L. HOUBAER Tilly Koenen, HEEREN- en KINDERKLEEDING. Rlecdlng Laatste Berichten. Advertentiën. AMERSFOORT, op Maat. UITVOERING Louis Robert. TETTER Dat deze internationale hulptaalbeweging in dit centrum van internationalisme dus goede vorderingen maakt, behoeft wel niet te verwonderen. Uien als weerprofetenIn sommige landen schijnen de uien profetisch aangelegd te zijn, speciaal wat betreft de voorspelling van winterkoude. In Engeland ziet men aan de dikte van de uienschil of er veel dan wel weinig ge stookt zal moeten worden. Als de uienschil dun is, is de winter zacht; is de schil dik, dan wordt de winter streng. In Frankrijk daarentegen schijnt men het niet zoozeer in de dikte als wel in het aan tal der schillen te zoeken. Als de uien drie schillen hebben, komt er hevige koude. Of de uien te onzent óok maaregelen te gen de winterkoude nemen, is ons niet be kend. Zijn er wellicht onder onze lezers, die het weten Nieuwe strijkinstrumenten. De Oosten- rijksche geleerde dr. Frans Tomastik heeft een interessante uitvinding gedaan. Volgens de »Neue Musikzeitung* kwam hij hier toe door het verschijnsel, dat de strijkinstrumen ten tot nu toe door de blaasinstumenten ver in toonsterkte worden overtroffen, terwijl dit geheel anders kan zijn, daar de hand in staat is, een grootere dynamische werking te weeg te brengen dan de longen. Met eenige veranderingen aan de strijkinstru menten dr. Tomastik verplaatste de ge luidsopeningen, spande de snaren op andere wijze over den kam en wist tebereikcn.dat zoowel de boven- als onderzijde van het in strument sterker meetrillen voerde hij het toon vol urne tot het drievoudige op. Het gebruikte materiaal is hierbij van geen be- teekenis. Het Oostenrijksche Ministerie van Arbeid heeft een groot atelier en talrijke hulpkrach ten ter beschikking van den uitvinder gesteld. In den herfst zal te Weenen een groot con cert met deze instrumenten worden gegeven. Tegen het voetbalspel. In Beieren zijn de schoolbesturen van Regeeringswege aan geschreven het voetbalspel, voorzoover het nog op volks- of uitgebreidere scholen wordt toegepast, uit de rij der gymnastische spelen te schrappen. Ook- zijn de gymnastiekveree- nigingen verzocht, scholieren beneden 17 jaar niet te doen deelnemen aan voetballen. De meening heeft daar post gevat, dat het voetballen, wegens de gevaren voor jonge scholieren uit gezondheidsoogpunt en om redenen van studieverwaarloozing, beneden den 16- of 17-jarigen leeftijd verboden moet worden. Te New-York, is thans de hoogste «wol kenkrabber*, de »Woohvorth building* ge reed gekomen. Het reuzengebouw is 780 voet (ongeveer 300 Meter, of ruim drie Lieve Vrouwe-torens) hoog. heeft 50 verdiepingen, elk met 400 kamers. Er zijn o. a. ineen brandweer-station, een reddings-brigade, twee apotheken, en hydrotherapeutisch instituut, twee bars, drie restaurants, enz.; drie ge- neesheeren en een tandarts zullen er hun praktijk uitoefenen. Twee mannen twisten volgens „Publishers weekly* over een boek, dat de een ongena dig atkamt, waarop de ander zegt: «Neen John, dat kan jij niet beoordcelen jij hebt immers zelf nog nooit een boek ge schreven »Neen« zegt John »en ik heb ook nog nooit een ei gelegd, maar niettemin ben ik een beter beoordeeler van een ommelet dan eenige kip in de Vereenigde Staten*. Men seint ons: Tot 2e Juitenant der infanterie zijn be noemd bij het ie regiment de sergeant A. J. K. Jacobs, bij het 2e regiment de sergeant C. VV. Duijne, bij het 3e regiment de sergeant J. J. Harts, allen van het 3e regiment; bij het 5e regiment de sergeanten V. E. Nierstrasz, M. C. van Dijk en J. G. M. van de Plassche, onderscheidenlijk van het 4e. het 8e en het 3e regiment. bij het 9e regiment de sergeanten N. Tibo, en L. C. van der Schee van het 5e regi ment, en tot 2e luitenant-kwartiermeester bij het 5e regiment infanterie de sergeant W. E. van Keeken, bij het ie regiment huzaren de sergeant L. L. H. H. Bellaard tot 2e luitenant-kwartiermeester bij het leger in Oost-Indië de sergeant H. Muusze. van het 5e regiment, allen herkomstig van den Hoofd-cursus. Apin uielliftoa. (De honingbij.) XIX. Dat de bijen gaarne tot den natuurstaat terugkeeren, heb ik meermalen opgemerkt. Eens vertelde mij een kennis te Beek, bij Nijmegen, dat hij een wespennest op zolder had en vroeg hij meteen, of ik dat uithalen wilde, daar hij wist, dat ik daarvoor niet bang was. Toen ik op den zolder kwam, hoorde ik direct, dat het bijen waren, omdat die een bijzonder geluid maken. Ik brak een plank weg en zag, dat zij daar een heelen bouw aangelegd hadden. Waarschijnlijk was het al een oud nest, want er waren dertien raten naast elkaar gebouwd waarin, een groote voorraad honing zat. Daar mijn kennis goed van planken voor zien was, timmerde ik gauw een bijenkast in elkaar en zette het heele zaakje daarin. Ik vond ook de koningin, die ik in een doosje deed, want de bijen moesten gedemo raliseerd worden. Dit bestaat daarin, dat men ze een paar uren zonder de koningin neerzet, waardoor zij zich moerloos gaan gevoelen. Als men er dan de koningin weer bij zet, is de vreugde groot en herstellen zij zich uit den wanhoopstoestand. Zij hebben middelerwijl het oude nest vergeten en zul len niet meer daarheen terugkeeren. Dit is de eenige manier om in den zo mer een bijenvolk te verplaatsen. Omdat ik nogal veel bij dien kennis aan huis kwam, kon ik hem veel van de bijen vertellen, waardoor hij een eerste bijenlief hebber werd. Flet volgende jaar kocht hij nog drie kasten er bij en ik geloof, dat hij er nu nog meer heeft. Als men zoo bij toeval aan een bijen zwerm komt, is het een heele aardigheid. De grootste bijenman in Amerika, de heer Root, is jaren geleden ook met éen zwerm begonnen en heeft later, met verkoop van honing en het fabriceeren van bijenkasten, een groot vermogen verworven. Voor eenige jaren hield een automobiel bij mijn stand stil en er kwam een dame uit, die mij in 't Engelsch vroeg, of zij de bijen eens mocht zien. Ik toonde haar een mijner beste kasten en zij volgde mijn uit leggingen met veel belangstelling. Ik had mij reeds verwonderd, dat zij geen kap op wilde hebbenmaar toen zeide zij, dat zij nok altijd met bijen had omgegaan. Zij zeide, dat haar vader de eerste helft van zijn ver mogen verdiend had met honingverkoop en de tweede helft met het verkoopen van bijenkasten. Toen vroeg ik of ik ook haar naam mocht weten en zij zeide, dat zij een dochter was van Root, in Michigan. Amersfoort, September 19 I NO KZON DEN M KDEDEK 1,1 NO EN. Men aarzel e niet meer. Ern omurrkliaar zuclil piirgi-rriulililrl i« lirl lirlioiul iler gru.iiilhridinru mlru-ll »M inrrr Ui ilr Itrllu-, wannen ■111-11 rfliuinul ftepmllerlH Urrf» liet IIIWAD1 JAXOS-B1T- TKIl'WATKH. ilat niet de minste omuingeiuamhrld vemurtnakt en geen veroudering tnn leveiinvij/e vordert. Het weekt zekerder dim elk under middel. Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Mei 1912. (Excl. tramdiensten). Reizigers f 126 589.01 Bagage en honden 3 682.98 Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. 93614.12 Buitengewone ontvangsten en telegraaf 707.00 Totaal 226593.11 •Totale 1912 1911 Ontv. over Mei f226 393.11 f203142.60 Ontv. van 1 Jan. af f 1 077 652.5s5 f987 349.105 Gemiddeld aantal Kilom. expl. van af 1 Januari 148 148 Dus ontvangst per dagkilometer f 47 91 ƒ44.19 IP AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. (f. VAN WELVEREN' baron RENTIERS) Kortegrucht 11. Tel. 170. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Langestraat 70-72. Tel. 120. Combinatie PEEK Wij hebben een gedeelte onzer nieuwe modellen 2 rij geëtaleerd in onze kasten. Deze modellen zijn zoo nauwkeurig beproefd, dat U er beslist zeker van kunt wezen, dat II nergens beter zult slagen. De pasvorm onzer eigen gemaakte Kleeding Ziedaar de oorzaak van ons steeds toenemend debiet. De dessins worden door onze inaelitige inkoop-com binatie uitsluitend voor Rocds ontvangen groote zendingen voor najaarskleo- ding. Voor de uitmuntende coupe en fijue afwerking, waar wij ons speciaal op toeleggen, geven wij beslist volkomen garantie. Rekende 1 a g 0 prijzen. Geheel nieuwe genres in Jongeheeren Ulsters, Jek kers, Amerika» Suits, geheol bijzonder model, keurig pas send, Tricotbroekjes 011 Truien, enz. Concertbureau Firma A. Veruout, Haarlem. GROOTE or St. JORISKERK te Amersfoort. Donderdag 19 September '12, 's avonds 8 uur (einde half 10) te geven door de wereldberoemde Alt-zangeres met medewerking van den Organist PROGRAMMA Liederen van Tosti, Hugo Wolf, Heinr. van Eyken, Grieg, Verdi, Bern. Zweer», Liszt en Dv<1rak. Orgelstukken van Bach, Boëllmann, César Franck en Alex. Guilmant. Entree 75 cent. Toegangsbewijzen (en Tekstboekjes a 10 ct.) dagelijks verkrijgbaar bij den heer G. J. SLOTHOUWER, Boekh., l-angestraat 77. B9' Aan het kerkgebouw zijn geen toegangs bewijzen of tekstboekjes verkrijgbaar. Ondergeteekende is voornemens, bij voldoende deelneming te AMERSFOORT dans- en inaintien-lessen te geven aan eerstbeginnende en meer gevorderde leerlingen. De lessen worden gegeven in het lokaal Beukenlaan 4, waar inschrijving dagelijks kan geschie den en nadere inlichtingen worden ver strekt. D. VAN BEMMEL, Dansleeraar, Utrecht. VAN RIJN'S DEBES"EMOSTERD De winter staat weer voor de deur, We gaan weer dicht bij 't vuur ons zetten En roepen dan met blij gemoed Triumf voor BRUINKOLEN- BRIKETTEN Distill. Wijnen. Likeuren. Lieve Vrouwe-kerkhof, AMERSFOORT. Te huur gevraagd omtrek Amersfoort met Januari of Februari liefst met woonhuis. Fr. br. met prys- cpgaaf onder no. 21059 a.h. Alg. Zuul- Holl. Adv. Bur. C. BROUWER, Den Hang. AGENDA der concerten enz., te Utrecht. Opgave van het Reclame-bureau «Prac- icum*. S. Meijers Co., te Utrecht, Oude gracht W. Z. 155, telefoon interc. 1020. Zondag 15 September. SCHOUWBURG: N. V. Het tooneel, directeur Willem Royaards. De Violiers, tragi-komedie in 4 bedrijven, van W. Sehür- mann. Half acht. Maandag 16 September. SCHOUWBURG: N. V. De Nederland sche opera en operette, van het P.embrandt- theater te Amsterdam. Traviata, opera in 4 bedrijven van G. Verdi. Half acht.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3