Stadsnieuws. pen, geschiedt overeenkomstig door Ons te geven voorschriften. Art. 17. i. Voor de militie wordt ook ingeschre ven of wordt opnieuw ingeschreven 1. ieder minderjarig mannelijk Nederlan der, die na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het ïSde levensjaar vol bracht en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijn woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België gevestigd heeft en wiens vader, moe der of voogd niet reeds in een dier Rijken woonplaats had 2. ieder minderjarig mannelijk Nederlan der, die niet in een der genoemde Rijken woonplaats heeft, doch wiens vader, moeder of voogd na 1 Januari van het jaar, vol gende op dat, waarin de minderjarige het 18de levensjaar volbracht, en vóór het in treden van diens 21ste levensjaar zijne of hare woonplaats binnen een dier Rijken gevestigd heeft 3. ieder mannelijk minderjarige, die na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het ïSde levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of opnieuw Nederlander is ge worden, zoo hij of zijn vader, moeder of voogd binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats heeft 4. ieder meerderjarig mannelijk Neder lander, die 11a 1 Januari van het jaar, vol gende op dat, waarin hij het ïSde levens jaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijne woonplaats binnen het het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België gevestigd heeft 5. ieder mannelijk meerderjarige, die na i Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar Nederlander of opnieuw Nederlander is ge-- worden, zoo hij binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België woonplaats heeft 6. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na 1 Januari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het ïSde levensjaar volbracht, en vóór het intreden van het 21ste levensjaar ingezetene of opnieuw ingezetene is gewor den in den zin van art. 12, tweede lid; 7. hij, die vóór het intreden van het 21ste levensjaar ophoudt te verkeeren in een der gevallen, bedoeld in art. 13, indien hij ove rigens, hetzij volgens art. 12, hetzij volgens het hiervoren onder 1—6 bepaalde inge schreven zou moeten worden. 2. Met betrekking tot het bepaalde onder 1—6 gelden art. 12, laatste lid, en art. 13. 3. Ten aanzien van de Gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving opnieuw moet geschieden, geldt art. 14, eerste lid, met dien verstande, dat de plaats van in schrijving wordt bepaald naar de gemeente, of het Rijk, waar de woonplaats Gevestigd is of was op den dag, waarop de in te schrijven persoon of zijn vader, moeder of voogd is geraakt in een der in het eerste lid van dit artikel omschreven gevallen. 4. Ten aanzien van de aangifte of opgave ter inschrijving of ter inschrijving opnieuw gelden de artt. 15 en 16, met dien verstande, dat de aangifte geschiedt binnen dertig en de opgave binnen tien dagen na den dag, waarop de in te schrijven persoon of zijn vader, moeder of voogd is geraakt in een der in het eerste lid van dit artikel om schreven gevallen. Strafbepalingen. Art. 102. 1. Met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden wordt gestraft: ie. de in art. 15. eerste of tweede lid bedoelde persoon of diegene der in laatst genoemd lid bedoelde bestuurders, die niet voldoet aan eene hem bij dat artikel of bij art. 17, vierde lid, opgelegde verplichting. 2. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden wordt gestraft hij, die opzettelijk een der in het eerste lid bedoelde feiten pleegt. Amersfoort, 12 December 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de Pro vincie Utrecht van 23/24 December 1912, 4de al'deeling, no. 73S2/Ó3G2, ter kennis van belang hebbenden, dat zich in de Gemeente Mijdrecht een geval van miltvuur heeft voorgedaan. Amersfoort, 27 December 1912. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Verleden week deelden we met een enkel woord mee, dat de Gemeenteraad van Baarn zonder hoofdelijke stemming het voorstel van Burgemeester en Wethouders goedkeurde om niet mee te werken tot het stand bren gen der electrische tram Ede—Amersfoort Baarn. Uit overweging, dat Baarn er nadeel van zou hebben. Met officieele Raadsverslag geeft de op lossing. Daar toch lezen we B. en W. adviseeren, niet op deze zaak in te gaan, want voor Baarn heeft deze tramaanleg héél weinig belang, liet is de Gemeente Baarn om het even of de tram naar Soest wordt getrokken door een paard dan wel door electrische energie. Dr. Thomas vond dit laatste toch al een zeer vreemd criterium om de zaak in den doofpot te stoppen. De bedoeling van dezen tramaanleg is niet enkel om het lijntje BaarnSoest te electrificeeren, maar om de baan door te trekken via Renswoude naar Ede. Dat heft tal van dorpen op uit hun Isolement. Spreker ried aan. eerst eens afte wachten wat andere Gemeenten doen. Wan neer het nu mocht blijken, dat alle andere Gemeentebesturen zich wel voor de zaak in teresseeren, dan zou het toch te dwaas zijn wanneer Baarn alléén zich daaraan onttrok. De Voorzitter stelde in het licht, dat Amersfoort groot belang heeft bij deze zaak. Baarn evenwel is er niet verder bij geïnte resseerd dan voor het lijntje Soest—Baarn. Spreker had over deze zaak gesproken met personen, bekend met het spoorwegvervoer, doch die waren mèt hem van oordeel, dat Baarn bij dezen tramaanleg geenerlei voor deel zou hebben. Nu raadt de heer Thomas aan, eerst nog eens af te wachtenmaar wanneer alle Gemeentebesturen besluiten eerst de kat eens uit den boom kijken, ge beurt er per slot van rekenijig niemendal. De heer Greidanus was van meening, dat een electrische tram naar Soest voor Baarn bepaald nadeeligzal zijn. De menschen zullen dan al licht geneigd zijn, te Soest te gaan wonen en daar terrein aan te koopen voor villa-bouw. Zoodoende zag spr. in de electrificeering van de paardentram naar Soest bepaald schade voor de Gemeente Baarn. En ook al op grond van deze over weging zou spr. er vóór zijn, niet aan deze beweging deel te nemen. De heer Bicker Caarten onder schreef dit standpunt. Baarn heeft geen be lang bij dezen tram-aanleg. Welk belang heeft Baarn er bij, dat dorpen als Renswoude uit hun isolement worden verlost Dat kan Baarn niets schelen daar kan, als zij wil, de Provincie iets aan doen. Evenmin heeft Baarn belang bij een verbinding met Ede. Wie uit Baarn naar Ede wil, gaat met de spoor naar Barneveld en vandaar met den locaaltrein naar Ede. Het is volkomen waar, dat Baarn eer nadeel dan voordeel zal hebben bij deze plannen. Een tramverbinding met Amster dam ware wat anders. Hierop werd het voorstel van B. en W. goedgekeurd z. h. st. Burgemeester en Wethouders van Amers foort hebben Dinsdag een tijdelijke geldlee- ning groot f 50 000 afgesloten met de firma Van der Zoo de Jong Van Ophoven. De Directeur van het post- en telegraaf kantoor maakt bekend, dat op Nieuwjaarsdag het kantoor zal zijn opengesteld als op werkdagen. Evenwel worden dan geen postpakketten aangenomen of postwissel- en quitantie-zaken behandeld. Groote hoeveelheden te verzenden naam kaartjes en gedrukte nieuwjaarswenschen zijn bij voorkeur af te geven aan het loket. Op Nieuwjaarsdag zullen drie bestellingen plaats vinden, te ongeveer half negen, twee uur en half acht. Een, bij velen bekende, oude getrouwe is van ons heengegaan, Na korte, doch hevige ziekte is heden in den ouderdom van 69 jaar ontslapen mejuffrouw de weduwe P. Longe- pee, bij velen meer bekend als »het couranten- vrouwtje». Van den vroegen ochtend tot laat in den avond, door hitte en storm, bracht ze met voorbeeldige zorg aan heel wat familiën hier ter stede verschillende couranten rond, lan ger dan 35 jaren, zonder ook maar éen dag over te slaan en steeds met de uiterste zorgvuldigheid, op de klok af. Ruste zij na haar welbesteed en werkzaam leven in vrede. De heer W. A. Wijk, thans ook benoemd tot onderwijzer te Castricum, heeft bedankt voor zijn benoeming te Heeze. Aan de nagedachtenis van wijlen den heer D. F. van Esveld, in leven leeraar aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht, wijdt de heer J. D. van der Plaats een warm woord van eerbiedige herinnering in den Veterinairen studenten-almanak voor 1913. Ritmeester Van Gellicum en luitenants Labouchère, Coblijn en Mathon zijn door de Kon. Veluwsche Jacht Vereeniging uitgenoo- digd tot een jachtrit op 4 Januari, na afloop waarvan hun te Arnhem een diner wordt aangeboden. Luitenant W. J. T. Ilaitsma Muiier, van het wapen der artillerie, thans op non-acti viteit, is op zijn verzoek met ingang van 1 Januari aanstaande eervol ontslagen uit den militairen dienst. 't Is wel of telken jare meer werk wordt gemaakt van de Kerstviering met de kinde ren. Er waren nóg meer en nóg weer groo- tere Kerstboomen dan verleden jaar en alle prijkten met hun kaarsjes zinnebeelden van het Licht der wereld honderdvoudig teruggekaatst door de zilveren versierselen op en glinsterende slingers over de altijd groene takken zinnebeelden van het Eeuwige leven. Bijna de geheelc week werden feesten aan gerecht, van Maandag in de Remonstrantsche kerk tot gisteravond voor de onder-afdeeling van de Nat. Christen Geheel Onthouders Ver eeniging. Doch, als wel van zelf spreekt, was Tweede Kerstdag de feestdag bij uitnemendheid. In »Amicitia» kwam in twee ploegen de ruim 500 leerlingen der Zondagsscholen Beekstraat, Puntenburg en Gabrie Mehen van de Ned. Hervormde vereeniging met hun ouders en ook de oudere broers en zusters en hielpen de onderwijzeressen en de onder wijzers, die trouw iederen Zondag, hun eenigen vrijen dag, aan de leerlingen wijden, weer mede om den kinderen een recht blij den avond te bezorgen. De 400 leerlingen der Zondagsschool van den heer W. Kleber, welke wordt gehouden in de school aan de Blankenheym-straat, vierden ditmaal hun Kerstfeest in het wijk- gebouw «Bethel», bij de Puntenburgerlaan. Ook daar was, ondanks den gruwelijk mod- derigen weg na zóo aanhoudenden regen, zeer groote belangstelling. Ds. Meiners vereenigde zijn 300 leerlingen jn het wijkhuis aan het Monnikenpad. In de Luthersche kerk werd niet minder opgewekt het feest bij den prachtigen Kerst boom gevierd, ook door een 23-tal leerlin gen der Luthersche Zondagsschool te Baarn. Een jongedame deed daar op treffende maar toch voor de kinderen recht bevattelijke wijze een Kerstverhaal. In de groote zaal van den R. K. Volks bond prijkten twee boomen, die een groote estrade, boordevol beladen met mooie en nuttige geschenken voor de kinderen der leden en der donateurs, flankeerden. Ook in het St. Elisabeths-ziekenhuis werd het Kerstfeest gevierd, evenals in Kindcr- zorg. De afdeeling van het Leger des heils ver schafte den allerarmsten, den veelal uitge- stootenen, een blijden Kerstdag. Het Kerst feest zelve werd gevierd met 70 kinderen, die volop werden onthaald en ook niet met leege handen heengingen. In de ochtendsamenkomst op Eersten Kerstdag, om 6 uur, waren er 1 So menschen, om 10 uur 45, 's middags 61 en 's avonds Niet minder dan 110 Kerstmanden hebben de Heils-officieren uitgereikt, elk bevattend een brood, roodc kool, bruine boonen, spek, worst, meel, rijst, koffie, suiker en een si naasappel. Met Nieuwjaar hoopt het Heilsleger weer een uitdeeling te kunnen houden, waarschijn lijk van steenkolen. Het tweede elftal der H. V. C. zal hier morgen een voetbalwedstrijd houden tegen een gecombineerd elftal van hier. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten voor half vijf, die van de overige voertuigen niet later dan vijf minuten voor vijven zijn aangestoken. Een partijtje visch, zeker vóór Kertmis gevangen, werd hier gisterochtend afgekeurd en onder politie-toezicht onbruikbaar ge maakt voor consumptie. Een minderjarig meisje, dat te Amsterdam zwervende werd aangetroffen, werd gister naar hier getransporteerd en door de politie verder naar Putten geleid, waar haar ouders met een woonwagen vertoeven. Onkruid groeit zóo snel, dat men al zijn zorg wel aan zijn eigen tuin besteden mag, In elk geval is dat beter dan over het hek te hangen en het wieden van zijn buurman te becritiseeren. Edouard Detaille, de sedert 1872 door »Les vainqueurs» beroemde schilder van militaire onderwerpen, is Dinsdag op 65- jarigen ouderdom te Parijs overleden. Ott den Omtrek. Te Baarn is Eersten Kerstavond de 3.5-ja- rige slager J. Cozijnse, wiens dochtertje door een drietal Soester jongens werd gehinderd, toen hij haar ontzette zoodanig met een mes aan den hals gewond, dat hij aan ver bloeding is gestorven eer de toegesnelde art sen hulp konden verleenen. Hij laat een weduwe met 4 kinderen 11a. De vermoedelijke daders zijn den eigen nacht gearresteerd en Donderdag naar Utrecht geleid. Als bijzonderheid wordt uit Barneveld ge meld, dat daar reeds een aantal kievitten is terug gekeerd. De heer C. van Es, thans chef der halte Soestdijk, hoopt 2 Januari zijn 25-jarig dienst- jubilee bij de N. C. S. te herdenken. Het comité voor een spoor- of tramver binding Gouda Montfoort—Utrecht besloot zich te vcreenigen met het plan-Krieger voor een buurtspoorweg met normale wijdte. De begrooting, inclusief rollend materieel, bedraagt f 960 000 en Gemeenten en Watèr- schappen zullen thans worden aangesproken voor toezegging in het renteloos voorschot, dat men noodig acht om in voldoende mate medewerking te verkrijgen van Rijk en Provinciën en de Staatsspoor. rnhoud «Wereldkroniek» 28 December liet Engelsche Koningspaar Het nieuwe Raadhuis te Hannover De schaakwed strijd Amsterdam-Noord-Holland De win naars van den Prix de Rome De Alba- neezen van Italië Het schermfeest van den K. N. O. S. B. te Leiden Personalia Caricaturen en humor uit het Buitenland. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 20 tot 27 December. GEBOREN Hendrika Theodora, d. van Floris Booij en Johanna Wijnanda Geertruida Janse. Pe- tronella Steffanie, d. van Daniël Adolf Camerling I lelmolt en Cornelia van Ketwich Verschuur. Gerardus Jacobus en Wilhelm Johannes, zoons van Gerardus Jacobus de Groot en Wilhelmina Knippers. Everarda Maria, tl. van Johannes van Grocnestein en Everarda Zonneveld. Cornelia Merkelins, d. van Ilendrikus Uermanus van Zuilen en Evertje van Bekkum. Johanna Jacoba Adriana, d. van Ilendrikus Gerardus Amelius Adrianus Akkermans en Jacoba Tuithof. Cornelia, d. van Jacob Fonteijn en Geertruida van Wandelen. Wilhelmina, tl, van Marti- nus Riegen en Wilhelmina Kraan. Elisa beth Margaretha, d. van Antonie van Vuuren en Wilhelmina Bernardina Christoffelina Hofman. Jan, z. van Jacobus Stomphorst en Hendrika van den Brink. Comelis, z. Ileinrick Stéphan Tsing en Maria Hendrika Klomp. ONDERTROUWD Geen. GETROUWD; dr. Maurits Engers en Flora Anna de Pool. Pieter Kok en Lubbertje Kentin. Tjerko de Vries en Chariessa Wolkoff. OVERLEDEN Evertje van den Iloek, 3 mnd. Gerard Willem van Beek, 8 mnd. Willem van der Linden, 71 jr., wedr. van Elisabeth Vedder. Gerritje Johanna Theodora van Eijken, 6 mnd, Berendina Francisca Hardeman, 17 jr., ongehuwd. Joseph van der Hoeden, 5S jr. Hendrik Brons, 64 jr., echtg. van Elisabeth Gerritsen. Ilendrikus Schimmel, 70 jr., echtg. van Sophia Catha- rina Willenborg. Wilhelmina Ilerscamp, 78 jr., ongehuwd. rREMKRMRTEN. Zondag 29 December. Evang. Luthersche kerk. Voorrn. io'/z uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorin. iol/2 uur, ds. A. M. A. Reynders, uit Amsterdam. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner, Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. P. Volbeda, uit Amsterdam, Avond 5Vu uur. (,s- Volbeda. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 9% uur, godsdienstoefening Avond 6 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9</2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 4V2 uur, godsdienstoefening. HULPBANK TM AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 30 DEC. aanstaande 's namid dags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van Inlichtingen aan D e- partementshoofden, Wijk bezoe kers en Belangstellenden zal het Centraal-bureau a.s. DINSDAG 31 DEC. a.s. namiddags ten vier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spocdeischende zaken wende men zich tusschontijds tot den Boekhouder der vereeniging den heer N. G. van de STADT, Zuidsingel 12.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2