INIOEDa tf,1 Laatste Berichten. Advertentiën. kost- en inwoning Voorkamer Werkmeid, Flinke Meisjes Chauffeur Het boren der n bronnen voor de gé- meentelijke waterleiding is opgedragen aan den heer J. H. van Schuppen, te Utrecht, die bij openbare aanbesteding inschreef voor f 8255. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aan besteding van brandstoffen voor de Gemeente- gebouwen werd ingeschreven door de vol gende stadgenooten voor 400 H.L. steenkolen Ph. M. Put man, Ruhrkolen 86 en Limburgsche kolen 94 cent; J. C. van der Logt 97, wed. Coe- nen 86 en J. van Ginkel 83 cent floor 6x5 dubbele Hectoliter korte turf: J. van den Heuvel 56 cent, J. van Ijken (Kleine Koppel no. 25) 54, J C. van der Logt 50, en J. van Ijken (Kleine Koppel no. 1) 47 cent; voor 1415 dubbele Hectoliter lange turf J. van Ijken (Kleine Koppel no. 25) 34 cent, J. van den Heuvel 34, J. C. van der Logt 30, en J. van Ijken (Kleine Koppel no. 1) 29 cent. De levering is gegund aan de minste in schrijvers. De heer J. Hilke, sedert 25 Juni 1907 onderwijzer aan de openbare Lagere school aan de Puntenburgerlaan, die ook vóór de vacantie soms zeer zonderling deed en daar om onder geneeskundig toezicht stond, was gisteravond weer zóo overspannen, dat de heer G. A. van Mechelen hem naar een hotel bracht, opdat hij die feitelijk nog geen kamer hier had eens goed zou uit rusten. In het hotel gekomen, trok de ongelukkige, die meende, dat men het op zijn leven had gemunt, plotseling een revolver en bracht daarmee den heer Van Mechelen een vrijwel onbeteekenend schampschot langs den hals toe. Met den revolver dreigend, hield de heer Hilke de toeloopende menschen op een af stand, waarna hij een in de kamer staande buks greep en deze op zijn eigen hoofd stuk sloeg. Ten slotte gelukte het, hem te overmees teren, waaraan 12 mannen te pas kwamen, en naar het verbandlokaal der politie te brengen, waar dr. Jorissen de hoofdwonden verbond en wist te voorkomen, dat hij ande ren of zichzelven verder letsel kon toebrengen. Hedenochtend werd hij per auto naar het krankzinnigen-gesticht te Utrecht gebracht. Eerst over drieën hedennacht kon de poli tie naar huis gaan om althans een paar uren te rusten. Gistermiddag omstreeks 5 uur viel een groentenhandelaar van den Leusderweg in de Krominestraat van zijn wagen en kreeg daarbij twee der wielen over hoofd en han den. Nadat dr. Morren in het verbandlokaal in het Commissariaat van politie de wonden had verzorgd, werd Van G. per brancard naar zijn huis gebracht. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een kompas, een doekspeld en een zilveren theelepeltje. Ook is daar als in het Plantsoen gevonden gedeponeerd een revolver met 4 scherpe patronen. Van het oogenblik waarop onze droomen werkelijkheid worden, verliezen zij niet zel den hun betoovering. TTit den Omtrek. j ^et 5e regiment infanterie zijn benoemd tot majoor de kapitein G. W. F. Epkema, van het 8e regiment infanterie, en tot ie luitenant de 2e luitenants C. Sisselaar en G. Bos, van het korps. Tot ie luitenant-kwartiermeester is bevor derd de 2e luitenant-kwartiermeester J. M. de Vries, van het ie regiment huzeren, ge detacheerd bij het Centraal-magazijn te Amsteadam. Aan luitenant-kolonel F. H. Boissevain, van het 5e regiment infanterie, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uic den militairen dienst, mej toekenning van pensioen De Verecniging tot verfraaiing van Baam 011 bevordering van het vreemdelingenver keer aldaar heeft voorloopige plannen be sproken voor de feestviering in 1913. In beginsel werd besloten tot een geheel nieu wen aanleg van het Stationsplein bij het Hollandsche spoor. De villa-bewoners zullen worden aangezocht, hun tuinen dat jaar bij zonder te verfraaien. Feestelijkheden, welke eveneens in het voorloopig plan voorkomen, zullen in de October-vergadering nader wor den besproken. Te Doorn wordt een Nationale schiet wedstrijd gehouden op de eerste drie werk dagen van elke week in September, te be ginnen met Maandag den 9den. De Gemeenteraad van Soest nam met al- gemcene stemmen aan een Verordening op de keuring van vee, vleesch en vischen een- Verordening op het ophalen van asch en vuilnis, waarbij een recht wordt geheven van f 2.50 per jaar, te voldoen bij vooruitbetaling. Ook werd besloten een weg aan te leggen naar de Wuytiers-laan en daartoe medewer king te vragen van het Gemeentebestuur van Amersfoort. Voor de vacante betrekking van hulp keurmeester van vee, vleesch en visch, te Woerden, hebben zich niet minder dan 50 sollicitanten aangemeld. Bij de hedenochtend bij het fort Vossegat, te Utrecht, gehouden oefeningen is een vlot, waarmee 16 man over een der grachten zouden worden gebracht uiteengegaan ten gevolge waarvan allen te water geraakten en miliciens van het 2e en het 3e regi ment infanterie zijn verdronken. Apis melliHca. (De honingbij.) XVIII. Om ineens de vrees voor de bijen weg te nemen, wil ik iets vertellen, dat velen waarschijnlijk erg griezelig zullen vinden. Bij den heer X., te Den Haag aan de Suezkade, was in den tuin aan een paal een bijenzwerm gaan hangen. Daar de heer X. altijd mijne opstellen had gelezen, besloot hij zich van den zwerm meester te maken. Hoewel hij echter geen passende kast had, wist hij zich toch te redden. Hij timmerde om den zwerm heen vier planken, maakte van boven een deksel van glas en een stuk asphaltpapier en de bodem werd ook dicht gemaakt. Om de kast heen maakte hij een vijgemat voor de warmte. Voor het vlieg gat diende een naaf van een wagentje, dat vroeger kinderspeelgoed geweest was. Daar de bijen zich in iedere ruimte thuis gevoelen, werkten zij ook in deze primitieve kast evengoed als in de beste zij haalden druk honing en stuifmeel zoodat de heer X. er veel genoegen in vond. Maar toen het tegen den herfst ging, dacht hij, dat zij wel niet daarin door den winter konden komen en vroeg hij daarom aan een vriend, die ook bijen had, om den zwerm bij hem weg te halen. Die vriend was ook een kennis van mij en hij vroeg mij, of ik dat zaakje voor hem wilde opknappen, omdat hij nog al respect voor de bijen heeftvoor mij is dat echter een prettig werk en zoo trokken wij er op uit. Eerst werden de vijgen mat en het deksel weggenomen, daarna twee planken losge broken en kon ik nu beginnen, de raten uit te snijden. Daar de paal midden door het nest liep en alles aan de planken vastgebouwd was, ging het wel niet zoo gemakkelijk maar het lukte toch. Ik had al voortdurend naar de koningin uitgezien, maar deze niet gevonden. Nu zat er nog een raat achter den paal, die met een lange punt naar beneden bebouwd was. Bij het afsnijden, viel de punt naar bene den met een heelen tros bijen, die op den grond in een groot gat terecht kwamen waar een groote hoop los zand lag. Dat was nu een heel werk om die bijen op te vangen en daarbij de koningin te vinden. Tk schepte de bijen met de hand op, zonder echter de koningin te vinden. Toen zag ik op een afstand van een halven Meter een hoopje bijen liggen en toen ik die met een vinger uit elkaar deed, vond ik ook de koningin, die direct in een doosje werd ge zet. De raten met de bijen had ik eerst neer gezet en nu werden alle bijen in een kistje geveegddit werd ter hoogte van het oude vlieggat opgehangen en alle rondvliegende bijen trokken naar binnen. Toen gingen wij met onzen buit naar de twee kasten waar de koningin in een kooitje in het moerlooze volk werd gezet, terwijl de zwerm, na goed natgemaakt te zijn, op het zwakke volk werd gedaan. Toen ik dit geval aan een kennis ver telde, zeide deze, dat hij dat niet voor dui zend gulden gedaan zou hebben, en ik had het zonder kap of handschoenen gedaan. Ook aan eenige imkers heb ik het ver teld en later hoorde ik, dat zij allen gezegd hadden, dat ik een opsnijder was. Die lui waren mij echter te dom om mij bij hen verder te rechtvaardigen, maar aan belang stellenden wil ik gaarne de namen der ge tuigen opgevendat waren mevrouw X en een vriend, een officier. Hieruit ziet men weer, dat de bij niet steekt ais men zonder vrees aan het werk gaat en met beleid alles verricht. Zelfs bij deze gewelddadige manier van vernieling ben ik geen oogenblik bevreesd geweest. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. De Jaargetijden. De wisselingen veroorzaken onvermijdelijk storingen in de organismen van den mensch, die, om deze storingen te bestrijden, een in wendige schoonmaak moet houden. Om dit te bereiken, neme men iederen morgen, op de nuchtere maag, een wijnglas van het onschadelijke, natuurlijke Huiiyadi Jihios- Bitterwater (let op den juisten naam). 400ste Staatsloterij. Vierde klasse. Trekking van 3 tot 5 September 1912. (1100 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. I.einweber, te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 65 7070 7078 7082 7102 7113 8963 8964 14328 4330 14344 15513 15524 en 15558. Te zamen 13 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 16, 18 tot 20, 23 tot 26, 30 September, 1 tot 3 en 7 tot 11 October 1912. Behalve de premie van f 30 000 voor den laatst uitkomenden prijs van f ioooofhooger en de premie van f3000 voor het laatst uit getrokken lot, bevat de vijfde of laatste klasse de volgende prijzen 1 van f 100 000, 1 van f50000, 1 van f25000, i van f15000, 1 van f 10 000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f 100 en 3730 van f70. Loten zijn door aankoop r.og verkrijgbaar a f3.50 per i/^. Getrouwd CHR. PLE1NKS D. S. SCHUT. Leeuwarden, 5 September 1912. De heer en mevrouw PLEINES— Schut betuigen, mede namens weder- zijdsche familie, hunnen vriendelijken dank voor de zeer vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Heden overleed te Haarlem onze geliefde Vader, Behuwd- vader en Grootvader, de Hoog- EdelGestrenge heer J. VAN MINDEN, gep. kolonel van den Genees kundigen dienst, in den ouder dom vau 87 jaren. H. DE JONG- Van Minden. Dr. S. DE JONG en kinderen. Amersfoort, 5 September 1912. Eenige en algrmeene kennisgeving Bezoekeu van rouwbeklag kunueu niet worden afge wacht. Amersfoort, Augustus 1912. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. II. VAX WEI.DEREN lmron RENNERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. INRICHTING voor Gymnastiek Heilgymnastiek Massage, Beukenlaan 4, Amersfoort. De lessen aan jongens en meisjes worden hervat a.s. Zaterdag. Aanmelding voor deelneming dagelijks van 12 tot 1 uur. Speciale behandeling van zwakke, slecht ontwikkelde of achterlijke kinderen. J. C. SNOUCK, Heilgymnast. f STOOK BRUINKOLEN-BRIKETTEN. PRACTISCH BOVENAL. Teeder spel van de wittebroodsweken in éen bedrijf. Voor zijn vrouwtje knielend, verliefd en dwaas, Zei hij dweepend 't Is weldra St. Nicolaas, O, bloemeke teer, zeg, licht van mijn leven Welk kleinnood. jou waardig, lief, mag ik je geven? Het klonk poëtisch. Maar zonder er op te letten Zei ze practisch-prozaïsch „BRUINKOLEN-BRIKETTEN." Bij een nette familie wordt voor een meisje van 10 jaar van Maandag tot Zaterdag gevraagd. Voorloopig gedurende de wintermaanden, en liefst waar ook jonge meisjes in huis zijn. Brieven ïr. onder no. 12 Bureau der Nijkerksche Courant, te Nijkerk. Begin September aanvang van de den Cursus voor Gymnastiek en Schermen. Nog plaatsing bij clubs voor meisjes eu jongens van eiken leeftijd. P. DE JONG, Leeraar Gymn. M. 0., Wilhelminastraat 2. Gevraagd aan de Langestraat, of on middellijke omgeving, een voor den verkoop van een verpakt ver- bruiksartikel, tegen eene vergoeding van 150 gulden 's jaars. Brieven onder letters K. C. aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Gevraagd flinke voor klein gezin te Amsterdam. Hoog loon. Zondags vrij. De wasch buitenshuis. Zich aan te melden Weteringstraat 34, bij de Kerkstraat, te Baaru. kunneu geplaatst worden in de Cacao fabriek van C. J. VAN HOUTEN ZOON, te VVeesp. Alleen gezonde, sterke meisjes, die zwaar werk kuunen verrichten, komen in aanmerking. De N. V. STOOMOL1ESLAGEUIJ en GRAANHANDEL vraagt voor direct een voor de vracht-auto. zeer kort verhuurd geweest, bestaande uit prachtig modern salon- en huiskamer ameublement, massief eiken (handwerk) aangeboden. Ook afzonderlijk. Van be kende soliede firma afkomstig. Zoo goed als nieuw kwitantie en zes jaar blijvend garantiebewijs ter inzage. Nu voor deu halven prijs te koop. Te zien en over te nemen tot a.s. Vrijdagavond dagelijks van 10 tot 4 uur aan de transport en bergplaats van inboedels van C. SCHIM MEL, Utrechtschestraat 26, Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3