Dinsdag 3 December 1912. No. 8193. 62e Jaargang. kosteloos. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleelf". HOOFDREDACTEUR P. J. VREDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per postƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SO&TSGXUCHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Wie zicli met ingang van 1 Januari doet in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. De Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht maken bekend, dat de Provinciale griflie Donderdag 5 December a. s. na twaalf uur zal zijn gesloten. Utrecht, 2 December 1912. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK, Voorzitter, A. VAN DOORNINGK, (iriflier. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, doen te weten, dat het le aanvullings-kohier der Straatbelasting over het dienstjaar 1912, goedgekeurd door Ge deputeerde Staten van Utrecht, in afschrift ge durende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 29 November 1912, Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben hun goedkeuring gehecht aan het besluit van het college van Regenten en Regentes sen van het Burger Weeshuis tot verkoop van de perceelen aan den Zuidsingel aan het R. K. pensionaat. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in November ingelegd bij de Rijks-postspaar bank f 44 560.31 en daaruit terug gevraagd f 38 114.61 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 17 395. Uit den regenmeter hier is in November na 18 regendagen afgetapt 70 m.M. neerslag. Het orgaan van de Bond van orde van H. IJ. S. M.-personeel weet mee te deelen, dat er over wordt gedacht, volgend jaar de dienstregelingen op de spoorwegen zóo samen te stellen, dat niet langer een afzon derlijke zomerdienst en een winterdienst behoeft te worden uitgegeven. In den trant waarop thans wordt aange duid welke treinen bijvoorbeeld des Zondags niet loopen, zal worden aangegeven welke gedurende het winterseizoen uitvallen. In de vacature ontstaan door het vertrek van den heer G. van Eist is benoemd tot concierge van het Werkhuis de heer J. van Dorssen, thans torenwachter. De heer D. Polak, tijdelijk leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgenchool hier staat op aanbeveling ter benoeming tot leeraar in het Hoogduitsch aan de ie en tegelijk aan de 3e Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Amsterdam. De heer A. Nijhoff, die Vrijdag en Zater dag als Voorzitter en waarnemend Secreta ris te Amsterdam het door den Bond van inspecteurs van Gemeente-politie ingestelde examen voor adspirant-inspecteurs van poli tie afnam, heeft Zondag zijn functiftn als Commissaris van politie hervat. Van de 6 candidaten, die deelnamen aan het ook wetenschappelijk zware examen, 110. 279, de Inspecteur der directe belastingen, enz., Plantsoen 6. Donderdag, bij de voorstelling ten bate der plaatselijke afdeeling van het Centraal- genootschap voor kinder-herstellings- en vacantie-kolonies was de groote zaal van »Amicitia* flink bezetgisteravond, bij die voor de afdeeling der Vereeniging tot be strijding der tuberculose in Nederland, was zij geheel gevuld. Donderdag vertolkte de Hilversumsche Onderwijzers Tooneel-vereeniging »Aan flar den», het heel zware maar ook zeer mooie drama van Topp Naeff, dat in het laatste be drijf zelfs zonder den man in de tooneel- onderwereld werd gespeeld en waarbij de dames en de heeren executanten, die zeer dikwijls deden vergeten dat men dilettan ten hoorde en zag, ten volle bewezen, dat zij geenszins achterstaan bij de hier ter stede meer bekende Utrechtsche O. T. V. Gisteravond gaf dc tooneelvereeniging »Arti et amicitiaj», uit Bussum, «Onze vrou wen c, het werkelijk koddige blijspel van Von Moser en Von Schönthan, dat in 1910 het laatst hier ging, doch thans in veel ver beterde opvoering werd genoten, dank zij het juiste spel en de groote distinctie waarmee het werd vertolkt voor een uitverkocht huis. Dit en de bijval, welke den dames en heeren zoo terecht ten deel viel, moet hun, met de wetenschap, dat zij weder een flinke bijdrage deden vloeien in de kas der T. B. C.- afdeeling en daardoor veel leed helpen leni gen of voorkomen, een aangename voldoe ning zijn voor de moeite welke zij zich ge troostten. Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor lederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. slaagden er 4, die onmiddellijk werden be noemd bij de politie te 's-Gravenhage Generaal-majoor P. Kleynhens, bevelheb ber in de 2e militaire afdeeling, vertoefde hier gister in verband met de voorgenomen uitbreiding der stallen voor dcjtbereden wapens. Een aantal officieren uit dit garnizoen vertrok heden naar Leeuwarden ter bijwo ning van een tactische oefening op de kaart. De uitslag van den cross country-rit, Don derdag vanwege de Kon. militaire sport-ver- eeniging bij Velp verreden, was: 1. luite nant Van Santen, met «Podolie» 2. luite nant jhr. De Villeneuve, met «Joconde» 3. luitenant Colenbrander, met »Intrepid« 4. luitenant Ouarles van Ufford, met «Ma rengo* 5. luitenant Blom, met Wapiti» 6. luitenant baron Van Randwijck, met ïTancred»en 7. luitenant Snorn, met «Dreu mes». De K. M. S. zal den veroveraars der Muurling-cup op 13 dezer een feestmaal aanbieden in de Witte sociëteit te 's-Graven- hage. De 2e luitenant A. I. de Stoppelaar Blijde- steijn, thans van het korps pontonniers, is bevorderd tot ie luitenant bij het korps. Zondagochtend voetbalden op «Birkhoven» de Amersfoortsche veteranen tegen de Zwol- sche oudjes. 't Was jammer, dat 11a rust veel werd bedorven door een sneeuwbui. Toch werd de wedstrijd tot het eind uitgespeeld. Dat eind kwam met 11 een juiste verhouding. Daar door den sneeuwval de kalklijnen onzichtbaar waren geworden, ging achter «Rustoord» de competitie-wedstrijd tusschen H. V. C. en Quick niet door, doch werd hij, ook ter wille van het groot aantal belang stellenden, vervangen door een vriendschap pelijk spel, dat eindigde met een 8—2 over winning voor H. V. C. Is de toestand van Quick's eerste elftal nu niet juist rooskleurig, met haar lagere elftallen gaat het des te beter. Haar tweede heeft de moeilijkste wedstrijden gehad en staat, ofschoon het er een paar verloor, middenin het ranglijstje. Haar derde staat weer ongeslagen bovenaan in zijn afdeeling en schijnt het kampioenschap van verleden jaar te willen herhalen. Zondagmiddag boekte het een papieren 10 -o overwinning op het derde van Voorwaarts, dat niet opkwam, Kees. Op i April aanstaande zal te Amsterdam worden afgenomen een vergelijkend examen voor kommies bij de directe belastingen. Er zijn 100 plaatsen. Leeftijd 22 lot 28 jaar; voor militairen met 6 jaar dienst ten hoogste 30 jaar, voor onder officieren met t2 jaar dienst ten hoogste 34 jaar. Aanmelding vóór 20 December aan het Departement van Financiën. Inlichtingen geeft, behalve «Staatscourant' Van welingelichte zijde schrijft men aan «Maasbode» De actie in de sigaren-industrie heeft nog maals de aandacht gevestigd op den toestand, waarin dit bedrijf de laatste jaren verkeert. Al is die iets beter dan voor een paar jaren, bloeiend is hij nog volstrekt niet. Deze bij uitstek nationale tak van nijverheid heeft een harden dobber en moet alle krachten inspannen om. het hoofd boven water te houden. Daaruit zal ook wel voor een groot deel te verklaren zijn, waarom de fabrikanten, die overigens wel graag iets doen voor de lotsverbetering hunner arbeiders zij be tuigden dit herhaaldelijk zoo voorzichtig zijn met het doen van toezeggingen opzich- tens hooger loon en al dergelijke regelingen, die den kostprijs van het product verhoogen. Er zal nu een opdrijving der loonen plaats vinden dat staat wel vast. Maar van de winst der fabrikanten kan dat beslist niet af. Dus zal het moeten worden verhaald op de consumenten. Want aan verbetering der techniek van het vak valt, wegens de eigen aardigheden der industrie, maar niet zoo in een handomdraaien te denken. Ons Nederlandsch publiek, dat gewend is, voor weinig geld een goede sigaar te roo- ken, k'an er zich op voorbereiden, dat het weldra meer voor zijn sigaar zal moeten betalen. Dat voelen geen vaklui beter dan de sigarenwinkeliers, die thans bezig zijn, enorme bestellingen te doen bij hun leve ranciers. Men is 't er onder do fabrikanten nog niet over eens, langs welken weg de hoo gere kosten van het product op de consu menten verhaald moeten worden. Zal het zijn prijsverhooging, of kwaliteitsverminde ring Beide plannen hebben hun aanhangers; maar de voorstanders van prijsverhooging zullen het naar allen schijn, gelet ook op de nog steeds dreigende plannen van Mi nister Kolkman betreffende het debietrecht, van de andere strooming winnen. Men wil nu eerst het einde van de tegen woordige actie in de industrie afwachten om een goed overzicht te hebben van de hoogere uitgaven, welke die actie zal mee brengen maar daarna bestaat het plan om krachtig te gaan ijveren voor^prijsverhoo-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1