Zaterdag 23 fjfjjj November 1912. No. 8189. 62e Jaargang. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR y. J. raxsiaiEa AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per postf\. 15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflkieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. 1 ostbus 9- BUREAU: SORTBGXIAOBT 9. Telefoon 19. Men verzoekt ons mee te deelen, dat nog geen bibliothecaris is benoemd voorde R. K. openbare leeszaal en bibliotheek. De «Eembode* bevat een oproeping voor een opzichter bij die instelling. De schrifte lijke aanmelding wordt 30 dezer gesloten. De Nuts-avonden kunnen door ongesteld heid van den heer Van Aaken morgen- en overmorgenavond niet plaats hebben. Uitstel is echter geenszins afstel. De provinciale afdeeling Utrecht der V. P. N. hield hier verleden Zaterdag onder voorzitting van den heer C. J. A. A. van der Linden haar jaarvergadering. Van de 13 onder-afdeelingen waren slechts vertegen woordigd Amersfoort, Doorn en Utrecht, doch verschillende verspreide leden woonden de vergadering bij. Met algemeene stemmen werd gekozen tot lid van het Hoofdbestuur de heer Van der Linden, Onder-voorzitter der onderafdeeling Amersfoort en omstreken. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren F. C. C. baron Van Tuyll van Serooskerken, te Westbroek, en W. Goedegebuuren, te Zuilen. De Begrooting voor 1913 werd vastgesteld op f1170 in ontvangst en uitgaaf. Een flinke post werd daarbij uitgetrokken voor verbe tering van den hoenderstapel daar bij de bestrijding der Klein'sche ziekte is gebleken, dat wel 30 pCt. der hoenders, vooral van de landbouwers, dient te worden opgeruimd, waarna stellig niet minder eieren zullen geraapt. Onder meer werd door Doorn verzocht, het orgaan weer wekelijks te doen verschij nen. Maandagavond vergadert de onderafdeeling Amersfoort en omstreken. Onder voorzitting van den heer A. M. Tromp van Holst werd gisteravond in «De vergulde Zwaan t de tweede Alge meene vergadering gehouden van de Tuin- bouw-vereeniging «Amersfoort». De notulen van 26 April werden gelezen en ongewijzigd goedgekeurd, met dank aan den 2e Secretaris, den heer Van der Knoop. De Voorzitter deelde vervolgens mede, dat de vereeniging als rechtspersoon is erkend bij Kon. besluit van 10 Juni 1912. 110. 68dat het ledental, dank zij ook de medewerking der plaatselijke pers, reeds is gestegen tot 208dat de subsidiën van Rijk, Provincie en Gemeente samen bedragen f 1050 dat tot tuinbaas in den proeftuin is benoemd de heer P. van Straaien dat sedert October het land bij den Liniedijk in huur is over gegaan aan de vereeniging en. in bewerking- is genomen. Het voorste deel is bepootmet fruitboomen en bessen en zal wellicht wor den gebezigd voor onderplanten met aard beien, terwijl het achterste gedeelte wordt gebruikt voor groententuin. Er is reeds een schuur voor berging der gereedschappen en schuilplaats bij regen. Onder 83 eenruiters worden wortelen, salade en vroege bloem kool gekweekt, terwijl 20 ramen in 't voor jaar worden bestemd voor plantgoed. De producten zullen op de eerste plaats beschik baar worden gesteld voor de leden. Ook zal een warenhuis worden gebouwd, meer als model, omdat een warenhuis hier iets nieuws is en van niet zóo groot oppervlak als men zé in het Westland wel vindt. De tuin, door een bord aangeduid, is kosteloos toeganke lijk voor de leden wanneer er personeel in den tuin isniet-leden kunnen zich aanmel den bij dat personeel en natuurlijk ook bij het Bestuur, dat hen gaarne zal inschrijven als lidminimum-contributie f 1Veel is er in den tuin uit den aard der zaak nog niet te zien, doch wel kan men nagaan hoezeer de grond reeds is veranderd. Spr. herinnerde nog aan de premiën, in de jongste circulaire vermeld. De ie Secretaris wekte de tuinders op, kennis te nemen van hetgeen in den proeftuin geschiedt en te kweeken onder glas. Dergelijke eenruiters zijn niet zoo duur; het glas kost ongeveer f 2 en oud hout is wel te verkrijgen. De uitgaven worden al heel spoedig gedekt door de opbrengst. Een lid heeft van beroepstuinders ge hoord, dat zij er ernstig bezwaar tegen heb ben. dat de producten worden verdeeld onder de leden, m. a. w. dat de vereeniging den beroepsmenschen ongeoorloofde concurrentie aandoet. De Voorzitter: Indien ik heb gezegd producten, dan heb ik mij versprokenik bedoelde plantgoed. Het lid deelde nog mee, dat sommige leden, die zich inmiddels aanmeldden, geen circulaire hadden ontvangen. Een ander lid voegde hieraan toe, dat een aandeelhouder geen oproeping voor deze vergadering ontving. De Voorzitter antwoordde, dat de circulaire in tweevoud is verzonden aan alle leden om met het tweede exemplaar leden te werven. Onderop die circulaire staat de oproeping voor deze vergadering, welke is herhaald in de plaatselijke bladen. Mocht iemand geen circulaire hebben ontvangen, dan biedt het Bestuur voor deze geheel on willekeurige omissie zijn verontschuldiging aan. Het woord werd nu verleend aan den heer Van Meerwijk, uit 's-Gravenhage, die in 't kort wilde uiteenzetten hetgeen beoogt de Tuiubouw-oiiderliiige. Spr. heeft kennis genomen van de circu laire welke zooeven een paar malen werd te borde gebracht en daaruit gezien, dat een groote en goede beweging te Amersfoort is gewekt voor den tuinbouw. Dit wettigt de overtuiging, dat de pogingen zeer mooie resultaten zullen afwerpen, getuige het Westland, Delft en destreek rond Den Haag, waar evenzeer ten gevolge van een goede organisatie en juiste samenwerking schitte rende resultaten zijn verkregen. Overal waar men er voor gevoelt, de handen ineen te slaan, zijn ook de belangen der T. O. veilig. Toen in 1903 werd ingevoerd de verplichte verzekering der industrie rees de vraag waarom land- en tuinbouw werden uitge schakeld. Feitelijk bleef de Minister het antwoord schuldig, want een grondige reden bestond er niet. Het eenig antwoord was, dat de industrie niet langer kón wachten en dat de destijds geenszins rooskleurige toe stand van land- en tuinbouw een eenvormige regeling vrijwel onmogelijk maakte. Wel deed hij toezegging, dat zoo spoedig moge lijk een wetsontwerp zou worden ingediend. Dit geschiedde in 1905 in groote trekken viel het niet uit de lijn der industrie en ook hier werd geëischt gemiddeld f 30 per mille. Toen kwamen de voormannen van land en tuinbouw bijeen. Zij waren het er over eens, dat een ongevallen-verzekering noodig was, dat er lasten moesten wezen waar er lusten waren en dat de werkgever moreel verplicht was zijn werknemers te verzekeren tegen ongevallenschade. Men was het er echter óok over eens, dat, door de centrali satie, de zaak noodeloos duur en omslachtig zou worden. Daarom werden pogingen gedaan om te ontkomen aan die wet. De vraag werd bestu deerd door practische menschen op land- en tuinbouwgebied. Deze practici wisten wel, dat eigen werk beter is dan anderer arbeid en ervoeren, dat een onderling systeem ontzet tend groote voordeelen kan afwerpen. Het resultaat was, dat men een minder omslach- tigen en minder kostbaren weg vond, zoodat in 1909 in werking kon treden de vrijwillige verzekering voor tuinbouw- en een halfjaar later ook voor landbouw-ongevallen. Een andere vraag was deze: welke ver zekering moeten we aangaan, welke uitkee- ringen doen, in welke gevallen moet uitkee- ring toegestaan. Natuurlijk is het strikt noodig, dat de arbei ders in land- en tuinbouw de zelfde voor rechten hebben als die in de industrie, m.a.vv. dat zij 70 pCt. van hun loon behouden bij tijdelijke onmacht om te werken, dan wel bij totale ongeschiktheid. De verhouding tusschen patroon en werk man is steeds zeer goed geweestnooit is een werkman wien een ongeval trof, omge komen van honger doch het hart is dikwijls grooter dan de beurs en juist deze verzeke ring geeft zekerheid, dat een arbeider gevrij waard is tegen gebrek, ook levenslang, ook het gezin als de kostwinner overlijdt. Dan krijgt de vrouw 30 pCt. en elk der kinderen beneden 16 jaar ook 30 pCt. Men zou zoo zeggen, dat het in den tuin bouw niet zoo'n vaart loopt met ernstige ongevallendoch de practijk wees anders uit, vooral sedert de oprichting der T. O. feiten-materiaal is verkregen, dat daar vóór vrijwel ontbrak. In het Westland zei men, dat daar nooit een ongeluk gebeurde, maar wel in Noord-Holland, waar de menschen zich verwondden met de vlijmscherpe bloemkool messen in Noord-Holland heette het, dat daar nooit een ongeval voorkwam, maar wel in 't Westland, waar de menschen zich ernstig verwondden aan het vele glas. Toen de T. O. was opgericht; kreeg zij in het eerste halfjaar 95 aangiften van onge vallen met een onkosten-bedrag van f7825.16, in het tweede halfjaar 268 en in het derde 316 ongevallen. In het eerste halfjaar waren er 2 dooden, tot nu zijn er 12 doodenbij éen van deze ernstige ongevallen waren de gekapitaliseerde onkosten f4100. Bij de T. O. wordt het risico gezamenlijk gedragen geen werkgever komt dus voor verrassingen, welke hij gaarne wil, doch onmogelijk kan dragen. Het aantal ongevallen is over het geheele land vrijwel het zelfde. Ongevallen-epide mieën kent men niet. Slechts komen er nu eens hier, dan weer daar meer ongevallen voor dan in een vorig jaar. Daardoor is het risico voor de gezamenlijke werkgevers in het geheele land en dientengevolge de premie telken jare vrijwel de zelfde. Ernstige ongevallen werden veroorzaakt door gewone gereedschappen, fietsen in het bedrijf, verdrinken door vallen van een groentenschuit, vallen op den beganen grond, vallen van een ladder, en bloedvergiftiging door knellen tusschen twee stilstaande wa gentjes. De T. O. is noodig tegenover den wet gever om in lengte van jaren enorme be dragen te doen uitsparenmaar óok noodig voor den werkgever, omdat deze de gerust stelling heeft, bij elk ongeval gedekt te zijn tegen de financieele gevolgen. De quécstie der premie was bij de oprich ting een groote moeilijkheid, vooral omdat er geen ongevallen-statistiek bestond. Men wist alleen, dat in België een onderlinge bestond, die f 15 per f 1000 loon vroeg. Het wetsontwerp schatte de premie op f 30 per f 1000. Men nam nu hier te lande de Bel gische premie tot maatstaf voor den land bouw en f 7.50 voor den tuinbouw, die veel minder gevaarlijk is (geen paarden of vee) en de ervaring heeft geleerd, dat de maat staf een goede is geweest. Tot dusver is men uitgekomen met 75 cent per f 100 loon. De T. O. is een zuiver onderlinge veree niging- Zooveel mogelijk zijn de belangheb benden zei ven belast met de functiën en wel in plaatselijke ongevallen-commissies, welke de T. O. propageeren.de ongevallen- uitkeeringen bepalen, de getroffenen contro leeren, enz.in éen woord zij zijn de uit voerders der wettelijke bepalingen. Van belang is, dat het aantal verzeker den zoo groot mogelijk zij, óok opdat bijna geen kosten behoeven gemaakt voor propaganda, hetgeen iedere premie-maat schappij moet doen. Het zeggingsrecht berust geheel en al bij de belanghebbenden en is niet afhankelijk bijv. van de Rijks-verzekeringsbank. Iedere tuinder, die voelt voor zijn volk en óok voor zijn beurs, zal de T. O. steunen. De heer Lovinck heeft door de oprichting der T. O. een van de meest weldadige din gen bewerkstelligd, welke hij in zijn aan goede daden zoo rijk leven heeft verricht. De ervaring van bijna vier jaar heeft ge leerd, dat de T. O. voorziet in een ernstige behoefte en dat zij tal van nooden heeft ge lenigd. Den 4 November 1912 zijn de Statuten en reglementen der T. O. herzien en die ver gadering heeft geleerd, dat de T. O. een nog grooter toekomst wacht. Immers men vroeg daar of 't niet mogelijk is, ook te zorgen voor de werkgevers wien een ongeval treffen mocht. De oorspronkelijke idee was, te voMoen aan de sterk gevoelde moreele verplichting om den arbeider te verzekeren tegen de geldelijke gevolgen van een ongeval. Doch de werkgever bleef buiten een ongeval-ver zekering. De risico voor den arbeider loopt 10 a 12 uur per etmaaldie voorden werk gever de volle 24 uur. Daarom stelde men de premie voor de werkgevers iets hooger, op f 1 per f 100 loon. Deze maatregel, voor niemand een be zwaar, zal 1 Januari 1913 in werkingtreden en is vooral voor belang voor hen, die pas aan het begin van hun loopbaan en dus niet kapitaalkrachtig zijn en geen stoot kunnen verdragen. Een andere regeling, die eveneens 1 Januari in werking treedt, is de verzekering van broeiglas tegen hagelschade. Toekomstmuziek is het voornemen om de ziekteverzekering en die tegen invaliditeit en ouderdom ter hand te nemen, welke thans wel rusten, doch stellig mettertijd komen. Het vooruitzicht is zelfs zeer groot, dat de T.O. deze verzekeringen zal uitvoeren en daardoor weer een enorm bedrag, zal be sparen. Komt het plan tot uitvoering dan zullen velen de T. O. zegenen. Overal waar de T.O. bekend is geworden, is zij steeds gewassen. Op 1 Juli 1909 waren aangesloten 1728 werkgevers voor een ge zamenlijk loon van f 2 663 680op 31 Decembes 1909 reeds 2086 werkgevers met f 3 >85 419; op 31 December 1911 washet verzekerd loon f 4 500 000thans is het f 4 625 000. Bij de 10, zijn niet alleen tuinders aan gesloten, maar ook menig Gemeentebestuur o. a. Den Haag voor zijn plantsoenarbeider^ voor een gezamenlijk loon van rond f 80 000. Ik meen te mogen zeggen, besloot spr. zijn rede, dat de T.O. in goed drie jaar kan wijzen op schitterende resultaten, Alsnu werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De ie Secretaris vroeg of, als het personeel van den proeftuin wordt verzekerd, ook de losse arbeiders kunnen verzekerd. De heer Van M e e r w ij kZeker en zonder den rompslomp van loonlijsten. Werkt zoo'n man slechts éen uur, dan heeft de T. O. ook slechts éen uur risico. Men behoeft slechts het totaal-loon op te geven. De 2e Secretacis: Kan iemand die geen beroepstuinder is, doch een tuinman aan 't werk heeft, dezen verzekeren? De heer Van Meerwijk: Dit hangt er van af. Feitelijk is de T. O. voor de werk gevers in den tuinbouw, doch heeft iemand een groot park met vaste tuinknechts, en dan óok de losse, dan kan hij zich aansluiten. Maar niet kan zich aansluiten wie eens om de 14 dagen zijn tuin laat opharken. Het comité ter plaatse beoordeelt al deze zaken. Allen zijn lid van de T. O. die lid zijn van een vereeniging welke is aangesloten bij den Tuinbouwraad, het centrale lichaam voorden tuinbouw. Een n i e t-1 i d vroeg of het reserve-fonds reeds zóo krachtig is, dat de premie van f7.50 het maximum zal blijven.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5