BIJBLAD Gemengd nieuws. Laatste Berichten. uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. II. van CLEEFF VAN ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1912- Blijkens advertentie in dit nummer houdt de N. V. «Glasverzekering-maatschappij* aanstaanden Vrijdagavond een aandeelhou ders-vergadering. Aan het slot van liet jaarverslag der Ka mer van Koophandel en Fabrieken staat vermeldDe aanvoer van kippenleren ter markt neemt steeds toe. Voor de bruine eieren werd gemiddeld 40 cent per 100 stuks meer betaald dan voor de witte, omdat ze onder het transport minder breken. Zou dit niet-breken nu wel de reden we zen Of zou het niet eerder hierin zitten, dat Engeland bij voorkeur donkerbruine vraagt. Zooals op de jongste V. P. N.-tentoon- stelling zoo duidelijk werd gedemonstreerd, door de verschillende nuances naast elkaar te stellen en bij de donkerste een kaart te leggen, waarop «dit zijn je ware*. Dit is stellig den ijverigen en bekwamen steller van het verslag ontgaan. 'I'e dezer stede is opgericht een postdui- ver-vereeniging >de Snelpost», welke zich ten doel stelt het beoefenen der duivensport. Het Bestuur bestaat uit de heeren S. Har- togsveld, Voorzitter; Krause, Secretaris (Pa rallelweg 12); A. van den Berg, Penning meester; en K. van den Berg, Commissaris. Het eerste elftal van Quick houdt morgen om 2 nur op «Birkhnven* een oefenspel niet »De veteranen*. liet eerste elftal der H. V. C. zal hier morgen achter «Rustoord* een vriendschap pelijke!) wedstrijd houden met de voetbal club »Het Vijfde*. Dr. P. Plantenga, arts te Kortenhoef, schrijft in het jongste nummer van «De Kampioen* over het aanpassen van het rij wiel een artikel, vooral van belang voor hen, die aanleg hebben voor ruggegraats-ver kromming. Ons exemplaar is ter beschikking. In den fraaien nieuwbouw op den hoek van Varkemarkt en I-angestraat, waar vroe ger de apotheek des heeren C, M. M. Ver molen was gevestigd, wordt hedenavond geopend het twaalfde sigarenmagazijn van den heer H. VV. ten Hove Jzn. De keurige inrichting van het magazijn en het woord van aanbeveling in de adver tentie in het hoofdblad zeggen genoeg dan dat we er nog iets aan bphoeven toe te voegen. Bij de Donderdagavond ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum gehouden vei ling van vaste goederen werden verkocht hel woonhuis met erf aan de Kronunestraat no. 17, groot 36 c.A., voor f 940 aan den heer W- van Ifaz.elen P.Hzn. het winkelhuis aan de Krommestraat no. 13 op den hoek der Ilaversteeg, groot 38 r.A,. voor f 2860 aan den heer J. T. van Manen het woonhuis aan de Vijverstraat no. 23, groot 35 c.A.. voor f720 aan mejuffrouw E. C. Meijer; het pakhuis met oven aan de Vijverstraat 110. 15, groot 27 c.A., voor f350 aan den heer G. van de Klashorst; en het woonhuis met erf, schuurtje en grooten tuin aan den Heiligenbergerweg no. 6, groot 4.50 A., voor f2520 aan den heer J. C. van der Veer. 't Is deze week hier wel een week van ernstige ongelukkeu geweest. Maandagoch tend verbrandde een 2-jarig meisje en Don derdagmiddag kwam, bij het uitgaan der school aan de Puntenburgerlaan het 6-jarig dochtertje van P. B. onder een passeerenden wagen en werd daarbij zóo ernstig verwond, dat het een paar uur later overleed. Sergeant-majoor-schrijver W. slipte gister middag in het Plantsoen met zijn fiets en bezeerde dermate een knieschijf, dat hij per brancard naar het Militair hospitaal moest worden vervoerd^ De lantaarns van auto's en rijwiei m moe ten volgende week uiterlijk tien minuten over half zeven, die van de overige voer tuigen op zijn laatst tien minuten over ze venen flink helder branden. Mede-lijden is iets; verzachten van lijden is meer. in den ochtend. Maar zoo algemeen gesteld, is dat antwoord toch niet juist. Wie pas uit zijn bed is opgestaan, is integendeel buiten gewoon zwak en zijn spieren kunnen slechts een minimum arbeid verrichten. De spier kracht neemt echter, na gebruik van het eerste ontbijt, snel toe en bereikt de grootste hoogte na het middagmaal. Dan daalt zij geleidelijk een paar uren lang, doch neemt tegen den avond opnieuw toe, tot zij inden nacht tot den ochtend weder afneemt. De ergste vijanden van de spierkracht zijn de beide uitersten van rust en overver- moeienis. Ook het transpireeren gedurende den arbeid draagt aanmerkelijk bij tot het verzwakking der spieren. Kruiwagens hebben van oudsher menigeen goede diensten bewezen. De heer J. Holtes, te Emmen, heeft er weer een nieuw gebruik voor bedacht. Ilij kan niet loopen, maar dat belet hem niet, mede ter jacht te gaan. Op een kruiwagen gezeten laat hij zich in het veld rondvoeren. Op den eersten Drentschen jachtdag schoot hij drie hazen en drie pa trijzen. De «Société d' aviculture* heeft een pro cédé bekroond volgens hetwelk op een voudige wijze, zeer nauwkeurig de ouder dom van een ei kan worden aangegeven. Dit procédé is gebaseerd op het feit. dat een ei, in water gedompeld, verschillende posities aanneemt, naar gelang van zijn ouderdom. Hoe ouder een ei is, des te rechter staat het in 't water. Tal van proeven hebben geleid om de volgende regels te formuleeren Het versche ei ligt horizontaal in de vloeistot; dat van 4 a 5 dagen oud, maakt met den horizon, een hoek van 30 graden de hoek wordt tot 45 graden bij een ei van 8 dagen, en 75 graden bij een ei yan 3 weken is het ei een maand oud dan blijft het op zijn punt in 't water staannog ouder, d r ij f t het. Met behulp van een flesch, met graden aanwijzing, kan men op die wijze in een oogopslag den ouderdom bepalen. Ken oud procédé en zeer eenvoudig, is het volgende water met 10 pCt. zout heeft de zelfde densiteit als een pas gelegd, koud geworden ei. In deze vloeistof moet een versch ei tot op den bodem zinkeneen minder versch ei zinkt gedeeltelijk of blijft drijven. Wanneer is de mensch'het sterkst? Op deze vraag antwoordt ieder natuurlijk Opening Middelbare Handelsschool. Hedenmiddag om 2 uur is in vervulling gegaan de wensch, sedert begin 1906 door de vereeniging «Handel en Nijverheid* ge koesterd om ook voor de kinderen uit den handeldrijvenden en den industrieelen mid denstand een inrichting van vak-onderwijs te verkrijgen waar zij ter dege konden worden toegerust voor den steeds meer eischenden strijd om het bestaan. In het voormalig kantoorgebouw van de firma Lamaison Bouwer Co., aan de Muurhuizen, is de Middelbare Handelschool geopend. Aan de uitnoodiging om daarbij tegen woordig te zijn een uitnoodiging. die wegens de zeer beperkte ruimte verre van algemeen kon wezen hadden gevolg ge geven het college van Burgemeester en Wet houders met den Gemeente-secretaris, eenige Raadsleden, de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs, het Bestuur van de Ambachtsschool en dat van de Industrie- en huishoudschool, het Bestuur van «Handel en Nijverheid* eu dat van «De Hanze*, be nevens enkele ouders van leerlingen. Vermelden we in het bijzondei den heer G. J. Buys, die ook voor deze derde vak school hier ter stede zoo onnoemelijk veel deed. Toen allen hadden plaats genomen in het middenvertrek, dat volgende week als teeken zaal zal worden gebruikt, nam de heer C. M. Creme r, Voorzilter van de vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstre ken* het woord en zeide Dames en heeren Het tot stand komen van een Handels school is in den loop der jaren in ons land gelukkig geen zeldzaamheid toch heeft ons Bestuur gemeend de opening van onze Mid delbare Handelsschool niet geheel onopge merkt te moeten laten voorbijgaan. Daarvoor was de algemeene belangstelling in de stad onzer inwoning te groot en is er te veel arbeid verricht om niet eens even met zekere voldoening terug te zien op hetgeen hier door het particulier initiatief kon tot stand komen. Het is u bekend, hoe hier te. Amersfoort, evenals in vele andere plaatsen in ons land, de middenstand, door Minister Kuyper zoo kern achtig «de ruggegraat der natie* genoemd, met groot verlangen uitzag naar deugdelijk vakonderwijs, speciaal onderwijs voor den handeldrijvenden en den industrieelen mid denstand, voor werkgevers, maar ook voor werknemers. Wel hebben we een Hoogere Burgerschool en een Gymnasium, een Ambachtsschool en een Industrie- eu Huishoudschool, gezwegen van het l.ager en het M. U. I.. onderwijs maar daarmee was de middenstand niet vol doende gebaat. Er was een hiaat in het vakonderwijs, waarin, uit den aard der zaak, het M. U. L. O. niet kan voorzien. Men wenschte een school, die in het bij zonder rekening houdt met de eischen, welke de practijk van het leven den middenstand stelt; een vakschool alzoo voor hen, die in den handel of de administratie hun brood willen verdienen. Ook elders bleek aan dergelijke scholen groote behoefte te bestaan en trekken ze vele leerlingen. Gelukkig, dat Amersfoort, dat op onder wijsgebied met eere mag worden genoemd, niet achteraankomt. Waar de behoefte aan ëen dergelijke school te Amersfoort bij velen meer en meer zich deed gevoelen, daar wist het Bestuur van de vereeniging «Handel en Nijverheid* de on geordende troepen onder éen banier te ver eenigen en gaf het in April 1910 den stoot tot de stichting van de vereeniging «Han delsschool voor Amersfoort en omstreken*. Ofschoon aanstonds velen als lid tot de vereeniging toetraden en de zaak dus finan cieel steunden, was daarmee wel reeds veel, maar lang niet alles gewonnen. Het doel, dat men zich voorstelde, moest bereikt en daarvoor was geld noodig, de ziel der nego tie, véél meer dan het particulier initiatief vermocht bijeen te brengen. Niet tevergeefs werd er een beroep ge daan op de publieke kas. Het Rijk ging vooraan, door ons een flink subsidie te verleenendaarna volgde de Gemeente, eerst schoorvoetend, maar ten slotte toch van ganscher harte. Toen dreigde ons plan spaak te loopen door gebrek aan medewerking van de Provincie. Toch hebben per saldo Provinciale Staten, dank zij voor al de krachtige hulp van de heeren prof. mr. De Louter, mr. dr. Van Zijst en Van der Burg, het Statenlid voor Amersfoort, ons niet in den steek gelaten en werd door be schikbaarstelling van een provinciaal subsidie oprichting van de school mogelijk gemaakt. Zoo zou de school, door particulier initia tief ontworpen, met medewerking van Siaat, Provincie en Gemeente tot stand komen. Bij de moeilijkheden, welke wij hadden te overwinnen om daartoe te geraken, kan ik niet nalaten den steun te herdenken, welken wij van meerdere zijden mochten ondervinden. In het bijzonder heb ik hier ook het Be- stnur onzer Gemeente op het oog. dat wist te bewerken, dat de Gemeenteraad ons eerst een ruim subsidie verleende, en later de uoodige schoollokaliteit nog wel kosteloos beschikbaar stelde. Een woord van hartelijken dank aan den inspecteur van Middelbaar onderwijs, dr. l'ockens, die ons steeds met raad en daad en met de grootste welwillendheid ter zijde stond, is hier zeker op zijn plaats, en dan vooral óok een wooid van dank aan den lieer G. J. Buijs, die steeds bereid werd ge vonden om ons te helpen en te steunen met zijn groote kennis van zaken, en zijn helder oordeel en die ook ditmaal, evenals indertijd f bij de Ambachtsschool, de promotor van de Handelsschool mag worden genoemd. Het mag, meen ik, een gelukkige ge dachte heeten, dat de thans ontworpen 4- klassige Handelsschool aansluit aan de ge wone Lagere school. Voor de toelating- wordt alzoo geen kennis van Fransch ver- eischt. Daardoor is de gelegenheid geopend om de kinderen van de gewone Lagere school, ook uit de o m g e v i tl g, rechtstreeks aan sluitend vakonderwijs te verschaffen. Het doel, om niet alleen den middenstand, maar ook de kleine burgerij te helpen, wordt daarmee bereikt. I11 4 jaar tijd hopen we onze jongens en meisjes af te leveren, geschikt voor den j werkkring, die hen wacht. We ontveinzen ons niet, dat het een moei lijke taak is, die Directeur en leeraren op de schouders wordt gelegd, om in betrekke lijk korten tijd een practisch en veel belo vend leerplan met succes af te werken. Doch het Bestuur heeft alle hoop, dat zij voor de zware taak berekend zijn. Gaarne doet het bij deze een dringend beroep niet alleen op hun kennis en ener gie, maar ook op hun heele persoon. Mogen Directeur en leeraren ook hun hart weten te geven aan de taak, die zij op zich hebben genomen, dan twijfelen wij niet, of onze school gaat een goede toekomst te gemoet. Na het bekend worden van het Provinci aal subsidie hadden wij nog slechts een kor ten tijd van voorbereiding. Daarom doet het ons te meer genoegen, dat voor den eersten cursus reeds 44 leerlingen werden ingeschre ven, van wie er, na afgelegd examen, 22 in de eerste en 13 in de tweede klasse werden geplaatst. Er zijn er te Amersfoort geweest, die in hun hart twijfelden of, vooral in den eersten tijd, de school een voldoend aantal leerlingen zou trekkente meer waar een rechtgeaard Hollander, om van een Amersfoorter niet te spreken, zich veilig en verantwoord gevoelt met eerst de kat eens uit den boom te kijken, hetgeen trouwens ook vele leerlin gen deden, want de meester meldden zich pas op het laatste nippertje aan. Dan waren er ook, die meenden, dat aan zoodanige school geen behoefte zou blijken te bestaan. Een nieuwe ondei .vijsinrichting heeft, meen ik, altijd reden van bestaan en in die ge- dachtengang zou ik bijna zeggen, zooals ik dezer dagen las «Verandering is vooruitgang, want de tijd loopt naar de toekomst; wë willen vóóruit, dus anders; of het goed is of niet goed, komt er niet op aan le pro- grès a toujour- raison, même quand il a tort» Waar onze school dus ook in het algemeen beoogt, de maatschappij vooruit te brengen, door aan enkele uitverkorenen een kans te geven om zich als niensch meer te vormen en de rijkdom van hun gaven te ontwikkelen in de richting, die voor hun levensdoel, han del of industrie, het meest is aangewezen, daar hoopt het Bestuur, dat Amersfoorts burgerij deze school zal weten te waardeer en en haar belangstelling meer en meer zal toonen, door onze school financieel te steunen. Wij hopen u zoo straks even in de schoollo kalen, waar de leerlingen aanwezig zijn, te mogen rondleiden, U zult dan zien, dat onze school zeer voorloopig en hoogst eenvoudig is gehuisvest; wij vertrouwen intusschen, dat dit aar. haar levenskracht niet zal schaden. Ik dank alle autoriteiten hier aanwezig, in het bijzonder het Dagelijksch Bestuur der Gemeente, voor hunne hooge tegenwoor digheid. Wij zien daarin een blijk van warme belangstelling voor onze school. Hartelijk hoop ik, dat de medewerking, welke wij tot heden mochten ondervinden, ook in het vervolg ons deel zal zijn. En hiermede verklaar ik de school voor geopend. De Burgemeester, hierna het woord verkrijgend, zeide Naast een woord van dank voor de uit noodiging wensch ik een woord van geluk- wensch te spreken nu de arbeid, welke zóo veel voorbereiding eischte, reeds zóo ver is voltooid, dat de Handelsschool zooeven kon worden verklaard geopend te zijn. Er zijn veel paarden voor den wagen ge spannen om het zóo ver te brengen en daarbij waren er drie van edelen bloede, het Rijk, de Provincie en de Gemeente, die in loyauteit wedijverden om te komen tot dit gelukkig resultaat. Wel heeft het Bestuur voor een zware taak gestaan doch nu ook zijn werk op zón gelukkige wijze is bekroond, kan onze gelukwensch te warmer zijn. Een tweeden gelukwensch zou ik willen uitspreken voor den middenstand, die terecht heeft ingezien, «lat het jongere geslacht er niet meer kan komen langs den ouden weg, niet meer kan volgen de oude methode van inkoop en verkoop en leven uit het laadje dat, wil de toekomstige zakenman met suc ces zaken doen, hij degelijk moet zijn voor bereid door zoo goed mogelijk vak-onderwijs. Ik hoop, dat deze school zal mogen op bloeien tot welzijn en sierraad van de Ge meente. Als ik het aantal leerlingen vergelijk met dat van een Handelschool in een Gemeente mot 120000 inwoners, dan meen ik, dat de 3j" leerlingen, waarmee de Amorsfoortsche school werd geopend, gunstig afsteekt Lij dat in de Gemeente welke ik op 't oog heb. Ik hoop, dat de school tot nut zal zijn voor de Gemeente. Neemt het ons niet kwa lijk, dat we in haar zien een magneet, die, naar we hopen, vele welgestelden zal aan trekken. Ten slotte zeg ik gaarne den steun van het Gemeentebestuur toe. Vervolgens werden de twee schoollokalen in oogenschouw genomen. Moge de school groeien en bloeien. Dat hebben zoo ten volle verdiend de leden van het Bestuur, die zich zóo lange en zóo veel inspanning getroostten om de school tot stand te brengen en alle bezwaren te overwinnen. Onder hen mag zeker op de eerste plaats worden genoemd de wakkere Voorzitter, de heer C. M. Cremer, die nooit wanhoopte en steeds nieuwe middelen wist te bedenken, die ten slotte leidden tot het bereiken van het doelhet tot stand bren gen der vakschool voor den handeldrijvenden en den industrieelen middenstand. Men seint ons De heer H. C. I.angereis, onderwijzer aan de Chr. school aan de Blankenheimstraat, wordt ter beschikking gesteld van den Gou verneur-generaal van Ned. Oost-Indië, ter benoeming tot onderwijzer 3e klasse bij het onderwijs voor Europeanen en daarmee ge lijk gestelden. BEU RSO VERZICHT. van 7 tot 14 September 1912. De Amerikaahsche markt heeft de geheele week een zwak voorkomen gehad. De gun stige publicaties zoowel omtrent den oogst als omtrent de industrie bleven zonder uit werking op de markt, tenzij men wil aan nemen, dat door den invloed van deze pu blicaties een daling werd voorkomen die

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5