BLOOKER CACM Café-restaurant „DIE PFORTE VN COWCERI DAALDERS Laatste Berichten. «4. Gedurende de kermis 191 middag en avont Aan don llocvclukctisclien weg wordt hel pompstation met prise d'eau met den noodi- gcn spoed gereed gemaakt. Het machine-gebouw, waarin 2 Dieselmo toren, elk van 60 P.K. zullen worden opge steld, met 4 centrifugaalpompen, waarvan voor lagen en 2 voor hoogen druk. is reeds onder dak gebrachtde fundeeringen om de zware machines en pompen tc dra gen, zijn gereed. Ken dezer machines zal met 1 December a.s. tot werken gereed op gesteld moeten zijn. terwijl de tweede 1 Januari 1 y 13 volgt. Voor de watervoorziening worden thans langs den 1 loevelakenschen weg vijf bronnen geboordop het terrein zullen er nog zes bijkomen. Iedere bronbuis heeft een wijdte van 200 m.M. en zal ongeveer 50 Meter diep in den grond worden geboord, waaruit alsdan in voldoende hoeveelheid zuiver drink water voor Amersfoort zal worden verkre gen. Deze bronnen worden weder met hevel- leidingen en buislcidingcn met de lagedruk- pompen en voor en nafilters verbonden, terwijl het zuivere water eerst in een rein- waterkelder verzameld wordt om daaruit weder door de hoogedrukpompen te worden uitgepompt en door het buizennet in het hoog-reservoir geperst. Ten einde steeds controle te hebben op de hoeveelheid water die in het hoog-reser voir aanwezig is, om daarnaar het in werking stellen tier machines te regelen, is een kabel gelegd van het hoog-reservoir naar het pomp station, waardoor steeds langs electrischen weg de waterstand in het reservoir aan het pompstation wordt aangegeven. Aan dezen kabel is een verbinding naar het kantoor van den Directeur gebracht, alwaar een toestel wordt opgesteld, dat steeds automatisch langs gralisehen weg de verschillende waterstanden in het reservoir aangeeft, zoodat deze door loopond worden gecontroleerd. Met eenige zekerheid kan thans reeds worden medegedeeld, dat in het begin van Januari 1 y 13 het drinkwater uit de Gemeen te-waterleiding aan particulieren kan gele verd worden en, zoo noodig, voor het blus- schen van brand beschikbaar is. Het is te verwachten, dat «Ie Raad spoe dig zal vaststellen de voorwaarden voor de levering en het tarief, dat zeer zeker lager zal zijn dan dat van de Utrechtsche Water leiding-Maatschappij. Aanvragen voor waterlevering kunnen thans reeds aan den Directeur worden ge richt. Den ingezetenen wordt in hun belang aangeraden, zich hiertoe spoedig tot den Directeur tc wenden. Het is heden f15 jaar geleden, dat ds.J. J. Bos, sedert 1 November 1S92 emeritus hier. werd bevestigd als predikant bij de Xcd. 1 lervormde gemeente te Soest. Mr. A. J. van den Bergh. uit Utrecht, pro fessor in .vijsbegeerte, kei krocht en apolo getiek aan het seminarium der Oud-bisschop- pelijke klcrezie, werd Dinsdag aan de Rijks universiteit te Utrecht met lof bevorderd tot «loctor in de Staatswetenschappen na verde diging van stellingen. Het gebeurt slechts hoogst zelden, dat hij promotie op stellingen het pra-diraat «met lof» wordt toegekend. Ter verduidelijking van het in ons vorig nummer medegedeelde betreffende de jongste vergadering van de Ofticieren-vereenlglng berichten wij, dat onder meer werd besloten tot oprichting van een verzekerings-vereeni- ging, welke ten doel heeft, door collectieve contracten met groote verzekerings-maat schappijen, de gunstigste voorwaarden voor de leden te bedingen. In het voorloopig bestuur dezer vereeni ging werden benoemd de gep. kapitein J.A. I.. M. Struvcken, wiskundig adviseur ecner levensverzekering-maatschappij te Utrecht,en luitenant C. A. J. J. van der I.inden, alhier. De vereeniging «Kindervoeding' ,die weldra 25 jaar zal bestaan immers op 24 Octo ber iv">7 werden de eerste besprekingen ge houden, welke tot haar oprichting leidden heeft zich tvedcr tot de weldadige stad- genooten gewend om geldelijken steun voor haar goed werk. In den vorigen winter verstrekte zij ge durende 72 dagen aan 20452 schoolgaande kinderen van onvermogende ouders warme spijs, of aan rond 175 per dag. terwijl aan «le Hoofden der openbare en bijzondere scho len f250 werd ter hand gesteld om klomp jes te koopen. Kleertjes konden niet worden verstrekt, omdat de kas het niet toeliet. Slechts zeer noodc stelde de commissie de aanvragers teleur. Moet hier nog worden herinnerd aan het «ventre affanv' n'a point d'oreillcs» of in overweging worden gegeven hoe een slecht gekleed, niet doorvoed kind zijn gedachten niet k.in hebben bij liet onderwijs '7 De firma I'crwerda «K Ticman stelt ook dit jaar voor haar afnemers kosteloos lie schikbaar een Noytema-kalcnder. zoomoge lijk n>'-g fraaier dan de beide vorige. De kalender voor 1913 is geheel gewijd aan het vogelrijk en elk der twaalf bladen getuigt weer van het meesterschap van den kunstenaar, die zijn sujetten zelf op steen teekent en met zijn tinten en tonen zulk een heerlijk effect weet te bereiken en zijn ka lender maakt tot een lust voor de oogen en een zeer bijzondere wandversiering, op welke men telkens iets nieuws en treffends ontdekt een blijvend genot. Zooals wij reeds in ons vorig nummer mededeelden, heeft de Directie van de Bios coop-maatschappij «De Arend» deze week zorg gedragen voor een varieerend pro gramma. De soubrette Sarah van der Heim is 'n aardige verschijning, die een goede stem bezit en die het publiek, vooral met haar liedje «O, Kees, 0. Kees», stormenderhand heeft veroverd. Ook de Hollandsche trans formatie-zangeres Jeanne Horsten moeten wij hier noemen, terwijl de snclteekcnaar-karika- turist Rafael verbazend sterke staaltjes van zijn kunst vertoont. In de hal der bioscoop is een schilderij ten toon gesteld, door hem in 46 seconden (dus ongeveer 3/4 minuut) vervaardigd. De reclame-wagen geeft een ander staaltje van zijn kunnen. Het is dan ook geen wonder, dat de Bios coop De Arend zich ook deze week in een Hink bezoek mag verheugen. Gistermiddag, tijdens de Kindervoorstelling, was de zaal nagenoeg uitverkocht. De beide soubrettes zongen aardige kinderliedjes, waar de kleinen zich in verkneuterden. A.s. Zaterdagmiddag een gelijke voorstelling als die van gisteren alleen heeft de directie besloten om voor dezen laatsten kermismid«lag ook den snel- tcekenaar voor haar jeugdig publiek te doen optreden. Wij kunnen een bezoek aan «De Arend» ten zeerste aanbevelen. Alleim ko mische films worden vertoond, die het publiek doen schateren van het lachen. In de bioscoop aan de I.angestraat ging tot gisteravond als attractie-nummer «Het vliegende circus», waarvan, te beginnen met hedenavond, zal worden vertoond het tweede gedeelte, getiteld «De slangendanseres», even eens een zeer mooie film. Ook hier worden de bioscoopnummers afgewisseld door voordrachten van den karakter-humorist Willy 1 felm en den piano humorist Werkendam en ook hier draagt de Directie er zorg voor, dat niets wordt ver toond of voorgedragen, dat niet door den beugel kan. Jn «Die Pforte von Cleve» iedcrcn middag en avond een goed concert van een gezel schap, dat zóo in den smaak valt, dat 's mid dags eti 's avonds de zaal telkens vol is. Da familie Boesnach treedt met groot succes op in «Café Centraal- vooral het jongste meisje met haar dozijn gedresseerde duiven, die achteruit de zaal op haar toevliegen eti zich op haar hoofd en armen plaatsen, en haar mooi stemmetje en aardige liedjes heeft verbazend succes. Over den smaak valt niet te twisten. Toen de Kon. vereeniging Met Xeder- landsche tooneel hier 11 October «Freuleken* opvoerde, was het in Amicitiat >0 leeg, dat het societeits-bestuur terecht besloot geen tweede poging te wagen om hier een goed tooneelstuk door een goed gezelschap te doen opvoeren. Toen gisteravond door het reizende ge deelte van het Grand theatre van de Gebrs. Van l.ier, uit Amsterdam, er opvoerde «De big van het lóSste» was de zaal uitverkocht en men heeft zich dol vermaakt met deze militaire klucht. De Amersfoortsche toonecl-vereeniging «Door Inspanning Uitspanning» zal 10 No vember een eere-ayon«l geven voor haar ook uit de jongste wedstrijden zoo bekenden Voorzitter den heer C. J. J. van I.uijn die dan 12'/.j jaar geleden voor het eerst als dilettant-tooneelspeler in het openbaar op trad. Opgevoerd zal worden «Balt, «le mars kramer», waarin de jubilaris de marqué-rol zal vervullen. Aan den cross country-rit, welke de Ko ninklijke militaire sport vereeniging heden in den omtrek van Amersfoort deed houden, namen 30 officieren deel. Hot jongste nummer van de «Revue der sporten» geeft een paar goede kiekjes van Quick. Dc heer 11. J. Oosterveen, hier nog wel bekend, schrijft er een interview in met mr. F. I.. Kleyn, den Voorzitter dor Haag- schc Voetbal Vereeniging, die herinnert, dat zoo tegen de negentiger jaren in het Klcyn- clftal o. a. meespeelden mr. J. graaf Yvnn Randwijck, thans Burgemeester van Amers foort, enjhr. mr. B. W. Sandhergtot Kssen- burg, dezer dagen benoemd tot Burge meester van Haarlem. liet Kleyn-elftal speelde veel tegen het Karnebeek elftal, welks aanvoerder was jhr. mr. Van Karnebeek, de tegenwoordige Bur gemeester van 's-Gravenhage. In dc Zondag te Utrecht te houden Al- femeene vergadering van den Ned. Wieier iond wel te onderscheiden van den A. N. W. B. zal onder meer worden behandeld de v«ilgcnde motie Bestuur en leden van den X. W. B. spreken als hun overtuiging uit, dat de Bond verplicht is medo te werken aan ecu naleving van de Motor- en rijwielwet, zien in iederen rit zonder bepaling van minimum-rijtijd, gebaseerd op een gemid delde snelheid van hoogstens 20 K.M. per uur, een moedwillige ontduiking van Motor en rijwielwet (mits de vereischte vergunning is aangevraagd), beschouwen derhalve de zoogenaamde afstandsritten en dergelijke, zooals in de laat ste tijden gehouden worden, als verkapte weg-races. trekken uit liet opnemen en publiceeren der juiste tijden van de eerst-aankomenden de conclusie, dat snelheid en niet toerisme het doel van deze ritten is. en spreken de wenschelijkheid uit, dat eventueele bezwaren tegen de tegenwoor dige regeling in zake wegwedstrijden ter kennis van den desbetreffenden Minister zullen worden gebracht. Aanstaanden Maandagavond wordt hier een vergadering gehouden van het socialis tisch verbond, waarin dr. H. W. Bh, E. van den Bergh van Eysinga, uit Zntfen, zal be handelen het onderwerp de cultuurstrijd der sociaal-democraten. voor Kijkduin door een stel hakens voorzien vun een ronde schijf; voor Erfprins «loor twee stel bakens, waarvan éen, voorzien van 2 dwarslatten, de Üosielyke grens en éen, voorzien van I dwarslHt, dc Wes telijke grens aangeeft. Op de «lagen waarop gevuurd wordt, zal van de betrokken verdedigingswerken een roode vlag waaien die drie uur vóór bet begin der oefening halfstok en éen uur vóór «Ie oefening geheel voorgeheechen wordt. Bovendien zal op den avond vóór den dag waarop gevuurd wordt «en waarschuwingsbord geplaatst worden op bet terrein van den Gemeen telijken vischal'slag te N'ieuwediep. Indien een stoomvaartuig tot waarsc.husven of sleepen aunwezig is, zal, indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen desgf- wenacht hulp worden verleend 0111 uit tien onveiligen sector te komen. Amersfoort. 21 October 1912. De Burgemeester voorntieind, Van RANDWIJCK. Doordien de paarden op hol sloegen, ge raakte heden even 11a eenen een van het station komende wagen van den artillerie- trein beladen met balen turfstrooisel bijna in de beek bij de Utrechtschepoort. De wagen liep vast tegen de lantaarnpaal op den hoek van het Beukenlaantjed«» paar den waren echter niet te houden en stort ten van het talud. De materieele schade is vrij groot. Bij de ten Raadhuize gehouden aanbeste dingen werd ingeschreven als volgt voor het horstellen der werfmuren door K, de Bruin, te Hoogland, f2158; L. J. Hemels, te Amersfoort, f2300; C. Ruiten berg f1877, J- van Keulen f1607, Gebrs. Wassink f 1625, en A. van Daal Tz. f1496; voor de bestrating van het Zand en den Berkenweg door J. van Harpen f2683, Th. W. Bonte f 2075, Gebr. Wassink f 2637, C, Ruitenberg f 2.592 en E de Bruin f 2550. Gegund aan de minste inschrijvers. Door onbekende oorzaak ontstond Dins dagnacht omstreeks half drie brand in een alleen staand huis aan den Arnhemschen straatweg, toebehoorend aan den hoer J. Mater. De oude bewoners hadden het 's middags erlatende nieuwe zouden het gisteroch tend betrekken docli vonden, toen ze er met hun meubeltjes vóór kwamen, nog slechts de 'erblijfselen der muren. De schade aan den inboedel, die «loor de vorige bewoners slechts ten dcele was over gebracht en aan het lniis wordt gedekt door verzekering. De autoriteiten waren zeer spoedig ter plaatse. De justitie stelde een onderzoek in. Kennis is machtDaarom is het zoo ge- wenscht, naar zelfkennis te streven. Zij vooral geeft een bijzondere machtdie der zelfbe- heersehing. De heden verschenen Memorie van ant woord van Burgemeester en Wethouders op de verslagen derafdeelings-vergaderingen om trent de ontwerp-Gemeente-begrooling voor 1913 beslaat, behalve de Nola's van wijziging en de n concept besluiten, 10 pagina's druks. Wij moeten voor lieden oni dus wel Be- perken tot de hoofdzaken. Mede in verband met de onzekerheid wan neer de waterleiding in exploitatie zal kun- I nen komen, wordt dc raming der waterop- hrengst verminderd niet f6725. Hoe 1100de ook moeten mede daardoor j B. en W. voorstellen het percentage der Inkomstenbelasting te verlioogcn tot 3 De opbrengst wordt geraamd op f 112 ono. Weldra hopen B. en W. een voorstel to doen 0111 in 1911. deze belasting en ook liet schoolgeld llooger- en Middelbaar onderwijs progessiof te heffen, Omtrent de pensionneering der 1 remeente- ambtenaren en hun weduwen en weezen wordt een afwachtende houding aangenomen in verband met «le verklaring in «le jongste Troonrede. De organisatie van hel marktwezen komt weldra ter tafel. Een derde Gemeente bode zal worden aan gesteld. In de bndenkamer wordt oen cen traal telefoon-schakelbord opgesteld, terwijl telefoon-toestellen zullen komen in Burge- meesterskemer en de bureau's >penbare- werken en Inkomstenbelastingen Bevolking. De jaarwedden der politie worden verbe terd. Daarvoor is f 3600 uitgetrokken. Ken systematisch woningonderzoek zal worden ingesteld. Voorgesteld wordt, een motor-luchtpomp aan te schaffen voor de beerputten lediging. II. en W. vinden geen aanleiding om af T7it den Omtrek. Aan de leerlingen der Westerschool te Baarn zijn, met het oog op de komende koude en vooral natte dagen, schoolpantoffels uitgereikt. De onkosten hiervan worden be streden uit het contributiefonds der school. "W,™ vm h» na-tcgrlnig I stellen vooj; Subsidie tc verl A M. V. „iet He typography en een lokaal Ot R. K. ope, vangen. De vacantie-kolt ontvangen. 1 Iet voorstel MOft- tijdelijk terug pensionneering v® F gehandhaafd. r* B. en W. wensi stellen en trekken! lieden 0L. droefheid 4 «enoote en L hun™ in dett on^( öli jaren. J. T„. I» SR Amersfoort.. Bezoeken m kunnen nicttd WISSEL- en FE (Mr.S. VAMVfER Kortegradit 11 Telegramadres Assurantiën, as Crcdioten, .els Coupons, >ei Deposito's, ise Effecten. .ui Verhuurt U speciaal gebomvflu volgens tarief, opnt to zijnen kantore k Bij den kopéfeslager W. Slotboom, te Lun- teren, is een houten velocipede te zien, in 1845 door zijn vader gemaakt; een zón goed vehikel, met stofvrije assen en zelf- 1 smerende oliehouders, dat de vervaardiger er zelfs toertjes mee maakte tot over de j grenzen van ons land. Het vliegkamp bij Soesterberg behoort tot j het verleden. De Gemeenteraad van Soest besloot de huurovereenkomst met de X, V. «Verwey .V l.ugard's automobiel-maatschappij» over te dragen aan de X. V. «Acetylena», mede te 's-Gravenhage. Julius Maggi, hoofden stichter der wereld- 1 beroemde fabriek van verduurzaamde voe- 1 dingsmiddelcn. conserven en bouillonblokjes, is Dinsdag op 66-jarigen leeftijd te Zürieh overleden. I fs niet te vervangen door een nabis dat proeft een ieder onmiddellijk. K E N N IS U E V I S U. Dc Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dut volgens mededeeling van «1c Minister van Oor log op 29 October a.e. en too noodig volgende dagen schietoefeningen zullen worden gehou<Ier. u. van het fort KIJKDUIN, waarbij de zee onveilig is tusaeben de ware richtingen Z.W. en N.W. (90*) tot op 8(MX> M. van het fort b. van het fort ERFPRINS, waarbij het on veilige terrein ligt ttiMchen de ware richtingen West en Noord ftot op 9000 M. van het fort. De onveilige sector tul voor elk fort worden aangegeven «Toot bakens, en wel EN «KL BERTS, VON (TL All ff A. LI CO MM 188 ION N' AIR8 IN EFFECTEN EN KASSlfflj AMSTERDAM. «1 Beheerder van tiet Bijkantoor te Amerafoorh^B J. OATTIE, I' I a 111 h 0 e ti 12, luiere.®». 8 A F E-l) E I» 0 8 1 Tf Nieuwste constructie, Fabrikaat „bips Brand-en LOKETTEN TE HUUR van f7.50 per jaar af, f-- per maand, enr.,1 gecombineerde sluiting. .Afxomlev'.Qke knipkauier len behoeve «lerj

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2