Dinsdag 12 November 1912. No. 8184. 62e Jaargang. OPROEP. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersloortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F- J. rSEnisiZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per postƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTXGZUCHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Het Hoofd-comité van het Nedevlaud- sche Roode Kruis, door Hr. Ms. gezant te Konstantinopel ingelicht omtrent de groote behoefte aan geneeskundige hulp aldaar, richt zich tot het Nederlandsche volk met het dringend verzoek, steun te willen verleenen. Uit Ned. Indië is op eersten oproep een belangrijk bedrag ontvangen. Het Hoofd-comité heeft echter een veelgroo- ter bedrag noodig om op eenigszins vol doende schaal de hulp te kunnen bieden, waaraan de behoefte zich eiken dag in sterkere mate doet gevoelen. Veel leed valt er te verzachten. Het hoopt, dat het Nederlandsche volk niet in gebreke moge blijven om het Nederlandsche Roode Kruis in staat te stellen, daartoe het zijne te doen. Het heelt besloten, nog deze week een ambulance uit te zenden. Deze tweede ambulance, welke is be stemd voor Konstantinopel, staat onder leiding van dr. G. W. S. Lingbeek, lid van het Hoofd-comité, die ook tijdens den Transvaalschen oorlog aan het hoofd van een ambulance gestaan heeft, en vau dr. L. C. van der Steen van Ommeren, chirurg en officier van gezondheid le klasse. Voor deze ambulance is 0. a. ook een gedeelte van het geld besteed, uit Indië voor het Roode Kruis gezonden. In aansluiting aan dezen oproep ver zoekt men ons mee te deelen, dat behalve geld dat nog dringend noodig is, wil de ambulance goed uitgerust worden en met vrucht werkzaam kunnen ziju met het oog op de toestanden in Turkije vooral gewenscht zijn de volgende zaken rijst, meel, suiker, jams, griesmeel, ver micelli, macaroni, zout, maizena, sago, havermout, koffie, thee, cacao, scheeps beschuit, boter, margarine, bouillon, bruine boonen, zeep, kaarsen, geconden seerde melk gezuiverd en ongezui verd en room, en voor het personeel volkskost met en zonder vleesch en vleesch-couserven. Voorts ziekenkleeding. Het Hoofd-comité verzoekt vriendelijk toezending van geld aan den Secretaris, Lange Voorhout 6, en van goederen aan de kliniek van het Ned. Roode Kruis, Jan van Nassaustraat 112, beiden te Den Haag. Namens het comité voor Amersfoort en omstreken, J. W. JORISSEN, Voorzitter. P. J. FREDERIKS, Secretaris. Thans wordt bevestigd de mededeelitig in den Gemeenteraad van Soest een poosje geleden gedaan, dat bij de Regeering een wetsontwerp in bewerking is, waarbij wordt bepaald, dat ons land in verschillende dis tricten wordt verdeeld en voor iedere Ge meente wordt aangewezen, van welke elec- trische centrale zij stroom zal betrekken. We herhalen dit bericht in verband met de nieuwe poging der Kamer van Koop handel en Fabrieken om de klein-nijveren in het genot te stellen van electrische drijf kracht. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, kosteloos over te nemen van den heer C. M. M. Vermolen, twee strook jes grond groot 6.10 en 13.10 M2 vóór diens woonhuis aan den Westsingel no. 2 onder voorwaarde, dat de tegenwoordige bestrating wordt vervangen door cement-tegels, het hekwerk wordt ingekort tot den aanwezi gen keldertrap en dat de kosten van over dracht worden gedragen door de Gemeente. De kosten van het in orde brengen van het tegel-trottoir worden begroot op f 40. Bij aanvaarding van het voorstel wordt het trottoir niet langer onderbroken en de welstand ter plaatse dus bevorderd. Gedeputeerde Staten van Utrecht bericht ten 23 September aan B. en W., dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bezwaar heeft tegen de door den Raad vastgestelde verordeningen tot heffing en tot invordering van schoolgeld voor de openbare Lagere scholen A, B, C en D. B. en W. berichtten aan Gedeputeerde Staten, dat zij zich konden vereenigen met die bezwaren en verzochten hun, dit den Minister mee te deelen. Gedeputeerde Staten verzochten nochtans bij schrijven van 28 October een uitspraak van den Gemeenteraad uit te lokken. B. en W. stelden bij schrijven van 2 No vember den Raad yoor, te besluiten tot on gewijzigde handhaving der bedoelde veror deningen en hun op te dragen, dat besluit te brengen ter kennis van Gedeputeerde Staten. Het schrijven van Gedeputeerden van 23 September luidt: De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ons de hiernevens gaande verordenin gen teruggezonden onder opmerking ie. dat in het besluit tot heffing van schoolgeld aan de scholen A, B, C en D ontbreekt de bij de wet vereischte vrijstel ling voor onvermogenden. Zijne Excellentie acht -daarbij noodig aan wijzing van het inkomen, bij hetwelk on vermogen wordt aangenomen en mitsdien geen schoolgeld verschuldigd is. In verband met genoemden wettelijken eisch is, volgens 's Ministers opvatting, art. 16 van het hef- tingsbesluit niet toelaatbaar. 2e. dat in art. 3 van de invorderings verordening moet worden verwezen naar de artikelen 7 en 8 in plaats van naar de ar tikelen 7 en 12 van het heffingsbesluit. De eerstbedoelde opmerking komt ons niet juist voor. De Raad uwer Gemeente toch stelde twee verordeningen tot heffing van schoolgeld vast, en wel een voor de scholen A, B, C en D waarbij inderdaad de onvermogenden niet perse van betaling van schoolgeld zijn vrijgesteld en een voor de scholen E, F en G, waarbij de on vermogenden wel degelijk van bedoelde betaling geheel zijn vrijgesteld (blijkens art. 8 der Verordening). Nu schrijft art. 16 der Wet op het Lager onderwijs de Gemeenten voor. Lager onder wijs te geven op een voldoend getal scho len, welke voor alle kinderen, zonder onder scheid van godsdienstige gezindte, toegan kelijk zijn. Daarmede wordt allerminst aan de Ge meente verboden, behalve dat voldoend, door de wet geoischte, getal scholen nog een paar scholen vrijwillig te hebben, die zij geheel achterwege zou kunnen laten, maar ten aanzien waarvan zij niet ver plicht is, onvermogende kinderen toe te laten. Dit standpunt is niet nieuw. Reeds in 1884 is bij Koninklijk Besluit uitgemaakt, dat wanneer een Gemeenteraad het noodig vindt, voor de on- of minvermogenden een kostelooze of armenschool, zelfs met dé vakken a—1, te openen, en een and., "e ook nog goedkoope school, voor betalende leer lingen met eenige vakken meer, de wet niet beveelt, dat in zoodanig geval ook de onvermogenden in onbeperkten getale op deze school mogen plaats nemen. detacheerd bij het ie regiment huzaren te Ede. jz&ïri- -c.c' Den 3en Augustus 1882 werd uitgemaakt, dat voor on- en minvermogenden een school kan worden aangewezen en dat dan aan zoodanige school onderwijs moet verkrijg baar zijn in alle vakken, die in de Gemeente worden onderwezen. In uw Gemeente nu zijn de scholen E, F en G voor on- en minvermogenden aange wezen, de scholen A, B, C en D niet. Hier is o.i. niets tegen. Naar aanleiding van de 2e hierboven be doelde opmerking van den Minister brengen wij U in herinnering, dat in art. 3 der invorderings-verordening aanvankelijk art. 8 der heffings-verordening was aangehaald. Dit werd door ons College niet juist geacht. Immers kunnen op de aanvullingskohieren worden gebracht 1. de leerlingen, die tusschentijds school- geldplichtig worden 2. de leerlingen, wier aanslag moet worden verhoogd en alsdan voor hetgeen door hen moet worden betaald boven het bedrag waarvoor zij reeds op het primitief kohier zijn aangeslagen. Doch het aanvullingskohier kan o. i. niet worden gebruikt om een reeds vastgestelden aanslag te verminderen. Dit toch zou afwijken van de toepasselijk verklaarde regelen voor de plaatselijke Inkomstenbelasting en boven dien tot practische ijioeilijkheden leiden, indien bijv. de aanslag op het primitief ko hier voor het volle bedrag reeds betaald is. Moet vermindering van een aanslag geschie den, dan zijn o.i. ontheffing of restitutie de eenige wegen, zooals bijv. in art. 10 der heffingsverordening voor een ander geval juist is geregeld. In verband met deze opmerking werd toen in art. 3, al. 3 der invorderings-verordening door den Raad uwer Gemeente o.i. terecht de aanhaling van art. 8 der heffings-veror dening geschrapt. Uit, enz. De heer G. Huier, sedert 30 Maart 1910 tijdelijk keurmeester van de visch, is hier Zondag op 05-jarigen leeftijd overleden. Overwegwachter A. Bliekendaal zal 18 dezer den dag kunnen herdenken waarop hij 25-jaar geleden in dienst trad bij de H. IJ, S. M. Het stoffelijk hulsel van majoor J. M. H. van Lelyveld, van het «e regiment huzaren, zal morgenmiddag zonder militaire eerbe wijzen worden ter aarde besteld op de Nieuwe algemeene begraafplaats. Behalve vertegenwoordigers der officiers korpsen en detachementen van het regiment zal de regiments-muziek op den doodenakker zijn. Het brood voor het garnizoen zal met ingang van 1 Januari worden geleverd door de garnizoens-bakkerij te Amsterdam. Paardenarts dr. F. J. van Capelle is ge- De Amersfoortsche Tooneelvereeniging Door Inspanning Uitspanning' heeft Zon dagavond het koperen feest van den heer C. J. J. van Luijn als dilettant-tooneel- speler op waardige wijze herdacht door de over 't algemeen zeer goede opvoering van het niet al te bloedige drama »Balt, de marskramer' De jubilaris had alle gelegenheid, zich te kwijten van zijn goeden roep als marqué er, hij deed dit zonder overdrijving, met inge togenheid en dikwijls treffend gebaar. De medespelenden stonden hem goed bij 1 toonden te willen en te kunnen. Een geanimeerd bal was 't slotnummer van den feestavond. Zondagmiddag werd in hotel Reichmann gehouden de 21ste Algemeene vergadering van den Bond van Orde van H. IJ. S. M.- personeel, welke werd bijgewoond door 69 leden en op welke vertegenwoordigd waren 15 afdeelingenslechts Hoorn en Winters wijk ontbraken. De Bond werd opgericht 3 Februari 1903. Nadat een photo was gemaakt en twee dochters van een lid uit Hilversum een wel komstlied hadden gezongen, opende de Voorzitter, de heer G. A. Spit, even na half twee de vergadering. Spr. herinnerde er aan, dat de Bond thans voor den tweeden keer 'ergaderde te Amersfoort; vergelijking met de samenkomst in 1903, vlak vóór de spoor wegstaking, geeft reden tot tevredenheid. In 't bijzonder heette spr. welkom de vete ranen van den bijkans 10 jaren bestaanden Bond, die trouw elke Algemeene vergade ring bijwoonden. Bijzonder aangenaam was het spr. te Amersfoort te vergaderen, waar de jongste maar tevens de krachtigste af- deeling is, wier ledental van amper 20 klom tot ruim 80 en die terecht wordt genoemd het hart van den Bond. De notulen der vergadering van 16 Mei, opgenomen in het Bondsorgaan »Het vliegend wiel», werden als vastgesteld beschouwd. De Secretaris bracht vervolgens het half- jaarlijksch verslag uit. Daaruit bleek o. a., dat verleden jaar het Hoofdbestuur genood zaakt was, de groepsvertegenwoordiging bij een te roepen om te spreken over het al dan niet voortbestaan van den Bond. Het resultaat dier bespreking was, den Bond voorloopig voor een jaar voort te zetten. Eerstdaags zal hieromtrent definitief mc;ten beslist. Het aantal afdeelingen is terug gegaan van 19 tot 16, doch het ledental is geklom men tot ruim 700 en veel wijst er op, dat de Bond kan werken tot nut van de Maat schappij en van de leden, mits de arbeid niet geheel wordt overgelaten aan het Hoofd bestuur, doch de afdeelings-besturen en ook de leden individueel zich beijveren voor de Bondsbelangen. Ook de geldelijke toestand van den Bond is gunstiger dan een jaar geleden, doch veel dient nog geregeld. Het verslag werd zonder discussie bij acclamatie vastgesteld. Hierna werd goedgekeurd de Begrooting voor 1913 op f3706 in ontvangst en uitgaaf, Ingevolge het rapport der commissie van onderzoek zal worden overwogen of op de posten zaalhuur ad f 100 en verblijfkosten ad f350 niet kan bezuinigd ten behoeve van den post propaganda ad f 225. Als plaats voor de volgende Bondsverga dering, in het voorjaar van 1913 te houden en waarop het 10-jarig bestaan zal worden herdacht, werd aangewezen Amsterdam. Vervolgens was aan de orde het behan delen der voorstellen. Het Hoofdbestuur had er ditmaal geen te doen. De afdeeling Utrecht had voorgesteld opheffing der Bondsinstellingen Uitkeering bij 25-jarig ambts-jvbilee en Uitkeering bij over lijden, beide opgericht 1 Augustus 1906.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1