Ingezonden De heer V au Meer vv ij k Het reserve fonds beteekent nog weinig; doch dit doet hier ook niet ter zake. Gedurende 2 jaar is de T. O. uitgekomen met f7.50 en heett zelfs een rescrve-fondsje kunnen kweeken. Dit is echter niet bestemd voor kwade jaren, want die bestaan niet; het aantal ongevallen is elk jaar vrijwel gelijk. Mocht er een tekort ontstaan, dan verhoogt men de premie met een kleinigheid, bijvoor beeld 5 centblijft er dan wat over. dan geeft men dit terug. De T. O. is een onder linge vereeniging, wier doel niet is als bij een verzekering-maatschappij winst te maken, doch de kosten te dekken. I Iet reserve-fonds heeft een ander doel. Als aan 't einde van een jaar de rekening is opgemaakt, loopen er steeds nog gevalletjes noch de patiënt, noch de geneesheer kan weten of het ongeval geen gevolgen heeft, die zich soms pas na maanden openbaren. Voor deze onvoorziene gevallen is een reserve gewenscht, waaruit de kosten van een vorig jaar worden betaald. Geen cent wordt noodeloos uitgegeven. De Directie heeft ec 1 zeer laag salaris, doch is volkomen berekend voor haar taak doet zij haar werk niet goed dan kan de Algemeene vergadering haar ieder oogenblik aan den dijk zetten. De administratie geschiedt op de meest eenvoudige en goedkoope wijze, want zij wordt gevoerd door de Centrale werkgevers risico-bank. Een lid: Bij algeheele invaliditeit wordt 70 pCt. van het loon uitgekeerd doch bij tijdelijke De heer Van M e e r w ij kVoorkomen moet worden de beruchte simulatie. Er moet een prikkel zijn om zoo gauw mogelijk weer aan 't werk te gaan, als behandelende ge neesheer dit althans toestaat. Dokter en vak lieden maken uit hoeveel moet uitgekeerd en 70 pCt. der werkelijke loonderving wordt vergoed. E^n ander lid: Staat de overeenkomst voor het voeren der administratie door de Centrale werkgevers risico-bank vast De heer V an Meer w ijkZoo lang we menschen blijve'.. is iedere overeenkomst tijdelijk: doch dc C. W. R. B heeft even veel belang bij het in stand houden dezer overeenkomst als de T. O. Het zijn de twee handen, die elkaar wasschen. Eigenlijk loopt het contract met de coö peratieve vereeniging Centraal beheer, waarbij zijn aangesloten de Centrale werk gevers risico-bank, de landbouw onderlinge, de Tuinbouw onderlinge, en Wet-risico (aan sprakelijkheid tegenover derden). Ik ben nog geenszins ongerust, dat de overeenkomst zal worden opgezegd. Wordt de arbeid voorde T. O wat groot, dan zet Centraal beheer er een mannetje bij aan. De Voorzitter dankte nu den heer Van Meerwijk voor diens duidelijke uiteen zetting en sprak den wensch uit, dat weldra ook hier zou zijn opgericht een plaatselijke commissie van de T. O. Hierna werd vastgesteld de Begrooting voor 1913 op f250 in ontvangst en uitgaaf. Onder de uitgaaf-posten zijn te vermelden prijzen 'en premii-n f:5, propaganda f40, lezingen f 40. Ten slotte werd de heer Van der Linden, die periodiek aftrad, bij acclamatie herkozen tot Bestuurslid. De goed bezochte vergadering werd hierop te 9.50 gesloten. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk acht minuten voor half vijf, die van de overige voertui gen uiterlijk acht minuten voor vijven zijn aangestoken. ristermiddag werd op de Bloemendalsche- straat een 7-jarig meisje, dat vóór een visch- kar langs liep. door een der honden in het been gebeten. Een der omwonenden nam de kleine, die door den schrik was bevangen, liefderijk mee naar haar woning en bracht het kindje tot bedaren. Bij het aansteken van een lamp in de ook met watten versierde etalage-kast van den heer Joh. van Dijk, aan de Kamperbin nenpoort, onstond gistermiddag brand in die kast. Het vuur werd nog intijds met behulp der buren bedwongen, doch van het fraaie schoenwerk ging veel verloren, terwijl ook de groote ruit het begaf. 1 Als de bloesem bleef bloeien, zou er geen vylicht te oogsten zijn. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Ken mooie avond voor een schoon doel. Dat het Donderdag 28 November a.s. in »Amicitia» een mooie avond zal zijn, dat verwachten wedaar zijn we bijna zeker van. De Hilversumsche Onderwijzers-Tooneel- club toch speelde in f ebruari en Maart van dit jaar en ook in dit seizoen meermalen met succes hel toerend schoonc tooncclstuk »Aan Jdardenvan Top Naetf. De rolvastheid de- spelers, alsook de zuiverheid van spel en de juiste vertolking van de karakters deden vol komen denken aan beroepsspelers. Hoe kan het ook anders. Bij elk dezer dilettanten klopt een warm hart voor het schoone doel, waarvoor het batig saldo ge heel beschikbaar wordt gesteld. Zwakke, lij dende kinderen voor eenigen tijd in een herstellingsoord te doen verblijven, is toch zeker- een edel doel. Maar al mocht ook onze Gemeenteraad een kleine som voor onze afdeeling van het Centraal-genootschap beschikbaar stellen, er is nog meer geld noodig. Jaar op jaar moet een grdfcf aantal hulp behoevende kleinen verstoken blijven van zoo'n hoogstnoodig verblijf in bosch of aan zee. Waar het Centraal-genootschap den af- geloopen zomer zijn tehuizen ook 'openstelde voor kinderen, die een langere verpleging dan vier weken noodig hadden en daarmee het begrip >vacantic-kolonie< gedeeltelijk liet varen en nog meer het «herstellingsoord* op den voorgrond trad, daar is steeds meer en meer geld noodig. Trachtte het Genootschap voorheen alleen het zwakke kind te versterken door goede voeding en een verblijf op-een gezonde plaats, thans neemt het ook kleine zieke patiënten op. Kinderen, lijdende aan tuber culose, scrofulose, enz. kunnen nu door een langer verblijf, soms van maanden achtereen, genezing vinden. Hiermede nemen de afdeelingen in ons land het zware werk van de Vereeniging ter bestrijding van de tuberculose voor een deel over. Zoo ergens, dan geldt hier het: voorkomen is beter dan genezen. En waar 't hiervoor reeds te laat is, zal toch het kleine kinderlichaam met meer succes op volledig he'stel kunnen behandeld worden, dan de oudere tubercu- lose-lijaer, die in een meer gevorderd sta dium verkeert. Ook de afdeeling der Tuberculose-voreeni- ging te Amersfoort vraagt uw steun en ook zij zal de gelden wel kunnen gebruiken, maar zij geniet reeds een flink Rijks-subsidie. Kunt gij het missen, geef dan elk wat: maar moet ge met het oog op uwe finan ciën een keuze doen, steun dan allereerst de afdeelingskas van de Kinder-herstellings- en vacantie-kolonies. Door die bijdrage helpt ge vroegtijdig den jongen lijder of lijderes aan do gevreesde volksziekte. Gaat daarom, lezer of lezerts, aanstaanden Donderdag naar »Amicitia«geniet van het zeker goede spel van de onderwijzers en onderwijzeressen, die moeite noch tijd ont zien om voor ons doel op te treden en gij zult tevens de voldoening smaken, ook een kleinigheid tot dezen reuzenarbeid te hebben bijgedragen. Redactie, dankend voor de welwillend afgestane ruimte, verblijf ik A. B. VAN 1)ER KLEIN. Secretaris der afd. Amersfoort, van de Kinder-herstellings- en vacantie-kolonies, Arnhemscheweg 66. Geeft u ook op als lid; minimum-contri butie f 0.50 per jaar. Geachte Redactie, Gaarne zag ik het volgende ingezonden stukje geplaatst in uw blad, waarvoor bij voorbaat tpijn dank. In de laatste Raadsvergadering, van 19 Xov, 1.1., werd door den heer Leinweber o.m. gezegd (opname kasgeld! niet alleen de Amersfoortsche kassiers te doen inschrij ven doch in overweging te geven, in de groote bladen de aandacht op deze leening te vestigen. Uit dit gezegde maak ik als vakman op, dat de heer Leinweber zich op financieel ge bied begeeft en blijk wil geven financieel onderlegd te zijn of ten minste begrippen er van nieent te hebben. Indien dit geval is, had zich de heer Lein weber toch eerst als Raadslid op de hoogte moeten stellen, tegen welk percentage de Gemeente Amersfoort het kasgeld van hare stedelijke kassiers ontving, alvorens hij een dergelijke vraag deed. De heer Leinweber weet toch zeker, dat een commissionnair voordeeliger conditiën te Amsterdam kan bedingen dan de Ge meente zelve, die hier als particuliere op treedt. Had de heer Leinweber zich eerst over tuigd, dan zoude hij gezien hebben,dat steeds de Gemeente, in aanmerking nemende, dat wij hier spreken over t ij d e 1 ij k e leenin gen, het benoodigde kasgeld tegen een miniem percentage gekregen heeft, ja zelfs in bijna alle gevallen, zoover ik weet, nog beneden het disconto Nederlandsche Bank. Handelt het Gemeentebestuur niet in het belang der burgerij, die toch terdege ook de lasten draagt, wanneer het de inwoners kan begunstigen, zonder de Gemeentekaste schaden. Niet, dat ik hier de concurrentie wil we ren, integendeel zelfs; doch ik wil slechts opkomen voor het algemeen belang der Amersfoortsche burgerij, dat ook zeker het belang der Gemeente is. Met dank voor de plaatsing Hoogachtend Uw dionstw. 11. L. A. DULLAKRT. Amersfoort. 25 November 191-'. It 1*11 RSO V RZTCHT. van 16 lot 23 November tyi2. liet wil met de regeling der Balkanzaken nog maar niet vlotten. Ook in de afgeloopen week hebben de Beurzen weer geheel onder den invloed van de gebeurtenissen daar gestaan en de steeds wisselende berichten blijven de Beurzen in spanning houden, ter wijl het publiek zich. en niet ten onrechte, liever blijft bepalen lot het aanzien van den loop der zaken dan zich in transacties te be geven waarvan de uilkomst meer twijfelachtig is dan ooit. De berichten omtrent reohtstrecksche on derhandelingen over den vrede tusschen Turkije en do Balkanstaten bleven aanvan kelijk de hoopvolle stemming op een spoedige oplossing voeden, doch toen later bekend werd welke voorwaarden de overwinnaars stelden, begreep men wel, dat van een spoedigen vrede nog niet veel kon komen. De voorwaarden toch omvatten den afstand van het geheele Tursche Rijk in Europa, met uitzondering van Konstantinopel met een kleine strook land daar omheen. En het lag voor de hand, dat Turkije deze voorwaarden niet kon aannemen zoolang het in Adrianopel en Tsjataldzja nog vrij sterke stellingen inneemt en ook omdat het bij een voort zetting van den strijd toch niet meer zou kunnen verliezen dan waarvan nu de afstand wordt gcëischt. Al heel spoedig werd dan ook bericht, dat dc Turksche Regeering had geweigerd, deze voorwaarden te aanvaarden en had beslo ten tot voortzetting van den strijd, welk bericht opnieuw een flauwte bezorgde aan de toch al zoo gevoelige Beurzen. Ondanks het afspringen van deze onderhandelingen nieent men toch te mogen aannemen, dat het einde van den Balkanoorlog niet ver meer kan zijn nu beide partijen te strijde hebben tegen den vreeselijksten aller vijan den. de cholera, die zoowel in dc Turksche als in de Bulgaarsche gelederen ontzaglijke verwoestingen aanricht. Het zal dan ook wel voornamelijk aan deze oorzaak -te danken zijn, dat Bulgarije zich na de weigering van Turkije inschik kelijker heeft betoond en verklaard heeft de onderhandelingen te willen voortzetten. Wat de verhouding tusschen Servië en Oosten- rijk-Hongarije betreft, ook hieromtrent kwa men afwisselende berichten binnen. Nu eens leek een vreedzame oplossing nabij, dan weer scheen het alsof een nieuwe strijd niet te vermijden zou zijn. Allerlei geruchten omtrent mobilisatie in Oostenrijk-llongarije. Rusland en Duitschland en berichten dat Rusland uit haat tegen Oostenrijk heimelijk Servië- steunde in zijn koppige houding, droe gen er weinig toe bij om de gemoederen gerust te stellen. Het ligt voor de hand, dat ten gevolge van al deze factoren de stem ming op de Europeesehe Beurzen zwak en zenuwachtig was. Ook de. Amerikaansche markt stond onder den invloed der Europeesehe politiek eti waar de Beurs te New-York, ten gevolge van de onzekerheid wat de toekom'st op tarief- gebied zal brengen, toch al in een afwach tende houding verkeerde, droeg de toestand in Europa er toe bij, de zaken daar bijna geheel stil te leggen, ofschoon de tendenz, hoewel onzeker, toch in den grond niet flauw kon worden genoemd. De handel bepaalde zich daar. bij uiterst miniemen omzet, bijna geheel tot de daghandelaars en bij gebreke aan speciale factoren haalde men telkens de geldmarkt er bij om een geringe rijzing of daling te motiveeren. Een geringe rijzing van call-money deed een flauwe stemming met dalende markt ont staan een bericht van invoer van oen luttel bedrag aan goud werkte juist het tegenover gestelde uit, of werd althans gezegd dat te doen. Een feit is echter, dat een koers van call-money van 0 pCt., hoewel niet laag, in dezen tijd van het jaar geenszins een koers is die abnormaal hoog is en aanleiding tot ongerustheid zou moeten geven. Waar zullen de stilte en de geringe koersvariatiën der laatste veertien dagen weer toe leiden Het is moeilijk tc zeggen. Een dergelijke periode van stagnatie is gewoonlijk de voorbode van een gepro nonceerde rijzing of daling; maar in welke richting thans de beweging, die zeer zeker op deze periode van stilte zal volgen, zal zijn, is, bij het algeheel ontbreken van ecnige tendenz, met geen mogelijkheid te gissen. Wij zullen rustig hebben af te wach ten wat de groote faiseurs in Amerika daar omtrent van plan zijn. Het koers-niveau van Amerikaansche fondsen was deze week aan weinig verandering onderhevig en aan het einde «Ier week vinden wij dan ook slechts niet noemenswaardige verschillen, in de beste gevallen 1 procent winst bedra gende. Na liet bovenstaande behoeven wij wel niet tc zeggen, dat dc handel ter Arnsterdamsche Beurze buitengewoonon beduidend was. Slechts eeu enkele afdeeling was er waarin iets omging met name de Olie-afdeeling, waar een levendige handel was in aandeelen Koninklijke en Geconsolideerde Hollandsche. De betere stemming voor deze waarden hield gedeeltelijk verband met de hoop op een spoedige oplossing der Balkankwostie, doch ontstond voornamelijk onder den invloed van Londen, waar een zeer willige stemming heerschte voor Shells. Er liepen daar n.l. geruchten, dat deze Maatschappij voornemens was, haar reserve onder aandeelhouders te" verdeden, waardoor deze een grooten bonus zouden ontvangen, terwijl knappe rekenaars, hoewel het boekjaar nog niet eens is afge loopen, nu al wisten mede te deeleu, dat de Shell zeventig procent op haar aandeelen kapitaal zou verdienen. Hoe] het zij, deze geruchten deden flinke vraagnaar Shell-aan deelen ontstaan, terwijl men zicli aan onze Beurs beijverde om aandeelen Koninklijke te koopen, waarvoor natuurlijk ook groote voor deden zijn te wachten wanneer de berichten omtrent de Shell juist blijken. Met kleine onderbrekingen bleef de koers gestadig voor uitgaan, en aan het einde der week onge veer op het hoogst bereikte punt. In sym pathie met aandeelen Koninklijke konden ook de overige oliewaarden alle min fof meer belangrijk avans behalen. Aand. Orion bleven echter daarvan uitgezonderdde uit- keering van het dividend in scrip in plaats van in geld heeft het animo voor deze aan deelen sterk bekoeld. Buiten de olieafdeeling is echter geen enkele afdeeling ter Beurze welke de moeite van een bespreking loont. Overal heerschte groote stilte en waren zoowel omzetten als koersveranderingen uiterst beperkt. De ST A ATSI'ONDSENM ARKT was voor alle soorten flauwer in verband met den nogsteeds troebelen politieken toestand. PROLONGATIE liep op tot 41/4 pCt. M. V. 1., Inhoud Wereldkroniek» 23 November Wintersport met 27 afbeeldingen -- Ten toonstelling van werken door Jan Toorop. De oorlog in den Balkan. Voetbal Holland-Duitschland. Hirsch Cie te Amsterdam. - Personalia. De Waalha ven, De restauratie van den Domtoren te Utrecht. Oaricaturen en humor uit het buitenland. l'RKIHKBEURTKIV. Zondag 24 November. Evang. l.uthersche kerk. Voorm. uur, ds. B. H. d'Auzon, uit Zntfen. Remonstrantsche kerk. Voorm. ie.1/.) uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Latigegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner, Avond 51 /2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuirlsingel.) Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5l/2 uur, ds. Teerink. Chr. iereforiueerde gemeente. Voorm. q3/4 uur, godsdienstoefeifing Avond 5,/t uur. godsdienstoefening Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, de heer J. Vijverberg, u.t Zierikzee, Avond .5 uur, de heer Vijverberg. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 4l/ü uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stand ran Amersfoort van 14 tot 2t November. GEBOREN Gijsbcrta Iienilrika, d. van Rijk den Ouden 011 (iijsberta Schonnderbeek. Catrina Eli sabeth Johanna, d. van Reinier Kok en Adriana Staal. Woutera Willemijntje, d. van Johannes Jacobus de Kruijf en Wille mijntje Bokkers. Heintje, d. van Klaas van de Kuijt en Sietske Wijnstra. Pieter Johan, z. van mr. Rudolph Pabus van der Mark en Jacoba Cornelia Solleveld. - Jan, z. van Marinus Ipenburg en Berendina van 't Hof. Catrina Barbara, cl. van Willen Brandsen en Aartje van Rouendal. Alijda Maria, d. van Albertus Andries Vivié en levertje Meerbeek. Hendrik, z. van Aart Brons nn Teunisjc van Zoeren.Een buiten huwe lijk geboren kind van het vr. geslacht. ONDERTROUWD Tjcrko de Vries en Chariessa Wolkotf. Leonard Rooke en Maartje Prins. GETROUWD: Arie Vivir en Adriana Elisahetha Johanna Korndewal. - Hendrik Elschot en Catharinu Maria Heinz. -- Stcphantis Ising en Alida Budding. Pieter van de Sande en A uk je van der Wal. OVERLEDEN Wouterus Hendrikus Pouwe, 1 week. ,Jan (ierrit van Egdom, 10 jr. Gijsbertha Maria Alfrink, 57 jr., ongeh.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 6