Gemengd nieuws. QuakerOats Marktprijzen. Dit is niet ridderlijk en te allen tijde laak baar waar het echter geldt een natio naal feest ter herdenking van onze onaf hankelijkheid in 1913, in nog hoogeremate. De heer J. C. G rooter Balde haar ten Velde was de eenige, die zijn Oranjehart luchtte door een ingezonden stuk. Hoewel ik de goede bedoeling respecteer, kan ik mij in geen geval met die denkwijze vereenigen. De heer B. ten V. stelde voor een grootsch, reusachtig monument te stich ten op het vrije veld, waaraan algemeen werd bijgedragen. Dan werden krachten ge concentreerd, niet versnipperd, enz. M. i. ligt het niet op den weg van het plaatselijk comité, hiertoe mede te werken. Terecht schrijft de heer B. ten geheel Nederland wierp het dwangjuk af. Dit was te begrijpen, daar geen enkele Gemeente er op gesteld was zich langer te krommen in de boeien van den geweldigen Corsicaan. De Vrijheidszon begon bij Ouatre Bas ook te gloren voor Amersfoort. Derhalve vermeen ik, dat het op onzen weg ligt om alhier een blijvend monument te plaatsen, met de noodige inscriptie, d. w. z. vermelding der feitenzij het dan van be scheiden afmeting. Dit zoude kunnen zijn een fontein, welke m. i. wel te plaatsen ware op het Julianaplein. Verder werd door den heer B. ten V. f 12 000 genoemd voor een monument, dat eenigszins aan het idee grootsch* beant woordt. Daar Den Haag en Scheven ingen van historisch oogpunt beschouwd, de plaats zou behooren te zijn voor dergelijk monument, zoude het nationaal peil niet hoog staan, wanneer dit bedrag aldaar niet kor. worden geofferd. Dit zoude tn. i. geen be zwaar zijn voor Den Haag en Scheveningen al was 't het vijfdubbele bedrag. Bovendien zou ik het niet wenschelijk achten om ons te bepalen bij een enkel monument. Terecht schrijft de lieer B. ten V.geheel Nederland herkreeg de vrijheid. Dit is zoo. Laat iedere Gemeente (waar dat kan) dan toonen, dat die vrijheid wordt gewaardeerd door een blijvende herinnering bovenal een Gemeente als Amersfoort, welke met de noodige energie, als centrum des lands, toekomst heeft. Bovendien geloof ik niet, dat de be langstelling 0111 elders een monument te stichten, bijzonder groot zou zijn. Wat verder de festiviteiten betreftin 1913, hierover zullen de meeningen wel zeer ver schillen. Hoewel ik een tentoonstelling zeer ge- wenscht had geacht, wordt het hiervoor te kort dag, terwijl een onderwijs-tentoonstellinj weinig, in geen geval algemeenen, bijva zal vinden. Een enkele gedachte hieromtrent hoop ik, dat men mij niet euvel zal duiden. Behalve de gewone vermakelijkheden zou het nogal volk trekken, indien een historische- of een reclame-optocht werd gehouden. De nationale kleederdracht van 1795 tot heden kwam dan tot haar recht, terwijl de Bunschoter- en Spakenburger(essen) met hun eigenaardige kleederdracht in geen geval mogen ontbreken. Verder, liefst no. 1. zou het "kanaal door de Geldersche vallei (zij het in transparant) in zicht kunnen worden tentoongesteld, hetwelk, werd dit verwezen lijkt, veel tot Amersfoort's welvaart zoude bijdragen. Er zullen wel personen gevonden worden, die zich hiervoor beschikbaar willen stellen. Verder kan medewerking verzocht van de kaasmakers, marktbezoekers in sp<'\ en de zuivelbereiding om Amersfoort. Dit zou een eigenaardig gezicht zijn, dergelijke bedrijven op hun wagens; bovendien be moedigend en practisch, aangezien ik mij voorstel, dat met de noodige reclame veel volk zal worden getrokken. Ik mijnerzijds zal gaarne medewerken om voor deze af- deeling de groote afnemers zooveel moge lijk uit te noodigen tot bezoek. Wil men dat Amersfoort zich geheel in feestdos tooit, hetgeen wenschelijk zou zijn, dan zou het aanbeveling verdienen, dat zich buurtcommissies formeerden, die met het comité en Bestuur der O. V. samenwerkten tot volmaking van het geheel. Dit levert een beter geheel, is minder kostbaar en verhoogt de eensgezindheid, welke bij een nationaal feest no. 1 dient te zijn. Mocht het devies Eendracht maakt macht* door allen wor den verstaan en behartigd. Laat het verdee- len heusch ons allen vreemd zijn en blijven bij de herdenking onzer onafhankelijkheid, en laat ieder naar vermogen medewerken tot welslagen van dit feest, tot heil der in gezetenen. U dankzeggend, hoogachtend, Uw dw. dn. J. W. EGGINK. De oudste nederzetting der menschen Te Torralba, in Spanje, 1100 M. boven den zeespiegel, werd bij de opgravingen, die daar door den markies van Cerralbo gedaan zijn, een nederzetting van olifant-jagers gevonden, welke de oudste menschelijke nederzetting van Europa, ja misschien wel van de ge- heele wereld is. Reeds in September werd op het Congres voor prce-hiatorische anthro pologic en arclm>ologie, te Genève, over doze ontdekking gesproken Volgens de gevonden werktuigen en wapens, uit ruw gehouwen steen, behooren deze olifant-jagers tot de vóor-chelleïsche periode (de chclleïsche periode is het groote interglaciale warmte-tijdvak der oudere pakcolithiek). Er werd zulk een groot aantal olifantstan den gevonden, dat men zich op een ivoor- markt te Zanzibar waandedeze tanden zijn echter niet afkomstig van den mammouth, maar van den ouderen Elephas antiquus en van den nog ouderen Elephas meridionalis. De markies van Cerralbo heeft bovendien geheelc steden uit de vroege ijzer-periode opgegraven, o.a. een necropolis met meer dan 2000 graven, en voorts een nederzetting uit het bronzen tijdvak. Sedert de ontzettende ramp der »Titanic« zijn de Engelsche booten voorzien van een toestel (dat tevoren te duur en te moeilijk te hanteeren was namelijk den frigidometer. Op een diepte van 5 a 6 M. verraadt dit werktuig, door een plotselinge daling van het kwik, de nabijheid van een ijsberg. Bij haar laatste reis van New-York naar Liverpool, kon de »lceeater« de nadering van ijsbergen constateeren, niettegenstaande zij er nog 15 mijlen van verwijderd was, terwijl zelfs in de onmiddellijke nabijheid zulks door den mist onmogelijk zou zijn ge weest. Boonenwater bezit de eigenschap, uit weef sels van allerlei aard de vlekken te verwij deren, zonder dat de kleur beschadigd wordt. Goed gedroogde witte boonen laat men, vooral zonder zout, met een voldoende hoe veelheid water koken. Zijn de boonen goed zacht geworden, dan giet men het water af. laat het koud worden en bevochtigt daarmede de stof, die gerei nigd moet worden of alleen de bevlekte plaats, die men tevoren met water inwrijft, Zeep mag niet worden gebruikt. Het ei is een voedingsmiddel, dat slechts een slechte eigenschap heeft, namelijk, dat het te duur is voor dagelijksch gebruik onder het volk. Vandaar, dat er veel menschen geweest zijn, die geprobeerd hebben of zij de kippen niet wat meer konden laten leg gen en op die manier de eieren goedkooper konden maken. Veel en al te degelijk voed sel men weet het uit de fabel van de vrouw, die een kip had, die gouden eieren legde doet het eieren leggen geheel op houden, doch naar verluidt, heeft een boerin in België nu een soort voedsel gevonden, dat het eieren-leggen bijzonder bevordert en nergens anders in bestaat dan in fijn ge sneden brandnetels, versch of gedroogd naar goedvinden, en vermengd onder het gewone voedsel. Brandnetels, die reeds zaad bevatten, zijn de werkdadigste. li <mr Buclljdcn tm (MM ms bmla. BK IJ KSO VERZICHT. van 7 tot 14 December 1912. Ondanks de betere vooruitzichten op poli tiek gebied is het verloop der Beurzen in de afgeloopen week uiterst onbevredigend geweest. De Europeesche Beurzen waren onderhevig aan de afwisselende stemmingen omtrent de ontwikkeling der verhoudingen tusschcn Servië en Oostenrijk, waarvan op het oogenblik voor een deel het behoud van den vrede in Europa afhankelijk is, en de hierdoor ontstane onzekerheid en terug houding waren niet geschikt om de markten een opgewekt aanzien te geven. Wat de Amerikaansche markt betreft, deze verkeerde Jn een zóo ongunstige stemming, dat op sommige dagen bijna kon worden gesproken van een paniek, terwijl de koersen al maar bleven dalen, zonder uitzicht op het bereiken van den bodem. Wat de juiste oor zaak is van de plaatsgevonden scherpe daling, is niet bekend. Sommigen meenen, dat de geldmarkt hiervan de oorzaak was, doch hoewel geld te New-York nog steeds niet bepaald goedkoop is te noemen, is toch van een acute schaarschte geen sprakehet beste bewijs daarvan is wel, dat New-York voor 25 millioen dollar (125 millioen kronen) 4^2 pCts. Oostenrijksche schatkistbillctten over nam. Het wil ons voorkomen, dat zoolang dergelijke transacties door de New-Yorksche bankiers worden ondernomen, van acute geld- schaarschte nog niet kan worden gesproken. Anderen meenden de oorzaak te moeten zoeken in een strijd om de supprematie tus- schene Rockefeller- en de Morgan-belangen, doch ook hieromtrent lekte niets uit. De voornaamste oorzaak zal echter wel moeten worden gezocht in de angst, die deze week opnieuw de overhand kreeg omtrent de maatregelen, door de Regeering nog verder tegen de groote corporaties te nemen. Hoe dit ook zij, een feit is, dat het aanbod, zoo vel van bona-fide houders als van speculanten, in de afgeloopen week reusachtig was, te genover welk aanbod geen steun werd ge boden, zoodat de baissiers vrij spel had den om de toch al zoo zwak gestemde markt nog verder te ontwrichten. Het aanzeggen van beleeningen door de bankiers en de geruchten, dat belecningcn op verschillende industrieele fondsen wer den geweigerd in verband met de aanhan gige procedure tegen de geldtrust, brachten steeds meer londs ter markt, waardoor in vele gevallen de limites van »stop-Ioss« or ders werden bereikt, zoodat de vloed van waarden, die ter markt kwam, steeds groo ter werd. Speciaal aandeden Union Pacific hadden onder dit aanbod te lijden, waardoor voor dit fonds een uiterst llauwe stemming ontstond, die nog verscherpt werd door het jaarverslag, waaruit bleek, dat de netto inkomsten 1911-12 met ruim 4 millioen dol lar waren achteruitgegaan, dat voor onder houd van weg en werken in dat jaar min der was uitgegeven dan in de laatste vijf jaren het geval was geweest en dat de ge middelde treinlading voor het eerst sinds Harriman's dood een geringe achteruitgang aanwees. Op éen dag kwam zelfs een koers daling in dat fonds tot stand van 6V2 pCt., waardoor de koers lager viel dan in de laatste twee jaar het geval is geweest. Hiermede scheen echter voor dat fonds de bodem voor- loopig bereikt te zijn, althans in de daarop volgende dagen kwam, hoewel tijdens Beurs grove fiuctuatiën daarin plaats vonden, geen lagere slotnoteering voor Unions meer tot stand en kon zelfs op den laatstcn Beurs- dag een geringe verbetering in den koers intreden. In verhouding echter tot de daling, die in deze maand heeft plaats gevonden, is dit herstel echter niet noemenswaard, ter wijl over het algemeen de stemming te New-York weinig opgewekt blijft. Hoewel dus voorloopig stilstand is inge treden in de daling van fondsen ter Beurze van New-York is nog met geen moge lijkheid te zeggen of wij de laagste koersen reeds hebben gezien. Vergeten moet echter niet worden, dat in de laatste veertien dagen de daling van dien omvang is geweest, dat de kans op een herstel, hetzij tijdelijk of blij vend, niet onwaarschijnlijk is. De INDUSTRIEELE WAARDEN waren bovendien voor koperwaarden gedrukt door de zeer teleurstellende koperstatistiek, ter wijl Steel-waarden ongevoelig bleven voor den zeer mooien orderstaat, welke werd gepubliceerd en welke, tegen alle verwach ting in, nog een flinke vermeerdering der onuitgevoerde orders toonde. Voor STAATSFONDSEN was de belang stelling deze week zeer gering en de stem ming mat. De meeste fondsen sluiten dan ook per saldo een fractie beneden het niveau der vorige week. Onze Nederl. Werkelijke Schuldsoorten maakten daarop geen uitzon dering. Alle soorten moesten iets van hun koers prijsgeven. INDISCHE CULTUUR- en CRKOIET- WAARDEN hadden een zeer onbelangrijk verloop en leveren niets vermeldenswaards op. In INDISCHE MIJN WA ARDEN kwam een zeer scherpe daling tot stand in aandee- len Redjang Lebong, die tot 185 pCt. terug vielen, een nieuw laagte-record, dat wel treurig afsteekt tegen den koers van 1200 pCt., die in 1906 werd bereikt. Directe oor zaak tot deze hernieuwde daling lag in den maandstaat, die een steeds verdere daling in de erstsreserve en van het gehalte aan geeft, terwijl door het teleurstellend ver loop der Ketahoen het vertrouwen in de Erdmann en Sielcken-mijnen zeer is ge schokt. Van de overige waarden lagen Sing- kep Tin vast en konden een 25 pCt. koers- avans behalen, terwijl Great Cobar-aandeelen eenige procenten van hun koers moesten prijsgeven. PKTROLEUMWAARDF.N hadden in de afgeloopen week een zeer bewogen verloop voor aandeelen Gecons. Holland- sche. Voortdurend heerschte in dit fonds reusachtig aanbod, welk aanbod van allerlei geruchten vergezeld ging. Nu eens heette het, dat de olieproductie sterk achteruitgaande was, dan weer dat de Maatschappij gebrek had aan werkkapitaal, zoodat hetzij geen dividend, hetzij, evenals bij de Orion, het dividend in aandeelen zou worden uitge keerd, en eindelijk, dat het met de pijp leiding in Rumeniö niet wilde vlotten. Een scherpe koersverlaging kwam hierdoor in dit fonds tot stand, waarop, ondanks de offi- cieele mededeeling van het Bestuur, dat de toestand der Maatschappij absoluut niet de daling wettigde, geen noemenswaardig her stel volgde. Aand. Koninklijke werden door de zwakke stemming voor Consols eveneens aangetast en sluiten 15 pCt. beneden de vorige week. TABAKS- en RUBBERWAARDEN hadden een stille markt, terwijl in het laatste der week een flauwe stemming ontstond voor aandeelen Amsterdam Rubber op het bericht van de uitgifte van nieuwe aandeelen a 185 pCt. PROLONGATIE ruimer op 3s/., a 4 pCt. M. V. L. Inhoud «Wereldkroniek* 14 December De Hollatidsche helden van het concours- hippique te New-York, die den roem van Hollands naam eervol ophielden De ont vangst der deelnemers aan het concours- hippique aan boord van het s.s. «Rotterdam* NasienTrapani Biljartwedstrijd Robijns- Maréchal Reuzen loopkraan op de werf van de Kon. Maatschappij «De Schelde* te Vlissingen Van het oorlogstooneel Kanttentoonstelling in den Rotterdamschen kunstkring Personalia Caricaturen en humor uit het buitenland. INGEZONDEN MEDEDEEL!NOEN. De janrgetyden. De wisselingen veroorzaken onvermijdelijk storingen in de organismen van den mensch, die, om deze storingen te bestrijden, een inwendige schoonmaak moet houden. Om dit te bereiken, neme men iederen morgen, op de nuchtere maag, een wijnglas van het onschadelijke, natuurlijke liunyadi Ji'uios- Bitterwater (let op den juisten naam). l'ltKDIKBEURTKM. Zondag 15 December. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/a uur. dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. \ol/2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Voorm. iol/2 uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner, Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 51/., uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm, 93/4 uur, godsdienstoefening Avond 51/4 uur, godsdienstoefening Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. ql/.2 uur, de heer C. W. M. Eigeman, uit Achterberg. Avond 5 uur, de heer Eigeman. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 41/2 uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stuud van Amersfoort van 5 tot 12 December. GEBOREN Helena, d. van mr. Johannes Diedericus Werkman en Henriette Repelius. Hendrik Adriaan, z. van Hendrik Rodrigo en Adri- ana van der Wal. Hendrik, z. van Hen drik Brouwer en Lubbertje van de Bunt. Hermanus Wilhelmus Marie, z. van Petrus Delen en Johanna Jacoba Boonekamp. Gerrit, z. van Antonie Hagebeuk en Barta Everarda Stoekenbroek. Frederica Char lotte Spencer, d. van William James Elce en Margaretha Holtz. Pieter, z. van Cor- nelis Engelbertus Schulpzand en Catharina Constantina Schippers. Wilhelmus An- tonius, z. van Petrus Leenards en Alida Maria Smit. - Andries Jacob, z. van Hen drik Mulder en Jannetje Zoeten. Alber- tus, z. van Wilhelmus Willebrordus Haze laar en Maria Willemina Jaarsveld. Nui, z. van Gerrit Pieper en Engeltje van den Broek. Theodoor Marie, z. van Daniël van Schooneveld en Hendrika Margaretha van der Put. ONDERTROUWD Jan .Staal en Grietje Jansen. Gerrit Nij- hof en Maria de Hoog. GETROUWD Leonard Rooke en Maartje Prins. Charles Colombain en Rijkje van Essen. Hendrik van de Velden en Maria Sandbrink. OVERLEDEN Jannetje van Koot, 62 jr., echt. van Dirk de Vrije. Antonie Mathijs van Daal, 61 jr., ongeh. Jan van den Heuvel, 70 jr., echtg. van Evertje van Doorn. Neeltje Kaal, 2 mnd. AMERSFOORT, 13 December 1912. Appelen f4.—a f 7.—. Peren f 5.— i f8. Kleiaardappelen fo.— af O.— Zand- aardappelen f 2.— a f 2.50. Hoendereieren f6.00 a f6.50 per 100 stuks. Bruine eieren i f6.50 a f7.50 p. loo stuks. Hooiboter f1.40 i 1.60 per Kilo. Kippen f 0.90 f 1.40. Kuikens f 1.25 i f 1.75- Piepkuikens f 0.60 a f 1.00. Ganzen fo.afo.Oude eenden f 0.90 a f 1.00. Jonge eenden f 1.00 a f 1.20. Hazen fi.50 a f2.00. Wilde konijnen f040 a f0.50. Tamme konijnen fo.8o i f 1.50 per stuk. Duiven fo.50 a fo.6o per paar. Vette varkens f o.if 0.Magere varkens f o. i fZeugen fi fBiggen f 10.— afóo.—Vette koeien fo.afo. Aangevoerd waren ongeveer200 heet. Appelen, 100 heet. peren, heet. kleiaard appelen 200 heet. Zandaardappelen 25 000 stuks Iloendereieren st. Eendeneieren 400 kilo Hooiboter Vette Varkens 6 Magere Varkens; Varkens voor export slagerij; 500 Biggen en 10 Zeugen.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 6