Gemengd nieuws. Ilct Kon. besluit is bekrachtigd, waarbij voor het leger de grijsgroene uniform ge leidelijk wordt ingevoerd. Voor de cavalerie, de rijdende-artillerie en het regiment grena diers en jagers wordt de bestaande groote tenue gehandhaafd. Luitenant W. (i. M. Gaillard, van het 3e bataljon 5e regiment infanterie, wordt voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het Oost-Indische leger. Luitenant K. Snoek, van het 5e regiment infanterie, wordt 15 October gedetacheerd bij de Werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug, ter opleiding tot officier van wapening. 11, M. de Koningin heeft gisterochtend van 8 tot n uur, ondanks de hevige en onafgebroken regenbuien, bijgewoond de oefeningen van het ie regiment huzaren op de Ginkelsche heide bij Ede. H. M. was vergezeld van jkvr. Van de PoH, luitenant-generaal baron Van Tuylvan Serooskerken en luitenant baron Van Voorst tot Voorst. Luitenant-adjudant B. \V. baron Van Dedern. van het ie regiment huzaren, was aan H, M. toegevoegd tot het geven van inlichtingen. Na exercitiën uit de regimentsschool deed het geheele regiment een frontmarsch in de richting van de Koningin, waarna de offi cieren aan H. M. werden voorgesteld, waarbij H. M. zich eenigen tijd onderhield met den regiments-commandant, kolonel J. Th. M. Min gels. Daarna hadden nog verschillende oefenin gen plaats, als: aanvallen van cavalerie op cavalerie, op mitrailleurs, op een gemarkeerde infanterie-stelling, enz. Ook het gevecht te voet werd beoefend. Generaal-majoor Mathon, inspecteur der cavalerie, en generaal-majoor Buhlman, com mandant der 4e divisie, waren bij de oefe ning aanwezig. De Koningin gaf over het geziene Haar tevredenheid te kennen. De detacheering bij de Rijschool van lui tenant J. G. Koopman, van de cavalerie van het Oost-Indische leger, is met een jaar verlengd. Luitenant H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst, thans van het ie depot huzaren, wordt gedetacheerd bij de Rijschool te Saumur. De gouden medaille voor 36-jarigen trou wen dienst met de daaraan verbonden grati ficatie is gistermiddag voor het front der troepen op plechtige wijze door kolonel J. H. Huisken, den regiments-commandant, uit gereikt aan den heer A. A. van Hedel, onder-kapelmeester der stafmuziek van het 5e regiment infanterie. Dat de jubilaris in een buitengewoon goed blaadje staat bij superieuren zoowel als kameraden bleek hem uit de geschenken, welke hem werden aangeboden van de officieren van het regiment een enveloppe, van het muziekkorps een prachtig gouden horloge en van de onderofficieren van het regiment een gouden horloge-ketting en uit de hartelijke bewoordingen waarmee dit geschiedde. De Avondpost* weet uit zeer goede bron mee te deelen, dat de Minister van Oorlog aan het Hoofdbestuur van de onderofficiers- vereeniging »Ons Belang* heeft doen toe komen de ontwerp-oorlogsbegrooting 1913, voor wat betreft de positie-verbetering van de onderofficieren, met verzoek een onom wonden oordeel te vellen over de voorge nomen positie-verbetering. Aan dit verzoek heeft het Hoofdbestuur voldaan. In een zeer breedvoerig schrijven, dat aan duidelijkheid niets te wenschen laat, heeft het den Minister zijn leedwezen betuigd over de resultaten van het ingestelde onderzoek naar de vereischt wordende positie-verbete ring van het onderofficierskorps. Vooral de voorgestelde wijze van werving kan niet anders dan teleurstellende resul taten opleveren, terwijl de voorgestelde jaar wedde niet die verbetering brengt, welke »Ons Belang* noodzakelijk acht. Het Hoofdbestuur verzoekt alsnog, die verbeteringen aan te brengen, welke >Ons Belang* meermalen heeft voorgesteld. Ook bij het ie regiment veld-artillerie en wel bij de batterij van kapitein H.A.Ruysch Lehman de Lehnsfeld is Dinsdag aangeko men een bereden artillerist, die aan strengere krijgstucht moet worden onderworpen. Hedenochtend werd hij onder secuur ge leide naar het Militair hospitaal gebracht omdat hij niet wil eten en dus moet worden gevoed op de wijze van Frans Rosier. Een heerlijk kunstgenot wacht den muziek liefhebbers. Tilly Koenen, de gevierde alt-zangeres, en Louis Robert, de niet minder gunstig bekende organist, zullen heden acht dagen een concert geven in de St. Joris-kerk, Over een concert, dat dit hoogst begaafde, elkaar zoo volkomen aanvullend tweetal gaf in dc Groote kerk tc Haarlem, schreef de »Opr. llaarlcmsche Crt.* o.a,: >Tilly Koenen is te Haarlem geen onbekende en wanneer wij dan ook constateeren, dat haar optreden van gisteravond oen zeldzaam kunstgenot heeft geschonken, zijn wij zeker tolk van de honderden, die daarvan mede hebben genoten. Louis Robert is in die hulde natuurlijk begrepen*. Het wereldberoemde Haarlemsche orgel moge beter zijn dan het overigens zeer fraaie orgel hier, de .St. Bavo leent zich niet zóo voor een kerk-conccrt als de St. Joris-kerk. Aanstaanden Zondag zal op «Nimmerdor* een zangersfeest plaats hebben van geheel onthouders zangvereenigingen, waaraan, he- halve het dubbel-mannenkwartet Internos* en het kinderkoor Kindervreugd*, zullen deelnemen: »De blauwe vaan* en IIet dagende licht*, van hier; »Ahstinentia«, uit Utrecht; en »De blauwe vaan*, uit Baarn. De R. K. vereeniging tot verbetering van den volkszang zal aanstaanden Dinsdagavond een propaganda-feestvergadering houden. Dat komt juist goed uit, nu de volkszang zich alleen uit injiet zoutelooze >0 Cato en het regent zoo.* Het tweede deel van den voordrachten wedstrijd, uitgeschreven door »D. I. U.*, wordt aanstaanden Zondagavond gehouden. Dan zijn de duetten aan de beurt en zul len i o paren kampen om de 5 medailles. De eerste prijs is een gouden medaille. Zooals we in het vorig nummer reeds mee deelden, wordt de Middelbare Handelschool Zaterdag 14 dezer des namiddags 2 uur ge opend in het gebouw Muurhuizen No. 45. In verband met de zeer beperkte ruimte konden slechts de autoriteiten tot bijwoning daaraan worden uit genoodigd. De leden der vereeniging, die intusschen er prijs op stel len, daarbij tegenwoordig te zijn, zullen misschien nog wel een plaatsje kunnen krij gen. De heer D. van Beinniel, uit Utrecht, kon digt bij advertentie in dit nummer aan, dat hij ook dezen winter hier onderwijs zal geven in dansen en houding en wel in de gymna stiekzaal van den heer J. C. Snouck, aan de Beukenlaan. Tot welk een hoogte ook de etaleer-kunst het heeft gebracht, wordt weer bewezen door de keurige wijze waarop zonder veel bijwerk en slechts met hetgeen in de maga zijnen zelve voorhanden is, in het mode magazijn van den heer Rob, Levy ad oculos wordt gedemonstreerd, dat een keur van artikelen voor het najaars-seizoen is ontvan gen. Toen de heer A. B. Kleerekoper, uit Am sterdam, Maandagavond tegen half negen de groote zaal van de sociëteit Vereeniging* betrad, waar hij zou spreken over »de betoo ging die geen optocht zijn mag* en zou aansporen om Dinsdag 17 September te 's-Gravenhage deel te nemen aan de betoo ging voor algemeen kiesrecht, vond hij een bijna geheel gevulde zaal. Men had zich het half uurtje wachtens gekort door het zingen van liederen. Uitgaand van de actie door eigen kracht der glasblazers en de actie door de wetge ving voor de bakkersgezellen, die beiden wenschen een deel van het etmaal te kunnen rusten het zelfde wat ook de zon doet, die, volgens spr., zich óok een deel van het etmaal ter ruste begeeft, kwam spr. via het Staatspensioen, de Tariefwet en zoo veeljmecr tot de uitspraak, dat de arbeiders zei ven moeten strijden om hun politieke rechten evenals zij dit doen om hun economische en dat de wetgevende macht moet in beweging gezet om een stuk der lotsverbe tering in handen te krijgen. De verovering van het stembiljet is het meest revolutionnaire strijdmiddel om den Staat van thans niets anders dan de vakvereeniging der bezittende klasse te vervormen tot hetgeen hij zijn moet en waarin ieder een deel heeft van de algemeene welvaart, het algemeen geluk die verovering is een greep in het hart der kapitalistische maatschappij. De Burgemeester van Den Haag, die tevens Kamerheer is in buitengewonen dienst en ditmaal eens een buitengewonen dienst wilde doen aan de bezittende klasse, doch die metterdaad den proletaren een buitengewo nen dienst heeft bewezen, meene niet, dat hij de arbeidersklasse kan heiemmeren in haar strijd om het kiesrecht-biljet. Door do onbetaalbare reclame, welke die Burgemees ter maakte voor algemeen kiesrecht zullen drommen van tienduizenden den derden Dinsdag van September in Den Haag samen komen en anderhalf uur nadat die andere optocht, waarvoor geen verlof behoeft ge vraagd of gegeven te worden, is terugge keerd in het Noordeinde, zullen deze tien duizenden te gelijk het terrein verlaten, waar is betoogd voor algemeen kiesrecht, en, om der wille van de goede orde, langs den zelf den weg naar het station terugkeeren. Voor het verkrijgen van het stembiljet moet gestreden met de wapenen van onzen geest en ons hartniet met de wapenen der kapitalistische maatschappij, die slechts dood en verderf brengen. Met tienduizenden en nogmaals tienduizen den moeten we, even ordelijk als verleden jaar, thans weer, doch ditmaal zonder,banieren, en voortaan elk jaar betoogen tot de kapi talistische maatschappij eindelijk loslate liet volledige kiesrecht voor alle mannen en alle vrouwen, waarvan zij thans reeds, noodge drongen, een deel wil geven in den vorm van huismanskiesrecht, enz. Die betooging zij een indrukwekkende revue der troepen van den komenden wereldvrede; die betooging toone, door overweldigende deelneming aan den Roodeu Dinsdag, dat het den proletaren ernst is, zelf deel te nemen aan het maken der wetten die beschikken over hun wel en hun wee. De Burgemeester van Den Haag, gebonden door een verordening, gemaakt door een kapi- talistischen Gemeenteraad, gaf den arbeiders een kaakslag zij slaan niet terug, doch keeren evenmin de andere wang toemaar zij ste ken de hand op en beloven elkaar, allen den 17 September naar Den Haag te gaan. De Roode Dinsdag zij een oefening en een herhalingsoefening voor den uittocht naar het beloofde land der democratie. liet Bestuur der plaatselijke afdoeling deelde nog mede, dat tot aanstaanden Vrij dagavond opgaven tot deelneming kunnen worden ontvangen. De vergadering werd even 11a tienen ge- gesloten. Onder voorzitting van den heer M. van Lent vergaderde Dinsdagavond de R. K. vereeniging tot het bouwen van goede en goedkoope arbeidswoningen »St. Bonifacius*. welke reeds 80 leden telt. Dr. J. W. Jorissen sprak daarin over »De hygiënische inrichting van arbeiderswonin gen* en deed hierbij uitkomen, dat licht, lucht en gemakkelijk rein houden eerste vereischten zijn, wil men een tehuis hebben, dat familieleven en zedelijkheid bevordert en drankgebruik voorkomt. Nog werd meegedeeld, dat het Gemeente bestuur wacht op den bouw van een flink aantal goede arbeiderswoningen om weer eenige krotten te kunnen atkeuren. Zoodra de vereeniging als rechtspersoon zal zijn erkend, hoopt het Bestuur daadwer kelijk op te treden en de wenschen der vereeniging om te zetten in goede woningen. Voor den afstandsrit Amersfoort—Arn hem—ApeldoornAmersfoort, uitgeschreven door de jeugdige vereeniging Wielersport* en aanstaanden Zondag tusschen 9 en 4 uur te houden als weer en wegen het gedoo- gen hebben zich reeds 60 wielrijders op gegeven. De inschrijving wordt hedenavond geslo ten. Bij de Dinsdagavond ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden veiling van vaste goederen werd de villa Sonnevanck<, aan de Ringlaan, tegenover de Van Campenlaan, ter grootte van 7.60 A., ingezet voorf4100 en voor f4350 verkocht aan makelaar L. van den Berg. De woningen nos. 12 en 20 der Bouw maatschappij aan den Bisschopsweg, ieder groot 1.60 A. en verhuurd voor f 1.40 per week, werden voor fS6o verkocht aan den heer J. G. F. van Achterbergh. Naar aanleiding van verschillends ver- giftigingsgevallen, veroorzaakt door het ge bruik van aniline-houdende schoensmeer is in het Gemeente-laboratorium te 's-Graven hage een onderzoek ingesteld, waaruit is ge bleken, dat men zich voor de volgende merken in acht moet nemenPanther Schwarz (Xoir Panthère), Phünomenal, World Black en-Xoir de Faucon. Opgepast dus. Al weder door het spelen met lucifers geraakten hedenochtend iu het Oldenbarne- veld-stecgje de kleertjes van een 2-jarig meisje in brand. Een buurvrouw had de tegenwoordigheid van geest, liet brandende jurkje iu flarden te trekken, doch kon niet voorkomen, dat de kleine hevige brandwonden kreeg aan het linkerarmpje, terwijl ook hals en haar werden verzengd. Een Roode Kruis-lid legde een voorloopig bismuth-verbanddr. Schrander verleende meer afdoende hulp. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een zilveren theelepeltje en een zilveren des sertlepel, beide in het huisvuil gevonden. Daar is vanmiddag tegen half een ook een jongentje van een jaar of drie aange bracht, dat op straat rondzwierf en niet wist waar hij thuishoort. Bij het afdrukken van dit nummer was hij nog niet door moeder terug gehaald, Door de politie is hier aangehouden een man, die wegens verschillende vonnissen nog 12 dagen te goed had. Morgen gaat hij naar Utrecht. Beleefdheid is als een wiudkussen, dat, of schoon er schijnbaar niets in is, toch het schokken aanmerkelijk verlicht. Vit den Omtrek. liet hotel »Velaers«, te Baarn, is mei in gang van 1 November omgezet in een Naam- looze Vennootschap, in welke ook is inge bracht het hotel »De Pauw*. De tol op den Barneveldschen straatweg wordt voorloopig niet opgeheven. I Iet recht van tolheffing is bij Kon. besluit verlengd tot 26 Juli 1915. Te Jiemnes worden pogingen gedaan om te worden aangesloten bij het intercommu naal telefoonnet. Het ie regiment vesting-artillerie, dat tot 12 dezer zou kampeeren bij Oldebroek, is wegens het aanhoudend ongunstige weder reeds naar LUrecht teruggekeerd. Van kampeeren gesprokende manschap pen van het 5e regiment infanterie, voor wie achter de kazerne een tentenkamp was op geslagen, logeeren reeds sedert verleden week Woensdag 'n de soldatenkamers. Padvinders- De meisjes worden gtfEsf Zaterdagmiddag klokke oP "bi twee uur verwacht om een oefening te houden in huishoudelijke bezig- heden en naaien bij me- vrouw Baas Becking en mejuffrouw Van der Schroeff. Onder de vriendelijkheden, die men nu wijlen generaal William Booth te laste legde, was de bewering, dat hij zich verrijkte uit de giften voor het Leger des Heils. Uit zijn testament blijkt ten volle de on waarheid van dezen laster. De goede 5000 pd. st. die generaal Booth heeft nagelaten, zijnde het legaat hem inder tijd door Sir Henry Reed vereerd, wordt onder zijn kinderen verdeeld. Zijn oorsprou. kelijk eigen fortuin, een kleine 500 pd. st., schenkt hij aan het l.cger. Het bovenge- noemde legaat heeft den generaal hij zijn leven in staat gesteld, elk honorarium van het Leger des Heils te weigeren. De >Times« heeft Dinsdag haar 40000ste nummer uitgegeven, liet was een nummer van bo bladzijden, met veel illustration, een kort overzicht van de boekdrukkunst, van de drukpers in Engeland en van de Times* in het bijzonder, van den prentdruk, de pa pierbereiding, enz. Van den omvang van het blad geven de volgende cijfers, die wc ontleenen aan de »N. Rot. Crt.*, eenig denkbeeld. Er werken nu bijna 2000 menschon aan het blad mee op het bureau zitten 290 menschen, waarbij er 350 komen voor het technische gedeelte. De persen van het blad kunnen tegenwoor dig in éen uur tijds 150 000 exemplaren van 16 bladzijden afleveren. Iedere Hagenaar, hetzij hij een geaffecteerd heertje is, levend op een voet. omhuld door zijden kousen en lichtgele schoenen, hetzij de straatbengel, die vol wijding het eindje sigaret oprookt, dat eerstgenoemde juist wegwierp, hetzij hij een schakel vormt in den keten welke voornoemde typen nauw verbindt, iedere Hagenaar, tot welke catego rie hij ondergebracht moet worden, kijkt met een blik van »o ja, dat weet ik al lang*, zoodra hij over Esperanto hoort of leest. En dit kan ons geenszins verwonderen, daar de Ksperanto-beweging in Den Haag al aardig is ingeburgerd. Men heeft er een Neutrale Esperanto- groep, een van arbeiders, van tram-conduc teurs, van politie-ngenten, van Katholieken en van Katholieke arbeiders. Opliet terrein van gemeenschappelijke belangen werken deze groepen (samen een 500 leden) wederom sa menonder den naam van Haga Propaganda" Komitato. Geregeld vergaderen de afgevaar digden in het «Esperanto Oficejo*, een Es- peranto-inlichtings-bureau, Prinsestraat no 8, waar tevens alle Esperanto-leer- en leesboe ken verkrijgbaar zijn en waar een Esperato- catalogus voor ieder beschikbaar is. Aan het hoofd van dit bureau staat een bekwaam Esperantist, tevens redacteur van het orgaan, »la Holanda Pioniro*. Ook van officieele zijde ondervindt de Esperanto-beweging steun. In October a. s. zullen van Gemeentewege twee Esperanto- cursussen, bij wijze van proef, geopend worden. Het ijverige Raadslid de heer Thomson bracht niet weinig hij tot bereiking van dit succes. Om het Ilaagsche publiek met dezestads- cursussen bekend tc maken, verklaarden een 12-tal bioscopen zich bereid om gedurende een 6-tal weken hun doek tot dit doel te leenen. Voorts geven enkele Esperanto-groe- pen ieder jaar in de maand December een Esperanto propaganda feestavond, waar men telkenmale kan rekenen op een bezoek van 6 a 700 belangstellenden.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2