Gemengd nieuws. Laatste Berichten. l)c innige erkentelijkheid, welke blijkt uit de talrijke brieven en telegrammen, bij het scheiden aan den zoo zeer ge waardeerden leeraar gezonden, zal hem stellig het scheiden verzachten en een aangename herinnering blijven in de dagen van welverdienden rust, die, naar allen hopen, nog zeer vele mogen zijn. Do heer J. van der Horst, oudste leeraar, herinnerde hoe steeds een hoogst vriend schappelijke toon heerschtc tusschen Direc teur en personeel en bood den heer Van Veen een photografische groep van dat personeel aan. De heer Stamperius stelde in het licht de voorbeeldige plichtsbetrachting, innige toe wijding en groote opgewektheid van den scheidenden leeraar en leidsman der school. De heer P. J. Bremer, thans onderwijzer te Hoogland, sprak namens de oud-leerlingen, die bij den heer Van Veen steeds raad zochten en ook altijd vonden. Ter herinne ring bood hij namens hen een ets van Dirk Harting aan. Napiens de leerlingen sprak nog H. J. Pijpers, leerling der ie klasse, waarna uit elke klasse een der meisjes een foto van hun klasse aanboden. De heer Van Veen, zichtbaar getroffen door al deze blijken van aanhankelijkheid, sprak een woord van dank en van afscheid, op de eerste piaats tot de oudste twee leeraren, de hoeren Van der Horst en De Cruyff, en vervolgens tot het onderwijzend personeel, waartoe ook oud-leerlingen der school behooren, en tot de leerlingen. Ook dankte hij den Arrondissements-school- opziener voor diens tegenwoordigheid. Ten slotte wenschtc de heer Stamperius tien nieuwen Directeur, den heer P. van den liooff, geluk in zijn moeilijken doch dank baren werkkring. Het is al heel wat keeren voorgekomen, dat een of ander zakenman met min of meer bedrukt gelaat zich tot ons wendde om hem »cvente helpen aan de vertaling van de eene of andere buitenlandsche factuur. Dat heeft dit voordeel gehad, dat we van lieverlede achter een massa technische ter men zijn gekomen en oefening kweekt kennis het helpen hoe langer zoo vlug ger ging. 't Wil ons voorkomen, dat onze tusscoen- komst in den vervolge niet meer zoo dik wijls zal worden ingeroepen. Immers de heeren Moll, Postma en Dubosq, dc leeraren in Duitsch, Engelsch en Fransch aan dc Middelbare Handelsschool, heel wat meer bevoegd dan we zelfs met den besten wil zouden kunnen worden, zullen, nu ze hier gevestigd zijn, ook wel de vraagbaak wor den tot wie middenstanders, die geen zóo uitstekende vakopleiding als thans aan de Handelsschool wordt gegeven, konden ge nieten, zich zullen wenden. De heeren zijn gaarne bereid, ons goed bedoeld dilettantisme te vervangen door hoogst deskundige voorlichting. Men zie hun advertentiën in dit nummer. De heer T. Verwcij, onderwijzer aan de Chr. school hier, is door den Minister van Justitie benoemd tot onderwijzer in de Ne- derlandsche taal aan het Rijks-opvoedings gesticht. hier. Dc heeren A. M Fredcrikse en C. F. van Duin slaagden aan de Rijks-universiteit te Utrecht onderscheidenlijk voor het ze na tuurkundig examen en het candidaats-examen Scheikunde. N'aar aanleiding van het Kon. besluit be treffende de invoering der nieuwe uniformen is thans door den Minister van oorlog vast gesteld en te 's-Gravenhagc bij de Gebr. Van Cleef verschenen, het boekwerk geti teld Beschrijving van de uniformen, de tenuën en het paardentuig van de land macht. Dc nieuwe uniform mag worden gedragen sedert 1 October; de oude kan worden ge bruikt tot 1916. De petten en de veldmutsen zijn reeds te zien in een der étalage-kasten van den heer A. Hassing, aan den Arnhemschewegde afbeeldingen der uniformen, naar teekeningen van kapitein Steenkamp, hangen voor in de boekwinkels hier ter stede. Luitenant K. W. G. baron Van Wassenaer, die van de cavalerie hier ter lande voor den tijd van s jaar is gedetacheerd bij de cava lerie Oost-Indische leger, zal 23 November per »Prinses Juliana* naar Indië vertrekken. Tot het aannemen van tijdelijk burgerper soneel tot het verrichten van huishoudelijke diensten hij het leger, gedurende de maan den Februari en Maart 1913. wordt door den Minister van Oorlog f 70 000 noodig geacht. Geen bagatel voorwaar. Zondag hebben de Hoofdbesturen der voornaamste militaire vakvercenigingen van zee- en landmacht vergaderd ter bespreking van een eventueele actie ter verkrijging van een meer democratisch tuchtstelsel. Met algemcenc stemmen werd uitgespro ken, dat het militaire tuchtrecht niet meer onverkort in handen van éen man (den com mandant) moet /..jn. maar dat er op ieder sclnp en in ieder garnizoen Raden van tucht moeten komen. De Statuten der vereeniging „Roomsch Katholieke openbare leeszaal en bibliotheek zijn goedgekeurd bij Kon. besluit van zi September 1912, no. 63. In »Ons Maandblad*, het orgaan der Ver eeniging tot bevordering der belangen van slechthoorenden, welks hoofd-redacteur we zeer spoedig zijn nuttigen arbeid hopen te zien hervatten, ontwikkelt mejuffrouw Tine Marcus, het leerplan eener school voor slecht- hoorende kinderen. De Roomsch Katholieke Drankweer stelt zich voor, dezen winter hier een huisvlijt- tentoonstelling te houden. De Bond van Ned. Lederfabrikanten heeft in een buitengewone algemeene vergadering te Tilburg besloten, den prijs van alle soorten zool- en tuigleder met \o percent te verhoogen, wegens de buitengewone prijs stijging der huiden. Zouden we 't maar niet weer eens pro- beeren met de klompjes? De H. V. C. ontvangt hier Zondag voor den competitie-wedstrijd de Z. A. C., uit Zwolle. Quick gaat naar V. V. O. De Internationale gas-tentoonstelling te Amsterdam heeft zoo'n toeloop, dat besloten is, haar nog tot 13 October geopend te hou den. Bij het vertoonen van lichtbeelden ge raakte gisteravond in het wijkhuis Bethel*, aan de Puntenburgerlaan, een film in brand. Veel ontsteltenis en weinig materieele schade. Bezie uw genoegens door een vergroot glas om er zooveel mogelijk genot van te hebben en maak van uw zorgen een klein pakje om het gemakkelijk te kunnen dragen en er anderen geen last mee te veroorza ken. T7it den Omtrek. Nu de Gemeenteraad van Baarn buiten de aanbeveling van school-commissie en de voordracht van Burgemeester en Wethou ders om iemand benoemde tot lid der plaat selijke school-commissie hebben op twee na alle leden van die commissie en van de Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs hun ontslag bij den Raad inge diend. Door belanghebbenden te Bunschoten is een onderzoek ingesteld omtrent de ver krijging van een tweede stoomgemaal. Reeds velen zien hiervan de wenschelijkheid in, vooral daar het dezen zomer buitengewoon nat is geweest en éen stoomgemaal niet bij machte bleek, den polder droog te houden. Zijn er twee stoomgemalen, dan kan er heel wat water in een etmaal verwerkt worden en bestaat er alle zekerheid, dat de polder het overtollige regenwater steeds spoedig weet af te voeren. Scherpenzeel zal weldra een steenkolen- gas-fabriek hebben. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben de oprichting er van goedgekeurd en reeds in October hoopt de Maatschappij tot exploitatie van Gemeente-bedrijven, gevestigd te Utrecht, de aanbesteding voor den bouw te houden. In het jongste nummer van »De lucht vaart*, het officieel orgaan der Ned. veree niging voor luchtvaart, lezen we Toen wij bij die gelegenheid toch te Soesterberg waren, konden wij de verleiding niet weerstaan om in het mooie vliegkamp nog eens een kijkje te nemen. De eerste indruk, dien wij verkregen, was: hoe jammer is het, dat men hier deze grootsch opge zette zaak zóo laat verwaarloozen. Er staan een vijftal prachtige loodsenbij uitstek ge schikt voor het doel, waarvoor zij werden vervaardigd. Tevens vindt men er een flink Bestuursgebouw, een mooi paviljoen, een ruime fabriek van gegolfd plaatijzer, en een prachtig restaurant, benevens vele andere kleine gebouwtjes, waarbij zelfs een veld- drukkerij en een veldhospitaal niet ontbreken. Waarom moet dit alles ongebruikt staan en, dat in deze buitengewoon mooie omgeving Is dat geen aanklacht tegen den onderne mingsgeest van het handeldrijvende Neder- landsche volk? Op onzen rondgang zagen wij, dat er zich in alle loodsen nog materieel bevond. In de loods naast het paviljoen stond een Sommer- toestel, waarvan de motor was afgenomen. Naast die loods stonden twee groote vlieg- tuigkisten, in een waarvan zich een vernield Sommer-vliegtuig bevond. De daarnaast staande loods bevatte de door Koolhoven vervaardigde biplaan «Holland*, waarvan het linker gedeelte van het landingschassis gere pareerd schijnt te zijn, terwijl er van de staanders verscheidene zijn krom getrokken. In een andere loods was eenig ballon-materieel geborgen en stukken van een ouden Wright. Weer een andere loods diende als remise voor de tramwagens, die verleden jaar naar lie lulte-Dolilcrsehcwcg iW 0. S. reden. Ten slotte kwam er een loods, waarin het toestel van Van Meel was geborgen het was de eenige loods, waarin wij menschen ontdekten. Daar werkten namelijk de meca niciens van Van Meel met een timmerman aan een nieuw toestel. Overigens stond alles vrijwel onbeheerd en begon het reeds teekenen van verval te vertoonen. Vele glasruiten waren stuk en enkele huisjes lagen nóg omgewaaid. Op de plaats, waar het vorig jaar de vlieg tuigen zoo lustig rondsnorden, liepen nu een koe en een geit kalmpjes te grazen. Sic transit Dit is toch-wel wat al te gauw gegaan. Is er dan niemand in Nederland, die deze zaak weer eens durft aanpakken Is de fut er dan heelemaal uit Hulde aan Van Meel, die standvastig op zijn post is gebleven, aan een onzer officie ren het vliegen heeft geleerd en ook nu nog onze drie officieren-vliegeniers helpt, zooveel hij kan Padvinders- hoekje Aanstaanden Zaterdag middag gecombineerde oefening onder luitenant Koppert. Alle troepen klokke half twee op liet Stations plein. In orde maken van hel terrein voor de wedstrijden en bespreking van den aard der feestelijkheden. Bijlen en schoppen meebrengen. Het is zeer gewenscht, dat allen opkomen. October. Gedurende de tweede maand van den meteorologischen herfst, krijgt de natuur een winterachtig aanzien de vogels trekken heen, de bladeren vallen, de dagen korten, de hemel is dikwijls bedekt. Van den isten tot den 3isten daalt de temperatuur 5 graden. De eerste October is meestal de warmste dag van deze maand (dat ziet er maar slecht uit. De zetter). Na den édep bereikt de thermometer niet meer de 25 gr. Celsius. De 20ste is de nor male datum, waarop dc gemiddelde tempe ratuur der 24 uur gelijk is aan de gemid delde jaarstemperatuur. De 31ste is gewoon lijk de datum van de laatste warmte (minstens 15 gr. Cels.). De atmosferische druk is meestal het hoogst op 6 October (757-7) het laagst op 24 October (783.1). De bekende Amerikaansche schrijver Mark Twain had een ontzettenden afkeer van alles wat naar aanstellerij en grootdoenerij zweemde. Eens, in een hotel aangekomen, ontdekte hij, dat een rijk geworden parvenu in het vreemdelingenboek had geteekend »Bmet kamerdienaar*. Dadelijk tce- kende hij er onder «Mark Twain, met hand koffertje*. Hedenmiddag heeft H. M. de Koningin- Moeder, door zeer fraai najaarsweder be gunstigd, een bezoek gebracht aan de ge bouwen der Maatschappij tot opvoeding in het huisgezin van weezen en andere minder jarigen «Zandbergen*. H. M. was vergezeld van Haar Kamer heer mr. S. B. W. graaf van Limburg Stirum en Haar Hofdame freule I". L. II. van de Poll. Allereerst werd bezocht het Tehuis der kinderen, waar de weesjes, die in verpleging komen, eenigen tijd ter observatie worden opgenomen. Aldaar werd li. M. ontvangen door den Voorzitter, ds. J. D. van Calcar, en de Be stuursleden baronesse Van Boetzelaer, mejuf frouw Bouricius, prof. Kenninck, mr. Winkel en mr. Van Schevichaven, benevens door den Directeur, jhr. W. A. Ortt. Nadat het dochtertje van den Voorzitter een eenvoudigen bouquet had aangeboden, trad H. M. het Tehuis binnen, dat met zeer veel belangstelling werd bezichtigd. Er waren slechts 12 kinderen aanwezig, welk aantal echter bijna dagelijks verandert en soms tot 24 opklimt. Op de vraag van H, M. of de inrichting meer een gesticht dan wel het gezin nabij komt, werd geantwoord, dat zij geheel is in gericht op het gezinsleven, opdat de kinde ren, onder de hoede van den vader en de moeder, de eerste warmtestralen van het huisgezin zouden gevoelen. Dc schootie omgeving, op dezen zomer- schen herfstmiddag zich in al haar heerlijk- lijkheid uitend, het prachtige bosch, alsmede de ruime speelplaats der kinderen, dit alles werkt er toe mede om den armen misdoel- den eenigszins te vergoeden hetgeen zij, bewust dan wel onbewust, ontberen. II. M. beschouwde dit alles met ingeno menheid en begaf zich vervolgens naar de kantoren der Maatschappij waar het voor naamste van den arbeid door den Directeur werd uiteengezet. II. M. nam ook hiervan met groote be langstelling kennis en betuigde H. D. be wondering over de ingewikkelde en uitvoe rige administratie, welke aan deze wijze van kinderverzorging is verbonden. Nadat H. M. aan den vader van het Tehuis een gift had overhandigd met be doeling de kinderen hiervan te onthalen, verliet de hooge bezoekster onder het ge juich der kleinen dit schoone plekje. H. M., die omstreeks half drie op «Zand bergen* kwam, keerde even voor vieren naar «Soestdijk* terug. De rit werd gedaan in een auto van de firma Nefkcns. De hedenmiddag onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck, van 1.46 tot 1.58 gehouden ver houden van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 12 leden en den Gemeente secretaris, mr. J. D. Werkman. Afwezig met kennisgeving waren Wethou der II. W. van Esveld en de heeren Van Duinen en Veis Ileynzonder bericht, de heeren Briët, Houbaer en Ruys. Eén vaca ture. De notulen van 24 September werden als vastgesteld beschouwd. De ingekomen stukken waren Een missive van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken van 1 o October, houdende bericht van goedkeuring van het Raadsbesluit d.d. 10 September 1912, ter definitieve be noeming van dr. J. H. W. Strijd en ter tij delijke benoeming van A. M. Gaasbeek tot leeraren in de Oude talen aar. het Gymna sium voor kennisgeving. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 23 September tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 10 September 1912 tot wijziging van de Begrooting dienst 1912, zoo mede de onder gelijke dagteekening aangeboden voordracht op het fonds van onvoorziene uitgaven voor kennisgeving. Een missive van mr. J. K. 11. de Beaufort, van 30 September, houdende bericht, dat hij zijn benoeming tot lid van het college van curatoren aanneemt voor kennisgeving. Het proces-verbaal der kasopneming bij den Gemeente-ontvanger, van 4 October. De Secretaris doet voorlezing van het pro ces-verbaal, waaruit blijkt, dat aanwezig is f 41 772.69. Om 1.50 kwam aan de orde de Agenda. 1. Benoeming van een leeraar in de Wis kunde aan de Burgeravondschool (vacature- Prins). In vacature a wordt benoemd dr. I'. G. Tiddens, in vacature b de heer T. Beverion, beiden met algemeene stemmen. 2. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool. Herbenoemd de heer F. Faber tot leeraar in Natuurkunde en dc heeren H. J. Huurde- man, P. Nierop en IT. H. Dijkstra tot leeraren in Lijnteekenen allen met algemeene stem- 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het rooien van boomen aan den Leusdenveg. Het voorstel strekt om de boomen aan den Leusderweg bij het voormalig Vilderskerkhof te rooien. De heer Rolandus Hagedoorn: Mag ik weten, welke boomen worden bedoeld? De Voorzitter: Alle boomen, langs het geheele schoolterrein en de woning van den conciërge. Het plan is, ze te vervangen door accasia's. De heer Hagedoorn: Dank U. Het voorstel wordt aangenomen z. h. st. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van terreinen aan de Barchman Wuytiers-laan. Het voorstel strekt om aan te koopen de in openbare veiling van 24 September 1912 geveilde perceelen van de hofstede «Vleut- bergen* ter gezamenlijke grootte van 6.32.00 Hectaren, met daarop staand houtgewas, voor de som van f 13 065.90 en van den heer M. L. O. Verkerk, te Amsterdam, de perceelen eveneens gelegen tusschen Wuytiers-laan en Ouden Utrechtschen weg bij de halte Vlas akkers, ter gezamenlijke «grootte van 7,59.95 Hectaren, voor de som van f 15 600; de on kosten inbegrepen. Aangenomen z. d. of h. st. Volgde de rondvraag. De heer Kroes: Is het niet mogelijk, bij politic-verordening de vogels en hoofd zakelijk de zangvogels beter te beschermen Wie, als ik, meer buiten dejstad woont, weet, dat personen, die daartoe onbevoegd zijn, dergelijke vogels vangen en zich daartoe be geven op anderer terreinen. Als de eigenaar van zulk een terrein een opmerking maakt, kan hij eeti pak slaag krijgen. Te Nijmegen bestaat een dergelijke ver ordening, die althans de eigenaars beschermt op hun grond. De Voorzitter: B. en W. zullen het verzoek in zeer ernstige overweging nemen. Verlangt iemand nog het woord? Zooniet, dan sluit ik de vergadering.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2