bijblad Stadsnieuws. M arktprijzen. Ingezonden. van do uitgave van N.V. de AMERSPOORTBCHECOURANT voorheen Firma A. II. van CLEEFF VAN^ZATERDAti 30 NOVEMBER 1912. De heer O. Bikkers, kapelmeester van het 5e regiment infanterie, heeft het goede voor nemen, dezen winter met de leden van het symphonie-orkest zijner kapel in de groote zaal van »Amicitiac eenige volks concerten te geven: het eerste vermoedelijk reeds in de tweede week van December. üe Oranje-vereeniging houdt aanstaanden Maandag haar jaarvergadering. De onder-afdeeling der V. P. N. heeft tegen Woensdag een spoed-vcrgadering uitgeschre ven met hoogst belangrijken agendum. Bij de gister ten Raadhuïze gehouden aan besteding voor het bestraten van den Ouden Soesterweg tusschen Eemstraat en Borstraat werd ingeschreven door de volgende stad- genootenPh. M. Putman voor f 7498, Gebr. Wassink f7396, Th. W. Bonte f7341, E. de Bruin f7325, A. van Daal Tz. f7147, C. Ruitenberg f 6994 en N. Wolfswinkel voor f 6629. Gunning in beraad. Oplevering uiterlijk 1 Februari, De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om kwart over vieren, die van de overige voertuigen op zijn laatst te kwart voor vijven zijn aange stoken. Denkt er toch om, want de politie maakt proces-verbaal op en de Kantonrechter legt veel hoogere boete op dan een brokje kaars, een scheutje olie of een stukje carbid kost, Thans komt Takken's steenkolenhandel met een hoogst practische herinnering, want als zoodanig is de goed gedachte reclame wel op de eerste plaats bedoeld; een, leitje met griffel, geheel compleet, dat bij voordeur of naast telefoon uitmuntende diensten kan bewijzen. Gistermiddag ontstond een binnenbrandje in de villa »Sonnevanck<, aan de Ringlaan, dat zich aanvankelijk hoogst ernstig liet aanzien, doch nog met eigen krachten kon worden bedwongen. Een verstandig mensch begrijpt de be langrijkheid van elk ding en acht niets ge ring. Inhoud «Wereldkroniek» 30 November: H. M. de Koningin naar de Else vier-photo gravure. dr. Gerhart Hauptmann. Jo nathan. De ambulances van het Ned. Roode Kruis naar den Balkan, De Bal kan-oorlog. Tentoonstelling van werken van A Ilijner, te Scheveningen. Perso nalia. Caricaturen en humor uit het bui tenland. PREDIKBEURTEN. Zondag 30 November Evang, I.uthersche kerk. Voorm. io'/o uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. uur, kinderkerk, ds. Hooykaas. Voorm. 11 "uur, gewone dienst, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Voorm. 10V2 uur ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langcgr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner, Avond 5*/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5V2 ds- Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 9s/4 uur, godsdienstoefening- Avond 5lL uur, godsdienstoefening Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. g'/o uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. io uur, godsdienstoefening. Avond 4V2 uur> godsdienstoefening. Burgerlijke Stand vau Amersloovl van 22 tot 28 November. GEBOREN Albertns, z. van Albert Bakkenes en Wijmpje van Voskuijlcn. Jan Hendrik, z. van Age Ritsma en Berendina Wilhel- mina Meijnen. Cornelia, d. van Theodo ras Smink en Cornelia Voskuilen. - bode wijk Petrus, z. van Bernard l-reriks en Ariana Louisa van der Griessen Een buiten huwelijk geboren kind van het m. geslacht. Jannetje, d. van Roelof van de Kooij en Maria Kroon. PetPonHla Hen- drika, d. van Gerardus van Empelen en Marrigje Bakker. Rocus, z. van Gentt Simons en Johanna Aleida Quint. -- Ar nold us Wilhelmus, z. van FrancisciurUlMtttMi en Mechtildus Elisabeth van Spengflii. Maria, d. van Petrus van Pluureti en Tottia Koops. Janna, d. van Jan Adrtamts Land man en Jannetje Valkenburg. Antoon, z. van Johannes Verheuvel en Rvertje HbBe bergen. Klazina, d, van Jan van 'tOever en Ilieke Boersma. HendHka Jozeflna Antonia, d. van Jan Pieter Hubert Weusten en Maria Paulina Hubertina Hermans. ONDERTROUWD Hendrik van de Velden en Maria Sand- brink. Charles Colombain en Rijkje van Essen. Dirk Johann Wilhelm Hagemann en Anna Maria Lucia Entzinger. GETROUWD Wilhelmus Bunnik en Sophia Everarda Willigenburg. Antonie van Colmjon en Lutje van Nieuwenhuizen. OVERLEDEN Jaantje van Ginkel, 60 jr., echtgen. van Evert van Elten. Hendrik van Koelen, (12 jr., echtgen. van Grietje Kuiks. Een als levenloos aangegeven kind. Hendrika Wels, 55 jr., wed. van Evert Ruizendaal. Johannes Adrianus Willebrordus Poort, 18 dg. Maria Margaretha van der Linden, 11 mnd. Rocus Simons, 3 dg. Eli sabeth Brouwer, 76 jr., wed. van Rijk Pol leman. AMERSFOORT, 29 November 1912. Appelen f 4.a f 8.Peren f 5. f8. Kleiaardappelen to.— ufo.— Zand- aardappelen f 2.— a f 2.40. Hoendereieren f7.50 a f8.50 per 100 stuks. Bruine eieren a f8.50 af 9.— p. 100 stuks. Hooiboter f 1.40 A 1.60 per Kilo. Kippen f 0.90 a f 1.50. Kuikens f 1.25 a f 1.75. Piepkuikens f 0.60 a f 1.00. Ganzen f o.a f o.Oude eenden fo.90 a f 1.10. Jonge eenden f 1.00 a f 1.20. Hazen f 1.50 a f2.00. Wilde konijnen 10.45 A fo.55. Tamme konijnen fo.So a f2.00 per stuk. Duiven f 0.50 a f0.60 per paar. Vette varkens f o.Afo.Magere varkens fi 8.—. a f25.—. Zeugen f60.— a f80.Biggen f 10.— Af 16..Vette koeien fo.a fo. Aangevoerd waren ongeveer300 heet. Appelen, 150 heet. peren, heet. kleiaard appelen; heet. Zandaardappelen18000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 500 kilo Hooiboter Vette Varkens 20 Magere Varkens; Varkens voor export, slagerij; 500 Biggen cn 15 Zeugen. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik plaatsing voor nevens gaande regelen, waarvoor mijn dank. Hoogachtend, UEd. dw. J. W. EGGINK. 1913 eu Vreemdelingenverkeer. Het bevreemdt en wellicht meerderen met mij, dat V. V. niets van zich liet of laat hooren met de voorbereidende werkzaam heden voor 1913. Volgens Art. 2 der Statuten ligt dit toch op haar weg om met de festiviteiten, die zullen plaats hebben, zooveel mogelijk vreemdelingen te trekken. Hoe wel ik niet wil beweren, dat V. V. de aan gewezene is die den eersten stoot moet geven om den steen aan het rollen te krijgen, zou m.i. medewerking wenschelijk, zelfs plichtmatig zijn. Het trekt in het bijzonder mijn aandacht hoe op verschillende plaatsen V. V. zich voor 1913 interesseert voor de plaats haror inwoning, terwijl hier geen teeken van leven vernomen werd. Ik heb, en meerderen met mij, reeds getwijfeld ofV. V. nog bestaat, daar wij de laatste (bijnajaren) niets van het voortbestaan vernamen. Zelfs de leden niet. Art. 17 van het Regle ment (lees Statuten) zegtIn eene algemeene vergadering, in de maand November te houden, heeft de verkiezing plaats van Be stuursleden voor de periodieke aftreding, terwijl Art. 9 bepaalt, dat jaarlijks V3 van dc Bestuursleden aftreedt. Ergo bestaat de V. noghet Bestuur volgens de Statu ten niet meer, daar het vorig jaar reeds U. moest aftreden, terwijl November 1912 eveneens J/« aan de beurt van aftredenwas- Verder bepaalt Art. 16: Jaarlijks in de maand Maart wordt een algemeene ver gadering gehouden, enz. Deze verplichte ver cadcring had evenmin plaats. Mocht V. V. (wat ik hoop) nog wel bestaan, dan wordt het m. i. tijd. dat zich dit in wer king openbaart in het belang van Amers foort en ingezetenen, daar anders met mij velen zullen bedanken als lid van een ver- cemghig, waarvan niemendal vernemen wordt' als rrt« Januari de offernma. J. W. EGGINK. Amersfoort; 27 November 1912. Geachte Rfedactie, Zoudt U zoo goed willen zijn, het vol gende in urn blad1 op te nemen, hetgeen mij heden gebeurde Voor een zich' heftig aanzien latenden brand spoedde ik mij naar pension «Rust oord» om de politie per telefoon te waar schuwen. Na v ij f tot zes maal bellen, kreeg ik pas gehoor met het telefoon-bureau. Voordat de politie ter plaatse kon zijn. was de brand gelukkig reeds gebluscht. Hoe vindt u het, dat men, voor een zóo dringend geval, op 't telefoon-bureau iemand zóo lang laat wachten? Zou daar geen verandering in kunnen komen U dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend N. BEELAERTS van EMMICHOVEN. Amersfoort, 29 November 1912. Villa «Sonnevanck», Ringlaan 82. BEURSO VERZICHT. van 23 tot 30 November 1912. Nog steeds hebben de zaken ter Beurze geen grootere levendigheid kunnen bereiken en is de tendenz onrustig gebleven. Speciaal de Amerikaansche markt was stil, waartoe ook veel bijbracht de onderbre king der Beursweek door een Beursvacantie- dag, ter gelegenheid van Thanksgivingday, waardoor men weinig neiging gevoelde om, met een tusschentijdschen rustdag in het verschiet, nieuwe engagementen aan te gaan. Ook trok de geldmarkt daar meer de aandacht dan in vorige weken, omdat deze fluctuatiën toonde als sinds 1910 niet meer voorgekomen. Op sommige dagen bereikte de koers van call-money een hoogte van 9 a 1 o pCt.op éen dag was de koers zelfs 12 pCt, terwijl het merk waardige was, dat op zulke dagen in den middag steeds weer geld beschikbaar werd gesteld tegen meer normale koersen. Zoo kon het voorkomen, dat geld, na in het begin der Beurs te New-York tegen 5 pCt. schaarsch te zijn geweest, des middags tegen 31/2 a 4 pCt. ruim verkrijgbaar was, hetgeen een abnormaal verschijnsel is en sterk de aandacht trok. Naar het oordeel van sommi gen moeten deze scherpe fluctuatiën op de geldmarkt dan ook minder worden toege schreven aan werkelijk bestaande groote scliaarschte dan aan manipulation van groote geldgevers, met het doel, de speculatie in deze troebele tijden binnen uiterst nauwe grenzen te beperken. Hoe dit zij, waar zich bij een en ander ook nog voegde het opmerkzaam gadeslaan van de politieke ontwikkeling in Europa, was het gevolg, dat de omzetten in Wall- street zeer gering waren en de koersvariatiën zich binnen enge grenzen beperkten. Nu eens wat hooger, dan weer wat lager, bleef het niveau ongeveer de geheele week op de zelfde hoogte en konden noch gunstige factoren, als grootere goudinvoeren of betere spoorwegontvangsten, noch ongunstige fac toren, als gisting onder het personeel van sommige spoorwegen of de arbitraire beslis sing inzake het loongeschil met de machi nisten, eenigen merkbaren invloed oefenen. Wat dit laatste betreft, werd|de aanvankelijk ongunstige beoordeeling dier beslissing later gewijzigd, toen men had nagegaan, dat het gedeeltelijk inwilligen van de looneischen der machinisten in totaal slechts 3 a 4 millioen dollar per jaar van de spoorwegen zou eischen en dat deze hoogere lasten in hoofdzaak zouden drukken op enkele kleine onderne mingen, waar de loonen meer in overeen stemming waren gebracht met die op de grootere systemen. Aangezien dus de machi nisten, waar hun oorspronkelijke) eischen een hoogere uitgaaf van 30 millioen zouden vor men, slechts een klein gedeelte van hun verlangens hadden ingewilligd gekregen, zag men in, dat de beslissing te hunnen gunste van de arbitage-commissie eigenlijk een over winning voor de spoorwegen beteekende. Aan den anderen kant werd er de aandacht op gevestigd, dat de beslissing geenszins aan de arbeiders voldeed en dat, met het afloopen der tegenwoordige overeenkomst, in Mei 1913, opnieuw moeilijkheden van die zijde te wachten zijn. Ook na den Beurs-vacantiedag ontstond geen verlevendiging- van zaken, hetgeen op vallend was in verband met de groote rijzing in call-money tot 20 pCt. toe en dergelijke stijgingen van den geldkoers gewoonlijk groote ,likwidatiën medebrengen. Van likwi- datiën op groote schaal was echter geen sprakeintegendeel kon, ondanks de duurte van het geld, een vaste tendenz de overhand krijgen, waardoor sommige fondsen nog boven de koersen van den vorigen dag sloten. Tevens werd bericht, dat de Secretaris van de schatkist een onderzoek naar de Banken zou instellen om na te gaan of er inderdaad van geWschaarschtc kan worden gtgepcDkeu. De Europeesche Beurzen stonden, zooals wel van zelf spreekt, wederom güReel onder den invloed van den Balkankwostie. Aan vankelijk waren de berichten hieromtrent uiterst pessimist, later trad een algemeen gevoel van ontspanning in. op grond van de geruststellende verklaringen die officieus uit alle hoofdsteden werden afgelegd. Met deze wisseling in opvattingen omtrent den politieken toestand hield de stemming ter Beurze gelijken tred, hetgeen iit> het koers verloop der fondsen tot uitdrukking kwam. Ook onze Beurs was een trouwe afspiege ling van de stemmingen in Europa. STAATSFONDSEN waren doorloopend min of meer flauw gestemd en o.a. Ned. Werkelijke Schuldsoorten moesten den klei nen vooruitgang der vorige week weer ge heel verliezen, terwijl ook Russen en Oosten rijkers per saldo iets beneden de vorige week bli'ven. INDISCHE CULTUURWAARDEN had den een zeer ongeanimeerde markt. De om zetten bleven binnen enge grenzen beperkt en koersvariatiën van eenig belang deden zich niet voor. Van MIJNWAARDEN trokken Great Cobars de aandacht door een zeer vaste houding in verband met de gunstige ver wachtingen omtrent de ontwikkeling der kopermarkt. Zij konden per saldo een drietal procenten monteeren. Ook Singkep-tin nu en dan flink gevraagd, welke vraag slechts tegen oploopende prijzen bevrediging vond. Tn de overige soorten was het stil ten gevolge van gebrek aan vraag. Omtrent de Ketahoen bericht men, dat de sinds Juni gehouden geologische onderzoekingen en exploraties ongunstig zijn uitgevallen en dientengevolge de exploratie gestaakt jen de exploitatie belangrijk ingekrompen zal worden. Mocht bij de verminderde exploitatie blijken, dat deze nog niet loonend zal kunnen geschic- den, dan zal de onderneming worden geslo ten. Het is misschien niet al te gewaagd, uit dit bericht de conclusie te trekken, dat ook de Ketahoen, evenals zoo vele Tndische mijnen, weldra tot de nonvaleurs zal be- hooren. In OLIEWAARDEN was de geheele week levendige handel. Nadat de prijzen aanvankelijk op ongunstige politieke berich ten waren ingezakt, trad naderhand een flink herstel in, waardoor de koersen van de meeste soorten nog eenige punten boven die der vorige week konden stijgen. PROLONGATIE gevraagd op 41/* pCt. M. V'. L. Apia melliflea. (De honingbij.) XXI. In de meeste boeken vinden wij door de geleerden beschreven, dat de bijen hun koningin nooit eenig leed zullen doen. Dat dit niet waar is, heb ik kunnen constateeren tot mijn eigen groote verwondering. Ik had eens een koningin om een zekere reden in een kooitje gezet. 'Toen ik ze na ongeveer acht dagen weer los liet, zag ik, dat een bij zich op de koningin wierp en haar voor mijn oogen dood stak, Ik kon mij wel eenigszins verklaren, dat de bij uit haar humeur was, want het was een kast, waarvan ik het zwermen kunstmatig had belet. Omdat er nu geen eieren en dus ook geen jong broed was, dat de bijen wilden verzorgen, gevoelden zij het ongemak van 'e ophooping der voederstoffen, die zij in cbylusmaag voor de larven bereiden, en 'T zij bij instinct gevoelen, dat de 1. '»n a daarvan de oorzaak is, wilden zij zich op de koningin wreken. Had mij vroeger iemand verteld, dat een bij haar eigen koningin had gedood, dan zou ik het niet geloofd hebben. Ook werd vroeger aangenomen, dat het broedtrekken in het voorjaar een gevolg is van de koude. Men vindt dan dikwijls op de bodemplank vele doode larven liggen, die de bijen uitgetrokken hebben. Ik vertrouwde de zaak echter niet omdat ik ook doode larven vond bij hoogere tem peratuur. Toen zette ik op een dag, dat het in de buitenlucht slechts 34 graden F. was, een thermometer in mijn kasten en vond daarin een warmte, afwisselende tusschen 72 en 85 graden. Daar zij voor het kweeken van broed slechts 60 graden noodig hebben, was het dus zeker warm genoog en moest er een andere oorzaak wezen. Toen ging ik na, wat er noodig is voor het kweeken van broed, dat is honing, stuif meel cn water. De eerste twee dingen hadden zij in over vloed, maar water hadden zij niet omdat het weer geen uitvliegen toeliet, zoodat zij het ook niet konden halen. Ik bespoot toen alle raten met water en had de voldoening, dat geen broed mee* uitgetrokken werd en dat de koninginnen in alle kasten zelfs vele eieren gingen leg gen, hetgeen aj niet doen als at geer toni is, het broed naar behooren te varzorgen. Zulke feiten zullen het den lezer duidelijk

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5