Zaterdag 14 September 1912. No. 8159. 61e Jaargang. B IJ B L A D. KOSTELOOS. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamloozo Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFDREDACTEUR F. J. FHEDEEIES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. franco per postƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officteöle- en onteigenings- advertentiCn per regel 15 cent Reclames 15 regels f1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers ro cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTSGRACST 9. Postbus 9. Bij dit nummer behoort een Wie zich met ingang van 1 October doet in schrijven ais abound, ontvangt do tot dien datum verschijnende nummers K K N IS O E V I N (i K N. Burgemeester en Wethouders vau Amersfoort brengen ter aigemeene kennis, dat de voorbe reiding van de werkzaamheden betredende de na te noemen takken van dienst als volgt tus- achen de leden vau hun College is verdeeld a. de Burgemeester Gemeente-reiniging, openbare gezondheid, plantsoenen en beplantingen; b. Wethouder Van Ksveld: Armwezen en financiën; c. Wethouder Rijkens Onderwijs en openbare werken (behalve plantsoenen en beplantingen) d. tijdelijk Wethouder Tromp van Hulst: Gasfabriek en waterleiding. Amersfoort, 12 September 1!!12. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, J. I». WERKMAN. KOSTEI.OlE IN E NT ING. Burgemeester eu Wethouders vnn Amersfoort, Gelet op artikel IS der Wet van J December 1872 (Staatsblad No. 131), brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder tie gelegenheid tot koslelooze inenting wordt gegeven op den eersten en den tweeden Maandag van de maand October, tel kens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit van het voormalig schoolge bouw wijk A Koestraat no. 51. Gedaan te Amersfoort, 13 September 1912. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Burgemeester. Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Hygiëne. Er is in deivlaatstcn tijd weer heel wat in de Amersfoortsche Courant* geschreven over de wenschelijkheid oin ook hier ter stede een openbare slachtplaats te bouwen en te exploiteeren. Niet om het nu den slagers eens recht onaangenaam te maken en lien op zeer hooge bedrijfsonkosten te jagen, doch als eenig af doend middel om de vleeschkeuring naar behooren te doen geschieden. Immers zoo lang er geen openbare slacht plaats is en er geen vaste wegen zijn aan gewezen waarlangs het vleesch c.ok dat, hetwelk elders werd geslacht daar heen en daar vandaan moet worden vervoerd en dus alle vleesch, dat een anderen weg volgt reeds daardoor wordt aangehouden en tegen den vervoerder proces-verbaal wordt opge maakt; zoolang blijft er nog te veel hape ren aan de vleeschkeuring en zal deze niet in ieder opzicht zoo zijn als ze wezen moet. Niet minder is thans een onderwerp van den dag de invoering van een melkveror- dening om welke de melkboeren zeiven vroe gen en welke de Gezondheids-commissie niet minder voorstaat dan een verbetering zoo mogelijk afdoende verbetering - van de yleeschkeuring. Nochtans zal er nog' wel heel wat mod der in de Langegracht zich ophoopen eer Amersfoort de 13de Gemeente des lands zal zijn, waar een openbaar slachthuis is. met al hetgeen daar bij behoort. Met een melk-keuring gaat het eenvoudi ger, om de eenvoudige roden, dat deze lang niet zooveel geld kost. Als vanzelf komt men er toe om, indien zulke zaken meer algemeen het onderwerp zijn van de gesprekken van den dag, meer dan anders te letten op dingen, die met het een en het ander in verband staan en zoo geviel het, dat we onlangs getuige waren van het afladen van een kalf bij het slacht huis van een der beste slagers hier ter stede. Een kalf, dat bij zijn zusje of broertje, dat lang geleden voor den Verloren zoon werd geslacht, waarlijk niet achterstondmet zorg gemest en volgens den slager zeer blank van vleesch. We laten nu daar hoe het diertje door den ex-eigenaar van oen hooge boerenwagen op de straatklinkers werd geworpen en zullen niet herhalen de woorden waarin de slager zijn verontwaardiging over deze wijze van veelossing luchtte maar wel zij meegedeeld, «lat het kalf er zóo vies uitzag, dat we ons niet konden weerhouden te vragen of het niet mogelijk was, zoo'n dier te reinigen voor het werd afgeleverd. Tot onze groote verbazing keerde de boos heid des slagers zich toen plotseling tot ons. ■Wat? Zoo'n kalf afwasschen?» En op onze bescheiden opmerking, dat dit elders in den lande toch wel pleegt te gebeuren, bijvoor beeld in Zeeland om nu maar niet te spreken van model-boerderijen als »Vinken- hoef* en dergelijke klonk het terug: «Dan moet U mij eens éen blank kalf uit Zeeland brengen*. Welke opdracht we maar niet hebben aanvaard. Het geval kwam 011s gister weer voor den geest toen we 111 «Sprokkelingen op tecli- nisck-hygiënisch gebied*, door J. van der Hreggon (civiel-ingenieur) uitgave van de Xederlandsche drukkers- en uitgevers Maat schappij voorheen C. Misset te Doetinchem, lazen: «De boer wil nog niet gelooven.dat, willen de beesten flink gezond blijven, zij ook zindelijk behandeld dienen te worden*. In het hoofdstukje «Stal-hygiëne* van dit prettig geschreven boekje, waarin er op wordt gewezen hoe vele misstanden te ver helpen zijn, die de stallen nog aankleven ondanks het streven der Landbouw-genoot- schappen (we zouden hieraan willen toevoe gen met name van de plaatselijke afdeeling van het Utrechtsch Landbouw Genootschap) lezen we De bacteriologie heeft ons geleerd, dat licht en lucht de grootste vijanden zijn van de kleine wezentjes, die men bacteriën noemt en allerlei ziekten kunnen veroorzaken. Ziet men de koeien in de weide loopen dan trekt menigeen den neus op bij het denkbeeld, dat die zoo vuile beesten 011s met hun melk en boter van dienst zijn. Oorzaak van die verregaande onzindelijkheid is de potstal, waarin zij hun verblijf vinden en waarbij de boer meer de mest-productie dan de melk productie op het oog heeft. De vloer van zoo'n potstal is meestal van leem, die van strooisel wordt voorzien. Is dit nat geworden door de uitwerpselen der koeien, dan wordt daarover nog een laag strooisel gevleid, net zoo lang, tot de laag al te dik wordt. Eerst dan wordt zij ver wijderd, zoodat menschcn en beesten steeds in den mest trappen, terwijl de beesten, als ze gaan liggen, in hun mest rondwentelen, getuige de klodders vuil, waarmede men ze in de weide ziet. Wanneer zal de boer begrijpen, dat, wil len zijn dieren gezond blijven, zij even goed behoefte hebben aan zindelijkheid als de mensch We zeiden hierboven, dat het nog wel lang zal duren eer Amersfoort zijn openbaar slachthuis heeft, met de daarbij behoorende model-stallen. Maar eer het zoover is, kan toch veel verbeterd, hetgeen, over het algemeen, de slachtplaatsen hier ter stede betreft. Er zijn zeer goedehet nieuwe gebouw van de Gebroeders B. A. van Gelder, aan de Langegracht, zouden we geneigd zijn een model-slachtplaats te noemen. Indien bij den 1 bouw tevens ronde hoeken waren aange- j bracht ter plaatse waar vloer en wanden i elkaar ontmoeten, zouden we niets op deze 1 slachtplaats weten aan te merken. Licht en lucht kunnen volop toetredenleidingwater j en de afhellende vloer maken, dat het er j steeds kraakzindelijk is. In éen woord 't is een slachtplaats, die zeer velen ten voorbeeld kan strekken. De heer Van der Breggen wijdt ook een hoofdstuk aan hygiënisch ingerichte slachte rijen. Omdat het niet onmogelijk is, dat on der den indruk der in de laatste weken ge houden vertoogen dienaangaande, deze of gene slager er over mocht denken, zijn slacht plaats eens een flinke beurt te doen geven, volge dat hoofdstukje hier in zijn geheel. De vloer in de slachtplaats moet vervaar digd zijn van een laag cement-beton van tenminste 15 c.M. dikte of van een laag ce- ment-tegcls, in cement gelegd op voldoende onderlagen van harden steen in kalk en tras, en steeds in goeden toestand worden ge houden. De muren in de slachtplaats moeten ter hoogte van minstens 1.50 M. met ver glaasde tegels in cement zijn bekleed. De vloer dient te hebben een gelijkmatige helling, zoodat de vloeibare afval kan weg gespoeld worden naar een te metselen put van voldoende grootte, gelegen zoo moge lijk ten Noorden of ten X.-Öosten van het perceel en gesloten met een metalen dek plaat, welke plaat zich minstens 5 c.M. onder den beganen grond moet bevinden en afge dekt wordt met een laag zand. Deze put moet met de slachtplaats in verbinding staan door goed sluitende en aan de verbindingen met cement gedichte buizen, die aanvangen in een waterdicht zinkputje voorzien van een stankafsluiter. Onder waterdichten put wordt verstaan een put met een vloer van minstens 4 lagen en wanden van minstens éen steen dikte, harde klinkers met tras en kalk, in de juiste verhouding van waterdicht werk gemetseld en inwendig geheel met cement beraapt. Voor de verzameling en verwijdering van niet-vloeibaren afval moet bij de slachtplaats aanwezig zijn een waterdichte ijzeren bak of ton van voldoende afmeting en goed slui tend deksel, welks inhoud steeds op den dag, waarop het slachten heeft plaats gehad, ge ledigd moet worden. In of bij de slachtplaats moet goed zuiver water verkrijgbaar zijn. Het daglicht moet behoorlijk kunnen bin nentreden door ramen, welke geopend kun nen worden, terwijl een steeds in goede werking zijnde ventilator dient aanwezig te zijn, waardoor zoowel de tochtvrije aanvoer van frissche lucht als de afvoer van bedor ven lucht, wasem, enz. kan geschieden. De afvoerkoker dient boven het dak der aangrenzende woningen uit te komen. Natuurlijk dient de grootte van de slacht plaats in verhouding tc staan tot het aantal daarin te slachten dieren. Het slachten zelf moet kunnen geschieden bij gesloten deuren en niet zichtbaar zijn vau de straat of aangrenzende perceelen. Dit eerste bundeltje behandelt bouw-hygiëne woningbouw met Rijks-steun en plattelands- hygiëne en bevat zoowel voor leden van de Gezondheids-commissie als voor hen die op eenige wijze de Woningwet helpen uitvoeren en voor bouwondernemers óok in coöpe ratie en architecten menigen nuttigen wenk, terwijl zeer duidelijke teekeningen den tekst nóg meer bevattelijk maken. H. M. de Koningin kwam hedenochtend door Amersfoort op haar tocht per automo biel van «Het Loo* naar «Soestdijk*, waar zij tot het laatst der maand zal verblijven om zich dan naar Mecklenburg te begeven. Van Maandagavond tot Dinsdagmiddag zal H. M. te 's-Gravenhage zijn in verband met de opening van de zitting der Staten- generaal. Tot candidaat voor de Raads-vacnture, ont staan door het bedanken door den heer W. H. Kam, is door de Christelijke partijen ge steld de heer A. M. J. Goote. In het Dinsdag bij den Gemeenteraad inge brachte adres van den Christelijken Besturen Bond wordt verzocht, in de bestekken voor Gemeente-werken de loonen voor een timmerman van 20 cent per uur te willen brengen op 25 cent. metselaar van 21 op 26, stukadoor van 23 op 27, witter van iS op 21, steenhouwer 2 5 °P 3'. schilder en behanger van 19 op 24, smid van 18 op 22, grondwerker van 18 op 22, loodgieter van 19 op 23, opperman van 16 op 20, stratenmaker van 25 op 29, handlanger van 16 op 20, en steenbikker van 12 op 16 cent per uur; den arbeidsduur te brengen op 1 o uur per etmaal in den zomer en op 9 uur per etmaal in de wintermaanden. Zoo mogelijk in de zomermaanden den Zaterdagmiddag vrij en in de wintermaanden des Zaterdags om 4 uur eindigen. Ook komt het den Bond gevvenscht voor, de gesplitste aanbesteding in te voeren, zoo dat de Gemeente haar werk uitbestede aan de aannemers, ieder in zijn eigen vak, daar zeer veel misstanden uit de gecombineerde aanbestedingen voortvloeien. Hoofdconducteur N. Gemen hoopt 19 dezer den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij de H. IJ S. M. in dienst trad. In de geïllustreerde bladen van deze week ziet men de Zwitsersche shako's in al hun leelijkheid; de «ungeheuer von einer Kopf- bedeckung* waarvan de Duitsche Keizer meer oprecht dan beleefd zeide, dat ze waren «affreux, vraiment affreux* de shako's, die Piefke en zijn mede-landweerlieden reeds een halve eeuw geleden moesten helpen afdragen. Welnu, dat hoofddeksel wordt in plaats van een practische vilten hoed, die bij warmte en bij koude en bij regen beschut ingevoerd bij de nieuwe uniform en voor groote tenue, met een pluim van haneveeren voor de officieren en een paardeharen pluim voor de minderen, zooals tot voor kort de veld-artillerie droeg. In kleine tenue dragen de officieren er de onderofficieren een Engelsche pet als die van de stafmuzikanten van het Heilsleger, en de minderen een mutsje als de koloniale troepen. Slechts in een deel der stads editie van het vorige nummer konden we opnemen het ons Donderdag gezonden telegram, waarbij werd vermeld, dat, bij Kon. besluit van 10 Sep tember, van den Hoofdcursus zijn benoemd, tot 2e luitenant der infanterie bij het ie regiment de sergeant A. J. K. Jacobs, bij het 2e regiment de sergeant C. W. Duijnen, bij het 3e regiment de sergeant J. J. Harts, allen van het 5e regiment bij het 5e regiment de sergeanten V. E. Nierstrasz, M. C. van Dijk en J. G. M. van der Plassche, onderscheidenlijk van het 4e. het 8e en het 3e regiment bij het 9e regiment de sergeanten N. Tibo en L. C. van der Schee, beiden van het 5e regiment, tot 2e luitenant-kwartiermeester bij het 5e regiment infanterie de sergeant W. E. van Keeken, bij het ie regiment huzaren de sergeant L. I.. H. H. Bebaard, en tot 2e luitenant-kwartiermeester bij het

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1