Donderdag 23 Januari 1913. Cactur No. 8214. 62e Jaargang. Stadsnieuws. AMEHSFOOBTSGEE COURANT, Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleoff". HOOFDREDACTEUR F. J. 7HIDZHZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per postƒ1.15. Advertentiën i—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent Reolames 1—5 regels f\.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentièn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: soziTxaxuaoHT 0. Postbus 9. Telefoon 19 KENNISGEVINGEN. Vrijstelling van geestelijken, enz. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vrijstelling van don dienst bij de militie wordt verleend 1. aan de' estelijke, den bedienaar van den godsdienst, aen zendeling-leernar, don broe der-diakoon van een godsdienstige vereeniging, en den Itoomsch-Katholieken ordebroeder, die tot een binnen het Rijk gevestigde kloosterin richting behoort 2. aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die aan een bij nlge- meenen maatregel van het bestuur aan te wij zen inrichting van onderwijs tot geestelijke, tot bedienaar van den godsdienst of tot zendeling- leeraar wordt opgeloid, en aan den proef broeder, die tot broeder-diakoon van een godsdienstige vereeniging wordt opgeleid. Wie geacht worden een dezer hoedanighoden te bezitten, is omschreven in een tweetal tabel len, die door belanghebbenden ter Secretarie dezer Gemeente kunnen worden geraadpleegd. Door of vanwege dengene, die op grond van een dezer hoedanigheden vrijstelling verlangt, moet een verklaring, waaruit het bezit dezer hoedanigheid blijkt, worden ingeleverd bij deu Burgemeester der Gemeente, waar hij voor de militie is ingeschreven of voor welke hij heeft geloot. De verklaring moet zijn ingericht overeen komstig een model, waaromtrent ter Secretarie der Gemeente inlichtingen kunnen worden ver kregen. De inlevering moet geschieden 1. v6or 1 April van het jaar, waarin het in schrijvingsregister is gesloten, ingeval de reden van vrijstelling aanwezig was op 21 Maart van bedoeld jaar 2. in de maand November van het jaar, voorafgaande aan dat waarin de belanghebbende zou moeten worden ingelijfd: a. ingeval de reden van vrijstelling is ont staan tusschen 21 Maart en 1 November van eerstbedoeld jaar b. ingeval bij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eersto maal verkeerde in het geval, omschreven pnder a; 3. binnen een maand nadat de reden van vrijstelling is ontstaan, ingeval dit heeft plaats gehad op of na 1 November van het jaar, waarin hij is of zou moeten worden ingelijfd 4. in de maand, op óen na voorafgaande aan die, waarin do loopende vrijstelling eindigt in geval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerBte maal verkeerde in het geval omschre ven onder 3, Voor hem, die vermeld is op het inschrij vingsregister voor de militie, dat laatstelijk ge sloten is, en op 21 Maart na de sluiting een der voornoemde hoedanigheden bezit, moet de verklaring op genoemden datum worden afge geven of moet althans uit de verklaring blijken, dat de toestand, die grond tot vrijstelling op levert, op dien datum aanwezig was. Voor hem, die eerst later een van bedoelde hoedanigheden verkrjjgt, moet in de verklaring de toestand worden vermeld, gelijk die is op het oogenblik der afgifte, en mag de afgifte niet geschieden v6or het tijdvak, binnen het welk de verklaring moet worden ingeleverd. Omtrent de vrijstelling van de hierboven be doelde personen wordt beslist door Gedeputeerde Staten, zoo do reden van vrijstelling aanwezig is op 21 Maart van het jaar, waarin het inschrij vingsregister gesloten is; anders door de Koningin. Deze vrijstelling wordt aanvankelijk slechts t ij d e 1 ij k en wel ten hoogste viermaal voor óen jaar en daarna, zoo de grond voor de vry- stelling ook bij de ten vijfden male te nemen beslissing nog aanwezig blijkt, voorgoed verleend. Wat geldt voor hen, die voor het eerst zijn ingeschreven, geldt ook voor hen, die voor de lichting van het volgend jaar opnieuw zijn ingeschroven. Tot dezen behooren o. a. zij, uie het vorig jaar tijdelijk zijn vrijgesteld bij eene uitspraak van Gedeputeerde Staten, die vóór 1 September onherroepelijk is geworden, of bij een Koninklijk besluit, dat vóór dien datum is genomen op een ingesteld beroep. Amersfoort, 21 Januari 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouder van Amersfoort, brengen ter openbare kennis dat hij besluit van Burgemeester en Wethouder» van Leusden van 13 Januari 1913 aan A. EBBING en zijne rechtverkrijgenden onder voorwaarden vergun ning is verleend tot oprichting van een rund- I en varkensslachterij in het perceel, plaatselijk gemerkt w\jk A, no. 161, kadastraal bekend op sectie A, no. 667, met bepaling, dat de inrich ting binnen den tijd van drie maanden na dag- teekening van genoemd besluit voltooid en in werking gebracht moet zijn. Amersfoort, 20 Januari 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. De Burgemeester van Amersfoort brengt, Ier voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de Pro vincie Utrecht van 17/21 Januari 1913, 4de sf- deeling, no. 223/167, ter kennis van belang hebbenden, dat zich in de Gemeente Snelrewaard een geval van mond- en klauwzeer heeft voorgedaan. Amersfoort, 22 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. cUkzAZ&zj Burgemeester en Wethouders hebben aan den Gemeenteraad voorgesteld het Regle ment voor de brandweer in werking te doen treden gerekend van 1 Januari «913, be houdens dat de brandblussching aan haar worde opgedragen zoodra het bestelde ma terieel zal zijn geleverd en de telefonische gemeenschap voor alarmeering zal zijn tot stand gekomen. Inmiddels is overgegaan tot benoeming van het personeel, opdat dit worde geoefend met het bestaande materieel. Ook stelden zij den Raad voor, hen te machtigen, tot Kerstmis 1913 weder te ver huren eenige terreinen aan den Hoogeweg, ter grootte van 1700 oude roeden, aange kocht ten dienste van de Gemeente-water leiding, doch die nog niet terstond voor dit bedrijf noodig zijn, voor een prijs van ten minste 10 cent per 14.2857 M2. B. en W. schreyen onder dagteekening van 17 Januari aan den Raad: Nadat uw vergadering den 3 October 1912 had besloten tot aankoop van Vleutbergen* en andere terreinen, gelegen aan de Barch- man Wuytierslaan en strekkende tot den Ouden Utrechtschen weg, werd door ons college overwogen den eigendom te verkrij gen van den grond, gelegen tusschen den Ouden Utrechtschen weg en den straatweg naar Utrecht, welke onmiddellijk aan boven genoemde gronden aansluit. Wij achten het bezit van dezen grond van groot belang voor de Gemeente, in de eerste plaats omdat zij dan eigenares is van een zeer belangrijk, aaneengelegen complex gronden, strekkende van den Utrechtschen straatweg tot de Barchman Wuytierslaan bij de halte Vlasakkers; en voorts omdat op het uitbreidingsplan voor deze terreinen meerdere belangrijke wegen zijn ontworpen. De pogingen tot aankoop werden onlangs met succes bekroond wij zijn er in geslaagd, op deze gronden de hand te leggen voor een, naar het ons voorkomt, zeer aanneem- lijken prijs. Het geheele terrein, ter gezamen lijke grootte van 35.34.70 H.A., kan door de Gemeente worden anngekocht van de eigenares, mevr. de wed. Roos Vlasman, te Abcoude, voor de som van f 110 ooo, kos ten van overdracht inbegrepen. Het terrein is grootendeels bezet met eiken hakhouteen gedeelte wordt inge nomen door opgaand dennenbosch, ter waarde van, naar schatting f 3700. Tot juiste beoordeeling van den gevraag de» prijs, welke per vierkanten Meter onge veer 30 cent bedraagt, vestigen wij er uw aandacht op, dat voor de achter de hofstede »Vleutbergen« en aan den Ouden Utrecht schen weg gelegen terreinen in openbare veiling van 24 September 1912 een prijs is betaald van 19.34 cent per M'-\ onkosten inbegrepenneemt men een zelfden prijs aan voor het achtergedeelte van den nu te koop aangeboden grond, liggende tusschen den Ouden Utrechtschen weg en een lijn getrokken op 80 Meter uit- en evenwijdig aan den Utrechtschen straatweg, dan komt dit achterterrein, groot 31870 M-, der Ge meente te staan op ruim f 60 000 het voor terrein, te breedte van 520 M. langs den straatweg en ter diepte van 80 M., wordt dan betaald met f 1.20 per vierkanten Meter. Deze prijs komt ons, in verband met de prijzen van bouwterrein langs dien straat weg in de omgeving van de aan te koopen terreinen, niet te hoog voor. Daarbij vesti gen wij er uw aandacht op, dat de aan te koopen grond gunstiger is gelegen dan het terrein »Vleutbergen« c. a. en dat eer. grootere oppervlakte terstond als bouwter rein beschikbaar komt. Door de eigenares der gronden werden de volgende voorwaarden gesteld voor den verkoop 1. ten behoeve van den aan haar in de omgeving dezer terreinen toebehoorenden grond zal op do over te dragen terreinen de erfdienstbaarheid worden gelegd, dat er niet mogen worden gebouwd fabrieken noch 'huizen van minder dan f 250 werke lijke huurwaarde; 2. voorts zullen er geen kroegen, bier huizen, bordeelen of dergelijke mogen wor den gehouden of uitgeoefend. Tegen het aanvaarden dezer voorwaarden bestaat o. i. geen bezwaardeze bepalingen zijn vrijwel gelijkluidend met die van de servituten, op de gronden van de Maatschap pij Amersfoort* gelegd ten behoeve van de door die Maatschappij aan de Gemeente overgedragen wegen. Bij de onderhandelingen met verkoopster kwam voorts ter sprake het opnemen als voorwaarde van de verplichting der Ge- meeete om mede te werken tot het kada straal ten name van de verkoopster stellen van twee strooken grond, ter weerszijden van het Noordelijk gedeelte van den Kalk- weg gelegen, kadastraal bekend in Sectie C. nos. 250 en 252. Deze perceelen staan thans in het kadaster ten name van de Ge meente, doch zouden, naar beweerd wordt, niet haar toebehooren, doch eigendom zijn van de erven van mr. S. J. A. van Walche ren, die de strooken verkocht hadden aan de wed. Roos Vlasman, eigenares van de aan gelegen terreinen. Voor de juistheid van deze bewering be staat zeer groote waarschijnlijkheidom de kans van een ingewikkelde en kostbare pro cedure over den eigendom dezer gronden te ontgaan, kwam het ons gewenscht voor, dat deze perceelen, evenals de er tusschen gelegen Kalkwcg, in onbet wisten eigendom aan de Gemeente zouden komen. De onderhandelingen, te dien aanzien ge voerd, hebben er toe geleid, dat de erven van mr, S. J. A. van Walcheren zich be reid hebben verklaard, alle rechten, die /ij hebben of kunnen uitoefenen op deze stroo ken grond, aan de Gemeente over te dra gen tegen betaling van f 200, mits deze bestemd worden tot openbaren weg, terwijl mevrouw de wed. Roos Vlasman den koop van deze strooken te haren name niet zou doen doorgaan mits haar op die strooken recht van uitweg wordt gegeven. Bovendien is mevrouw Roos Vlasman bereid, aan de Gemeente kosteloos af te staan twee strookjes grond langs den Kalk- weg, in het verlengde van de strooken van de erven Van Walcheren, ter gezamenlijke grootte van 210 c.A. Het bezit ook van deze strookjes grond is voor de Gemeente van waarde ten dienste van eventueele ver breeding van den Kalkweg; wij stellen U daarom voor, tot deze overneming te be sluiten. Ten slotte vonden wij den eigenaar van het perceel sectie C, no 16ij, aen heer J. Reuten, te Roermond, bereid dezen grond, ter grootte van 24 Are 60 c.A. gelegen aan de Westzijde van het terrein, aan te koopen van de wed. Roos Vlasman, thans gebruikt en bestemd voor weg aan de Gemeente over te dragen voor den prijs van f 10. Wij hebben de eer, U naar aanleiding van het vorenstaande nevensgaand ontwerp besluit ter vaststelling aan te bieden. De leden van den Gemeenteraad zullen op 30 dezer den Burgemeester een diner aanbieden, ten Raadhuize. Mr. J. C. graaf Van Randwijck heeft aan vaard het Eere voorzitterschap der commissie voor de van 11 tot 13 April hier tc houden huisvlijt-tentoonstelling, uitgaande van de R. K. drankweer. De heer A. R. Vccnstra, thans Gemeente secretaris van Schoonhoven, hoopt medio Februari metterwoon zich hier te vestigen en het ambt van hoofd-commies ter Ge meente-secretarie te aanvaarden. De Minister van Waterstaat heeft op het verzoek van bewoners van den Utrechtache- weg om op het gedeelte binnen de kom der Gemeente de boomen om den andere te doen rooien, doen antwoorden, dat hoogst waar schijnlijk het beheer en het onderhoud van dit wegvak binnenkort zullen worden 'overge dragen aan de Gemeente Amersfoort en adressanten zich dan hebben te wenden tot het Gemeentebestuur. De heer H. J. H. Huijgcns, adjunct ingenieur bij de H. IJ. S. M. hier, is uit een zeer groot aantal sollicitanten met ingang van t Maart benoemd tot ingenieur bij de Semarang-Cheribon stoomtram-maatschappij. Majoor-kwartiermeester H. Wijs, van het 5e regiment infanterie, zal op 1 Mei luite nant-kolonel-kwartiermeester W. Woudstra vervangen als hoofd van het ze bureau voor de controle over de inwendige administratie der korpsen, hier. Wanneer een kunstenaar als Mossel zegt: Ieder, die belang stelt In violoncel, moet hem (Ydo) gaan hooren», dan is dat een brevet van bekwaamheid, dat heel wat gun stige critieken overbodig maakt. Het concert van den jongen Johan Ydo, den Haagschen violoncellist, begeleid door mevrouw Mossel, gisteravond hier gegeven, was verrukkelijk. Hoe zonde en jammer, dat niet meer be zoekers hebben kunnen genieten van hun heerlijk spelde afwezigen hadden heel groot ongelijk. Wc zagen een gezelschap uit Hoogland, en voorzeker zij zullen zich niet beklaagd hebben over den tocht, want een avond van zeldzaam kunstgenot was hetl Kwam in het eerste nummer het wondere talent van mevrouw Mossel bij de begelei ding tot zijn volle recht en was daar de cellist nog «enigszins koel in zijn geven (het

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1