Donderdag 5 December 1912. No. 8194. 62e Jaargang. kosteloos- Eitgare van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR r. J. raiuiaiKs, AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f\. franco per postƒ1.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad wordéh de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. KORTE GRACHT 9. Telefoon 19. pie zich met ingang van 1 Januari doet in schrijven als abound, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers K E X XI s G E V f X tl Fn~ JACHT. De Commissaris der Koningin ia de Provin cie Utrecht, Gezien het' besluit van heeren Gedeputeerde Staten dier Provincie, d. d. IS November 1912, 4e Afdeeling, no. 3298 Gelet op art. 11 der Jachtwet; Brengt bij deze ter kennis van belanghebben den, dat de sluiting der jacht voor de Provincie Utrecht is bepaald op Dinsdag 31 December 1912 met zonsondergang, met uitzondering ech ter van lo. het schieten van Waterwild, aangeduid in art. 17 der Jachtwet, daar, waar hot schieten van Waterwild geoorloofd is 2o. het vangen van Waterwild met slagnet ten en het vanger, van Eendvogels in- eene eendenkooi of een daarmede gelijkstaand toe stel waarvan de sluiting later zal worden bepaald. Utrecht, 28 November 1912. De Commissaris der Koningin voornoemd. F. D. SUHIMMBLI'ENNINCK, De Burgemeester van Amersfoort. brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van !s Kijks directe belastingen, enz. te Utrecht exeentoor verklaard kohier No. 3 van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1912 aan den Ontvan ger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bi] de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort tien 8 December 1912. De Burgemeester voornoemd, Van pvANDVVUCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort; Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris der Koningin in de Provincie Uirecht d.d. 2 December 1912, 4e Afdeeling no. 6780/ 5144, betreffende onderzoek van I.audweerplicli- tigen, Brengen ter kennis van den verlofganger van de Landweer, iugeschreven in het register voor de Landweer in deze Gemeente, SCHINKEL. Willem, dat hij, om te worden onderzocht, moet ver schijnen voor deu commandant van het 18de Landweerdistrict, in de vesung-artillerie-kazeme Kroezelaan, te Utrecht, op Maandag, den 10 December 1912, des voormiddags ten negen uur, voorzien van zijn verlofpas, zoomede van de voorwerpen van kleeding en uitrusting aan hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven of hem later uitgereikt. Amersfoort, 2 December 191-. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ue Burgemeester. VAN RANDWIJCK. De .Secretaris, J. D. WERKMAN. Buwmeour en Welboodere ,nn A.net.fooit, brengen Ier openbare kennil, JjJlK AMHUKÓORTSCH "ÜAW>B:M**Ï3eHAi'. foend "t het oprichten van een beivaarplaat» HH F goederen-emplacement meen te Amersfoort onder Ml» D no. 30». Amersfoort, 3 Wethouder. voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, j. a. werkbar. Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor lederen kooper van SOLO Margarinejt 43 cl. per pond^ |NIET-GIiSPRON'GEX PROJECTIEL. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dut hij de op den 27sten November 1912 gehouden schietoe fening var. den Soester berg naar de Leusdensche heide 2 of 3 niet-gesprongen projectielen op deze heide zijn terecht gekomen. Deze projectielen zijn vermoedelijk geheel of gedeeltelijk in den grond gedrongen. liet aanraken, in het bijzonder het uit elkaar nemen, van een dergelijk projectiel is levens gevaarlijk. Amersfoort, I December 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Donkere wolken. Als regel onthouden we ons stipt van het verbreiden van vage geruchten, die noode- loos angst verwekkenals uitzondering moge hier volgen een gedeelte van hetgeen dr. R. Feenstra, de Zoeklicht-man van »De Telegraaf», schrijft over den politieken toe stand van Europa. Deze begaafde stylist schrijft dan ongeveer Wanneer het waar is, dat Duitschland en Oostenrijk tegenover Frankrijk, Engeland en Rusland staan beiderzijds met het zekere voelen, dat het einde der politieke ontwikke ling van hun spel van duwen aan de zachte lijn, en terugduwen, is een wereldoorlog, een botsing om de hegemonie in Europa, dan ware het voor ons allen het beste, als de eerste schoten meteen nog maar in 1912 losbrandden. Want na een onweer en een bui is het frisch te leven en als Met zoo voort moet slepen en vreten met om het halfjaar een partieele mobilisatie hier of daar, groote en kleine Deurspanieken, stijging van de ner vositeit der volkeren, en stijgende oorlogs- cn marine-budgetten dan blijven wij in Europa nog jaren leven als in een stik- atmosfeer, onder voortdurend gerommel, flit sen. dreigen van donder. Neen, als het er t'">ch toe komen moet, dan s. v. p. niet eens gewacht tot 1913. het >bloedjaar«. Bismarck zeide, dat een Staat net was als een pendule en het af en toe tioodig had, dat hij werd gelijk gezetdat isdoor een oorlog, of door een revolutie. Al onze Europeesche pendules zijn van slagof: op slag. Maar kennen hun eigen slagwerk niet. Een »frischer. ein frohlicher Kriegc kan de horlogemaker wezeneen oorlog met een half millioen geslachte menschen. Nu schrijven een heelcboel politieke dokters en kwakzalvers wel, dat het nonsens zou wezen om vanwege zoo'n »snert«-afFaire, als het lapje Adriatische kust, dat Servië wil hebben, een Europeeschen grooten oorlog te beginnen maar wat doet de onmiddel lijke oorzaak er eigenlijk toe Was de aan leiding van 1870 zooveel gewichtiger Welk Vorstje op den Spaanschen troon zou klimmen Wat de directe aanleiding is, mag werkelijk als bijzaak gelden. Wat doet er de oorzaak toe Wat is een aanleiding Een aanleiding is iets, dat weer een verdere aanleiding heeft, en deze nog weer een en ten slotte komt men terecht bij een vlooof bij een kind, dat de kinkhoest heeft; of bij een kamer dienaar van een Excellentie, die met zijn verkeerde been uit bed is gestapt. Overigens hebben lieden als de hoofdre dacteur van de Westminster Gazette*, die het onzin en waanzin noemen een wereld oorlog te ontsteken om een Servisch ven stertje op de Adriatische zee, groot ongelijk. Zinvol en ideeënrijk is het juist, en hoogst verstandig, daarom oorlog te gaan voeren. Ten minstedat geldt voor Oostenrijk Reeds de Russische Minister van Buiten- landsche Zaken, Panin, heeft in 1772 Servië genoemd: »l'épine au pied de l'Autriche*. En dat klopt. Servië is de likdoorn aan den voet van Oostenrijk altijd geweest en nu die likdoorn zich gaat vergrooten, moet Oostenrijk het ernstig overwegen het toe laten, en dan die likdoorn, mettertijd zijn ganschen voet laten opeten ofnu radi- caal-opereeren. De verlokking voor dit Rijk moet reus achtig zijnnu. meteen te gaan radicaal- opereeren. Want; op zijn vingers kan men het uitrekenen, dat Servië nu, op ditoogen blik, r.iet zoo duur aan menschenlevens en veldtochtdagen kan zijn als wellicht over 10 of 15 jaar. Verondersteld, dat het dan ueberhaupt nog te hebben is. Zéker wordt het dan een heele dobber; wordt het een spelon of even, erop of eronder. Servië zal dan immers uit een veel grooter gebied zijn leger recruteeren, dus ook meer manschappen kunnen stellen. Nu is het door den oorlog danig verzwakt. E11 verzwakt zijn óok zijn bondgenooten. Nu is Rusland ook nog niet primahoe wel schijnbaar klaar. Het kan onmogelijk militair zoo veel waard zijn, als het oyer een jaar of tien misschien mag gelden. Daar voor ligt de deuk er nog te versch in, ont vangen van Japan en van de revolutie. Als Oostenrijk het nu weetdoor Servie te annexeeren, en daarna de Zuid-Slaven fatsoenlijk te behandelen, zooals Engeland zijn Boeren doet, worden wij de meesters van het Oosten, spannen wij een nijver volkje, dat wij de zegeningen brengen onzer bescha ving,. in ons gareelen als wij het niet doen, dan gaan wij zelf aan flarden, dan kunnen wij Bosnië, Herzegowina, Dalmate- en een groot deel van Kroatië wel afschrij ven, jaarlijks zoo'n tien procent, want in 15 jaren hebben wij secuur geen stuk meer daarvan en zijn wij een snert-mogenheid ge worden, vegeteerend als natie onder een Slavische ringmuur, als een heester op het binnenpleintje van een gevangenis. Als Oostenrijk dat nu weet, dan moet Oostenrijk nu willen vechten, nu de Turken nog staan, nu Roemenië nog niet van zijn zijde is getrokken, en de Balkanstaten ver moeid zijn, en uitgeput. Oostenrijk w i 1 dan ook wel vechten het blijktmaar het schijnt, dat Duitsch land remt. Dat pleit dan voor den werke- lijken vredeszin van Duitschland of wel het zou bewijzen, dat men in den kleinen kring van mannen rond den Keizer bij wie hier de beslissing ligt timide is geworden. Want ook d i t ligt voor de handnooit krijgt Duitschland een betere kansof er moest een heel ander spel gespeeld worden met 'n andere combinatie van de kaarten. Men leze hetgeen de Russische admiraal. Bubzow in den Figaro* van 16 Augustus over de vlootbouw-plannen van het Tsaren rijk schrijft. Over 16 jaar is Rusland alleen in de Oostzee Duitschland op zij, en thans is Rusland op zee: niets. Als werkelijk het eind van het politieke jeu, dat koning Edward heeft in «gespeeld, om het zoo te zeggen, en dat consequent is doorgekaart de laatste jaren een wereldoorlog tusschen de beide verbonden groepen moet worden, dan

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1