Donderdag 9 fjflf Januari 1913. No. 8208. 62e Jaargang. AMERSFOORTSCHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Pirma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FRESERZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORT2CCSIIAOST 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort BESLUITEN I. de Gemeente Amersfoort voor den genees kundigen dienst te verdeelea in drie wijken, aangeduid met de cijfers I, II en III. De wijk I omvat het gedeelte der Gemeente gelegen* ten Zuiden van eene lijn, getrokken vanaf de grens der Gemeente waar deze wordt Sesneden door den Utrechtschen straatweg, door e as van den Utrechtschen straatweg, van de UtrechtscbeBtraat, van de Varkensmnrkt, van de Langestraat, van de Kampstraat, van den straat weg naar Hoevelaken, tot waar deze de grens der Gemeente snijdt. De wijk II omvat het gedeelte der Gemeente gelegen ten Noorden en ten Westen van eene lyn, getrokken vanaf de grens der Gemeente waar deze wordt gesneden door den Utrechtschen straatweg, door de as van den Utrechtschen straatweg, van de Utrechtschostraat, van de Hellestraat, door het midden van de Beek tot de Eem en verder door het midden der Eem tot waar deze de grens der Gemeente snijdt. De wijk 111 omvat hel gedeelte der Gemeente gelegen ten Noorden en ten Oosten van eene lijn, getrokken vanaf de grens der Gemeente waar deze wordt gesneden door den straatweg naar Hoevelaken, door de as van den straatweg naar Hoevelaken, van de Kampstraat, van de Langeriraat, van de Varkensmarkt, van de Utrechtschestraat, van de Hellestraat, door het midden van de Beek tot de Eem, door het midden der Eem tot waar deze de grens der Gemeente snijdt. II. De wijken aan de Gemeente-genee»heert-u toe te wijzen als volgt De wijk 1 aan dr. H- W. Schreuder, De wijk II aan dr. F. A. F. Groneman, De wijk III aan H. H. E. Morren, arte. III. Te bepalen, dat de kostelooze vaccinatie en de doodschouw tezamen, telken»om beurten, gedurende éen jaar zullen worden verricht door een der Gemeente-geneesheereu, en dit gedurende het jaar 1913 op te dragen aan dr. F. A. F. Groneman, gedurende het jaar 1914 aan H. H. K. Morren, arts, en gedurende het jaar 19l"> aan dr. H. W. Schreuder, eu zoo vervolgens. IV. Te bepalen, dat de keuring der candidaat- gemeente-ambtenaren en de candidaat-gemeenie- werklieden telkens om beurten gedurende 4 maanden zal worden verricht door een der Gemeente-geneesheeren, en wel gedurende de maanden Januari tot en met April door dr. H. W. Schreuder gedurende de maanden Mei tot en met Augustus door H. H. E. Morren, attsf gedurende de maanden September tot en met December door dr. F. A. F. Groneman, en zoo vervolgens. V. Als Gemeeute-geneesheer belast met het afgeven der verklaringen en rapporten bedoeld in art. 30 vau het Werkliedenreglement 1913 aan te wijzen: gedurende de maanden Januari tot en met April H. H. E. Morren, arte gedurende de maanden Mei tot en tret Augustus dr. F. A. F. Groneman gedurende de maandeu September tot en met December dr. H. W. Schreuder. Dit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden den 1 Januari 1913. Amersfoort, 3 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. I). WERKMAN. HONDENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Amerstoort herinneren belanghebbenden aan art. 1 der Verordening op de invordering eener belasting op de honden, luidende: „Ieder, die belastingplichtig is voor een of „meer honden, doet daarvan jaarlijks in den „loop der maand Januari aangifte ten kantore „van den Gemeente-ontvanger door invulling „en onderteekening van een gedrukt beschrij- „vingsbiljet, dat aldaar kosteloos wordt ver strekt. „Voor hen, die het bescbrijvingebiljet niet „kunnen onderteekenën, geschiedt zulks namens „hen door den Oemeente-ODtvanger bij de in levering van het biljet". In verband met bovenstaand artikel wordt met nadruk er op gewezen, dat zij, die belas tingplichtig zijn, voor de aangifte ten Gemeente huize in den loop van Januari hebben zorg te dragen, zoodat de penning niet meer zooals in vorig e jaren thuis wordt gebracht en de verschuldigde belasting aan huis in ontvangst wordt genomen. Overtreding dezer bepaling wordt gestraft volgens de bepalingen der Gemeentewet, onver minderd de verplichting tot betaling der ver schuldigde belasting. Amersfoort, 4 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. 1). WERKMAN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Rijks seruminrichling bereid worden serum en entstof tegen het besmettelijk ver werpen der paarden, en dat belanghebbenden die, met het oog op genoemde ziekte, van deze stollen gebruik wenschen te maken, zich kunnen wenden tot den Directeur der ltijks-seruminrich- ling, Vinkendwarsstraat 13 te Rotterdam. Amersfoort, 7 Januari 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. LEERPLICHTWET. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van ouders, voogden en andere verzorgers van leerplichtige kinderen, die aanspraak maken op eene der vrijstellingen van de verplichting om hunne kinderen school- of huisonderwijs te doen geven, genoemd in art. 7 der Leerplichtwet, of die hunne kinderen huis onderwijs doen genieten, dat een en ander hen alleen dan kan ont- hsflen van de verplichting om hunne kinderen ter school te zenden, wanneer daarvan door hen vooraf aan den Burgemeester is kennis gegeven dat een vereiachle voor het doen voortduren dier vrijstelling is, dat deze kennisgevingen tel ken j&re opnieuw worden ingediend door hen, die aanspraak maken op eene van de vrijstel lingen, bedoeld bij art. 7 der wet, telkens na verloop van 12 maanden en die hunne kinderen huisonderwijs doea genieten, ieder jaar vóór 1 Februari dat van veranderingen in de personen door wie het huisonderwijs gegeven wordt, binnen 2S dagen aan den Burgemeester moet worden keunis gegeven dat alle bovengenoemde kennisgevingen moe ten geschieden op daartoe vastgestelde formu lieren, welke kosteloos ter Gemeente-secretarie verkrijgbaar zyu. Amersfoort, S Januari 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de Pro- vinoiej Utrecht van 2/3 Januari 1913, 4de af- deeling, no. Ul/41, ter kennis van belang hebbenden, dat zich in de Gemeente Wilms een geval van miltvuur heeft voorgedaan. Amersfoort, 9 Januari 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Een centrale keuken voor Amersfoort. Half December 1910 schreven we, dat er pogingen werden gedaan om ook te Amers foort op te richten een centrale keuken. Er was toen werkelijk veel belangstelling voor en ze zou thans bijkans twee jaar nuttig hebben gewerkt indien de goede zaak niet ware afgestuit op de besluiteloosheid van iemana van leiders - hier niet woonachtig die er zich aanvankelijk heel veel moeite voor had gegeven, b ij n a het voor het doel zeer geschikte huis had gehuurd, b ij n a den inventaris had besteld, b ij n a het personeel contractueel voor geruimen tijd had verbon den, doch opeens niet meer van zich deed hooren. Thans is, naar men zegt, het plan weder opgevat, nu door stadgenooten, die Amers foort willen verrijken met zulk een instelling van groot nut, een instelling, die overal elders zich mag verheugen in groote popu lariteit en ongetwijfeld ook hier ter stede zeer zal worden gewaardeerd. Wat een Centrale keuken is? Een inrich ting, waar uitsluitend voor den beschaafden burgerstand tegen zoo billijk mogelijken prijs een dege lijk en s m a k e 1 ij k middagmaal wordt bereid, onder kundige voorlichting en met alle denkbare, ook hygiënische, voorzorgen. Zij is geen volksgaarkeuken. Gelijk velen onzer lezeressen en lezers zullen weten, zijn dergelijke centrale keukens reeds in werking te Amsterdam, Haarlem, Leiden, Rotterdam en te Groningen, terwijl te Utrecht, waar in Januari 1911 de eerste werd geopend en vorige week reeds een tweede kon worden in gebruik genomen. Zij beoogt geen philantropie, zoowel de samenstelling der menu's als de prijzen der middagmalen sluiten elke ge dachte daaraan uit. Zij bedoelt ook volstrekt niet in concur rentie te treden met koks, restaurateurs, cuisiniers, enz. doch levert slechts een eenvoudig middagmaal zooals de beschaafde middenstand pleegt te gebruiken wie verfijnd, lekker wil eten, kan hier niet terechtdoch wel zij of hij, die houdt van uitstekend toebereiden degelijken kost. Het menu omvatvleesch, aardappelen en groente en toespijs, met een paar keer in de week soep in plaats van toespijsgeen lif- lafje, doch werkelijk toe s p ij s. Ziehier een week-menu van een dier keukens in de week vóór Kerstmis Zondag Kalfsvleesch, lof, chocolade pudding. Maandag Spinazie, gehakt, grutjes met karnemelk. Dinsdag Andijvie, varkens vleesch, gries- meel, Woensdag Erwtensoep, rijst met bessensap. Donderdag Zuurkool, worst, drie in de pan. Vrijdag Rund vleesch (of visch), wor teltjes, gort met zoetemelk. Zaterdag Capucijners, runderlappen, wa tergruwel. Alles wordt bereid met groote zorg uit prima grondstoffen welke t worden betrokken van prima firma's hier ter stede, en wat de voe dingswaarde betreft in juiste verhouding. We spraken daar van den p r ij s. Elders is deze voor aardappelen, groente en toespijs of soep en 1 ons vleesch onge veer 35 cent, met 2 ons vleesch ongeveer 50 cent, met 2l/2 ons vleesch ongeveer 57 cent. De prijs per portie is dus vooral af hankelijk van de hoeveelheid vleesch, welke men wenschtde grootte der porties en de samenstelling van het menu zijn overigens gelijk. De vegetariër betaalt natuurlijk minder. Hoe de prijzen hier zullen zijn, valt, als wel van zelf spreekt, nog niet te zeggen veel zullen ze echter niet uiteenloopen bij elders. De hoeveelheid is steeds ruim voldoende men krijgt maar niet »wat« eten, zoodat men elkaar niet behoeft te zitten aankijken omdat de trek grooter is dan de portie. Dit royale, niet-beknibbelde in de porties is een der vaste regels en tevens een der groote aantrekkelijkheden van de centrale keukens. Het eten wordt thuis bezorgd in een bus met kurkvoering of asbesten huls, die werkt op de wijze van de bekende hooikist. Zoo warm mogelijk gaat het eten in keurige émail-schaaltjes er in. Het getob met een onderweg uitgedoofd kooltje vuur of een rookenden turf is dus niet meer mo gelijk. Het is zelfs gebeurd, dat eten uit zoo'n bus, om 6 uur thuis bezorgd, doch door toevallige omstandigheid eerst tegen middernacht genuttigd, nog flink warm was. Voor wie zoo'n centrale keuken een uitkomst is Niet alleen voor ongehuwden wier beurs te klein is om alle dagen der maand in een restaurant te eten, of voor hen, die ongaarne alléén op hun kamer eten. Heel vaak ge beurt het, dat kameraden of collega's de eene week bij dezen, de andere bij genen hun ner de zooveel porties laten komen. Ook voor hen, die kamers verhuren en, in plaats van zelf te koken ten einde geen al te groot nadeel te lijden het eten laten komen van de centrale keuken. We kennen een dame, die op deze wijze iederen middag een dozijn jongelui aan tafel heeft; dit geschiedt met hun geheele voorkennis en volkomen goedvinden, en uit eigen be weging hebben zij deze dame verzocht, iets voor de bediening te berekenen. Beide par tijen zijn hiermee zelfs zeer gebaat. Ook voor gehuwden met éen dienstbode kan zoo'n centrale keuken een heele uitkomst wezen. Immers de gedienstige kan plotse ling ziek worden, men kan onverwacht gas ten krijgen, de schoonmaaktijd kan zóo veel hebben gevorderd van het vrouwelijk deel des gezins, dat dit er heel wat voor zou geven als er zoo'n dag niet behoefde te worden gekookt. Ook is er doch waartoe nog meer mo gelijkheden op te sommen. We hadden het over de bussen. Die zijn eigendom van de centrale kauken en worden uitgegeven voor ongeveer 1 cent per dagmen kan ze echter ook koopen voor f 9 tot f 13 naar mate van de grootte des gezins. Men is volstrekt niet gehouden, iederen dag eten te betrekken, en kan dus gebruik maken van de centrale keuken als de ge dienstige haar uitgaansdag heeft, op stel en sprong vertrekt, of in dergelijke omstandig heid. De keuken is ook 's Zondags open. Wat de betaling betreft, deze geschiedt steeds vooruit, door middel van bons, welke alleen bij tientallen zijn te verkrijgen, 's Ochtends legt men de bon(s) voor den vol genden dag in de bus dan wel laat die tijdig bezorgen aan het gebouw en op den tijd, die men wenscht, wordt het eten thuis gebrachtin den regel tusschen half vijf en half zeven. Men kan de schaaltjes zelf schoonmaken, doch dit ook overlaten aan de centrale keuken, die daarvoor enkele centen berekent. Door tien bons voor een diner van 50 cent en tien voor een van 40 cent te nemen, heeft men het zelf in de hand, den eenen dag wat goedkoopcr te eten dan den anderen. De geldigheidsduur dier bonboekjes is, even als bij de tienritten-boekjes, onbeperkt. In het eind van elke week wordt op prac- tische wijze bekend gemaakt, wat he; menu voor elke der dagen van de volgende wsek zal zijn. Men kan daarmee rekening houden en behoeft dus niet te ontvangen iets waar van men niet houdt. Nu er, zooals we schreven, zeer ernstige pogingen worden gedaan om ook hier een centrale keuken te vestigen, meenden we goed te doen, in natuurlijk nog zeer voor- loopige trekken de bedoeling en de inrich ting van een dergelijke instelling te schet sen, zooals die elders zijn opgezet en werken. Bedriegen we ons niet, dan zal met groote belangstelling kennis worden genomen van het plan, dat, goed voorbereid als het wordt, ook hier groote kans van slagen kan hebben. Men spreke er eens over en zegge het voort.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1