Donderdag 10 October 1912. RONA Cacao No. 8170. 62e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave von de Naamlooze Vennootschap „De Amersloortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR J. raisiRiEs. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1. franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat het proces verbaal van de zitting van het hoofd-stembureau van den uitslag der op 9 October 1912 gehouden herstemming voor de verkiezing van éen lid van den Gemeenteraad van Amersfoort, in het kiesdistrict III, in afschrift is aangeplakt en ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Amersfoort, 10 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van HANDWIJCK. De SecretariB, J. D. WERKMAN. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de commissie, die zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast met de bezorging van spijzen aan behoeftigen, zich weder bereid heeft ver klaard om gedurende den a.s. winter hare po gingen tot leniging van armoede voort te zet ten. Tevens wordt bekend gemaakt, dat de com- sie voornemens is om op Maandag, den 14 Octo ber e.k., aan te vangen de ingezetenen te bezoe ken ter bevordering eeneralgemeene deelneming aan deze spijsuitdeeling gedurende den a. s. winter. Eene aansporing tot ruime inteekening ter ondersteuning van de behoeftigen en tot aan moediging van de commissie zal wel overbodig zijn. Amersfoort, 8 October 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. 1). WERKMAN. FA- Ile KAMER van KOOPHANDEL BRIEKEN te AMERSFOORT heeft de eer de aandacht van belanghebbenden er op te vestigen, dat van wege het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel bij de Kamer is ingekomen een exemplaar van het Ontwerp-algemeenen maatregel van bestuur be doeld bij artt, G en 7 van de Veiligheidswet, met Memorie van toelichting. Door Z. Exc. wordt gevraagd om bezwaren of bemerkingen tegen de artikelen in dit ontwerp aan hem mede te deelen vóór 30 November 1912. Ten einde belanghebbenden op ruime schaal daarvan kennis kunnen nemen, zijn ontwerpen met Memorie van toelichting tegen betaling van 10 cent verkrijgbaar bij de boekhandelaren Gebr. Belinfante, te 's-Gravenhage, en ter inzage aan het Secretariaat der Kamer, Muurhuizen 13. Amersfoort, 9 October 1912. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, J. Guit. KLEBER, Voorzitter. H. P. van HASELEN, Secretaris. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1913 aan den heer J. T. T. C. van Dam van Isselt eervol ont slag verleend als Voorzitter van den Cen- tralen gezondheidsraad, met dankbetuiging, en is benoemd als zoodanig dr. W. P, Ruijsch, lid van dien Raad, met eervol ont slag als I-Iootd-inspecteur bij het Staatstoe zicht op de volksgezondheid voor Zuid- Holland en Zeeland en met eervolle ont heffing van de waarneming der betrekking van Hoofdinspecteur van dat Staatstoezicht voor Noord-Holland en Utrecht. Bij de gister in het 3e kiesdistrict ge houden herstemming ter voorziening in de vacature, in den Gemeenteraad ontstaan door het bedanken door den heer W. H. Karn, zijn van de 869 kiesgerechtigden op gekomen 652. Blanco en van onwaarde 10. Uitgebracht werden op den heer A. J. M. Goote 269 en op den heer A. C. R. O. Bereiding van Waterchocolade per kop. In den kop doet men eerst suiker (2 a 8 thee lepels) dan R0NA caoao (l theelepel ongeveer 6 a 7 gram). Vervolgens opgieten niet. yoed kokend water en dan eerst 0 Bereiding van Melkchocolade per kop. I11 den kop doet men 2 a 3 theelepels suiker en 1 theelepel R0NA cacao (6 a 7 gram), maakt dit met zeer weinig koude melk tot een papje, en giet daarop de goed kokende melk. Bovenop ziet men dan een prachtig laagje schuim. Gabruiksaanwijzingtn voor K IN 1 u Bereiding van Melkchocolade per grootere hoeveelheid. Op 1 Liter (kan) melk neemt men P/a a 2 eet lepels (3ögram)R0NA cacaa en 2'/a a 8 eetlepels (70 gr.) witte suiker. Roer in een schaal de cacao en suiker droog door elkaar. Maak daarvan met kokend water een papje. Giet die pap in de kokende melk en laat even door koken. Uitl Liter melk schenkt men ongeveer 7 koppen. Natuurlijk kan men des- gewenschI ook gedeeltelijk melk en gedeeltelijk water gebruiken. I kilo RONA caoao van 1.50 geeft dus 200 koppen chocolade. X. Leinwebcr 373 stemmen, zoodat gekozen is de heer Leinweber. Bij de stemming op 1 October kwamen op 686 kiezers, werden uitgebracht op de heeren A. J. M. Goote 238, J. Hofland 39, A. C. R. O. Leinweber 222 en N. E. Rost 176, terwijl toen 11 briefjes van onwaarde werden verklaard. De Kamer van Koophandel en Fabrieken vestigt aan het hoofd van dit nummer nog maals de aandacht van belanghebbenden op het Ontwerp-algemeenen maatregel van be stuur, bedoeld bij de artt. 6 en 7 der Veilig heidswet. Dat is inderdaad van veel meer belang dan menigeen wel denkt. Zoo wordt, om maar iets te noemen, voor gesteld om in iedere werkplaats een man te hebben, die geheel zelfstandig eerste hulp bij een bedrijfs-ongeval kan verleenen. De vraag mag gedaan of ieder baasje, die met een paar knechtjes werkt, wel aan die bepaling kan voldoenen ook of zoo'n goed geschoold eerste hulp-verleener niet veel eerder ziekenoppasser wordt dan schoen maker, timmerman of wat dan ook te blijven. Inderdaad, men wage hier eens éen dub beltje aanof men vrage inzage bij den heer Van Haselen. Gisterochtend tusschen 10 en 11 uur had het proefluiden van de hergoten klok in den St. Joris-kerktoren plaats. Gelijk alle instrumenten bëhooren te worden ingespeeld, moet ook een klok worden inge luid eer zij den juisten toon en het goede timbre geeft. Door een verbeterde wijze van ophangen, kan zij thans door éen man worden geluid, wien een helper wel eens zal aflossen. Vroe ger kwamen er drie man aan te pas, terwijl dan gewoonlijk een vierde nog een handje hielp. Kapitein-intendant W. Jansen, van de 4e divisie, zal optreden als leider van een cur sus in verplegingsdienst, te geven aan de leerlingen van den hoofd-cursus, die worden opgeleid voor luitenant-kwartiermeester. Hij blijft hier in garnizoen. Luitenant L. J. Baerends, van 5e regiment infanterie, is overgeplaatst bij de 2e mitrail- leur-afdeeling te Deventer. Sedert gistermiddag dragen verschillende onderofficieren van het ie regiment huzaren de nieuwe pet, naar Engelsch model. De commandant van het veldleger heeft ten aanzien van het blijvend gedeelte voor het tijdvak van 1 December tot 31 Januari a.s. bepaald, dat alsnog van dezen dienst zullen zijn vrijgesteld een kleine 200 mili ciens der lichting 1912. Met het oog op de particuliere belangen van de belanghebben den moet ten spoedigste mededeeling wor den gedaan van dezen maatregel. Van de 23 000 man der lichting 1913 van de Nationale militie zullen er 400 worden aangewezen voor den zeedienst. Het aandeel der Provincie Utrecht, waar 1409 ingeschrevenen waren, is bepaald op 1109. Overste W. N. van Wintershoven, com mandant van het 19e landweer-district (Amersfoort) is, op zijn verzoek, met ingang van 15 October eervol ontslagen uit den mili tairen dienst, onder toekenning van nader pensioen. Morgenavond gaat, door de Kon. veree- niging «Het Nederlandsch tooneel* opge voerd en met Emma Morel in de titelrol, in «Amicitia* hier >Freuleken«, de voor de jongste gala-voorstelling gekozen comedie in 3 bedrijven van den heer H. C. J. Roel- vink. Freuleken* behandelt het gegeven van een jong meisje, wier moeder vroeg ge storven is en dat zich nu tot taak heeft ge steld, in het stille, half verweesde gezin het stuk speelt omstreeks 1780 op een land huis in den Gelderschen Achterhoek haar diep'betreurd moedertje te vervangen. Als het scherm opgaat, is Florentine »freuleken*, zooals zij door de boeren en armen van den omtrek algemeen genoemd wordt van huis; voor het eerst, na de droevige dagen, uit logeeren bij een oom te Utrecht. En de ceremonieele, twistzieke, maar in haar hart niet kwade tante Hen- riette, een Haagsche douairière, de zuster van baron Van Averling, voert op »Rande« den huishoudstaf. Zij kibbelt er met haar neef Job, Florry's oudsten broer, wiens bee- nen verlamd zijn schept er, ondanks haar goeden wil, voor den eenzelvigen ouden heer een sfeer van onbehagen en werpt de schuld van alles op Miebetje, een wees, kind van een ketellapper, dat indertijd door Flo rentine's moeder op Rande als hulp in de huishouding tot zich werd genomen. Miebetje, »de Kattekop*, zooals zij om haar wispelturig humeur door jonker Job werd gedoopt, heeft haar eigengereide ideeën en treitert de ordentelijke tante Henriette. Zoo is bij den aanvang van het stuk de stemming in huis als die van azijn met pe per. Zelfs de, anders goedaardige, oude heer kan zich moeilijk bedwingen, waar juist dien avond Hans, de jongste zoon, student te Leiden, die voor de tweede maal niet voor zijn promotie slaagde, op Rande wordt ver wacht. Deeenigeafleidingen vroolijkheid te midden van deze verbitterde stemming brengt een rijke, jonge Amsterdamsche Regenten-zoon, Iman van Aerschot, die, enkel voor zijn pleizier levend, des heeren Van Avertings jachtgronden pachtte. De zonnige, zorgelooze Iman, de welkome, dagelijksche gas t op Rande. Met Job speelt hij eindeloos schaak, luistert geduldig naar diens politieke wrevel- buien en zelfs de grommige baron is met zijn oolijk gezelschap des avonds aan de speeltafel verwend geraakt. En met Miebetje is Iman van den eersten dag, zij 't dan ook »in alle eer en deugd*, aan 't vrijen en dollen geslagen. Doch dit alles verandert als op den be- wusten avond, met den gezakten Hans, ook »Freuleken« onverwacht huiswaarts keert. Van het eerste oogenblik laat het cordate, ernstige meisje haar moederlijk gezag weer gelden. De zoo gevreesde botsing tusschen Hans en zijn vader loopt met een sisser af; Job mag niet meer hatelijk zijntante Henriette vindt steun bij haar streven naar »ton* en «goede vormen*en Iman van Aerschotwordt op staanden voet ver liefd. Een maand later vinden wij hem nog steeds als dagelijksch bezoeker op Rande doch thans komt hij er om «Freuleken*, en schijnt «Kattekop* geheel vergeten. Miebetje voelt zich gekrenktJob, eerst Imans vriend, draait óok om, nu hij den vlinder zijn plichts getrouw, ernstig zusje ziet omfladderen, en «Freuleken* zelf maakt zich zorgen over de nukkige, nu nog meer onhandelbare Miebet, voor wie zij, de jongere, zich als «oudere zuster* verantwoordelijk voelt. «Ik geloof nu eenmaal, broeder*, zegt tante Henriette, «dat het heilzaam is, van een kind, «certaines choses* verwijderd te houden, die het «prematuur* zouden kunnen kwetsen F.n als het kleine freuleke, in haar moederlijke nasporing dan ontdekt, dat er, zij 't dan ook slechts schijnbaar, «certaines choses* vóór haar terugkomst tusschen Iman en Miebet bestonden, dan staat het haar inmiddels ontloken liefde een diepe wonde. Te klein om te begrijpen, te jong om te weten, en te veel nog een kind om onna denkendheid van kwaad, kwaad van kwaden

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1