RONA Van Houten's Cacao Stadsnieuws. en iiiHueiua-lijders. Een geraspte /ure appel is fijn bij het ontbijtaardbeien met honing het fijnste dessert. Het in den honing opge sloten mierenzuur werkt zeer antiseptisch. Maag- en ingewandziekten worden door den honing verdreven. Bij natuurhoning-verbruik behoudt, men gezonde tanden, hetgeen niet steeds van suikerverbruik gezegd kan worden. Honing in warm water opgelost, is uitmuntend voor hen, die lijden aan heeschheid en hoesten. Een glas daarvan op de nuchtere maag en gedurende den dag nogmaals gedronken, verzacht de ziekte. »Voor lieden die aan te veel maagzuur lijden, doet honing (met drie druppels verdund zuiver zoutzuur) zeer goede diensten* (dr. Boerner). Honing bevordert in hooge mate een geregelden stoelgang. Een geregeld en ma tig gebruik van honing bevordert de ge zondheid. De natuurhoning heeft gewis hier aan zijn overgroote beroemdheid te danken en wel zonderling is het, dat hij hier te lande zoo weinig wordt geëerd en veel te weinig gebruikt. »Vóor alles moet men in keuken, aan tafel, in kinder- en ziekenkamers zich her inneren, voordat men naar de suikerpot grijpt, welk een voortreflijken schat wij in onzen natuurhoning bezitten, die de suiker zoo bij uitstek kan vervangen* (dr. Boerner). Tegen slapeloosheid kan men met succes aanbevelen, vóór het slapen gaan een eet lepel honing te nemen. Men koope slechts zuiveren honing, hetzij rechtstreeks van een imker die hem wint in kasten of van een winkelier, die volle garantie geeft omtrent de zuiverheid van het product. Zuivere, goede slingerhoning versuikert, kristalliseert, wordt vastde eene soort spoedig, de andere langzaam. Op het laatst wordt zuivere honing zeer vast. Gekristalliseerde honing biedt den meesten waarborg, niet met vloeibaar blijvende bij- mengselen te zijn vervalscht. Gekristalli seerde honing wordt weder spoedig vloeibaar, wanneer men het glas met honing in koud water 'plaatst en dit langzaam verwarmt. De zoo te behandelen honingglazen worden voorzichtigheidshalve met een doek omwon den om het springen te voorkomen. Het water mag niet warmer worden dan 40 graden C. voor boekweit- en heidehoning klaverhoning mag tot 60 a 70 graden C. verwarmd worden, waarna hij maandenlang ongekristalliseerd blijft. Op deze wijze be handelt men ook honing, die een slechten reuk heeft aangenomen, tengevolge van het staan op slechte bewaarplaatsen. Van gekristalliseerden honing moet men steeds zooveel uitsteken en vloeibaar maken, als voor onmiddelijk gebruik noodig is. Steeds moet men vloeibaren honing ge bruiken, omdat men daarmede veel voor- deeliger smeert. Kippenziekten. In de Maandagavond gehouden vergade ring der onder-afdeeling Amersfoort en om streken van de V. P. N., waarvan het ver slag toch reeds zoo lang werd, deed. zooals we reeds meldden, aan het slot dr. B. J. C. te Hennepe, bactereoloog van de Rijks- seruminrichting te Rotterdam, nog eenige mededeelingen, die om hun belangrijkheid stellig nog dienen vermeld. Spr. zeide ongeveer Toen ik in October met de heeren Van der Einden en Nierop hier en in den omtrek bij de hoenderhouders rondging, ging onze strijd feitelijk tegen de Klein'sche ziekte. In 8 dagen tijds werden ongeveer 10 000 kip pen behandeld. Maar tevens ontdekten we een massa din gen, waarvan we het bestaan nauwelijks vermoedden De inenting had tot dusver een hoogst gunstig verloopzóo gunstig, dat we, ook uit wetenschappelijk oogpunt, wel kunnen zeggen, dat de Klein'sche ziekte is te be strijden en dat er geen hoenders aan behoe ven te sterven. Doch er kwam een groote >maar* bij. Bij een massa eigenaars constateerden we andere hoenderziekten en vooral veel tuber culose. De meeste eigenaars wisten niet, dat er tuberculose voorkwam onder hun dieren, óok al hadden ze in vrij korten tijd er 50, ja zelfs 100 door den dood verloren. Tuberculose bleek zelfs hevig te heerschen. Nooit genoeg kan gewaarschuwd tegen deze ijselijke ziekte, vooral omdat' zij is een sluipende vijandin. Komt er Klein'sche ziekte op het erf dan sterven de kippen en voelt de eigenaar dit wel in zijn portemonnaie hij haast zich dan, raad te vragen. Tuber culose is in het begin niet te zien de aan getaste dieren kunnen dus niet tijdig afge zonderd en infecteeren de overige. De beste raad is dan ook: ruim alle dieren opde gezonde kunnen nog verkocht voor de slacht. De aangetaste dieren leggen geen eieren, doch eten veelhet zijn dus echte dood- vreetsters, die niets dan nadeel brengen. Bij verscheidene kippen werd ook diphterie geconstateerd. Er zijn kippenhouders die Eiken dag wordt RONA meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voortdurend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizonder voordeelig in 't gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geleerd. beweerden, dat sommige hunner kippen waren gestorven ten gevolge van de enting tegen Klein'sche ziekte. De cadavers, aan de R ijks- seruminrichting onderzocht, hebben uitgewe zen. dat de dieren waren gestikt ten gevolge van diphterie. Ook waren er massa's kippen met kalk- pooten. In den beginne hebben de dieren daarvan geen last, doch later worden ze kreupel en gebrekkig. Ook met de huisvesting der hoenders is 't over 't algemeen treurig geseldde hok ken zijn, op een enkele uitzondering na, donker en vochtig. Ziet toch niet op tegen de waarlijk niet zoo hooge kosten voor een goed hok en zet uw kippen toch niet meer in koeienstal of schuur. De kippen zullen door hun eieren de gemaakte kosten spoedig en ruim vergoeden. Een model voor een buitenhok kan men zien bij den heer J. K. Knottenbelt, op «Vinkenhoef* een model voor een stadshoek bij den heer P. Nierop, Schimmelpenninck- kade 8. Goede huisvesting der kippen is een uit stekend middel om allerlei hoenderziekten te voorkomen. Twijfelt ge of deze of gene ziekte onder uw hoenders heerscht, past dan toch vooral niet toe het «raaar eens aanzien*, doch zendt het cadaver naar de Rijks-seruminrichting waar ge spoedig en kosteloos wordt voor gelicht. Dr. Te Hennepe heeft bij zijn bezoek aan de vele boerderijen in den omtrek ook tal van gevallen van varkenspest geconstateerd, kennelijk overgebracht uit Rotterdam De heer W. van Haselen, Rijks-veearts, is thans druk bezig, die ziekte te bestrijden middels een serum van de Rijks-seruminrich ting, dat tot dusver zeer gunstige resultaten heeft. Aanstaanden Zondag wordt in de Remon- strantsche kerk om half tien weer een gods dienstoefening gehouden voor jongelieden van 10 tot 16 jaar en om elf uur een ge wone dienst, beide onder voorgaan van ds. Hooykaasvoor den Doopsgezinden kring hoopt voor te gaan as. Ten Cate. Bij Koninklijke boodschap van 23 Novem ber is bepaald, dat met ingang van 1 Janu ari aanstaande de pensioenen van burger lijke ambtenaren en van onderwijzers wor den verhoogd. Een wetsontwerp tot pensionneering van Gemeente-ambtenaren kan iederen dag wor den te gemoet gezien. Ook al zouden.de middelen in 1913 meer opbrengen dan de raming, toch zal de Mi nister van Financiën, naar hij verklaarde, blijven aandringen op de behandeling, zoo spoedig mogelijk, van de Inkomstenbelasting en van de heffing van een debietrecht op tabak. Afgezien van het noodige voor sociale maatregelen blijft voor het oogenblik ver sterking van de inkomsten noodig, ook om dat de opcentenheffing niet voortdurend kan worden voortgezet en het wenschelijk is, dit tijdelijk middel bm te zetten in een blijvend, waarvoor zich de Rijks-inkomstenbelasting het best leent. In de wintervergadering der Provinciale Staten van Utrecht werd nog ingebracht een schrijven van de Collegiën der Exonereerende landen, waarbij mede namens het Bestuur van het College ter directie van den Slaper dijk approbatie wordt gevraagd van een be sluit tot wijziging van artikel 7 der «Naadere conventie van 25 January 1727 over het toemaacken en verswaaren van den dyck tusschen Wageningeu ende de Grebbe, ende het maacken van eene waterlosinge door den Slaperdijk na Amersfoort en den Eem en Zuyder-zee*, met het voorstel daarom trent van Gedeputeerde Staten. Die nadere conventie werd indertijd, na dat Gedeputeerde Staten gebleken was, dat door de Exonereerende landen op een rege ling in dien zin hooge prijs werd gesteld en dat daartegen bij het Heemraadschap »De rivier de Eem, beken en aankleven van dien* geen bezwaar bestond, door Ge deputeerde Staten zei ven aan de ondertee kenaars van het aangeboden besluit in over weging gegeven. Wegens een verschil van meening met de Gedeputeerde Staten van Gelderland over de vraag of bovenbedoeld besluit de goedkeuring van de colleges van Gedeputeerde Staten behoefde dan wel of deze wijziging bij besluit der Provinciale Staten van beide gewesten en mitsdien ook, bij nadere goedkeuring, der Kroon tot stand behoorde te komen, bleef deze aangelegen heid onafgedaan. Aangezien Gedeputeerde Staten van Utrecht ook thans van ootdeel blijven, dat voor een behandeling op de wijze als bij art. 190 der Grondwet en de artikelen 91, 13S en 157 der Provinciale wet geen grond bestaat en het aangeboden besluit ten einde perfect te worden slechts de goedkeuring van Gedeputeerde Staten der beide Provinciën behoeft (tot het geven waarvan het college van Gedepu teerde Staten van Utrecht volkomen bereid is; stellen Gedeputeerde Staten voor, dit adres aan hen ter afdoening te renvoyeeren. Het werd gesteld in handen eener com missie, bestaande uit de heeren Van Bol huis, W. A. van Beek Calkoen, Molengraaff, Van Klooster en Van Ittersum. Recht duidelijk is het niet; doch als het leidt tot bespoediging der tot stand koming van het kanaal door de Geldersche vallei dan hebben we er volkomen vrede mee. De Directeur van het Postkantoor vestigt de aandacht op het volgende: Bij gelegenheid van het aanstaande Sint Nicolaasfeest wordt de vergunning om meer pakketten aan een zelfde adres van slechts éen enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot 6 December inge trokken en zal derhalve bij elk gedurende 'dit tijdvak ter verzending aangeboden pakket een adreskaart behooren te worden gevoegd. Dit geldt ook voor pakketten, voor het buitenland bestemd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten aanbe volen ie. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken en beschadigen zijn gevrijwaard; 2e. zoo mogelijk het adres op de pak ketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees be hoeft te bestaan 3e. in de pakketten een tweede, los adres te sluiten. Ten slotte wordt de aandacht gevestigd j op de gelegenheid tot aangifte van waarde van pakketten, hetgeen voor pakketten met kostbaarheden is aan te bevelen en ten gevolge waarvan, bij eventueel verloren raken gedurende het vervoer met de post, het volle bedrag der aangegeven waarde van de pakketten kan worden vergood. Gedurende de afwezigheid van den heer A. Nijhoff, die van heden tot Zondag te Amsterdam zal optreden als Voorzitter dei' examen-commissie voor ndspirant-inspecteurs van politie, is de Hoofd-inspcctenr, de heer S. Posthuma, belast met de function van Commissaris van politie. Kapelaan F. J. M. Pruijs. van deSt.IIen- ricus-kerfc, is overgeplaatst naar Zwolle, O. L. Vrouwe-kerk. In zijn plaats komt hier kapelaan B. G. C, M. Hafkemeijer. De jongedames J. 11. Mulder en M. (-, Jonker behaalden de akte vrije- en orde oefeningen der Gymnastiek. De heer C. Jansen (l.angegracht) is be noemd tot opvolger van wijlen den heer B. A. Siddré als Secretaris van het St. Pietcrs- eu Bloklandsgasthuis en Secretaris-rentmees ter van het kapittel van Sint Joris. Met ingang van 6 December mogen de volgende officieren uit dit garnizoen het cijfer in het hun vroeger toegekend onderschei- dingsteeken wegens langduriger) officiers- dienst doen wijzigenkapitein-adjudant A. Hogervorst in 25, de kapiteins J. E. van der Moer, W. F. Ruempol en K. W. Bouwensch in 20; kolonel W. H. Mingels in 35, kolonel A. J. G, M. baron Van Olden- neel in 30kapitein V. A. J. Bloem in 25 en majoor-ingenieur J. L. 11. van Hoik in 30. Het officierskruis voor 15-jarigen dienst is toegekend aan de ie luitenants D. Ritman, J, H. Eamour en H. Ritsma. Aan den cross country-rit, welke vanwege de Kon. militaire sport-vereeniging heden bij Arnhem wordt gehouden, nemen van hier deel ritmeester-adjudant De Bas. en de lui tenants jhr. Van der Goes, I.agerwey. jhr. De Villeneuve, Hekkema, Snorn en Van Santen. Bij Kon. besluit zijn benoemd met ingang van 1 December tot reserve 2e luitenant bij het 5e regiment infanterie de vaandrigs J, A. Werson, J. H. Ording, IE Schotman, jhr. J. H. von Schmidt auf Altenstadt, H. van Hoorn, G. C. van Doorn en C. van Allerbij het ie regiment huzaren de kornets A. G. Kröller, K. J. G. baron Van Hardenbroek en H. Ameshoff; en bij het ie regiment veld artillerie de kornets F. E. van Haeften. C. J. graaf Schimmelpenninck, jhr. J. E. W. Quarles van Ufford en \V. de Vlaming allen van het korps. Men verzoekt ons mee te deelen, dat in de Maandag gehouden vergadering der V. P. N. niet is gezegd, dat in 1911, toen winst werd gemaakt in het voedermagazijn, dividend is uitgekeerd aan het personeel, doch aan hen, die er voeder-artikelen kochten. Hetgeen ontbrak aan het kapitaal om den voederaankoop op goede grondslagen te doen beginnen, is niet gefourneerd door eenige Bestuursleden, doch door den Voorzitter. Hier is weder opgericht een plaatselijke afdeeling van de Ned. Onderwijzers Propa ganda Club voor drankbestrijding. Zij zal trachten een alcohol-cursus te doen geven. De heer Lohmann maakt het al beter voor de weetgierige». Etaleerde hij tot dusver up-to-date toover- lantaarns, waarbij het uit veler jeugd be kende glazen plaatje is vervangen door een film, thans stelt hij in >Nieuw Parijs* een school-bioscoop ten toon, die natuurlijk nog beter dan de kleine toestelletjes doet zien hoe zoo'n projector met zijn film-rollen is vervaardigd. Het spreekt vanzelf, dat de thans ten toon gestelde slechts een zeer verkleinde editie is van bijvoorbeeld het toestel in «De Arend*, dat een dikke f 1000 kost; maar men kan er toch goed uit zien hoe zoo'n toestel is saam- gesteld en kan werken. In dezen tijd van zooveel hoofdbrekens om vooral voor kinderen een mooi en goed boek te vinden, dat hun aandacht blijft trek ken en dikwijls wordt ter hand genomen, komt de uitgever F. van de Ven, tc Baarn, met een drietal heel aardige prentenboeken, getiteld »De fabelen van Eafontaine*, »In speelgoedland* en »Het prentenboek der sporten*. Vooral het laatste zal in den smaak val len van menig ventje, dat reeds oud genoeg is om het «dol* te vinden als hij met groote zus of zijn ouders naar het voetbalveld mag. Het is gedrukt op stevig papier van flink groot formaat en bij de talrijke, veelal aar dig uitgevoerde plaatjes bevat het veel »lees«, zooals we 'n dreumes elk boek dat veel bladzijden tekst bevat, hoorden betitelen. In de beide andere zullen onze kleine dametjes veel vinden waaraan 2ij meer spe ciaal te gast zullen gaan. In «Speelgoedland* staat menig versje, dat moeder met voor liefde haar klein meisje zal voorlezen. Het werk voor do vernieuwing der Phoc- nix-brouwerij is opgedragen aan de firma Eensing Van dc Vijsel, die met f21 980 minste inschrijfster was. Hot thans i„ slag over ging "Flehitc, J ding van een Jct J den Amersfoortsch,,? van -Wt A. M. Tromp vang Duvid gekocht en Behalve het jaa„ Algemecnc vereaj.' bevat het boekje 5 schenk, bruikleen lagen naar aanlcidh, rijke aanwinsten, en° Gistermiddag van zeven boere fiets, met voor aan waarin een hondje ra Do greep, die '2e voerden, wees er on gingen. Elk huidje doet tha een verre van scha, by hen minder toe. Hedenochtend"^ eerste sneeuw in den Twee oogen, "tw^J zijn dei. mensch geg wel komen, dat 2flo druk wekken, éen 0 en twee monden? Naar aanleiding va: taten, verkregen doo ruim 2 jaren te Nuns Bestuur der Maatsd het huisgezin van we jarigen (Zandbergen) mogelijk over te ga een eigen herstellii herstellende en pra-t Een groot-grondeii zins geschikt terrein doel beschikbaar gest De plannen voorl gereed en de uiti- slechts tot het be f 30 000 bijeen zal daarvoor ontving de j van f 1000 van wij® I.eendertz, te A pelde Mogen deze goedej dige oplossing koiwe kinderen, die reeds >1 Het komt in denj dat bij de uitvoering een agent zich pr® nieuwe Auteurswet! eischt nog vóór dj gen, schrijft de >Lin£ vervolgt We herinneren, dai reeds op zijn repne November 1914 dj auteursrechten te bet,! En voorts verwij:« van de Redactie ra welke zegt, dat een ie voering kan worden :c 11a afloop van de rit kan worden opgemari Vóór dien tijd lp) plaats gehad n;i dil slissen. Het blad wijst er 01' agenten een geldiget.i van den componist él als rechthebbenden vcd Op Engelsehe wet transportschepen getd tenwand uit gegalvaió horizontaal loopende'' teriaal geven het set/ kracht der zee en mi mogelijk. In scheepvaartkrinj langstelling het result* tegemoet. INGEZONDEN Nattige* __Vele menschcn vo {ïoofdpijnen en ande?« verdwijnt, indien nuchtere maag, eeuw het beroemde Hongs" het volmaakt type geschonken purgeer®1 401ste SW EerstHJ Trekking van 25 (i6oor Ten kantore van P O. Eeinweber te Ara? zijn de volgende nut? Prijs van f4<*. Prijzen'' 6982 7000 «635 s 16980. Dc tweede klas^ December 19'**

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2