Rona Cacao Enorm Verschil Stadsnieuws. VAN HOUTEN'S ZUIVER OPLOSBAAR Gemengd nieuws. Burgemeester en Wethouders, die, zooals we in het vorige nummer berichtten, op 24 dezer met de firma Van der Zoo de Jong& Van Ophoven een tijdelijke geldleening van f 50 000 afsloten, hebben den 28sten met de zelfde firma een tijdelijke geldleening aan gegaan tot een zelfde bedrag. Naar aanleiding van de benoeming van den heer A. R. Veenstra, Gemeente-secreta ris van Schoonhoven, tot Hoofd-commies ter Gemeente-secretarie van Amersfoort, wordt uit Schoonhoven aan de »Stichtsche Crt.« geschrevenZeer zeker lijdt onze Gemeente een gevoelig verlies door het heengaan van een zóo degelijk en hulpvaardig persoon. Verschillende vereenigingen verliezen in hem een ijverig en zeer gewaardeerd mede werker. De gedurende een deel van het'etmaal hoogst geplaatste Gemeente-ambtenaar, de heer J. van Dorssen, sedert 1 Mei i8yj stads-torenwachter, heeft zij zwanenzang ge zongen en zal dien morgen den stadgenooten doen aanbieden. Vermoedelijk nog tot einde Januari of begin Februari zal hij in funct'j blijven en, naar hij hoopt, eiken nacht weer trouw ieder half uur zijn alles wel» doen klinken. In de vacature-mr. J. de Louter is geko zen tot lid van de Provinciale Staten van Utrecht mr. W. H. M. Boers. De heer M. A. Ittmann is benoemd tot assistent voor verloskunde aan de Rijks-uni versiteit te Leiden de heer W. Storm van Leeuwen tot assistent voor geneesmiddelen- leer en de heer J. Spijkerboer tot assistent voor natuurkunde aan de Rijks-universi teit te Utrecht. De N. C. S. laat ook nu, ten behoeve van hen die in verband met de jaarswisseling op reis gaan, extra-treinen loopen. Volgens de »N. Rott. Crt.« is luitenant- generaal W. A. T. de Meester, commandant van het veldleger, bestemd om, bij de oprichting van een Departement voor lands verdediging, op te treden als Directeur-ge neraal voor Oorlog. Deze titel werd het laatst gevoerd door generaal F. C. Liszt, die 1 November 1840 in dat ambt werd benoemd en 18 Juni 1843 den titel Minister van Oorlog kreeg. Luitenant J. Knel, van het ie regiment huzaren gedetacheerd bij de Rijschool, wordt, naar »Het paard* bericht, gedurende 2 jaar gedetacheerd bij het Reitlehrer Institut te Hannoverluitenant jhr. L. M. van Rei gersberg Versluys, gedurende 3 maanden bij de Italiaansche Rijschool te Torre di Quinto. Luitenant R. M. Drijfhout van Hooff, van het 3e regiment huzaren, is benoemd tot adjudant bij het korps. Kolonel K. D. Punt zal volgende week met de remonte-commissie hier aankomen en intrek nemen in hotel Place royale* van mevrouw de wed. Smolders van Osch. De voetbalwedstrijd tusschen het tweede elftal der H. V. C. en een gemengd elftal van hier, waaraan alle samenspel ontbrak, eindigde met 41. De rust ging in met 2—0. Het zesde Wereldstad-programma van de bioscoop »De Arend* begint met een bij zonder fraaie film van Exeter, dat heel mooie oude gebovwen heefthet riviertje bij maanlicht is een sterk stukje van kino- kunst. Inderdaad bewonderenswaarde licht-effec- ten geeft het Drama in de riolen van New- York* te zien de historie van een rijk jong man, die het slachtoffer wordt van zijn goedhartigheid. Terwijl hij in zijn huis armen bedeelt, weet het hoofd eener dievenbende bij hem binnen te dringen, onder het voorgeven Secretaris te zijn van een weldadigheids- vereeniging. Nadat deze het terrein heeft verkend, weet hij een jongetje door een kelderluik in het huis te beuren. Het knaapje, met een dievenlantaarn gewapend, zal de rotgenooten binnenlaten, doch wordt door den bewoner betrapt, die, begaan met het lot van het kind hem niet overlevert aan de politie. Uit dankbaarheid schenkt het knaapje hem een miniatuur-zaagje. Nu deze inbraak is verijdeld, beraamt de bende een ander plan en lokt den rijken jongen man In het boevenhol, waarheen hij zich begeeft om een gewaanden zieke te helpen. Nauwelijks binnengetreden, wordt hij overmeesterd, gebonden en in een kelder opgesloten. Op 't laatste oogenblik steekt het knaapje hem een sleutel en een briefje in een zijner zakken en tot bezinning gekomen, bevrijdt hij zich middels het zaagje van de touwen. Hij vindt den sleutel en het briefje en ont met alle andere goedkoope merken. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin den smaak en geur, die goed gefabriceerde cacao moet bezitten. snapt, doch belandt in de riolen van New- York. Eerst na een urenlange» vreeselijken tocht bereikt hij een ladder, die hem weder in de frissche lucht brengt. Natuurlijk haast hij zich dan, de bende te doen inrekenen, waarbij hij duchtig meehelpt, Zoowel de opnamen van het knaapje, dat met zijn dievenlantaarn toch maar een ge deelte van het vertrek verlicht, als in de uitgestrekte riolen zijn subliem. Een dergelijk knap stuk werk wordt ver toond in de bioscoop aan de I.angestraat, waar in »Om zijn dochter te wreken* een Italiaan inbreekt bij een geestelijke om geld te stelen ten einde naar I.os Angelos te kunnen gaan, waar de man woont die zijn eenig kind in den dood joeg. Ook hier, of schoon het donker is in de kamer, ziet men al zijn bewegingen. Een allerdolst ding is »Willy als jager*, een echte, uitmuntend bedachte studenten grap, waarbij een als beer verkleed student den zoon Nimrods duchtig in 't nauw brengt. Als extra-nummer gaat daar »Zigomar< f oftewel Nick Carter, in drie afdeelingen, met volgende week nog vier, die nog meer de liefhebbers zullen doen genieten. Op verzoek van het Bestuur der plaatse lijke afdeeling van de Vereeniging tot be vordering der gezondheid in de grafische vakken in Nederland vestigen wij gaarne nogmaals de aandacht op den tweeden bloe mendag, te houden 1 Januari 1 13, ten bate van het oprichten van een eigen Rust- en herstellingsoord voor tuberculeuse typografen. Met het oog op het goede doel, twijfelen wij niet, of deze bloemendag zal een succes zijn voor de vereeniging. Het vierklaverbloempje, dat morgen op den openbaren weg te koop zal worden aange boden, voor den minimum-prijs van 10 cent, moge dien dag op veler borst prijken. De plaatselijke afdeeling der Ned. veree niging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken heelt, evenals het A. D. C. verleden jaar, den telegramvorm gekozen om bij de jaarswisscling haar welgemeenden raad te geven. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de eerstvolgende uitvoering van Amersfoort's Mannenkoor zal plaats hebben op 4 Februari. Als we 't wel hebben, is dat volgend jaar. We komen er dus later op terugdoch men kan den avond al vast vrijhouden. De vereeniging «Handel en Nijverheid* vergadert Donderdag 9 Januari. Een belangrijke vergadering omdat een der afgevaardigden naar het Bonds-congres mededeelingen zal doen omtrent de Faillis- sementswet. welke niet in de gelijktijdige courantenverslagen konden opgenomen. De lfuisvlijt-tentoonstelling vanwege Kruis- verbond en Maria-vereer.iging in de parochie van St. Franciscus Xaverius is thans vastj gesteld op 9, 10 en n April. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag i§ diefstal met braak gepleegd in het magazijn »De Dom*, aan de Varkensmarkt. Verschillende goederen en eenig contant geld worden vermist, intusschen lang niet zooveel als de spraakmakende gemeente reeds Zaterdag wist te vertellen en dus nog veel minder dan thans wordt gezegd. Zeer terecht verzocht de politie, die zoo dra aangifte was gedaan, een zeer ernstig onderzoek instelde, de medewerking der pers dat is te zwijgen. De lichtste last wordt zwaar voor wie haar onwillig draagt. T7it den Omtrek. Aanstaanden Vrijdag zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de jachtopziener J. van Hum mel, te Soest, in Koninklijken dienst trad. Sinds 1885 is hij als zoodanig werkzaam op het particulier domein «Soestdijk*. Ds. Jac. J. Thomson, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente te Hoogland, heeft bedankt voor het beroep naar Borsele (Z.). Meldden we in het vorige nummer, dat te Barneveld reeds kievitten terugkeerden, een ander bewijs van den zachten winter leveren de ooievaars op Krachtwijk, bij Coelhorst. Ze zijn nog niet vertrokken en maken ook niet de minste aanstalten om hun jaar- lijksche reis naar 't Zuiden te ondernemen. Doch we zijn er nog niet. Driekoningen (6 Januari) moet nog komen en 't kan dus best gebeuren, dat we dan tot Vrouwendag (2 Februari) stevig in den winter zitten. Hetgeen voor de handelaars in winter- artikelen, die pas een slechten zomer achter den rug hebben, echter te laat is. dag valt op 12 Mei. Mei en Pinksteren op 11 en Het nieuwe jaar zal rijk zijn aan kalen der-curiosa. De Vasten beginnen reeds op 4 Februari, dat is de vroegste vasten-termijn in de ge- heele 20ste eeuw. Witte Donderdag valt op 20 Maart, Goede Vrijdag op 21 Maart en Paschen op 23 en 24 Maart. Hemelvaarts- Waterdicht maken van papier, linnen, enz, De vezelstof wordt aan beide kanten be streken met een oplossing van 1 deel gelatine in 4 deelen water en 1 deel glycerine en 11a het stollen der gelatine gedoopt in een oplossing van 750 c.M8. formaline in 5 Liter water. Na het drogen heeft de formaldehyde de gelatine zoodanig veranderd, dat zelfs water damp zonder invloed is. De chemische industrie wedijvert in het produceeren van nieuwe desinfectie-middelen; een der nieuwste, waarvan de «Gesundheit* melding maakt, verdient, om zijn aangename en unieke eigenschap van welriekend te zijn, wel even vermelding. Het wordt met een passende spuit, onder den naam van «Desi- spuit* in den handel gebracht door de Dosinfecti onswerke Dresden Ook in den vorm van een zakapparaat kan het meegedragen worden ter desinfectie van boeken en meubels, terwijl het ook een voortreflijk middel tegen mot moet zijn. Ieder, die al eens in een machine-kamer is geweest, zal ook wel weten wat poetskatoen is, schrijft «Neueste Krfindungen und F.rfah- rungen*. Deze met den verkeerden naam poets- katoen aangeduide stof bestaat meestal uit een verward mengsel van verschillende draden, die het afval van de wolspinnerijen vormen. Dit afval is door zijn zachtheid en geschiktheid voor het opzuigen van vocht uitstekend voor het reinigen van machine- en metaaldeelen te gebruiken en als gevolg hiervan heeft het dan ook grooten aftrek. Het is echter zeer moeilijk, aan alle aan vragen goed te voldoen, omdat het hier geldt een afvalstof en niet 'een met een bij zonder doel vervaardigd artikel. Om deze reden is poetskatoen een duur schoonmaak middel. Zooals bij zooveel andere handels waren, gaat het ook hierhet poetskatoen wordt dikwijls met minderwaardige stoffen vermengd. Zoo bevat het dikwijls draden welke niet uit wolspinnerijen komen, als hennep-, werk-, cocos- en andere draden, die niet zoo zacht zijn en minder vermogen hebben, vocht op te nemen. Daar komt nog bij de omstandigheid, dat ook het minste afval bij het poetskatoen wordt gedaan, waardoor er korte draden en alle mogelijke verontreinigingen in komen. Zulke bijmeng sels verminderen natuurlijk zeer de gebruiks waarde van het poetskatoen en het is ge makkelijk te begrijpen, dat onder zulke om standigheden van de zijde der koopers maar al te dikwijls wordt geklaagd over de slechte qualiteit. Het was dus noodig, naar een plaatsver vanger om te zien en dit heeft de «Gesellsch. für Putzwollersatz* te Brcslau gevonden in een uit papier vervaardigd poetsmiddel, dat bestaat uit zacht papier, dat goed in staat is, vocht op te nemen. Het papier is stofvrij, reukloos en zuur vrij en geheel vrij van vreemde bestand- deelen het bestaat uit smalle strooken en wordt geleverd in rollen met een vast om hulsel. In dit omhulsel blijft het voortdurend en er wordt maar zooveel uitgetrokken als voor het onmiddellijk gebruik noodig is zoodat alles tot het laatste stuk behoorlijk bewaard blijft. Daar het papier in balen van verschillende grootte en gewicht kan wor den geleverd, wordt het uitgegeven van het schoonmaakmiddel in de fabrieken zeer ver gemakkelijkt. Een zeer groot voordeel van de nieuwe stof is, dat vele ongevallen bij het afvegen van in beweging zijnde machinedeelen zullen worden voorkomen. Reeds zeer dikwijls zijn ongevallen voorgekomen doordat draden van poetskatoen aan vooruitspringende machine deelen bleven hangen en hand of arm van den werkman meetrokken. Zulke ongevallen zullen bij gebruik van het nieuwe middel wijwei buitengesloten zijn, want het papier zal spoedig afscheuren. Al deze voordeelen in aanmerking nemend schijnt het aanbevelenswaardig te zijn met het «poetspapier* eens een proef te nemen, meent «Vraag en aanbod*. Zondag zou men het tweede eeuwfeest van de piano hebben kunnen vieren, herin nert «Het Vaderland*. Immers den 29 December 1712 richtte de Parijsche spinet maker Marius een schrijven aan de l-'ransclie Academie van wetenschappen, waarin bij voorloopige mededeelingen deed omtrent een instrument met «hamertjes, die onmiddellijk (zouden) neerkomen op de snaren*. De uit vinder stierf omstreeks 1730 in armoede, daar zijn vinding maar weinig succes had. Vóór hem zou een l'lorentijn, Bartolemeo Christofori, aan den Groothertog van Toscane voorstellen hebben gedaan omtrent het bouwen van een zelfde soort Instrument, dat hij «clavicembalo a markletti col piano e forte* noemde, waarvan de naam piano forte is afgeleid.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2