Donderdag 31 October 1912. No. 8179. 62e jaargang. OPROEP. Stadsnieuws. „AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FRZDZRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiefile- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTSGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISUEVING. De Burgemeester van Amersfoort breJJgt ter openbare kennis, dat op 20 Novem ber 1912 en voor zooveel noodig volgende dagen schietoefeningen met geschut zullen worden ge houden op de Meent onder BLARICUM in ongeveer Oostelijke richting. nc?ö»« 8eschut zal worden geplaatst ongeveer 250 M. Noordoostwaarts van den tol op den straatweg Blaricum-Huizen. Op de dagen waarop geschoten wordt, zal het onveilige terrein worden aangegeven door posten met roode vlaggen, geplaatst als volgt op de hoogte, 750 M. NoordooBtwaarts van genoemden tol, op den Maatweg nabij het Zuid- westpunt van „De Bijvang", bij de sluis ten Noordwesten van het uiteinde van den .Maatweg bij de Zuiderzee op den Huizerweg ongeveer 700 M. Zuidoost waarts van eerstgenoemde post; achter het Vetdijkje nabij den Noordwesthoek van den Noordpolaer op het Noordelijk uiteinde van den straatweg door Eemnes-Buiten aan het uiteinde van de Gooiergracbt bij de Zuiderzee. Gedurende het vuren zal bij de vurende bat terij een nationale vlag gehescben zijn. Degene, die zich gedurende het vuren op het terrein begeeft, hetwelk door de hierboven be doelde roode vlaggen is afgezet, wordt gewaar schuwd, dat hij zich aan ernstig gevaar blootstelt. Amersfoort, 30 October 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Het Hoofd-comité van het Nederland- sche Roode Kruis zal gaarne aanvaarden giften, voedingsmiddelen en.versnaperin gen vcor de uit te zenden ambulance naar Griekenland. Ook de and ere Balkan-landen zullen daarmede worden bedacht. Niet aangenomen wordentabak, sigaren, wijn, geestrijke danken en boe- ken. Giften in geld kunnen gezonden wor den aan het reeds bekend gemaakte adres van deu Secretaris van het Hoofd comité, Lange Voorhout Ggiften in goederen aan de Kliniek van het Neder- landsche Roode Kruis, Jan van Nassau- straat 112 te 's Graveuhage. Aanstaanden Zondagochtend te half tien wordt in de Remonstrantsche kerk weer een godsdienstoefening gehouden voor jongelie den van 10 tot 16 jaar en om elf uur een gewone dienst; beide onder voorgaan van ds. Hooykaas. Voor den Doopsgezinden kring hoopt voor te gaan ds. A. Binnerts Sz., uit Haarlem. In de Luthersche kerk zal onder voorgaan van ds. Toxopeus de Hervormingsdag wor den herdacht. De Burgemeester heeft heden intrek ge nomen in zijn woonhuis aan den Utrecht- scheweg.no.1 90. Het pand is aangesloten aan het plaatse lijk telefoonnet niet no. 201. Van de Raadsvergadering van Dinsdag middag konden we om het late uur slechts een zeer onvolledig overzicht geven. De hoofdzaak uit de discussiën volge thans. Punt S (begrootingen waterleiding). De heer Gerritsen: Ik heb me afge vraagd of de f6725, waarmee B. en VV. de geraamde opbrengst van geleverd water, ad f20800, verminderden, wel behoort op de Gemeente-begrooting, als verliespost en als bijdrage op de waterleiding opdat de be grooting van dit bedrijf sluite. De water leiding komt betrekkelijk laat in exploitatie, zoodat het 5, 6, wellicht 7 maanden kan duren eer allen zijn aangesloten. Waarom wordt dit bedrag niet gevoegd bij de op richtingskosten Het is een zaak voor het nageslacht. Waarom zou dan deze post drukken op de Gemeente-begrooting voor *913 De heer Oosterveen: Ik steun dat voorstel gaarne en acht het evenmin billijk, dat dit bedrag drukt op 1913. Ik vrees, dat de Gemeentenaren direct antipathie krijgen tegen de waterleiding als zij haar vinden op hun belastingbiljet. De heer E y s i n k Het is geen nadeelig saldo. Daarvan kan pas sprake wezen als de waterleiding heeft gewerkt. Ik meen óok, dat dit bedrag behoort bij de oprichtings kosten. De heer Van Achterbergh: Ik acht de weigering om in Sasje, Achter Lui aard, Bisschopsweg en Kroontjesmolen bui zen te leggen ongemotiveerd. De voorwaar den van de eigenaren van Achter Luiaard en Bisschopsweg zijn mij bekendze zijn de zelfde, die de Gemeente stelt voor ande ren en waren dus over te dragen geweest aan den heer Wilson, den aannemer. Ik acht het een zeer groot belang voor de Gemeente, dat in deze wegen, waar eenige honderden menschen wonen, water leiding komtniet alleen uit gezondheids oogpunt maar ook uit financieel belang. Ik stel dan ook voor, daar alsnog buizen te leggen. Ik las ook, dat men zich reeds kan op geven als abonné, doch de prijzen zijn nog niet bekend. Dat is, dunkt me, voorbarig. De heer Leinweber; Ik steun het voorstel-Van Achterbergh. De Voorzitter: Ik kan me geheel aansluiten bij hetgeen de heer Eysink zeide. die een argument leverde vóór de overwe ging van B. en W. De periode van aanleg is achter den rug we zijn thans in een ander stadium, dat der exploitatie, en daarom kan het verlies wor den bestreden uit de gewone uitgaven. Ik meen dat hierdoor het bedrijf tevens sterker staat, dat een riskant bedrijf is met het oog op den huidigen concessionaris» Den heer Van Achterberg# wil ik ant woorden, dat B. en W. het veel beter vinden, dat de hoofdbuis ligt in eigen Gemeente grond. Zij heeft dan bij herstellingen en bestratingen slechts verantwoording te doen aan zichzelve. De mededeeling in de couranten was niet voorbarig. Het tarief is heden voorloopig vastgesteld en om advies gezonden aan de Gezondheids-commissie. Ik meen, dat dus niet voorbarig, doch goed gehandeld is. De heer Veis Heyn: Ik ben er nog niet van overtuigd, dat de motieven van den heer Gerritsen onjuist zijn en sluit me dan ook aan bij zijn voorstel. Ik stel me voor, dat de aansluitingen vele zullen zijn en vraag me af waarom dan het mogelijk verlies geheel moet gebracht op het eerste jaar. De heer Van Achterbergh: De Voorzitter zegt, dat de Gemeente het best toezicht kan houden op haar eigen grond; mogen de eigenaren dan ook niet zorgen voor den hunne? De Voorzitter zegt, dat advies van B. en W. is in het belang der Gemeente. De wa terleiding is in het algemeen belang, van alle inwoners, óok van hen, die op particu liere gronden wonen. De heer Gerritsen: Ik stel voor, dat de primitieve begrooting intact blijft. Vele leden steunen dit voorstel. De Voorzitter: Ik betwijfel zeer of de oorspronkelijke raming van f 20 800 zal worden bereikt en acht het beter, het bedrijf zoo sterk mogelijk te maken. Ik meen dan ook de aanneming van het voorstel-Gerritsen te moeten ontraden. De heer Jorissen: De Voorzitter zegt. dat we nu zijn gekomen in het stadium der exploitatie. De heer Veis Heyn wees er reeds op, dat groote uifgaven zijn gedaan juist voor de aansluiting. Ik meen, dat ook deze uitgaven behooren tot de oprichtings kosten. De Voorzitter: Welke post vormen die aansluitingskosten op de begrooting? De heer Jorissen: Die komen er niet op voor. De'Voorzitter: Juist. Zij kunnen dan ook geen argument zijn tegen de Begrooting en U versterkt het standpunt van B. en W. Ik acht dit standpunt thans voldoende toegelicht en breng in stemming het voor stel-Gerritsen. Het wordt aangenomen met 14 tegen 4 stemmen, die van de beide Wethouders (Wet houder Rijkens was afwezig) en van de heeren Van Achterbergh en Leinweber. De Voorzitter: Naar aanleiding van deze beslissing zal de Gemeente-begrooting worden gewijzigd. Ik breng thans in stemming het voorstel- Van Achterbergh. Ik herinner, dat de hoofd buis ligt in Gemeentegrond en dat, als het noodig is, de huizen zullen worden aange sloten. De heer Van Achterbergh: De eige naren van Bisschopsweg en Achter Luiaard zijn de eersten geweest, die zich aanmeldden. In den particulieren grond van den heer Tromp van Holst zijn wel buizen gelegd, doch de arbeiders aan Bisschopsweg en Luiaard zijn genegeerd. Ik vind, dat dit niet te pas komt. Wethouder VanEsVeld:Ik moet me sterk verzetten tegen deze voorstelling van zaken. B. en W. negeeren de arbeiders niet. Het is volstrekt niet uitgesloten, dat deze menschen leidingwater kunnen krijgen. Het zelfde is gebeurd bij de gasleiding, die ook successievelijk is uitgebreid. De heer Van Achterbergh mag niet insinueeren, dat deze menschen worden uitgesloten. Het was het belang der Gemeente de hoofdbuis te leggen door Gemeentegronden niet door dien van den heer Van Achter bergh, die voorstelde bij het herstellen van zijn weg dien te bestraten naar zijn keuze. De heer Van Achterbergh: Niet persoonlijk worden. De Voorzitter: De handhaving der orde is aan mij. Wethouder Van Esveld: Het was in het belang der Gemeente, de hoofdbuis te leggen in verschillende bochten. De heer Van Achterbergh: Uit technisch oogpunt is het beter, de hoofd buis zoo recht mogelijk te leggen. Ik her inner, dat de voorwaarden der eigenaars precies de zelfde waren voor den aanne mer. Ik heb niet geïnsinueerd. De Wethouder sprak daar over de gas fabriek. Voor den Bisschopsweg is reeds jaren gemorreld wat betreft gasverstrekking, doch is er nog niets verwezenlijkt. De heer Leinweber: Ik betuigde ad- hcX-sie met het door den heer Van Achter bergh gesprokene omdat de bewoners van die en andere wegen van alles verstoken zijn. De Voorzitter: B. en W. zullen de waterleiding doen aanbrengen overal waar deze noodig is, doch zijn er op gesteld, de hoofdbuis in eigen grond te hebben. De heer Leinweber: Het gesprokene is slechts een drang om de leiding sneller aan te brengen. De heer Oosterveen: Ik zal tegen het voorstel-Van Achterbergh stemmen. De heer Van Achterbergh zeide, dat het de bedoeling is, de arbeiders weer uit te sluiten. Ik vind dit een zeer harde en on parlementaire uitdrukking. B. en W. wenschen noch bedoelen dit. De Voorzitter: Ik meen, dat deze zaak thans voldoende is toegelicht. De heer Van Achterbergh: Kun nen B. en W. toezeggen, dat zij aansluiting zullen bevorderen als daarvoor aanvragen komen De Voorzitter: Ik acht absolute toe zegging gevaarlijk en kan slechts herhalen, dat B. en W. er op uit zijn, zooveel moge lijk hun aandacht hierop gevestigd te houden- De heer Van Achterbergh: Dan trek ik mijn motie in. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen z. h. st. Punt 9, de Gemeente-begrooting, vorderde bijna 273 uur debat. Algemeene beschouwingen. De heer Gerritsen: Burgemeester en Wethouders hebben bij de motieven tot ver hooging der belasting aangevoerd den ver liespost f6725 der waterleiding. Ik accepteer dat motief nietde verhooging moet tóch komen, al drukt die post de gewone uitga ven niet meer. Het doet mij genoegen, dat deze verhoo ging thans wordt voorgesteld, omdat de nieuwe Burgemeester daarvan niet de schuld kan krijgen. Dat zij werd voorgesteld, is onze schuld en die van het vorig Bestuur, dat de Begrootingen zóo in elkaar zette, dat de boel moest vastloopen. Ik heb met genoegen gezien, dat B. en W. de belasting billijker willen heften pro gressief dan wel degressief. Waar wij hebben gezien hoeveel werk wordt gevorderd van de Wethouders meen ik, dat hun salaris moet worden verhoogd met f300. Ik heb geen bezwaar tegen het benoe men van een ambtenaar voor het onderzoek naar de volkshuisvesting en hoop zelfs, dat B. en W. hieraan verdere uitbreiding zullen geven, want de toestand is nooit zóo ge weest als thans, nu zelfs onbewoonbaar ver klaarde huizen weer worden gegeven aan dakloozen. Ik geef dan ook in overweging, het aan tal arbeiderswoningen uit te breiden er zijn nog honderden en honderden slechte wonin gen. Ik druk dan ook B. en W. op het hart, toe te zien, niet langer te wachten en des noods door de Gemeente zelve arbeiderswo ningen te doen bouwen. Deze mistoestanden moeten uit den weg geruimd. De leden onderling hebben in het laatste jaar zóo saamgewerkt, dat oude veeten ver geten blijken, hetgeen ten goede komt aan de Gemeente. Deze Begrooting drukt uit, dat er thans een krachtig vooruitstrevend bestuur werk zaam is. We konden nog niet alles verwachten daartoe is de Voorzitter nog te kort in de Gemeente. Maar ik wil hem gaarne reeds dank brengen voor zijn aandeel in den ar beid en hem de verzekering geven, dat wij gaarne onze krachten zullen wijden aan de Gemeente, die ons zoo lief is. De heer Van Kalken: Eén zaak in de ontwerp-begrooting heeft ons teleurge steld en wel het voorstel om 72 pCt. meer te heffen op de Inkomstenbelasting. Ik kan niet inzien, dat in zóo korten tijd de financieele toestand zóo benard is gewor den. Nog slechts een paar maanden geleden, bij het voorstel tot aankoop van »Nimmer- dor«, werd verklaard, dat belastingverhoo- ging niet noodig was. Ik acht deze verhooging ook zeeronprac- tisch. Straks zullen we behandelen het voor stel om f 500 beschikbaar te stellen om re clame te maken voor Amersfoort, opdat men er zich vestige. In de eene hand dus het verzoek: kom U hier vestigen, in de andere het verhoogde belastingbiljet. Zoo iets doet een koopman niet. Men kan wel zeggen het is slechts een half percentjedoch ook dit kleine bedrag is een groot bezwaar voor vele inwoners en stellig óok voor vreemdelingen, die zich hier niet zullen vestigen. Ik vertrouw, dat de Voorzitter handig ge noeg zal zijn om enkele zaken, die kunnen worden uitgesteld, dan maar te laten rusten. De heer Oosterveen: Het door den heer Van heer Van Kalken aangevoerde kan ik wel beamen. Ik zou althans dit jaar óok liever het oude regime behouden zien en het percentage wenschen te behouden op 3- Ik heb me afgevraagd: wat krijgen we

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1