Staten werd reeds gepubliceerd en ligt nog ter lezing van den Minister van Landbouw, enz. een missive nopens den Algemeenen maatregel van bestuur voor Hinderwet en Veiligheids wet als voren. Herinnerd wordt, dat eventueele bezwaren zoo spoedig mogelijk ter kennis van den Secretaris der Kamer moeten gebracht, en opgemerkt wordt, dat deze materie wel nauwgezette bestudeering vordert, daar het voorstel 263 artikelen bevat van den Minister van Landbouw, enz. het Jaarverslag van de Centrale commissie voor de Rijnvaart (Deutsche Rheinschiffart) zal op korten termijn circuleeren bij de le den en worden doorgezonden naar een an dere Kamer; van het Centraal-bureau voor de statistiek een dankbetuiging voor de toezending van het Jaarverslag der Kamer over 1911 voor kennisgeving; van de Kamer te Appingedam een adres aan den Minister van Financiën, houdend verzoek den landbouw niet langer vrij te stellen van Bedrijfsbelasting. De Secretaris doet voorlezing van het adres, waarin o. a. wordt aangevoerd, dat door die vrijstelling een millioen wordt tekort gedaan aan 's Rijks schatkist en er op wordt gewezen, dat bijvoorbeeld in Fries land en in Groningen door die vrijstelling 16 opcenten worden geheven op de Bedrijfs- en de Vermogens-belasting. De heer H. van Haselen: Ik bewon der den moed der Kamer om deze zaak, welke, naar ik meen, niet behoort tot haar competentie, aanhangig te maken. Met de strekking van het adres kan ik overigens geheel meegaan. De vrijstelling is verleend in den tijd toen de landbouw in slechten toestand verkeerde. Nu hij een der bloeiendste takken van bedrijf is geworden, is het stellig niet onbillijk hem. evenals alle overige bronnen van bedrijf, te doen meedeelen in de lasten. Ik zou het adres gaarne steunen, doch weet niet of dit op den weg der Kamer ligt en zou daarom het verzoek om steun gaarne aanhouden tot een volgende vergadering. Aldus besloten. Ingekomen was nog een motie van de Kamer te Haarlem van 3 October nopens de invaliditeits- en ouderdoms-verzekering. De Secretaris doet voorlezing, waaruit blijkt, dat de Kamer het betreurt, dat de Regeering haar wetsontwerp baseert op een onderzoek van 1895, terwijl na dien tijd tal van werkgevers de handen ineensloegen. De Kamer wenscht ook hier risico-overdracht aan soliede Maatschappijen,'evenals dit wordt toegelaten voor publiekrechtelijke lichamen. De Voorzitter: De zaak is wel zeer urgent, omdat het ontwerp spoedig in behan deling wordt genomen door de Tweede Kamer. Ofschoon ik mij wel kan vereenigen met de strekking van het adres, zou ik willen voorstellen de beslissing omtrent adhfesie aan te houden tot de volgende vergadering. Ikzelf heb ervaren hoe goed deze risico- overdracht werkt, omdat de werkgevers elkaar controleeren. De heer A. E y s i n kIk zou onmiddel lijk adha?sie willen verleenen. Het is onnoo- dig, uit te stellen. Bijna het zelfde is reeds besproken omtrent de Ongevallenwet. Wordt met algemeene stemmen besloten, de motie te steunen. Ingekomen is nog van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort om consideratie en advies een adres aan den Gemeenteraad van J. Ham cn een aantal andere groenten- handelaren uit Nijkerkerveen. Bij den ge- bruikelijken koop van boonen per getal komen zij later tot de ontdekking, dat zij 25 a 30 pCt. tekort hebben ontvangen en zij verzoeken een verordening om dergelijke bedrieglijke handeling te voorkomen en ook opdat de markt »niet in een reuk komt te staan*welken reuk meldt het adres niet. De heer S. van Vollenhoven: Het eenvoudigst is als zij niet meer per getal, doch bij gewicht koopen. De V 0 o r z i 11 er Als zij in vertrouwen koopen, moeten zij maar natellen. De Ge meente kan toch jpoeilijk een beëedigd boonenteller aanstellen. Ik zon willen adviseeren, dat zij 0>f bij gewicht moeten koopen of zelf moeten na tellen, hetgeen toch ieder doet, die iets koopt en meent te weinig ontvangen te hebbenook kunnen zij zelf een boonen teller aanstellen. Ingekomen is nog van de Ncderlandsche Kamer te Londen een nader adres aan den Minister van Financiën in zake de Tarief- wet zal circuleeren en in een volgende vergadering worden behandeld. Ingekomen is nog een adres van de Ka mer tc Arnhem aan den Minister van Jus titie tot het instellen van een officieel Han delsregister als voren. Ingekomen is nog een circulaire van de plaatselijke commissie van enquête naar kin derarbeid -- is niet terug gehaald. Aan de orde komt te 9 uur het advies aan het Gemeentebestuur in zake de voor stellen van dc Raads-coinmissic voor hot marktwezen. De Voorzitter: De voorstellen circu leerden bij de leden en werden in besloten vergadering besproken. Ik stel thans voor, vast te stellen het ontwerp-antwoord van het Dagelijksch Be stuur der Kamer. De Secretaris leest dit ontwerp. Daaruit blijkt, dat een onderzoek is inge steld in andere plaatsen. Op de 84 circulai res die werden verzonden, kwamen 75 ant woorden bij het Dagelijksch Bestuur der Kamer in. De Kamer herinnert, dat zij reeds her haalde malen wees op de onvoldoende markt- gelegenheden hier ter stede en juicht de voorstellen over 't algemeen dan ook ten zeerste toe. Zij vereenigt zich volkomen met het voor stel om de veemarkt weer op Vrijdag te doen houden en dus terug te komen op den maatregel, waarbij, op verzoek van het Utrecbtsch Landbouw Genootschap, de vee markt op Dinsdag werd gesteld; hetgeen niet de verwachte resultaten heeft opgele verd. De Kamer zou de verkoopplaats der var kens behouden willen zien op de zelfde plaats, de Varkenmarkt. Zij juicht de verbetering der vischmarkt toe. Daar dit meer een zaak is van de ge- zondheids-politie, laat zij de plaats waar die markt zal worden gehouden, onbesproken. Zij is het eens met de markt-commissie, dat de verbetering steunt op een geloof in de toekomstdoch hoe het zij, ook zij wenscht die verbetering en blijft deze evenzeer noo- dig achten als in haar rapporten van 13 Maart 1897 en 12 December 1910. Zij meent nog, dat het Havik de beste marktplaats isis dit niet mogelijk dan beproeve men op het Lieve Vrouwe-kerkhof, als dit beschikbaar is, een markthal of overdekte marktplaats te maken voor boter, eieren, groenten en fruit, tevens met een gelegenheid dit tegen betaling tot verpakking. Om zindelijkheid en hygiene wenscht de Kamer de markt voor pluimvee en klein vee op de Appelmarkt. De markt-voor-alles en de bloemenmarkt moeten, ook naar de meening der Kamer, op den Hof blijven. De heffing van marktgeld blijft de Kamer ernstig ontraden. Wil men den toevoer grooter maken, dan moet men de marktwaren niet belasten. De heffing van marktgeld op de markt- voor-alles en een retributie voor gelegenheid tot verpakking blijft de Kamer handhaven. De heer H. van Haselen stelde een kleine redactie-wijziging voor, luidende »Alhoewel de minderheid der Kamer vooral met het oog op de groote moeilijk heden welke een marktverplaatsing oplevert het Havik de meest geschikte plaats blijft achten, kan zij, met het oog op misschien niet onoverkomelijke bezwaren, zich vereeni gen met het voorstel om het Lieve Vrouwe kerkhof te bestemmen als plaats voor de marktgebouwen*. De Voorzitter: De Raads-commissie stelt voor, bij de eetwaren tevens de pluim vee- en de kleinvee-markt te houden. De Kamer wenscht die te doen houden op de Appelmarkt. Te 9.45 wordt het advies vastgesteld met algemeene stemmen. Aan de orde is de rondvraag. De heer S. van Vollenhoven: De Kamer heeft een oproeping gedaan voor gegadigden tot het instellen eener kaasmarkt. Heeft dit succes gehad? De Secretaris: Vrijdagochtend waren eenige landbouwers-kaasmakers bn mij. Zij wenschen een bespreking in comité en mee- nen, dat er wel afzet is naar Gouda. Er wordt in den omtrek hoe langer zoo meer kaas gemaakt en er is wel belangstelling voor. De heer Van Vollen hoven: Ik meen, dat de behoefte aan een kaasmarkt wel wordt gevoeld sedert die te Barneveld is opgeheven. Het kaasmaken in de buurt neemt inderdaad sterk toe en ik vertrouw, dat er zelfs zeer veel succes zal zijn. De Voorzitter: 't Best is, dat de be langhebbenden zich schriftelijk aanmelden. Is het niet gewenscht, aan ons advies nopens het marktwezen alsnog toe te voegen: De Kamer houdt zich onledig met het hier ter stede eventueel vestigen eener kaasmarkt en zal, zoodra mogelijk, daaromtrent gege vens meedeelen aan het Gemeentebestuur. De heer W. van Haselen: Ik zou er gaarne de aandacht van het Gemeentebe stuur op willen vestigen, dat de klein-indus- trie hier niet in zulke gunstige conditie ver keert als te Baarn, Soest en Zeist, wat be treft electrische drijfkracht. Ik ben er van overtuigd, dat velen on middellijk daarvan zullen gebruik maken. Ik ken iemand, die pas machines kocht en deze deed gereed maken voor electrische drijf kracht. Ik meen, dat er reeds besprekingen zijn gehouden door het Gemeentebestuur en zou ernstig in overweging willen geven of er in dien zin niet iets kan worken gedaan. Dit is slechts een opmerking. De Voorzitter: Een opmerkingIk zou verder willen gaan en dadelijk een com missie willen benoemen, die een meer uit voerig rapport indient. De heer Van Haselen: De zaak is reeds ter sprake geweest bij het Gemeente bestuur. Electrische drijfkracht heeft tal van voor- deelen, brengt groot gemak en groote zin delijkheid. De Voorzitter: Ik erken dit volko men en meen vlugger en beter te zullen slagen door het verzoek flink te moti- veeren en niet alleen te komen met vrome wenschen. Ik acht een rapport eener com missie veel meer afdoende. Tenzij de Kamer de benoeming aan zich wenscht te houden, benoem ik tot leden der commissie voor de kaasmarkt deheeren Van Vollenhoven en Van Haselen, en tot leden der commissie voor de electriciteit in het klein-bedrijf de heeren Van Haselen, Eysink en Hamers. De Secretaris: Bij mij meldde zich reeds aan een sollicitant-waagmeester van de kaasmarkt. Ik heb hem verwezen naar het Gemeentebestuur. De vergadering, te 8.15 aangevangen, werd hierna te 11.10 gesloten. Gistermiddag was in het uit bouwkundig oogpunt hoogst interessante afgeschutte ge deelte der St. Joris-kerk de hergoten klok te bezichtigen. Zij weegt 20 Kilo meer dan de oorspron kelijke en dus 1391 K. G., is 1.30M. hoog en gegoten niet bijgedraaid, een geheim van den heer Van Bergen op Es. Het opschrift luidt thansDeze klok is gegoten door A. H. van Bergen te Heiliger- lae van de specie der in 1912 gebarsten klok. waarop het volgende opschrift voorkwam «Door dat vyer byen ick gevloten, Peter van Tryer heft my gegoten Anno 1627f. Kerk voogden mr. P. J. F. van Voorst Vader, Voorzitter; C. J. van der Nagel, Vice-voor- zitterJ. H. Boks, F. Wesseling, J. Bolk, H. C. van Dam jhr. R. A. P. Sandberg, Secretaris, October 1912. Onnoodig te zeggen, dat het op zijn plaats brengen van dit gevaarte met veel beleid moet geschieden. Toch vertrouwt de heer Van Bergen, wiens welbekende fabriek in 1795 door zijn groot vader werd gesticht, dat de klok nog deze week de kerkgangers zal bijeenroepen. Dan komt le quart d' heure de Rabelais een affaire van een paar duizend gulden. Iemand, die 't weten kan, deelde ons mee, dat de klok reeds lang gebarsten is geweest, vermoedelijk bij het luiden voor het overlijden van Willem III, waardoor ze warm werd, terwijl de geweldige vorst van den befaamden winter van 1890 haar te plotse ling afkoelde en de barst allengs grooter werd, tot ten slotte den 24 Maart dezes jaars de klok het geheel begaf. Een lang gekoesterde en door velen in verschillende bijeenkomsten geuite wensch kan weldra in vervulling gaan. Directeur en leeraren der Middelbare Handelsschool hebben het goede voornemen opgevat, voor volwassenen 18 jaar en ouder avond-cursussen voor Handelson derwijs te geven. Leest de advertentie, grijpt die gelegen heid met beide handen en voeten aan en zorgt er voor, dat ge u vóór 20 October hebt aangemeld bij den Directeur, Muur huizen 45. Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, Kamerlid voor Amersfoort, is benoemd tot gedelegeerde der Nederlandsche Regeering bij de heden te Brussel te openen Interna tionale tentoonstellings-conferentie. Gedurende het verlof van kolonel J. H. Huisken, tot 7 November, is overste D. W. de Jager belast met het bevel over het 5e regiment infanterie. Voortaan moeten de officieren, wanneer zij in uniform in het openbaar verschijnen, steeds bewapend zijn met de sabel. Bij schaatsenrijden en groote gladheid kan de commandeerende officier hiervan ontheffen. De officieren mogen voortaan na twee uur in het openbaar burgerkleeren dragen. Luitenant P. J. van den Briel, thans van de 4e mitrailleur-afdeeling, die 12 September op de Renkumsche heide een klap van zijn paard kreeg en met lichte hersenschudding naar Arnhem moest worden getransporteerd, is geheel hersteld. Ook kapitein A. Ph. Loumati, wien 23 September hier een soortgelijk ongeval over kwam, neemt mooi in beterschap toe. Bij Kon. besluit van 24 September 1912, no. 43, zijn goedgekeurd de wijzigingen in de Statuten der vereeniging Weduwenzorg*, van beneden den rang van officier gepen- sionneerde Europeesche militairen van leger, marine en koloniën. Tevens is voor die vereeniging een be drag van f 1000 uitgetrokken op de Staats- begrooting voor 1913. Wel een succes voor den heer L.J. Krook, die zoo lang hiervoor heeft geijverd. Donderdagavond houdt de vereeniging »Handelsschool voor Amersfoort en om strekent haar jaarvergadering, o. a. tot vast stelling der Begrooting. Dan vergadert óok de plaatselijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond. En voor het Nuts-departement treedt dan als spreekster op mejuffrouw A. G. de Leeuw, meer bekend onder haar pseudoniem Geer- truida Carelsen. Volgens »De Tijde worden in het aarts bisdom Utrecht pogingen aangewend om te komen tot een Bond van R. K. schoolbe sturen ten bate van het R. K. Lagere school wezen. De Kon. vereeniging »Het Nederlandsch Tooneel* zal hier Vrijdagavond opvoeren »Freulekenc, comedie in 3 bedrijven, van II. C. J. Roelvink. Emma Morel in de titelrol van dit echt- Ilollandsche stuk, dat overal zeer goed werd ontvangen, zoowel om zijn inhoud als om zijn vertolking. We komen er op terug. In de bioscoop »De Arend* trekken behalve het extra-nummer de Kinder bewaarplaats, een alleraardigste filmde Boogschutter, prachtig van kleur en stof feering en de Dochter van den toren wachter eiken avond een talrijk publiek. Het extra-nummer geeft de indrukwek kende processie van de eucharista, het altaar-sacrement, ter gelegenheid van het op 11 September te Weenen gehouden 23ste Eucharistisch congres. Ondanks de groote koude en den klette- renden regen namen 150 000 menschen deel aan dezen ommegang, welk uit drie afdee- lingen bestond. De eerste werd gevormd door leeken in de zoo kleurige kleederdrachten van alle deelen der Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie; de tweede bestond uit 5000 priesters en monniken en 200 bisschoppen van elke nationaliteitde derde uit mgr. Van Rossum, den legaat des pausen, in de prachtige koets welke Maria Theresia gebruikte bij haar kroning, en den Keizer en de aartshertogen met hun schitterend gevolg, alle bijzonder geslaagde films. Verleden week schreven we, dat bij het in brand geraken der film van de kamer bioscoop in het wijkhuis »Bethel« de ontstel tenis groot, doch de schade klein was. Dit is zoo wat de schade aan de meube len van het wijkhuis betreft. De heer A. J. Visser, uit Uchelen bij Apeldoorn, die de lichtbeelden vertoonde, heeft de tegenwoor digheid van geest gehad de vlammen te localiseeren tot zijn toestel. Daardoor spaarde hij wel de tafels en de stoelen, doch offerde hij tevens zijn geheelen toestel op. Behalve, dat hij vrij ernstige brandwonden opliep aan handen en hoofd, heeft hij, door zijn moedige daad, zijn broodwinning verlo ren, doch «Bethel» wel zeer aan zich ver plicht. Wie in dit laatste aanleiding mocht vinden om hem in staat te stellen een nieuwen toestel te koopen, kan zijn bijdrage veel kleintjes maken een groote zenden aan ds. J. Pannebakker, Wijersstraat 3. De Amersfoortsche veteranen voetbal-club ging Zondag met 10 man naar Zwolle om de Zwolsche veteranen te bestoken, die de welwillendheid hadden, aanstonds een elfde mannetje te leenen. De rust ging in met 0—0het einde kwam met 2o voor de Amersfoorters. Het eerste elftal van Quick ging, alweer onvoltallig, naar V. V. O., te Velp en kwam met een 13 nederlaag terug. Het eerste der H. V. C. ontving hier de Z. A. C., uit Zwolle, en wist na een zeer spannenden wedstrijd de primus der vorige competitie er onder te houden met 5 1De rust ging in met 3o in het voordeel van de thuis-club. Het Vijfde ging met 6 invallers naar Wageningen en werd met o2 geslagen door de gastvrouw. De stand bij rust was o—1. Aan den Zondag gehouden tweeden weg wedstrijd van «Wielersport* namen, evenals bij den eersten, op 15 September, 45 deel nemers. De rit ging thans van «Het Boompje* over Hilversum, Amsterdam, Utrecht, Zeist en Woudenberg terug naar Amersfoort. De afstand was nominaal 115, doch met de weg gedeelten door de Gemeenten cn het tijd- roovende en dikwijls moeilijke zoeken naar de controle-posten te Hilversum, Amsterdam, Utrecht en Woudenberg, stellig 130 K. M. Ook het wachten bij bruggen was voor velen hinderlijk. Er werd klokke 9 afgereden en de ge broeders Wiggers de Vries, uit Bussum, op een tandem gezeten, kwamen reeds om 1.20 terug. C. van den Biezenbos, van hier, kwam om 1.30 en even na hem J. A. Kaljee, uit Leusden. Vóór 3 uur arriveerden er in 't geheel 38 die daardoor een groote zilveren medaille

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2