Gemengd nieuws. velakcn (Geld.), Hoogland 13, l ensden i Alaam 7, Renswoudc 6, Scherpenzecl (field.). Soest 1S, Stoutenburg 3 en Woudenberg 11 De lotelingen, die hoogere nummers trok ken dan vermeld bij iedere Gemeente, zijn dus vrij van militiedienst. Bij de Wet van 18 April 1S74 wordt in art. 64 de Ontvanger der registratie aange wezen als ambtenaar, die de uitbetalingen van getuigengelden heeft te doen. Het was intusschen gebruikelijk, dat deze zulks deed door tusschenkomst van den deurwaarder, den bode of een klerk bij het betrokken rechts-college. Thans is door den Minister van Justitie een circulaire verzonden, waarbij de uitbe talingen worden opgedragen aan de Griffiers onder hun persoonlijke verantwoording. De vraag rijst nu echter of de Minister bevoegd is 0111 de hierboven aangehaalde wetsbepalingen ter zijde te stellen en of de Griffiers (daar wel is voorgeschreven, dat zij hebben te volgen de bevelen van de Kroon, doch niet van den Minister) verplicht zouden zijn. aan deze circulaire te voldoen. De heer G. J. Bieleman, Rijks-zuivelin- specteur te Utrecht, is toegevoegd aan de centrale commissie voor de botercontrole- Tot hoofd machinist bij de gemeentelijke waterleiding is benoemd de heer A. W. Vervloet, thans te Soesterberg. Luitenant C. A. J. J. van der Linden is in de Zaterdag te Utrecht gehouden verga dering der Officieren-vereeniging benoemd tot lid van het voorloopig bestuur der 011- der-afdeeling voor brand-, rijwiel-, inbraak-, dienstboden- en waschverzekering, tot welker oprichting staande de vergadering werd be sloten. Mejuffrouw A. J. Mulder, die Donderdag werd benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school zoowel te Soest als te Lenrum, heeft de benoeming naar Soest aangenomen. De heer A. J. F. J. Eilerts de Haan legde te Utrecht met gunstig gevolg af het theoretisch tandheelkundig examen. Kapitein V. Noest, van den Generalen staf, adjunct-chef van den staf der 4e divisie, is met ingang van 1 November bevorderd tot majoor bij den Generalen staf. Hij zal majoor M. C. van der Hoog, die 1 November zal optreden als Directeur der Hoogere Krijgsschool, opvolgen als chef van den staf der 3e divisie, te Breda. Luitenant-kolonel II. J. Indeweij, van het ie regiment infanterie, wordt half November gedetacheerd bij het ie regiment vesting artillerie tot het volgen van een cursus voor fort-commandanten. Luitenant L. F. van den Benden, die, zooals we in het vorige nummer meedeel den, op 1 November in activiteit wordt her steld bij het ,ie regiment infanterie, zal lui tenant J. P. Bolten vervangen als officier voor speciale diensten. Kapitein S. B. van Delden, luitenant H. Ritsma en luitenant S. Veldmeijer, van het se regiment inianterie, zijn in commissie ge steld om het onderzoek in te stellen naar de voorgeoefendheid van dienstplichtigen die zich aanmelden voor 61/2 maander. De wachtmeesters J. M. Kolff en jhr. C. I.. E. van Kretschmar van Veen, van het ie regiment huzaren, zijn bevorderd tot kornet. Met ingang van 1 November is benoemd tot commandant van het ie regiment veld artillerie de luitenant-kolonel O. I.. G. F. Aberson, van het ze regiment veld-artillerie. Met ingang van 1 November is benoemd tot commandant van het 19e landweer-dis- strict (Amersfoort) de reserve-kapitein der infanterie J. A. L. M. Struycken. In het vorige nummer schreven we, dat er veel belangstelling was voor den Handels avondcursus. We gingen daarbij af op de herhaalde verzekeringen, gegeven in de vergaderingen dei beide Middenstands-vereenigingen, dat als er maar eens gelegenheid zou worden geboden, men het tekort aan vakkennis dol- gaarne zou bijspijkeren, op de pogingen der vereenigingen van handels- en kantoorbe dienden om zelfstandig avond-cursussen in te richten,'en zoo veel meer. En nu 't puntje bij 't paaltje komt en de tijd van inschrijving gistermiddag werd gesloten, nu hebben zich aangemeld een half dozijn weetgierigen voor de allerzon derlingste combinaties van leervakken,zoodat er geen fatsoeniijke cursus te vormen valt. 't Is ons een les om in den vervolge wat meer sceptisch te staan tegenover enthusi- aste betuigingen van belangstelling. De jaarvergadering der schoolbesturen met onderwijzers en onderwijzeressen aan scholen met den Bijbel in het 6e district zal morgen middag worden gehouden in de Chr. school aan de Blankeriheimstraat, hier. Dc vorecniging 1 Amcrsfoortschc industrie ën huishoudschool^ houdt Vrijdagmiddag haar najaars-vergadering ter behandeling van de Begrooting, het voorzien in Bestuurs- vacatures en het aanhooren van mededee- lingen. De Boud van R. K. onderofficieren telt blijkens haar eerste jaarverslag reeds 5 afdee- lingen en correspondentschappen met 114 leden, terwijl afdeelingen weldra zullen toetreden. Evenals de Chr. Onderofficieren Bond, waarmee hij federatief samenwerkt, zal de R. K. Bond een eigen maandblad uitgeven en den leden kosteloos toezenden. De kermis sterft haar eigen dood. De Hof is nog niet half bezet en hetgeen er staat, haalt niet bij wat hier vóór de dislocatie kwam. In «Amicitia* was 't zeer matig bezet, zóo, dat Luciën, die 't eerst aan 't woord kwam, zich niet kon weerhouden om den draak te steken met de mooie leege stoelen. Wat er gegeven werd, was goed. In de bioscoop «De Arend* had het óok drukker gekund. De specialiteiten, vooral soubrette en snelteckenaar, zijn zelfs best. Maar zóo veel vereenigingen hadden feest avonden, met nog wel kosteloos onthaal, dat het wel niet anders kon of 't moest elders wel stil wezen. Omtrent «De Lijfgarde*, dat aanstaanden Vrijdagavond in «Amicitia* zal worden op gevoerd door de N. V. «Tooneelvereeniging* onder directie van Herman Heijermans en Ed. Verkade. schrijft net weekblad «De Prins*, dat er twee kiekjes van geeft: «het is een prettig stuk met grootendeels geesti- gen dialoog en amusante handelingen. De heer Verkade. die de zware dubbele hoofdrol vervult, doet dit met zóo veel verve, fijnen humor en speeltalent, dat zijn creatie alléén reeds in staat is, deze vertooning tot een succes te maken. Maar nevens hem treden op de heer en mevrouw Van Kerckhoven. ook deze twee talentvolle artisten weten aan hun aardige rollen een heel bijzonder cachet te geven, terwijl mevrouw Julia Cuypers de voor haar aanleg niet bepaald geschikte rol toch luchtig genoeg en inden biijspeltoon speelt. Summa summarumeen bijzonder goed geslaagde opvoering, welke den bijval vindt, waarop zij aanspraak mag maken*. Het zeer aardige blijspel werd 17 October voor de eerste maal hier te lande opgevoerd, ongeveer een jaar na de première in het Neue Schauspielhaus te Berlijn en gaat hedenavond bij de Tooneelvereeniging voor de tiende maal. De boven genoemde dubbele rol van Verkade bestaat hierin, dat hij de mate loos achterdochtige en jaloersche tooneel- speler zijn vrouw (mevrouw Cuypers) op de proef wil stellen, zich daarom kleedt als garde-luitenant en haar werkelijk verovert, doch, tot zijn schrik als tooneelspeler maar te gelijk tot zijn vreugde als echtgenoot, weldra te hoeren krijgt, dat zij hem onmid dellijk heeft herkend en met hem heelt ge speeld in plaats van hij met haar. Het eerste elftal der H. V. C. sloeg hier Zondag het eerste der V. V. O., uit Velp, met 5—0. De rust ging in met 2—0 in het voordeel der thuis-club, die wel eens beter spel te zien gaf. Haar tweede kon eveneens een 5o over winning boeken op het tweede van Velox. Quick kwam uit Arnhem terug met een 7 1 overwinning op O. D, O. Een nabootsing van een vlieg-machine, welke als vehikel dient voor een sigaretten- fabriek, was heden in de stad en had veel bekijks- Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer der Kennemer sportclub, die aanstaanden Zondag harddraverijen doet hou den op de prachtige baan van «Birkhoven', herinneren we, dat zij eergisteren eveneens draverijen op korte baan deed houden op Kranenbroek*, bij Alkmaar. Als nu 't weer maar meewerkt en de Amersfoorters zich niet onbetuigd laten. Bij een Zaterdag gehouden jachtrit had een dame uit Amsterdam het ongeluk, bij «Ixjckhorst* onder haar paard te vallen en ernstig aan het hoofd verwond te worden. Dr. Groneman verleende de eerste hulp op den huize «I.ockhorst*, vanwaar de pa tiënte werd vervoerd naar het St. Elisabeths- gasthuis, waar zij 's avonds werd geopereerd door prof. Rotgans. De toestand was hedenmiddag naar om standigheden zelfs zeer wel. Een ietwat topzware man 't was gister een echte dag voor de Maandaghouders viel gisteravond uit den draaimolen op de Groenmarkt. Hij werd binnengedragen in de hoofdwacht, waar luitenant J. F. B. Weber de eerste hulp verleende, waarna dr. Hagedoorn de won den verbond. Vervolgens werd hij per brancard naar het Commissariaat van politie gebracht om uit te slapen. Hedenochtend rond half elf reed een wa gentje, doordien hel paard schrok voor het groote draaiorgel, in de groote spiegelruit der spekslagerij van den heer F. J. Willen- borg op den hoek van Krommestraat en l'epersteeg. De orgelman hield op met dreunen zoo dra het paard in 't zicht kwam de voer man echter verzekerde, dat hij gerust kon doorspelen en bij de tweede maat van «Nearer mv God* liep het paard achteruit en kreeg de heer Willenborg het rijtuigje door zijn grootste ruit. De schade aan de ruit, waarvan bijna niets heel bleef, wordt gedekt door verzekering die aan de gasornamenten, den verderen étalage-opstand en de door de glasspinters onbruikbaar geworden eetwaren zal vermoe delijk wel niet worden vergoed. Voor de politie is 't natnurlijk een heel drukke tijdhetgeen niet wegneemt, dat ze tóch nog weer diensten heeft te verrichten van de Rijks-politie. I Zoo geleidde ze heden een minderjarigen jongen, die van zijn verzorgers te Nieuw- I.euzen bij Staphorst was weggeloopen en te Utrecht zwervende werd aangetroffen, tot Nijkerk. Verschillende bewoners van woonwagens, die in het Algemeen politie-blad stonden gesignaleerd, verkozen het betalen hunner boeten boven aanhouding en opzending naar Utrecht. Desgelijks een kermishouder, die nog f5 of 5 dagen te goed had. Een jongen, die nog een maand en boven dien 6 weken moest boeten, werd door haar naar Utrecht geleid. Hedenmiddag werd de eerste kermishou der onder de Beurs gebracht, in den regel gaat dit crescendo. Een troep zigeuners, die hier wilde mu ziek maken, werd gister door de politie snel buiten de Gemeente geleid. De ambtenaar van het Openbaar ministe rie bij de Rechtbank te Utrecht eischte gister twee jaar gevangenisstraf tegen den 30-jarigen conducteur der X. C. S.. die 2.5 Sep tember geld stal uit een met den trein uit Zeist verzonden pakje. Bij zijn aankomst te Utrecht werd het vooraf gemerkte geld op hem bevonden. De verdediger pleitte clementie, doch de Rechtbank had achtereen in éen zitting drie spoorwegdiefstallen te berechten, zoodat de kansen voor V. weinig gunstig zijn. De onverstandige ontvlucht den rook eti valt in het vuur. 'O'lt don Omtrek. Ook te Baarn tracht men te komen t* »t sluiting der winkels des avonds te 9 uur, zoo mogelijk bij Gemeente-verordening. Op het wandelpad bij villa «Henriette*, aan de grens van De Bilt, is thans een bord geplaatst waardoor automobilisten en wielrijders kunnen zien, dat het pad een wandelpad en dus voor hun vehikel verbo den is. Opletten, toeristen. Te Hoevelaken is Vrijdagavond een gei- ten-tokvereeniging opgericht, aanvankelijk met 37 leden. Do tuinbouw-wintercursus in het Xijker- kerveen, door Patrimonium* met behulp van Rijk en Gemeente tot stand gebracht, is alweer gesloten. Met voel moeite had men ten slotte leerlingen bijeen gekregen, doch alras bleek, dat zij het onderwijs niet konden volgen, hoeveel moeite de leeraren zich ook gaven. De poging om voor de veenders theorie te paren aan de practijk en daarom het re sultaat een eind naar voren te brengen, is deerlijk mislukt. In de Donderdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Soest heeft de heer Koppesctuar medegedeeld, dat uit een conferentie met professor Van der Zwaaij, adviseur van de Regeering, is gebleken, dat de Minister van Waterstaat voornemens is, alle kleine electrische centrales te naasten. Het land wordt dan verdeeld in districten, terwijl de Regeering aan de Hollandsche Electrische Maatschappij het monopolie voor levering van electrischen stroom zal verlee tienalles onder controle van het Rijk. Dit stelt daartegenover als eisch, dat a*le eigen dommen van de H. E. M. aan de nieuw te vormen Maatschappij zullen overgaan. Niet-brandbare benzine. Het licht ont vlambare van benzine is vrij algemeen be kend, maar toch gaan vele leeken er nog zeer onvoorzichtig mee om. Volgens een statistiek van de chemische fabriek te fries heim werden er dit jaar 206 ongelukken door benzine veroorzaakt, waarvan 60 doo- delijk waren. Vooral in chemische waschinrirhtingen en in technische bedrijven komen dergelijke ongelukken veelvuldig voor. Volgens hel Irausclictijdschrift «Lescorps gras industricls* heeft men thans ecu methode gevonden om ni^Ji-hrandbare benzine te ver vaardigen. Deze methode is zeer eenvoudig; men vermengt 6 deelen benzine mee 4 deelen tetrachloormethaan. Noch de verkregen vloei stof noch haar gassen zijn ontbrandbaar. Voor chemische wasscherijen en dergelijke is deze stof dan ook uitstekend geschikt. Kunstmatige melk. Dr 1 iustavj<igler, professor aan de Universiteit te Klausen- burg heeft een sensationeele uitvinding ge daan. Na tal van proefnemingen is het hem gelukt, kunstmatige melk te bereiden, die in scheikundige samenstelling en voedings waarde volkomen gelijk is aan koemelk. Professor Rigler bereidt deze melk uit plant aardige substanties, vooral uit graansoorten, door middel van een eenvoudige machine, liet materiaal wordt aan de oenen kant in de machine gedaan en aan den anderen kant wordt de melk in Hesschon opgevangen. Deze plantenmelk is veel goedkooper dan dc beste koemelk, /ij is wit van kleur en smaakt uitstekend. )ok deze melk kan g«- sterilliscerd worden. De gelukspenning voor blinde kinderen. - De Deensche Directeur generaal der poste rijen heeft een practische methode bedacht om middelen voor de opvoeding van blinde kinderen te verkrijgen. In de Rijks-Munt wordt een koperen muntstuk geslagen, een z.g. gelukspenning, die aan de ouders van pasgeboren kinderen wordt verkocht. De ouders wier kinderen wel kunnen zien, kun nen zooveel als zij zelf willen voor dezen penning geven en dit geld is bestemd voor de blinde kinderen. Het muntstuk heeft het volgende opschrift. «Het kind, dat voor het eerst het licht aan schouwt, geelt een gave aan het kind, dat het licht nimmer zal zien*. Een jubileum der huisnummers. - Het nummeren der huizen, deze voor ons zou van zelf sprekende en onontbeerlijke inrich ting, zal dit jaar een jubileum vieren. Volgens I'régier's «Histoire de l'admitil- stration de la police de Paris*, voorzag een architect in 1312 voor het eerst een gedeelte van Parijs van huisnummers. Zijn voorbeeld vond eerst geen navolgingpas veel later, in de periode tusschen 1726 en 1763, werd in de Fransche hoofdstad gelast, de nieuwe huizen van nummers te voorzien. In 1789 bepaalde de Republiek, dat alle huizen num mers moesten hebben, niet om het verkeer te vergemakkelijken, maar om de belastin gen beter te kunnen innen. Spoedig daarop volgde Weenen en in 179S werden de hui zen te Berlijn genummerd. Alles is geld waard. Bij de ijzer-indus trie in de Vereenigde Staten werd tot nog toe het minderwaardige ijzererts weggewor pen evenmin werd bij de cokes-bereiding het gas gebruikt, Ferst in den laatsten tijd ging men inferieure steenkool tot briketten maken. Thans heeft dc Wisconsin Steel Com pany op haar ertsvelden, in het Mesabi-ge- bied aan liet Bovenmeer. een inrichting ge maakt om ook minderwaardig ijzererts te verwerken. Terwijl vroeger slechts gesteenten met tot 70 pCt. ijzererts gebruikt werden, stelt men zich nu tevreden met 34 a 4 3 p< t. De Fransche natuurkundige Bethenod heeft een uitvinding gedaan, waardoor draad looze telegrafie zonder vonken mogelijk wordt, De voordeelen van dit stelsel zouden zijn, dat de verschillende stations elkander niet meer hinderen en de snelheid zoozeer zou worden verhoogd, dat legen 200 woor den in de minuut kunnen worden verzonden, Bovendien zou door de uitvinding draad- looze telephonie mogelijk worden, daar zijn stelsel dc daarvoor uoodige 20 000 trillingen per seconde zou kunnen voortbrengen, Nederlaudsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Juni 1,1 (Fxil, tramdieiisten). Reizigers 111 127.! Bagage en honden 3 244.; Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. 89 167.^ Buitengewone ontvangsten en telegraaf 809,0 Totaal 204 348.S Totale 1912 iuii Ontv. over Mei f204348.84'' f211 351, Ontv. sedert 1 Jan.* f 1 282 o >i. 13 f 1 198 hi. Gemiddeld aantal Kilom. expl. van af 1 Januari 148 1 |S Dus ontvangst por dagkilometer47,^0 14.71 INGEZONDEN M RDKDKKMNGKN. Graaf Rumford. de bekende Staathuis houdkundige en filantroop, heeft aan liet einde der 18de eeuw een soep samengesteld, die naar hem gonoemd werd. Hij wilde in

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2