Donderdag 12 December 1912. No. 8197. 62e Jaargang. kosteloos. Stadsnieuws. Citgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFDREDACTEUR P. J. 7HSSSXIIZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi,— franco per post f\. 15. Advortentien 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reolames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: K021TBGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Wie zich met ingang van 1 Januari doet in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers K E N N IS G E V1 N G E N. HERIJK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Gezien het besluit van hetaren Gedeputeerde •Staten van Utrecht dd. 18 November 1912, le afdeeling no. 4708,32-16 brengen ter algemeene kennis, dat de herijk van maten en gewichten in 1913 voor deze Ge meente zal plaats hebben op 24, 2ö, 26, 27. 28 Januari, 3, 4, 5, 0, 10, 11, 12, 13 en 17 Maart a.s. De verdere regoling zal te zijner tijd nader worden bekend gemaakt. Amersfoort, 10 December 1912. Burgemeester en Wethoudets voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zich in de Gemeente Utrecht een geval van miltvuur heeft voorgedaan. Amersfoort, 11 December 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJUK. Behandeling als noodwet van de pensionneering der Gemeente-ambtenaren. (INGEZONDEN.) Een juichtoon is opgegaan in de gezinnen van de tienduizenden Gemeente-ambtenaren door geheel het land, daags vóór Sint-Nico- laas, toen de bladen hun brachten het heerlijk bericht, dat de Regeering thans eindelijk bij de Tweede Kamer der Staten-generaal heeft ingediend de ontwerpen van de reeds tien tallen van jaren met vurig verlangen ver beide pensioenregeling voor de Gemeente ambtenaren en voor hun weduwen en weezen. Dat dit verlangen vooral de laatste jaren zoo groot was als nimmer te voren, bewees wel de aanhoudende, krachtige en onver moeide actie van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren. Reeds begon men hier en daar te wan hopen of de tegenwoordige Regeering nog wel gelegenheid zou vinden om, zooals zij het herhaaldelijk had uitgedrukt. »deze zaak tot een goed einde te brengen*. Een schande» noemde Minister Heemskerk in de Tweede Kamer het ontbreken van deze regeling en inderdaad werd daarmede niet te veel gezegd. Er is dan ook alle aanleiding om deze ontwerpen te behandelen als noodwet. Dat is blijkbaar ook de bedoeling van de Re- eeering, die immers voorstelt de bij Konink lijke boodschap van -> December ingediende ontwerpen reeds 1 Januari a.s. in werking te doen treden. Hoezeer de Tweede Kamer ook met werk overladen is. kan zij tegen behande Ing als noodwet zeker moeilijk bezwaar maken. Er is inderdaad noodstandhet beginsel is sedert jaren algemeen erkend en de tot stand koming behoeft niet noemenswaardig tiid te vorderen. Twistpunten, die bij de regeling der materie nog konden rgzen, zijn op gelukkige wijze tot oplossing gebracht of omweken. De regeling sink rich aan bi, de Burgerlijke pensioenwet, die in de prac- tijk reeds de vuurproef heeft doorstaan. De hoop is dan ook zeer levendig onder de Gemeente-ambtenaren, dat de Tweede Kamer binnen zeer enkele dagen de ont werpen in de afdeelingen zal onderzoeken, dat het Voorloopig verslag tevens eindver slag zal mogen zijn, en dat bij een van de hoofdstukken der Staatsbegrooting (Binnen- landsche zaken of Financiën) deze dringende regeling zal worden behandeld en aange nomen. Mocht de tot stand koming dan misschien toch nog iets later worden dan 1 Januari 1913, dan mag zekerwordenvertrouwd.dat, nu deze datum eenmaal is voorgesteld, tot 1 Januari 1913 terugwerkende kracht zal worden verleend. De Gemeente-ambtenaren en hun vrouwen en kinderen, de Gemeenten wier belangen bij deze zaak mede in hooge mate zijn betrokken, hebben er recht op, dat de aangelegenheid als noodwet worde afgedaan. Het centraal-persbureau van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. N. I. T. S. E. T. Een zonderling woord, een gevolg van het overnemen der even zonderlinge Duit- sche gewoonte om de beginletters vooral der tentoonstellings-namen te bezigen om zulk een tentoonstelling aan te duiden. Hier wordt bedoeld de Nationale en Inter nationale Tentoonstelling van Sport En Toe risme, die, evenals de >Entos< te Amster dam, in 1913 te 's-Gravenhage zal worden gehouden op de terreinen van den Dieren tuin, enz. ter gezamenlijke grootte van 10 H.A., en wel in Juli van ons jubeljaar. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is Be schermheer in het Eere-comité hebben ver schillende hoogwaardigheids-bekleeders en autoriteiten zitting genomen, 0. a. afstamme lingen van de graven Van der Duyn, Van Hogendorp en Van Limburg Stirum, die, nu bijna een eeuw geleden, Neerland's her stel in de rijen der Staten zoozeer hielpen bevorderen. Algemeen Voorzitter is de heer J. E. N. baron Sirtema van Grove9tins, Grootmeester van het Huis van II. M. de Koningin, cn Algemeen Secretaris de heer A. J, Blanckenhagen (adres tot 1 Mei Laan van Meerdervoort 25, daarnaTentoonstel- lings-tcrrein); terwijl ook de groeps-com- missiën reeds zijn saamgesteld, met recht van assumptie. Laat ons volstaan met te zeggen, dat in die groeps-commissiën de in den lande meest bekende autoriteiten en specialisten op elk gebied hebben zitting genomen. Van ineer belang is het, mee te deelen, dat die groe pen zijn: 1. sport (algemeen gedeelte) en lichamelijke opvoeding, 2. rijsport, 3. schiet sport. 4. wielersport, 5. watersport, 6. sneeuw en ijssport, 7. jachtsport, 8. visscherijsport, 6. luchtvaart, 10. voorwerpen, geschikt voor eereblijken of belooningen bij wedstrijden 11. toerisme 12. automobilisme, 13. reisver keer, 14. reis- en sportlitteratuur, 15. reis- uitrusting en sportklecding, 16. hotelwezen (voedingsmiddelen, kookkunst en verpleging, hotelinrichting); 17. voorwerpen van kunst of kunstnijverheid, betrekking hebbende op sport en toerisme.; 18. retrospectieve afdee ling de meeste onderverdeeld voor sportief en voor commercieel gedeelte. Natuurlijk is er ook een brecde reeks bij zondere commissiënvoor het financieelc ge deelte, voor de pers, en wat niet al. In 't kort er is al heel wat arbeid gedaan en overleg gepleegd om alles 111 de puntjes in orde te hebben en, te juister tijd begin- dend eigenlijk te vroeg, want zou de opening aanvankelijk geschieden op 15 Juli, thans is ze vervroegd op 1 Juli aan land zaat en vreemde te doen zien, hetgeen ons klein land vermag. Over enkele dagen zal de reclame-plaat over heel het land worden verspreid. Zij stelt voor een vliegenier, die het monument op het Plein 1813 te 's-Gravenhagc meteen lauwerkrans bekroont. Het wordt nu ook tijd, dat de stadgenooten eens gaan overwegen of zij zullen inzenden op deze tentoonstelling. Indien onze ruimte het gedoogde, zouden we hier opnemen de zeer lange lijst waarin de onderdeelen der verschillende groepen worden opgesomd doch we kunnen volstaan met de verzekering, dat tal van fabrikanten en neringdoenden kunnen inzenden, zelfs in verschillende groepen. Reeds werd ook hier ter stede een plaat selijk comité gevormd, waarin zitting hebben de hoeren E. Francis, Directeur der Tho- rium-fabriek, Schimmelpenninckstraat 17, die, als gedelegeerde van het tentoonstellings- comlté, bereid is de meest uitgebreide inlichtingen te gevenA. Eysink, Directeur der N. V. »rijwielen-, automobielen- en machine-fabriek, voorheen D. H. Eysink» H. Meursing, Directeur der N. V. »Phoenix- brouwerij» P. J. Hamers, lid van de firma Hamers Van Beek en II. M. E. I tubers, lid van de firma Hubers Vormer. Kerste Voorzitter van den Raad van Be heer,^ de spil waarom alles draait, is mr. A. E. A. J. Bik. De Voorzittershamer kon wel aan geen meer ervaron handen worden toevertrouwd. Immers mr. Bik was reeds rechtsgeleerd adviseur van de groote sport- tentoonstelling, in 1892 tc Schevcningen gc houden in 1894 President der koloniale afdeeling van Nederland voor de wereld tentoonstelling te AntwerpenIn 1907 Re- geerings-commissaris bij de tentoonstelling voor jacht cn visschcrij, mede te Antwerpen gehouden; in 1910 lid van do Centrale Regeerings-commissie te Brussel; in 1911 Voorzitter van het uitvoerend comité voor Nederland te Roubaix, enz. Niet alleen de handel en dc industrie hebben belang bij deze tentoonstelling, maar nok de sport-vcreenigingen. Geen enkele die, als ze wil, in een der groepen iets niet zeer belangrijks kan inzenden. Moge aller samenwerking worden ver kregen. Zegt het voort cn steunt het plaatselijk comité. Ds. E. M. ten Cate hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij de godsdienstoefe ning van den Doopsgezinden kring. Burgemeester cn Wethouders, dc betrok ken autoriteiten gehoord, stellen den Raad voor, de bezoldiging van den leeranr in de Gymnastiek aan dc Hoogerc Burgerschool meer in overeenstemming te brengen met die van de overige leeraren. Daartoe stellen zij voor, art. 3 alinea 4 der verordening met ingang van 1 Januari aanstaande te doen luidenDe gewone leer aren genieten, onafhankelijk van het aantal hunner lesuren, een vaste bijdrage van f 800 (met uitzondering van Uien in de Gymna stiek, welke f750 geniet) en voorts een ver goeding per wckelijksch lesuur, welke ver gooding, bij gebleken geschiktheid en be hoorlijke plichtsbetrachting, geleidelijk door periodieke verhooging opklimt. Herinnerd zij aan dc verkiezing voor dc Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven, aanstaanden Dinsdag van 12 tot 3 uur te houden ten Raadhuizo. De heer H. M. van Hasclen (Groote Koppel) legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het candi- daats-examen Theologie, eerste gedeelte. Dc bij Kon. besluit met ingang van 1 December benoemde reserve :c luitenants der infanterie J, A. Werson, J. II. Ording,

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1