BIJBLAD AHEBSFOOBTSCHË COURANT Laatste Berichten. van de uitgave van N.V. do AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 18 JANUARI 1913.' Kunst-eten. Dr. R, Feenstra, de even bekwame che micus als stylist, schreef gisteravond in zijn Zoeklicht in »De Telegraaf» Een physiologie-professor te Halle, dr. Emil Abderhalden, wiens naam op het oogenblik in de vaktijdschriften even veel genoemd is als in wintertijden van langebaansche schaats wedstrijden de naam De Koning in Neder- landsche sportbladen, heeft zich (om het in een schoone beeldspraak te zeggen) met zijn vernuft en zijn onderzoekersknobbel, als een hongerige hond, geworpen op... het «eten». Nu wij werpen ons allen wel eens op het eten de een op zijn kliek, de ander op zijn sole au gratin. Wat is daar voor bijzonders bij, zult gij zeggen. De psysiologie-prof uit Ilalle echter heeft het gedaan in overdrachtolijkcn, in zooge naamd wetenschappelijken zin, en hij heeft daarbij de sterke appetijt en het snelle ver teringsvermogen van zijn jonge jaren getoond; ten minstehij heeft in nauwelijks drie jaar kwartalen drie flinke verhandelingen over het eten van stapel gelaten (bij Julius Springer, Berlijn). Wat zegt gij van zulk een weten schappelijke peristaltiek Hij is onder vak- genooten in no time «dc» man van het «kunst-eten» geworden. Kunst-eten, zult gij zeggen. Wat drommel hebben wij nog geen kunsteten genoeg Kunstboter en kunstwijnen, kunst-koffieboo- nen van gebrand aarpelmeel en kunstgeleien. Gaat die ontwikkeling nu nog maar door En zit daar een hooggeleerde aanstoker achter Neen lezer, dit uw kunsteten is voor Abderhalden geen kunsteten. Het is, hoe het ook smaakt of riekt, voor hem »hooger« eten. En zijn kunsteten is juist eten van een la gere orde. Van een lagere orde dan wat een mensch nu binnenkrijgt; scheikundig gesproken. Van een lagere orde dan: vetten, eiwitten, kool hydraten, waar nu de bruineboonen- en de zuurkool-eter, zoo goed als de gourmet, het mee mag doen. Abderhalden is de man van het kunsteten, die, behalve vele honden, zijn beide assis tenten, de heeren Schittenhelm en Frank, 14 dagen in het leven heeft gehouden met een kunstbrij, per klisteerpomp ingespoten (je moet wat over hebben voor de wetenschap) een kunstbrij, waarin o.a. het voor de voe ding totnogtoe onontbeerlijk geachte eiwit niet voorkwam, maar wel eenige schei kundige bouwsteenen van het eiwit, dat ueberhaupt een zeer samengestelde construc tie is in de chemische architectuur. Wél: z.g. amino-zuren. En de heeren gedijden zóo goed bij deze i.)-daagsche rustkuur voor hun magen en hun tandenborstels, dat hun stikstof- cijfer nog belangrijk monteerde, Maar laat ik beginnen bij het begin. Ab derhalden is een zóo constructieve denk-kop en heeft zóo logisch, doelbewust gewerkt, dat het zich wel loont, zijn weg even na te lichten. Eerst heeft hij gezegd de opvatting, die wij hebben over de vertering onzer spijzen, is geen opvatting; dat is een smoes, een uitvlucht. Deze stamt tiog van Kllhne, Hei delberg. Ze maakt zich van het chemisme en de physiologic der spijsvertering met het volgende Jantje van Leiden af: vetten wor den geëmulgeerdmeel wordt tot glucose- suiker onttakeld; en eiwitten ja,eiwitten: soortvreemde eiwitten worden tot soorteigene eiwitten omgevormd in het maagdarmkanaal van den eter. Dit laatste, vond Abderhalden, was prachtig om met geleerde woorden iets te vertellen, dat den outsider bluft, en den insider zegt, dat dewetenschap er nog geen klap van heeft begrepen maar het is geen verkla ring, die den vorscher van 1913 kan bevre digen, al deed zij dat ook dien van 1890. Met de kolossale verschillen in aanleg en architectuur der eiwitten chemisch ge sproken was het haast ondenkbaar, dat de soortvreemde eiwitten zoo maar eventjes in soorteigene zouden kunnen worden omge bouwd door een enkelen voorbijgang in het maagdarmkanaal van het soort dier. Abderhalden nu greep dit probleem het eerst aan; met juist-gedoseerde, enkelvoudige proefmaaltijden en een systematische schei kundige expertise. En hij vond, dat het eiwit totaal werd afgebroken. Dat de voedings middelen niet slechts tot oplosbaarheid en •diffundccrbaarheid», zooals de oude school dat opvatte, werden verteerdmaar veel verderdat zij, in letterlijken zin, tot schei kundig »puin« werden afgebroken. Men denke even naalle stoffen, die wij eten, van grutjes tot kropsla en biefstuk tot moutbrood, zijn stoffen, die de groote fabri kant »het leven», heeft gefabriceerd. Eigen lijk kunst-eten, door scheikundige synthese datis opbouw, uit zuiver-minerale stoffen gewonnen is er op de wereld, sinds haar bestaan, nog géén honderd Kilo gefabriceerd; en een maaltje ervan kost honderden guldens. Prof. Emil Fischer, te Berlijn, de groote suikerbouwer en eiwit-architect, heeft zelfs in een voordracht gezegd, dat hij voor niet minder dan 1200 Mark per dag een men- schelijk dagrantsoen aan synthetisch eiwit kon leveren. Alle eten, dat nu nog genuttigd wordt, is dus een product van het leven, van de le vende celzij het ook misschieneen be werkt product. Het komt van de cel van het zaad, van de cel van de vrucht, van die van 't blad of van het dier. Alle eten, dat wij malen of schrokken, en dat in ons een rol moet spelen, heeft voordien zijn eigen lijke rol ergens anders gespeeld. In het zaad, in de vruchtof in het dier. Wij kun nen vleesch eten, lever, roggebrood alle eiwitsubstanties daarvan zijn specifiek-v e r- schillend; en aangepast geweest aan de laatste rol, die zij in het organisme van onzen physiologischen laten we zeggen broodheer hadden te vervullen. Hoofdkaas en lever, herseneiwitten, en levereiwitten, verteren op geen stukken na gelijk. Een eiwit is wel een eiwit, zooals een huis een huis ismaar én de binnen-architectuur èn de fijnste teekening van de gevellijnen, van de vleugels loopen uit elkander difteree- ren naar de laatste functie. Hoe staat nu ons lichaam hiertegenover Wel, zegt Abderhalden, en hij zegt het in dit zelfde beeldal deze boel, die wij eten want kannibalen zijn wij niet past ons organisme eigenlijk niet direct. Ons lichaam verkeert in de onaangename positie van een architect, aan wien men een huis geeft, dat een bepaald doel gediend heeft, een bepaalde eigen stijl nog op den koop toe heeft, en dat hij nu moet ombouwen voor een geheel ander doel. Wat doet zoo'n architect Op ruimen, het houweel er incommandeeren afbreken. Precies zoo doet onze spijsvertering. Pre cies zoo doet ieder levend wezen, ook het eencellige tegenover den soortvreemden kost, dien het moet assimileeren. De eiwitten worden tot puin, d. i. tot >amino-zuren<, af gebroken. en uit het puin wordt dan, naar de eigen conceptie, naar het eigen stokpaard, zou men kunnen zeggen, opnieuw scheikun dig gebouwd. Abderhalden heeft nu van verschillende stoffen bepaald, wat de grens-brokken waren, waartoe de slooping ging, en hij heeft daar bij heel aardige dingen gevonden, waarvan de vermelding echter voor den leek weinig zin heeft, daar al deze scheikundige namen hem niets zeggen. Alle vetten worden is gebleken bij de spijsvertering in vetzuren en alcoholen gesplitstscheikundige alcoholen dan, waarbij gij niet dadelijk booze vermoe dens hoeft te koesteren, want de bekende «glycerine» staat in dit verband als alcohol No. i. Alle zetmeel wordt tot glucose, d.w.z. druivensuiker, gesplitst. En onder de eiwit afbraak zien we vooral éen amino-zuur, als ware hij de kalk van den levensboom, in élk puin schier aanwezigen op alle lijstjes van den Herr Prefessor: tryptophaan. Direct in den darmwand begint dan een voorloopige restauratie, een opbouw tot zoo genaamde bloedeigenheid. Hier blijft nog veel te onderzoekenUit deze primaire bloedeigen stoffen maken dan de cellen hun nogal gecompliceerdere cel-eigen constructies. Zóo blijven we leven, dank zij ons dagc- lijksche kadetje. Klopt dat, zit deze opvatting, dan moest het natuurlijk mogelijk zijn, menschen en dieren met dit scheikundig voedsel-»puin» in het leven te houdenof nog beter met een mengsel van kunst-amino-zuren, druiven- suiker, vetzuren en glycerine. Professor heeft daar lekkere breien van gefabriektmaar hij stuitte op éen bezwaar de portemonnaie, Toch heeft hij twee kleine hondjes acht dagen lang met volledig kunst eten onderhouden, Toen kwam hij op een lumineus idee. Waarom zal ik mijn puin betrekken bijeen kunst-«puin«-fabriek (in dit gevaleen laboratorium) dat zooveel 100 Mark per Kilo vraagt, zeide hij (een hooggeleerde heeft óok wel eens zijn hel dere oogenblikken) als ik eenszelf bij het eiwit voor «Slier» ging spelen. En hij namgraan-eiwitten, en hij nam vleesch-eiwitten, en hij kookte ze ras, en digereerde ze zóo, in glazen retorten, tot hij scheikundig geen eiwitten, maar amino-zu ren-puin had. En met dat puin heeft hij zijn beide assistenten en een paar jonge honden wekenlang «gevoed». Ook heeft hij een Dackel, die hij 17 dagen op zwart zaad'had gezet, en die bij een gewicht van 7 Kilo 1700 Gram had afgenomen, in 21 dagen met deze puinbrij tot een dikkel Dackel- mol van 8400 Gram opgekweekt. Maar het tryptophaan mocht hij niet uit ztyn brij weg nemen of laten. Dan ging het dier in een Eaar dagen op dc flaconzelfs bij rijkelijke unst voeding. Is dit een schrede Is hiermede een Alp- drücken van do menschheid genomen, die immers al zat te cijferenO hemeltje, in het jaar 2800 zijn dc steenkolen opin 3746 is de petroleum Alle; in 4971, of omstreeks dien tijd, zal de aarde dusdanig overbevolkt zijn, dat de bodem nog slechts op het kantje af het voedsel kan opbrengen dichte velden verbeterd edelgraan, naar Hugo de Vries; elk grassprietje geweidDün zal de scheikundige voor .50 jaar lucht moeten maken, door fabriekmatig te gaan bereiden dingen als indigo, rubber, die nu nog a.tijd voor cultures op aarde-oppervlak beslag leggen, zoodat weer een stukje grond vrij komt voorvoedingsmiddelen-pro ductie. Maar dan Daarna Daarna? Tegen dien tijd maken we zon der veel prutsen amino-zuren uit koolzuur en uit lucht. En op amino-zuren kunnen we leven dat weten wc nu al, in 1913. Alle gekheid op een stokjeeen schrede is hetal zou het maar alleen deze zijn, dat we zieke menschen, wier spijsvertering door mankement of operatie voor langoren tijd is uitgeschakeld, nu toch een geëigend be drijfs- en bout'-materiaal voor hun cellen kunnen toevoeren. Er is kan het in dezen tijd wel anders zelfs al een fabriekje, dat «erepton volgens Abderhalden» produ ceert een vlcesch-eiwit, a la «Somatose», dat echtor tot amino-zuren, tot scheikundig puin, kunstmatig is afgebouwd. Als de nieuwste Amerikaansche mode veld wint, zullen de dames hun horloge niet meer in een armband of bij wijze van medaille dragen. In Amerika is thans de neus van een schoen dc aangewezen plaats. Men weet onmiddellijk hoe laat het is. Legt men een bezoek af, dan behoeft men niet op de pen dule te kijken, noch het horloge uit zijn zak te halen, noch zijn pols om te draaienmen slaat dc oogon slechts zedig neer, en zonder dat iemand er een oogenblik vermoeden van heeft, dat men tegen de regelen der welvoeg lijkheid zondigt, kan men zich van den stand der zon op de hoogte stellen. En heeft men geen horloge bij zich, dan behoeft «hen niet meer naar het uur te informeeren; men kijkt slechts naar de voeten van een zijner medeschepselen. Voor bijziende menschen en langbeencn kan de mode wel wat bezwaarlijk zijn, maar geen groote revolutie heeft ooit het geheele menschdom bevredigd. Ook wanneer men op straat zijn uurwerk wil gelijk zetten met de torenklok, zal men in ecnigzins moeilijken toestand gerakenmaar alles went. en in Amerika verwacht men van de nieuwe mode uitstekende resultaten voor de athletiek, en wel om de acrobatentoer, die men heeft te volvoeren, indien men het horloge aan zijn oor wil brengen, ten einde zich ervan te over tuigen of het nog loopt. Inhoud «Wereldkroniek» 18 JanuariJacob Cornelisz van Oostzancn, het beeld waarmee Ingenhousz den Prix de Rome behaalde. Een vergadering der Russische doema. Rotterdam in zijn sneeuwpels. Prinses Juliana na het bezoek aan grootmamma. Het nieuwe landverhuizers-hotel te Rotter dam. --Het carnaval te Nice. Bak- en brandproeven met Delftsche slaolie. Ilcdcndaagsche Grieksche jongens. Het ontzettende bouwongeluk aan de via Tritone te Venetië. Personalia. De verkiezing van den nieuwen President van Frankrijk. De Nationale Levensverzekering-Rank, te Rotterdameen profeet, die in zijn eigen land wél geëerd is. De Minister van Justitie, mr. E. R. H. Rcgout, is op bijna 5o-jarigen leeftijd heden ochtend te 8 uur overleden. Zooveel mogelijk hebben we deze droeve tijding vanochtend gebulletineerd of per tele foon bekend gemaakt. Tot President der Fransche republiek is gekozen de heer Raymond Poincaré met 483 stemmen. I-Iij wordt weldra 52 jaar. De heer Pams verwierf er 296, de heer Vaillant 69, terwijl 20 stemmen waren ver deeld. Burgemeester en Wethouders adviaeeren den Raad, afwijzend te beschikken op het verzoek" Van kerkvoogden der Ned. Her vormtle gemeente om de uitkeering van f230 per jaar, welke de Gemeente tot 1012 aan de St. Joris-kerk deed, ook voor den vervolge te bestendigen. Voor 1913 is. in verband met het afschaffen van den brand wacht op den toren, f 123 uitgetrokken voor het gangbaar houden van het uurwerk. Kerkvoogden meenden, dat deze vanouds bestaande verplichting zou wezen een defroyement voor liet gemis van begrafenis rechten in de kerk. De Gemeente-archivaris, wiens advies B. en W. overleggen bij hun pro-advies. erkent, dat er eenig verband bestaat tuwchen het verlies der begrafenierechten cn de som, uit getrokken voor den brandwacht op den toren, doch waagt geen gissing om uit te maken of het laatste inderdaad een schade loosstelling is voor het eerste. Van 1826 tot 1843 werd een vaste som uitbetaald voor het verlies. Den 28 Septem ber werd besloten, het batig saldo uit de be graafplaats to verdeelcn tusachen de Her vormde en dc Lutherache kerk. welk besluit 17 October 1832 werd ingetrokkon, terwijl 23 October 1853 werd besloten een brand wacht op den St. Joris-toren te plaatsen voor f 230. De post op de Gemeente-begrooting luidt: tegemoetkoming wegens het gebruik van den toren tot plaatsing der nachtwacht f 250. Tevens werd besloten, dien post over te brengen naarkosten van de brandweer. In de Memorie van toelichting der Be grooting voor 1834 staat bij dezen post; «Die toren werd vroeger tot gezegd «inde aan de stad kosteloos afgestaan, doch het kerkbestuur had vormeend, voortaan, we gens het gemis der begrafenisregten, voor- m®lde tegemoetkoming te moeten vorderen». De archivaris voegt hieraan toe «Het besluit echter om dezen post van Hoofdstuk IX de. uitgaven over te brengen naar Hoofdstuk II, Afd. 2, art. 3 is, dunkt mij, een aanwijzing, dat de Gemeenteraad er deze definitie niet aan geven wilde. «Bij de behandeling van dit artikel in de eerste Afdceling had een der leden beden king tegen dezen post «als zijnde de stad geregtigd op dien toren een brandwacht te hebben, daargelaten de vraag of de geheele toren niet aan de Gemeente behoorde vol gens art. VI van de Staats-rcgeling van i79t«. Kolonel Th. Ongerbocr, oud-milltie-com- missaris in dc Provincie Utrecht, is gister in den ouderdom van 81 jaar te Utrecht over leden. BEU KNO VERZICHT. van 11 tot 18 Januari 1913, Ook in de afgeloopen week is de houding der Beurzen algemeen mat en flauw gebleven. Dc Europeesche Beurzen blijven nog steeds in afwachting van de ontwikkeling der lafcan in het Oosten cn het dralen va '"urkijo om eindelijk een beslissing te geven, schijnt geen einde te kunnen nemen. Wat de Amerikaansche markt betreft, daar hccrschte in den aanvang derweck een zeer flauwe stemming, welke een verlies van verschei dene punten veroorzaakte, zonder dat later in dc week een noemenswaardig herstel in trad. De reden daarvoor is en blijft de poli tieke toestand, die hoe langer zoo drukken der op de stemming gaat worken. Had men aanstonds na de verkiezingen de hoop, dat het democratisch bewind, onder leiding van een man als Wilson, nog wel zou meevallen, meer en meer begint de vrees de overhand te krijgen, dat deze hoop wel eens ijdel zou kunnen blijken en dat Wilson, in plaats van de kalme, bezadigde professor, die tot geen maatregel overgaat, alvorens van het nut daarvan te zijn overtuigd, de man zon kunnen worden, die door dik en dun de vervolgingen der trusts zal voort zetten. Het heeft namelijk de aandacht getrokken, dat Wilson sinds den dag van zijn verkiezing nog met geen andere perso nen heeft geconfereerd dan met de leiders van den uitersten linkervleugel der demo cratische partij, en wel Bryan, Clark en Un derwood, terwijl hij van de leiders van het conservatieve deel nog geen notitie heeft genomen. En waar Wlfson thans heeft ver klaard, dat geen verdere voorafgaande be raadslagingen met Staatslieden zouden wor den gehouden, meent men hieruit de con clusie te mogen trekken, dat Wilson geheel de zijde der meest radicale leden van de democratische partij heeft gekozen. In plaats van een tijdperk van grootere bezadigd heid vreest men dus, dat het optreden van Wilson zal inluiden een tijdperk van her nieuwde trust-vervoigingen cn van voorstel len tot drastische verlaging der tarieven. Het is te begrijpen, dat bij dc onzekerheid, die de toekomst kan brengen, handel en nijverheid uiterst gereserveerd blijven, waar door een zekere stagnatie in den voorspoed der Vereenigde Staten begint te treden. Onder deze overwegingen nu, gepaard aan geruchten omtrent hernieuwde vervol gingen togen de anthracietsporen en on- funstige indrukken van het onderzoek naar e geld trust, ontstond een aandrang tot likwideeren, terwijl de baissiers zich beijver den om, door het cxploiteeren de** ongunstige factoren, de markt zooveel mcgelfik te druk ken. Het gevolg was, dat de markt over dc geheele lijst reageerde, waarbij industrieele aandeelen het meest te lijden hadden. Over het algemeen vinden wij dan ook de koer sen belangrijk beneden het niveau der vorige

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5