RONA Van houtcn's Cacao Stadsnieuws. Laatste Berichten. komen boe ontzaglijk veel Amersfoort heelt te danken aan het ijverig en doortastend Bestuur der onder-afdeeling Amersfoort en omstreken, in dat zelfde nummer ten voor beeld gesteld aan de vele andere plaatselijke afdeelingen der groote vereeniging. In een hoofdartikel over de Klein'sche ziekte wordt er op gewezen, dat juist uit het krachtig en tijdig optreden van Amersfoort is bewezen dat de voor den hoenderstapel zoo zeer gevreesde ziekte totaal kan worden uitgerooid, mits alle hoenders in een streek waar de ziekte dreigt, worden ingeënt. En nu zegt het artikel zullen enkelen glimlachen en mompelen van theorie en practijkc en »zoo iets is onuitvoerbaar*. We zullen evenwel bewijzen, dat wie zoo denken ongelijk hebben. Het vorige jaar werd door ons een onder zoek ingesteld naar het voorkomen van be smettelijke hoenderziekten in de omgeving van Barneveld en Amersfoort. Uit het door ons ingeleverde rapport bleek, dat te Barne veld herhaaldelijk de ziekte voorkwam en te Amersfoort enkele gevallen waren voor gekomen. Een prachtige gelegenheid dus om de ziekte in een oogenblik overal te doen ver spreiden. Door toedoen van de Onder-afdee ling werd alles gedaan om de ziekte te be perken (door afmaken en ontsmetten) en bleef het gelukkig bij enkele gevrllen. Dit geval heeft ons echter gewezen op de gevaren die dreigen bij de steeds toene mende belangrijkheid van de pluimveeteelt, bij de steeds intensievere teelt, worden de gevaren, die van deze zijde dreigen natuur lijk grooter en dus zou het onverantwoorde lijk zijn, niet alles te doen, wat in deze ge daan kan worden. Bij het overleg met den Directeur van de Serum-inrichting bleek, dat op alle moge lijke mede werking kon worden gerekend, daar waar hier de enting voor het eerst werd toegepast en dus gedeeltelijk als een proef moest worden opgevat. De groote moeilijkheid bleek nu in de be zwaren te overwinnen, die velen hebben tegen de enting, en ook om de belangstel ling van de landbouwers op te wekken. Maatregelen te nemen tegen een ziekte, die er nog niet is, valt velen zwaar. Men verzocht nu aan dr. B. J, C, te Hen- nepe, die aan de Serum-inrichting is verbon den, een lezing te willen houden over de bestrijding van besmettelijke hoenderziekten. Deze lezing sloeg in, en de belangstelling was gewekt. En nu bleek wat een goede organisatie vermag: een oproep, gericht tot de leden om opgave van hen, die hun die ren wilden doen inenten, werd door een groot aantal leden beantwoord en in éen week werden ruim 10000 hoenders ingëent. De bestrijding der ziekte is gelijktijdig aangevat in de streken langs den IJsel, een zeer besmette streek, waar geregeld moest nagegaan wanneer de laatste ziektegevallen zich hadden voorgedaan. Immers de besmette of de verdachte dieren moesten met serum, de gezonde met entstof worden behandeld. De ziekte heeft hier, en met name te Wijhe en te Windesheim, danig huis-ge houden. De te behandelen koppels waren meestal tot de helft of een kwart geslonken sommige waren geheel uitgestorven. Door onwil en onkunde heeft men zich die schade op den hals gehaaldeen dubbele schade, omdat men de dieren verloor en tevens de verdiensten. Een zieke kip legt geen eieren. En de eieren golden toen te Wijhe 8 en q cent per stuk De met serum behandelde dieren bleven alle in leven ook enkele zieke genazen geheel. Op éen boerderij, waar voor eenigen tijd de ziekte was geconstateerd, werden de dieren met entstof behandeld éen er van ontsnapte en dit dier stierf later aan Klein'sche ziekte. Berichten over het voorkomen van Klein'sche ziekte bereikten ons nog van Gemonde, waar weldra de behandeling zal aanvangen en van Rockanje, op het eiland Voorne, waar ze in hevige male woedt. Bij een der landbouwers aldaar waren reedt, 40 dieren gestorven. Na lezing van het vorig artikel heeft hij onmiddellijk door den Rijks- veearts zijn 100 overige dieren, zieke en gezonde, doen inspuiten met serum en met prachtig resultaata 11 e dieren zijn in leven gebleven. Zelfs waren er bij de inenting 2 zwaar zieke kippen, waarvan 4 dagen na de er,ting niet meer kon gezien worden, dat zij ziek waren geweest. Die kippen vertoonden een volmaakte gezondheid wel een bewijs van de goede werking der inenting. Laat toch alle kippenhouders gewaar schuwd zijn, hun kippen goed na te gaan en niet te beweren: te veel moeite voor zoo'n klein beestje. Want éen kip dood, is een verlies van f 1.maar 50 gestorven kippen doen toch f 50.verliezen. En wanneer heerschen de meeste kippenziekten - Natuur lijk in den tijd dat de eieren 7 en meer centen per stuk kosten met zieke kippen blijft men natuurlijk van eieren verstoken Als straks de Onder-aideeling Amersfoort en omstreken vergadert, mag* haar Bestuur wel eens een bijzondere dankbetuiging ont- j Moeders geeft uw kinderen dagelijks t« drinktn, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan welke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet yeel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge onder vinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is- vangen omdat liet vele leden heeft behoed voor een bijna onberekenbare schade. De Minister van Waterstaat heeft inge diend een wetsontwerp tot verhooging der Begrooting van zijn Departement voor 1912, met f 1 350 000 voor uitbreiding van den Rijks-telefoondienst door overneming van 19 locale netten der Xed. Bell Telefoon-Maat schappij. waaronder dat te Amersfoort. Het ligt in de bedoeling om, zoodra de beschikking is verkregen, over die gelden de aan de Maatschappij verleende Rijks- concessiën op te zeggen met ingang van 1 Januari 1913. Nochtans zal dan nog gedurende drie jaar het locale net worden bediend door de N. B. f. M. met haar personeel, ten opzichte waarvan bepalingen worden voorgesteld voor overgang in Rijks dienst, pensionneering enz. Bij de heden ten Raadhuize gehouden periodieke verkiezing voor de Kamer van Koophandel zijn van de 165 kiezers 27 op gekomen. Herkozen werden de aftredende leden, de heeren A. Eysink en H, Meursing beiden met 24 en de heer S. van Vollenhoven met 26 stemmen, terwijl werden uitgebracht op den heer J W. Eggink 3 stemmen en op de heeren H. Koning en J. W. van Ommen ieder 1 stem. Met ingang van heden zal het carillon van den Lieve Vrouwe-toren ten gehoore bren gen bij half uur -Peins niet over den dag van morgen*, uit den Liederenbundel van Jacob Kwast: en bij heel slag «Kent gij het land*, uit den bundel «Kan je nog zingen, zing dan mee*. De heer W. Croockewit W. Az. is be noemd tot Bestuurslid van den Bond Heem schut*. Natuurlijk hangt veel af eele quaestie. Heeft de vergadering Dr. P. A. Voerman zal in het eind der week met de 3e ambulance van het Ned. Roode Kruis naar Albanië vertrekken. Een goede honderd personen heeft gister avond g olg gegeven aan de uitnoodiging van het Bestuur der Oranje-vereeniging, in zijn qualiteit van voorloopig comité voor het Plan 1913, om de vergadering in «Ami- citia* bij te wonen ten einde te komen tot de samenstelling van een vast comité. Van de uitgenoodigde dames was alleen tegenwoordig gravin Van Randwijck. De Burgemeester leidde als Eere-voor- zitter der Oranje-vereeniging de vergadering, welke hij omstreeks kwart na achten opende met een woord van welkom en dank tot hen die gekomen waren. Ieder weet, vervolgde sprwaarom het gaateen waardige viering ten volgenden jare van het eeuwfeest onzer onafhankelijk heid en het herstel van ons land als zelf standige natie. Velen zijn genood door de voorloopige commissie mocht, geheel onwillens, iemand zijn vergeten dan wil de pers de veront schuldiging daarvoor wel overbrengen. Kunnen de aanwezigen instemmen met het algemeen plan tot feestelijke herdenking- i applaus). Twee diugcn vallen dan nu te bespreken. Op de eerste plaats de samenstelling van een niet te groot werk-comité. E11 ten an dere de feesten op den dag zelve, al dan niet met een blijvend g.'denkteeken: j) 11111 0 n en anders zouden de plaatselijke bladen hun kolommen wil openstellen voor plannen We zouden dan nu kunnen overgaan tot het samenstellen van het werk-comité. Het wil mij echter voorkomen, dat stemmen, herstemmen en nogmaals stemmen wellicht toch niet leidt tot een resultaat. Is het mij dan vergund, in overleg met het Bestuur der Oranje-vereeniging cenige namen te noemen (Applaus). Ik wilde dan noemen de heeren jhr. W. H. J. van de Poll, mr. A. van Traa, W. 11 E. Vrijdag. P. J. Frederiks. A. Ilogervorst. J. L. van der Moer, G. C. Beltman, mr. S. G. van Weideren baron Rengers, Ed. van Vollenhoven, P. R. Kok, Joh. 11. van der Meiden. G. W. Scheffers, M. R. X. Ooster veen. S. J van Duinen, 1'. Nefkens. J. Sinnige en het ijverig Bestuur der Oranje-vereeni ging, de heeren G. W. F. Reyckers, I. J. Cohen, G. G. van Punteren, D. Meester en D. van Schooneveld. De heeren Vrijdag en Sinnige bedankten ditmaalin hun plaats werden reeds aange zocht de heeren H, D. S. Hasselman en T Watervio, terwijl óok werden uitgenoodigd de heeren C, M. Cremer en G. A. J.. Spel berg. Den niet-aanwezigen heeren. mr. Van Weideren baron Rengers, Ilogervorst, Belt man, Van Vollenhoven. Kok en Nefkens, is bericht gezonden van hun benoeming. Het comité kan zich, evenals bij vorige feesten, anderen assumeeren. Bij de nu volgende rondvraag stelde een der heeren de voorloopige commissie ter hand het voorloopig plan der feestelijkheden te Zeisteen ander bracht ter sprake een tentoonstelling op onderwijs- of ander gebied. De Voorzitter sloot hierop te 8.23 de vergadering metik eindig dan met de zelfde woorden waarmee ik aanvingdank voor uw tegenwoordigheid. Verbreidt hetgeen ge hier hebt gehoord en maakt propaganda voor een luisterrijke feestviering. Ik heb reeds vernomen, dat Amersfoort grootsche en waardige feesten weet te organiseeren. Moge dit thans óok het geval zijn. Het definitief comité, waarvan 14 leden tegenwoordig waren, bleef nog tot half tien bijeen. Tot Eere-voorzitter werd benoemd de Burgemeester. In het Dagelijksdi Bestuur werden be noemd de heeren jhr. W. H. J. van de Poll. Voorzitter; J. I.. van der Moer, Under voor zitter P. j. Frederiks. ie Secretaris: I, J. Cohen, 2e Secretaris: mr. A. van Traa, Pen ningmeester. De Voorzitter bracht hulde aan den Eere voorzitter voor het voorbeeld, dat deze gat van een vlotte wijze van afwerken, en aan (te nagedachtenis van den heer I. A. Scho terman, die sedert de Kozakken feesten steeds een zóo gewaardeerd lid der opeenvolgende feest-commissiën was. Vervolgens werd besloten het Fere-lid- maatschap aan te bieden aan den oud-Bur- gemeester. den divisie-commandant, den fun- I geerend plaatselijk commandant, den heer A. M. Tromp van Holst. ds. W. J. Meiners. I pastoor L. A. F. X Fock, den kantonrech- ter en den oorzitter van de Kamer van Koop handel en fabrieken. Verdere uit den aard der zaak nog zeer' voorloopige besprekingen behoeven hier wel niet vermeld. I Ken uitnemend denkbeeld van den Bur gemeester is het wel, aan de plaatselijke pers te verzoeken, haar kolommen te willen openstellen voor hen, (lie een plan zouden willen te borde brengen. Wie geeft het voorbeeld Het Kerstfeest van de l.uthersche ge meente hier en den l.uthersehen kring te Baarn zal Tweeden Kerstdag worden ge vierd te Amersfoort. Voor de ruim 700 leerlingen der drie Zondagsscholen van de Ned. Hervormde kerk. van welke 500 hopen op een klee- dingStuk, wordt weer een Kerstavond voor bereid. «Toonkunstnieuws* van deze week bevat de prijsvraag voor een cantate, uit te voe ren ter gelegenheid van de opening der Tentoonstelling »De vrouw 1813 1913*. Inzending vóór 1 Februari. Inlichtingen geeft de Secrctares der commissie voor de muziek, Heerengracht 571 te Amsterdam. 't Wordt opeens weer druk met uit-jes. Woensdag Henri ter Hall. Vrijdag namiddag-thee. Tentoonstelling «De Vrouw* harmonie-concert van de ka pel van het 5e regiment infanterie jaarver gadering Tuinbouw-vereenig'ig. Zaterdag gratis-concert voor (le abontn-'s op de reeks van de firma Stoker Red- dingius. Zondag volksavond Nut met Amersfoort- sche Orkest-Vereeniging. Maandag leden-avond Nut met A. O. V. tevens jaarvergadering V. P. X. De eerste actueele opname van den Bal kan-oorlog, welke deze week wordt vertoond in de bioscoop aan de Langestraat, is wer kelijk zeer interessant. Zij geeft te zien het vertrek der Servische troepen naar het oorlogs-terrein en eenige Turksche wapenschouwingen voor den sultan. Aardig is ook -De mislukte opname* waarbij men kan zien hoe een film wordt vervaardigd. Luitenant Labouchére won te New-York met Spes* den zelen prijs in het spring concours open voor alle paarden. II. V. C., dat te Zutfen verloor met 3 —5, werd Zondag hier geslagen door Be Quick, uit Zutfen. met 2—3. De rust ging in met 1 t tot vlak bij tijd bleef de stand 2—2 toen maakten de Zutfenaars het winnende puntje. liet eerste elftal van Quick kreeg te Nij megen 0—3 klop van X. F_. C. Haar tweede boekte hier een 10- o overwinning op. Het Vijfde sloeg te Arnhem het derde elftal van Vitesse met 3—0. De R. K. openbare leeszaal en bibliotheek zal worden gevestigd in het perceel Kamp straat 18, laatst bewoond door mevrouw D. T. van Slooten-Spruijt. Zij krijgt o.a. de beschikking over de boekerij van «Geloof en wetenschap. Voor de Arrondissements-rechtbank te Utrecht werd gister in hooger beroep be handeld de zaak tegen een fabrikante van bloedmeel hier ter stede, door den kanton rechter hier wegens het in voorraad hebben van dit weinig welriekende goedje veroor deeld tot f 10 of ,5 dagen. De ambtenaar van het Openbaar ministe rie volhardde bij zijn requisitoir en vroeg subsidaii een nieuw onderzoek. De verdediger voerde aan, dat deze fabriek niet behoort tot de inrichtingen welke ge vaar. schade of hinder veroorzaken en wachtte met vertrouwen vrijspraak af. Laat ons toch niet vergeten, dat een haar soms een groote machine defect maakt. De hedenmiddag van 2.15 tot 3.05 onder voorzitting yan den Burgemeester mr. C. graaf Van Randwijck gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijge woond door 17 leden en den Secretaris, mr. f, D. Werkman. Afwezig met kennisgeving de heer Briët; zonder bericht de heer Van Kalken. De notulen van 29 October werden als vastgesteld beschouwd, Ingebracht werden de volgende stukken: Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 28 October 1912. 5e afd. no. 4330/2987 te* goedkeuring van het Raads besluit van 19 October 1912. 110. 427. be treffende den aankoop van het perceel aan de Kamperbinnenpoort van G. II. J. Bon nier voor kennisgeving. Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 28 October 1912, tot verdaging van hunne beslissing op het Raadsbesluit van 3 October 1912 betreffende den aan koop van terreinen aan de Barchman Wtiv- tierslaan voor kennisgeving. Missive van dc Gedeputeerde Staten van 1. trecht van 11 November 1012, alsgeleide- briet van een afschrift van het Koninklijk Besluit van 2 November 1912. no. 12, waarbij ongegrond wordt verklaard het beroep, in gesteld tegen het besluit van Gedeputeerde 5 Juli 1912. bij Staten van Utrecht va te Amersfoort. Gekozen tot lede van F.sveld, R, G.jke Duinen tot plaatvegei ren A, M. Tromp 1 Kalken en M. R. bat Van 2.35 tot :.:erd gehouden met geslcdei (1, Voorstel van rge houders tot vaststel, va- voor waterlevering de leiding. Het vocrstel deel we een volgend minwho] tieve voorwaarden, sl zijn veranderd, in eso Het tarief voonen wordt verlaagd metpC Voor huizen met ie het tarief per jaar: hij huur tot f f f -6 ia - tot - '3[' i - 131 - ijl* 1 De bespreking de Voorstel vanrgc houders tot vastslf- v< voor de brandweer Het voorstel «.re( nummer mcegedeek Na korte discing men z. h. st, S. Voorstel van'rg houders in zake plfff builen de bebouwd'01, liet voorstel M0" buiten den meter lantaarn tot 11 vf°° gehcelen nacht br» Aangehouden. Voorstel van g houders tot overne®^' gelegen aan den "'g Het voorstel sub het trottoir op yM iiuis van den hcér~F Aangenomen 2. 10. Prw-advies

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2