RONA Van Houtcn's Cacao Stadsnieuws. Laatste Berichten. scheiden van de verkeerswegen op ver schillende hoogten, waarbij voor voertuigen de straat, en voor voetgangers een door loopend verhoogd pad is bestemd, waar zij veilig kunnen gaan en de winkels kunnen bezoeken zonder hinder van automobielen, enz. op een lager gedeelte. Dit middel zal zeker binnen niet langen tijd worden toegepast in de drukke gedeelten van groote steden en ten slotte wenschelijk worden geacht voor alle streken, waar mechanisch voortbewogen voertuigen wor den gebruikt, en Aan de Provinciale Staten van Utrecht is het volgende adres verzonden door het Dagolijksch bestuur van den A. N. W. IV, toeristenbond voor Nederland dat den «q Juni j.l. aan de Staten bij gemotiveerd request door adressant werd verzocht, in den geest van de bij de Staten van Noord Holland aanhangig gemaakte, een verordening tc willen uitvaardigen tot wering van het inbreuk-maken op natuurschoon en het ontsieren of misvormen van gebouwen of monumenten van bouwkundige of geschied kundige waarde dat het Bestuur op dit verzoek geen ant woord mocht ontvangen, en vermoedt, dat het adres niet tijdig genoeg de Staten heeft bereikt, aangezien het wel vernam, dat op 2 Juli j.l. afwijzend werd beschikt op een ver zoek van gelijke strekking, ingediend door de Club van Utrechtschc leden van het ienootschap -Architectura et Amicitiac, op grond van de overweging, dat de Regeering de onderwerpelijke zaak diende ter hand te nemen, waardoor de bepalingen tegen het inbreuk-maken op natuurschoon voor alle Provinciën het zelfde zouden zijn. dat echter de Staten der Provincie Noord- Holland het voorstel van mr. Hazelhoff Roelfzema reeds hebben aangenomen en een verordening in den door dezen aangegeven geest hebben uitgevaardigd, terwijl het be kend is, dat de colleges van Gedeputeerde Staten in Zeeland en Groningen in de aan staande najaarszittingen der Staten een voor stel zullen doen tot invoering van een der gelijke verordening, en de Staten der overige Provinciën adressants adres in handen hebben gesteld van de colleges van Gedeputeerde Staten, ter line van pne-advies. Nogmaals wordt er met nadruk op ge wezen. dat het ontsieren van het landschap, vooral in Utrecht, door wanstaltige reclame borden ten zeerste te betreuren is. Waar een ingrijpen van Regeeringswege uit den aard der zaak veel meer tijd zal vorderen, zal het toch voor de Provincie van groot belang zijn rim te voorkomen, en liefst zoo spoedig mogelijk, dat het reeds welig wortelschie- tonde kwaad der monsterreclame krachtig wordt tegengegaan, wil men niet later mei voel grootere bezwaren hebben te kampen. Om deze redenen verzoekt het Bestuur, -zijn verzoek alsnog in welwillende overwe ging to willen nemen en te besluiten tot het invoeren van een verordening tegen het inbreuk-maken op natuurschoon en het ont sieren of misvormen van gebouwen van bouwkundige nf geschiedkundige waarde. De Club van Utrechtsche leden van het Genootschap Architectura et Amicitia» heeft aan de Staten eveneens een adres gezonden, waarin wordt verzocht, dit punt nogmaals1" in de vergadering der Staten aanhangig te maken en zoodanig besluit te willen nemen, dat door een verbod deze verdere vermin king van het natuurschoon der Provincie worde tegengegaan. liet «Utrechtsch Kunstverbond* heeft in stemming betuigd met dit adres. De helft der Bedrijfsbelasting moet vóór 1 November betaald zijn. Dr. M. A. Ittmann, thans te Leiden, zal als heelkundige de ambulance vergezellen, die het hoofd-comité van het Nederlandschc Roode Kruis uitzendt ten dienste van het Grioksche Roode Kruis. De heer C. van Ommen Hz. slaagde voor de Middelbare akte Werktuigkunde en elertro-technick. Kapitein B. Reynvaan, van het 5e regi ment infanterie, is belast met het bevel over hot 120 landweer-district (Hengeloo). blijkens advertentie in dit nummer wordt morgen in het perceel Langcstraat 20 ge opend Grand café Riche. Te oordeelen naar hetgeen er in is ver bouwd. veranderd en tevens verbeterd, be looft dit werkelijk een ecrstcrangs-café te worden, Aan het driemaandelijksch verslag, van 1 Juli tot i October van het kinderhuis «Aldegonde*, in het Provinciaal ressort Utrecht der Ned. Hervormde kerk, zij het volgende ontleend. Kr werden opgenomen 11 nieuwe kinde ren, 3 jongens en 3 meisjes, zoodat er thans Munt uit: door groote voedzaamheid door zuiveren cacaosmaak door voordeeligheid (omdat zoo weinig noodig is voor een heer lijken pittlgen kop chocolade) 107 kinderen wonen in het gesticht, terwijl 4G buiten de stichting worden verpleegd. De kinderzorgcent bracht f 1.57.05 op en van 1 October 1911 tot 1 October j. 1. f526.21. Van N, N. werd ontvangen f 400, terwijl de collecte tc Driebergen f41.40 opbracht. ïe Maarssen, Baarn en Utrecht zijn naai- kransen voor >Kinderzorg<, te Amersfoort en te Utrecht ieder twee. De Secretaris, de heer C. Uubers, te Baarn, onthaalde in de vacantie de kleinste werkjongens op een tocht van Amersfoort via Bunschoten naar Spakenburg, waar een botter gereed lag om een zeetochtje te ma ken. Met de 10 grootste werkjongens werd een tocht gemaakt van Amersfoort naar Ede en Oosterbeek. In de Vrijdag te Utrecht gehouden ver gadering van het Hoofdbestuur van den Ned. Middenstandsbond werd het nieuwe hoofdbestuurslid, de heer Rodenburg, uit Groningen, door den Voorzitter, den heer J. S. Meuwsen, geïnstalleerd. Als nieuw lid werd met algemeene stem men aangenomen de Vereeniging voor Handel en Nijverheid te Winschoten. Hierna werd door den aftredenden Secre taris den heer Gorris, verslag uitgebracht. De heer Gorris zal nog tot de eerstvolgende vergadering zijn functie blijven waarnemen. Het volgende. 10de, congres zal te Middel burg plaats vinden, liet Bondsbestuur zal bev egde personen uitnoodigen tot het geven van prïe-adviezen. Behandeld zullen worden Middenstands- coöperatie en Informatie- en incassowezen. De vereenigingen, bij den Bond aange sloten, zullen in de gelegengeid worden ge steld, onderwerpen die den Middenstand be treffen aan de orde te brengen, Aan het voeder-magazijn der onder-afdee- ling Amersfoort en omstreken van de V.P.N., Krommestraat 59, worden morgenochtend weer slachtkippen verkocht. In het jongste nummer van «De Kampi oen* beschrijft de heer Carl Denig, de pseudo-spion van het eiland Wight, den tweeden Kampdag dien de Ned. Tent Kam peer Club, zooals we destijds berichtten, op 12 en 13 October hield in het bosch van villa »Gretha*, aan den Naarderstraatweg. welwillend afgestaan door den heer Joh. G. F. van Achterbergh, wien lof wordt gebracht voor zijn recht hartelijke ontvangst en de gulle gastvrijheid waarmee hij de dames en de heeren groote diensten bewees. Aan den cross country-rit der Kon. mili taire sport-vereeniging, Donderdagmiddag tusschen »Nimmerdor« en den molen van Bavoort gehouden, namen 25 officieren deel. Luitenant Weytlandt en luitenant Van Reede hadden het zeer afwisselend parcours van 3 K.M. met 16 natuurlijke hindernissen goed uitgekozen en mochten deswege een dankbetuiging in ontvangst nemen van kolonel Piepers, den Voorzitter der K. M. S. V. De deelnemers mochten 's ochtends te voet het terrein eenigermatc verkennen, dat, kort aangegeven, zich bevond links van den Woudenbergschen straatweg. De hoogste hindernis was 1.10 M., de breedste 2.50 M. Met een tusschenpoos van 4 minuten liet kapitein Rambonnet de deelnemers te 2 uur vertrekken. Even vóór 4 uur was de laatste terug aan de »Hertekop*. De prijzen werden behaald als volgt: ie prijs, f 250 en zilveren medaille, luitenant Colenbrander, met »Intrepid« in 5 minuten 21 seconden; 2e pr., f 100 en zilveren medaille,luitenant DeKruyff.met» Craquette*, 5.45; 3e pr. f 60 en bronzen medaille, luite nant Van Voorst Evekink, met »Rex», 5.55; 4e pr., f 50 en bronzen medaille, ritmeester adjudant De Bas, met Marengo*, 5.57 5e pr.. luitenant jhr. Gevers Deynoot 5.596e pr. luitenant Brevet 6.297e pr. luitenant Snorn in 6 minuten 40 seconden. De muziek der huzaren was aan de »Hertekop*, waar, in tegenwoordigheid ook van een groot aantal dames, kolonel Piepers de prijzen uitreikte. I Iet prachtigst denkbare najaarswedereen baan in het hartje des lands gelegen en zoó mooi en zóo uitstekend aangelegd, dat allen er verbaasd over waren en. om strijd ver klaarden nergens een zóo uitmuntende baan te hebben bereden en in weerwil van dit alles nog geen 200 betalenden door de con troles der 3 rangen. De Kennemer sportclub deed Zondag zeer interessante harddraverijen op korte baan op de renbaan >Birkhoven*, houden en gaf goede sport te zien. Even na half twee vertrokken de eerste vier paarden. De uitslag was: Birkhoven-prijs, handicap-draverij voor Ne- derlandsche paarden, ingeschreven 1 paar den. van welke 13 uitkwamen. De ie prijs, f 150, werd gewonnen door »Beminde«, eig. H. Q. Schrijver, Den Haag; de 2e, f75,door Adeline*, eig. L. E. van den Bergh, Til burg: de 3e, f25, door »Agnes W.«, eig. S. Witteveen, I-Iarenderpolder. Amersfoort-prijs, handicap-draverij voor alle paarden ingeschreven 18 paarden, van welke 15 uitkwamen. De ie prijs, f 150, verwierf Vitesse*, eig. N. Schermenhorn, Alkmaar; den 2e, f75, >Catherine«, eig. P. C, Appel, IJselmondede 3e, f 25, «Anna Paulowna*, eig. C. Blaauboer, Anna. Pau- lowna. Omstreeks kwart voor vijven was het, wat sport betreft, goed geslaagde feest geëindigd. Er waren verschillende mooie en spannende ritten en heel den middag was er iets te zien. Wellicht is onbekendheid met draverijen oorzaak geweest, dat noch uit de stad, noch uit den omtrek zelfs de habitueele bezoekers waren gekomen. Zeist, Driebergen, Doorn, Utrecht, die de rennen der Kon. Militaire Sport-vereeniging steeds bijwonen, waren om zoo te zeggen niet vertegenwoordigd. De tribune was droevig leeg. Maar boekjes* waren er des te meer 't wemelde er van en we zouden zoo zeggen, dat zij geen slechten dag hebben gehad, al heeft ook Vitesse- menig hunner gansch ongedacht verrast. Het eerste van H. V. C. heeft ditmaal den Zondag na kermis geen verlies te boe ken gehad, gelijk het de beide vorige jaren wel moest doen. Al was 't ook op 't kantje af en heel gelukkig, dat »tijd« werd geflo ten, het heeft er het eerste van N. E. C. uit Nijmegen, dat met 10 mannetjes doch een extra besten doelverdediger kwam, onder gehouden met 32. De rust ging in met 2o voor de thuis-club. Het eerste elftal van >Het 5e* sloeg te Wageningen het derde der G. V. C, met 4-°. In de Zondag te Utrecht gehouden Alge meene vergadering van den Ned. Wieier Bond werd bij acclamatie aangenomen de volgende dus gewijzigde motie «oordeelend, dat verschillende afstandsritten, in den laatsten tijd georganiseerd, het ka rakter van niet-gereglementeerde wedstrijden hebben gekregen «overwegende, dat hierdoor de wielersport wordt geschaad «is van meening, dat bovenal liet ontbre ken van een voldoend aantal weg- en baan- wedstrijden de oorzaak is van genoemd mis bruik «besluit het organiseeren van goed-gere- glementeerde en geleide wegwedstrijden zooveel mogelijk te bevorderen, het ontaar den van volgende afstandsritten te voor- komen- door het vaststellen van een mini mum-rijtijd te propageeren en door de pers uit te noodigen, geen mededeeling te doeti van eerstaankomenden en gemaakte rijden, noch de portretten van «winnaars* te ver spreiden*. Dat is dus een vrije Zondag meer voor de pers. Onder voorzitterschap van den heer J. Stamperius, schoolopziener in liet arrondisse- ment Amersfoort, heeft zich te Amersfoort, op initiatief van het Bestuur van den Nederl. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, een comité gevormd met het doel, voor Amers foort en omstreken een cursus voor spelleiders tot stand te brengen. Bij voldoende belangstelling zal 's Zater dagsmiddags van half twee tot half drie als leider van den cursus optreden de heer M. G. van Schaik, leeraar in de gymnastiek te Utrecht, terwijl de lieer Graafland, technisch hoofdleider van den B. V. 1.. O. aanstaanden Zaterdag doel en inrichting der Bonds-cur- sussen zal uiteenzetten en verdere inlichtingen zal geven. Het ensemble Solser iV Hesse, dat Zater dagavond in «Amicitiac optrad, had niet zoo'n volle zaal als het vorige keeren wel placht te hebben. Of de afwezigen ongelijk hebben gehad Er is gelachenmaar of dit brok Anister- damscli achterbilurts-volksleven nu wel zóo belangrijk is om 't aan te zien Werkelijk goed was de wel volledige komenij in het ie en waren de panopticum- beelden in het 3e tafereel. De duetten van de heeren Solser en Hesse waren echter zooals gewoonlijk «af* daarin ligt hun fort. Zoo'n hcelen avond Solser echter als vrouw uit de heffe des volks te zien en te hooren is vermoeiend. Beiden kunnen beterwaarom dit dan niet gedaan De werkelijk aardige zetten die er soms om den hoek gluurden wisten zij echter vol komen tot hun recht te brengen. De fluitist van het ongewoon goede orkestje gaf een zeer mooie solo ten beste. De politie heeft den laatsten kermisavond een even ongedachte» als machtigen bond genoot gehad in Jupiter Pluvius. Zöo tegen sluitingstijd vielen de eerste druppels0111 elf uur regende het stevig en steeds ores cendo aan plaste het alle plaklustigen huis-toe. Gevolgbijna geen ruzie, geen vechterij, geen bijzondere meldingen op het polite- rapport. De verbandtrommels in het Com missariaat van politie konden zelfs dicht blijven. Ander gevolg: de politie zelve kon vroe ger dan gewoonlijk inrukken. Zij heeft dien extra-rust wel verdiend. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde een 22-jarig «koopman* wegens mishandeling tot twee maanden. Velen vertellen gaarne van den berg van opofferingen, dien zij voor u zouden beklim men, maar aarzelen juist op dat «ogenblik een trap op te gaan om iets voor u te halen, dat gij noodig hebt. De hedenmiddag van 1.45 tot 5 uur onder voorzitting van den Burgemeester, mr. J. C. graaf Van Randwijck, gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijge woond' door i» leden en den Gemeente secretaris, mr. J. 1). Werkman. Afwezig Wethouder Rijkens. De notulen van 19 October werden als goedgekeurd beschouwd. Ingekomen waren de volgende stukken Eene missive van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken. d.d. .19 Oct. 1912, hou dende mededeeling dat in tijdelijke bettoe ming van personeel aan de Burgeravond school voor het tijdvak 1 October 1912 tot en met 3o September 1913 berust wordt voor kennisgeving; Een adres van H. C. Langereis houdende verzoek om ontslag als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim met ingang van 1 December 1912 eervol verleend z. d. of h. st. Een adres van het College van kerkvoog den der Ned. Hervormde kerk houdende verzoek, de tegemoetkoming van f 250. tot nu toe verleend aan de St. Joriskerk, ook voor het vervolg te bestendigen om ad vies aan B. en W. Als spoedeischend worden behandeld een voorstel om het verlof aan mejuffrouw S. C. J. Verwey, onderwijzeres aan school F, te verlengen tot 1 f ebruari 1913; en om de 7e klasse van school C te splitsen beide aangenomen z. d. of h. st. Om 1.50 kwam aan de orde de Agenda. 1. Installatie van den heer A. C. R. O. I.einweber als lid van den Gemeenteraad. De nieuwbenoemde wordt binnengeleid, legt de gevorderde verklaringen en belofte af, wordt gecomplimenteerd en neemt zitting. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare I.agere school G (vacature-T. Beverloo).

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2