandsche taaj en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool te Winschoten. Dr. H. F. Roll is toegelaten als privaat docent bij de faculteit der Geneeskunde aan de Rijks-universiteit te Leiden om onderwijs te geven *n de gerechtelijke geneeskunde. De heer L. Adam is ter beschikking ge steld van den Gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië om te worden benoemd tot adminis tratief ambtenaar op Java en Madura. De heer J. B, Nakken verwierf de Lagere akte Landbouwkunde. Boetzelaer van Dubbeldam (zendings-consul in Ned.-Indië) en de luitenant-kolonel der artillerie b.d. D.J. Middelbeek, gesteund door de Ministers Colijn en De Waal Malefijt, het Nederlandsche publiek om deze Oranjebloem in ruime mate te koopen. Het Hoofdbestuur van den Noderlandschen Militairen Bond be tuigt zijn adhaesie en het Hoofdbestuur van den Christelijken Militairen Bond voor Oost en West-Indië doet eveneens. Bij de vrienden en de geestverwanten der Christelijke Militaire Tehuizen zal die uitnoo- diging zeker van harte met een daad beant woord worden. Jammer, dat enkele meisjes hier ter stede reeds Dinsdag het bloempje te koop boden. Dat brengt wel geld op, doch doet het doel voorbijzien. De verkoop van de heidebloem, waarvan de opbrengst is bestemd voor de noodlijden den op Bonaire, Curasao en Aruba, zal aan staanden Zaterdag hier ter stede geschieden door Padvindsters en Padvinders in uniform. Men weet, dat de tuiltjes ten Paleize >Het I.oo* werden gemaakt door H. M. de Ko ningin en Haar Hofdames. Al zitten we hier dicht bij de erica toch zal menigeen, óok om het goede doel, zoo'n tuiltje willen koopen. Bij de Dinsdag ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden verknoping van het win kelhuis en woonhuis met tuin aan de Lange- straat no. 43. bewoond door mejuffrouw dr weduwe P. H. A. i.ohmann en ter grootte van 2.38 A., werd dit voor f «950 verkocht aan den heer J. H. A. Fijnenberg. Rij de dien zelfden avond ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling van vaste goederen werd het perceel I.an- gestraat no. 20, het voormalig Café-Central, opgehouden voor ft3Óoo; werd het win kelhuis aan de Arnhemschestraat 110. 31, bewoond door den heer H. van Ruller, op gehouden voor f 7650en werden de vier woningen onder éen dak aan de Wolker- straat nos. 10 tot 16, samen groot 2.02 A., voorf 1420 verkocht aan de Gebr. Ruitenberg. Gisterochtend omstreeks 10 uur had de arbeider J. Verhoef, uit Oud-I.eusden, die zich per rijwiel naar Zeist begaf, het onge luk, vóór de villa van den lieer L. baron Van Hogendorp, aan den Utrechtschen straatweg, tegen een der paarden van een tapissière op te rijden, doordien deze juist een zijweg insloeg. 1 lij viel daarbij vóór een der voorwielen van den zwaar beladen wagen, die hem het hoofd verbrijzelde. Het lijk werd per politie-brancard eerst naar hier en vervolgens naar zijn woonhuis aan den Woestijgerweg gebracht. De natuur is een goede moeder, maar zij is niet blind voor onze fouten. Voor de Handelsschool hebben zich reeds 41 leerlingen aangemeld. Wie zich nu alsnog als leerling mocht willen doen inschrijven, doe dit ook onver wijld. Weldra begint de school en dan is 't te laat, Van 1 October tot 1 April zal ook in de Fraterschool aan de Schimmelpenninckstraat, herhalings-ondcrwijs worden gegeven. We vestigen de aandacht van belangheb benden op de in dit nummer voorkomende advertentie van de Muziekschool, waar 3 September a.s. de lessen weder aanvangen. Men moge al vinden, dat er wat veel bloemen verkocht worden op de straten onzer steden gelegenheidsbloemen, die voor een of ander weldadig doel verkocht worden, be doelen'we dit neemt niet weg, dat zij ten verkoop worden aangeboden voor een doel, j dat velen sympathiek is. Zoo is het ook met de «Oranjebloemdie op den a.s. verjaardag van H. M. de Koningin I den volke zal worden geboden tegen geld, welk geld ten bate van de Chr. Militaire Tehui- 1 zen, zoowel hier als in Oost- en West-Indië, zal worden gebruikt. In een circulaire, op ruime schaal ver-, spreid, verzoeken mevrouw Havelaar—Van Beeck Calkoen, dr. C. W. Th. baron van TTit dan Omtrek. H. M. de Koningin-Moeder zal morgen van Soestdijk naar liet l.oo vertrekken en den 2 September naar Soestdijk terugkeeren, alwaar de Hertogin van Albany alsdan des avonds wordt verwacht. Wegens plaatsgebrek moesten zoowel feuille ton als advertentiën worden uitgesteld. Men wordt beleefd ver zocht, advertentiën voor het volgende nummer zoo vroeg mogelijk in te zenden, daar wij hierdoor in de gelegen heid worden gesteld het per soneel aanstaanden Zaterdag (Koninginnedag) gedeelte lijk vrijaf te geven. I AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. (I. VAN WEI,HEREN baron RENDERS) Kortegracht 11. Tel. 170. Telegramadres„Wisselkantoor", Incasseering van Wis sels en Quitantiën. Vreemd geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kh\is (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3